Προς το περιεχόμενο

ΣΥΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΑΠΔ 9/2013 ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ 10500


kark2808

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΣΤΟ ΙΚΑ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ, ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΣ ΟΤΙ ΤΟ ΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΤΩΝ 10.550, ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟ ΙΚΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΟΓΙΖΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ.

Αυτό που λέτε ισχύει για όλα τα Υποκαταστήματα του ΙΚΑ. Χωρίς εσωτερική εγκύκλιο δεν θα αλλάξει κάτι. Τα 10550 ισχύουν για το ΣΕΠΕ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που το σκέφτομαι ψύχραιμα, τι είναι τα 10.500 ευρώ; 

21 αιμοστατικά σε ένα Δημόσιο Νοσοκομείο.

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/17871

 

Ποιός κυβερνά αυτό τον τόπο άραγες, η Ντάλια του παρα πέντε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 months later...

Καλησπέρα, τροποποιητική ΑΠΔ του 2012 με διαφορά πιστωτική μια και το ποσό της επιδότησης από τον ΟΑΕΔ είναι μεγαλύτερο έχει πρόστιμο??

Ρωτάω γιατί μου επέβαλαν πρόστιμο και έκανα ένσταση η οποία θα εκδικασθεί μέσα στην εβδομάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αντιστοιχη περιπτωση που ειχα δεν εχει προστιμο!!!απλα συμπληρωνεις εκει χειρογραφα τις μεταβολες και μετα ο ελεγκτης σου βγαζει τη διαφορα!!!αν ειναι πιστωτικη δεν πληρωνεις τους επομενους μηνες εως οτου μηδενιστει ή αρχιζεις να πληρωνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα στη χρονιά έκανα αλλαγές σε απδ εξαιτίας λάθος υπολογισμού επιδότησης ΟΑΕΔ....πήγα τις συμπλήρωματικές ικα και κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ άρα θα στηριχθώ στο γεγονός ότι απλά δεν υπάρχει κανένα πρόστιμο σε πιστωτική τροποποιητική ΑΠΔ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόστιμο που έχουν καταλογίσει είναι μη υποβολή ΑΠΔ και αυτό γιατί όταν αφορά τροποποίηση του ποσού της επιδότησης λένε ότι διαγράφουν την αρχική ΑΠΔ και γίνεται εκ νέου αρχική εκπρόθεσμη και αυτό γιατί κάτι τέτοιο δεν το δέχεται το σύστημα τους!!

Άρα εγώ να πάω με τις αρχικές απδ που είναι εμπρόθεσμες και το δελτίο μεταβολής ασφάλισης που προκύπτει πιστωτικό υπόλοιπο και θα ζητήσω να μην βγάλουν εκπρόθεσμη υποβολή απδ????

Παρακαλώ όποιος συνάδελφος έχει συναντήσεις παρόμοιο θέμα να μου πει την άποψη του!!!

Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόστιμο που έχουν καταλογίσει είναι μη υποβολή ΑΠΔ και αυτό γιατί όταν αφορά τροποποίηση του ποσού της επιδότησης λένε ότι διαγράφουν την αρχική ΑΠΔ και γίνεται εκ νέου αρχική εκπρόθεσμη και αυτό γιατί κάτι τέτοιο δεν το δέχεται το σύστημα τους!!

Άρα εγώ να πάω με τις αρχικές απδ που είναι εμπρόθεσμες και το δελτίο μεταβολής ασφάλισης που προκύπτει πιστωτικό υπόλοιπο και θα ζητήσω να μην βγάλουν εκπρόθεσμη υποβολή απδ????

Παρακαλώ όποιος συνάδελφος έχει συναντήσεις παρόμοιο θέμα να μου πει την άποψη του!!!

Ευχαριστώ!!!

Έχω κάνει τέτοιες μεταβολές δεν θεωρείται ως μη υποβολή ΑΠΔ, άσχετα ότι την ξαναπερνούν στο σύστημα από την αρχή. Είναι κανονικά μεταβολή. Την πάμε με CD και μέσα στο αρχείο δίνουμε τύπο υποβολής τον 04. Νομίζω πως αν περαστεί με 01 βγάζει εκπρόθεσμο. Θυμάμαι μάλιστα πως τα παιδιά στο ΙΚΑ την πρώτη φορά που πήγα τέτοιο αρχείο το έγβαλαν στην επιφάνεια εργασίας τους το άνοιξαν με το σημειωματάριο και άλλαξαν το 01 σε 04.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 months later...

Καλησπέρα,

 

Τελικα τι ισχύει με τος εκπρόθεσμες συμπληρωματικές ΑΠΔ τα γνωστά πρόστιμα?  καταγήρθηκε το μεγάλο 10.500? που είμαστε τώρα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Τελικα τι ισχύει με τος εκπρόθεσμες συμπληρωματικές ΑΠΔ τα γνωστά πρόστιμα?  καταγήρθηκε το μεγάλο 10.500? που είμαστε τώρα? 

 

 

Δεν ίσχυσε ποτέ στην πράξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

για να μν ανοιγει ενοτητα, οποιος θελει απανταει δεν μου χυ τυχει, γινεται σε μια ληξη συμβασης 15/06/2015 με ενα ενσημο τον μηνα ωρομισθιοο.,Αν ζητησει ο εργαζομενος να μην κολληθει ενσημο για τον ιουνιο επειδη δεν θελει, γινεται τεχνικα να φυγει ΑΠΔ περιοδου ιουνιου με τυπο αποδοχων δωρο χριστουγεννων και επιδομα αδειας μονο;; (με την δικαιολογια οτι το ενσημο το επικολλουσε μετα τις 20 του μηνα και η συμβαση ληγει 15 ιουνιου γινεται;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...