Προς το περιεχόμενο

ΣΥΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΑΠΔ 9/2013 ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ 10500


kark2808

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα! Ξέχασα να συμπεριλάβω στην ΑΠΔ 9/2013 εργαζόμενο ο οποίος αποχώρησε 9/9 (η οικειοθελή έχει υποβληθεί κανονικά). Μπορώ τώρα να υποβάλω συμπληρωματική ΑΠΔ για τις ημέρες ασφάλισης του ή θα έχω πρόβλημα λόγω μη καταχώρισης εργαζομένου και επιβολή του μηδαμινού.... προστίμου των 10500???? Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα υποβάλεις συμπληρωματική ΑΠΔ στο υποκατάστημα του τοπικού γραφείου ΙΚΑ με πρόστιμο 3% επί των εισφορών για τον πρώτο μήνα και 1% για τους επόμενους ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα υποβάλεις συμπληρωματική ΑΠΔ στο υποκατάστημα του τοπικού γραφείου ΙΚΑ με πρόστιμο 3% επί των εισφορών για τον πρώτο μήνα και 1% για τους επόμενους ... 

Ευχαριστώ πολύ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσω συστήματος και οι συμπληρωματικές. Ας με διορθώσει κάποιος αν δεν είναι έτσι. Καθώς και η πληρωμή μέσω τράπεζας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εμπρόθεσμες συμπληρωματικές δέχεται μέσω internet.

Εκπρόθεσμες πάνε στο υποκατάστημα ΙΚΑ σε δισκέτα-cd και η πληρωμή γίνεται επιτόπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα ανακάλυψα κάτι παρόμοιο, αποχώρηση τον Σεπτέμβριο του 2013, ο εργαζόμενος υπήρχε ήδη σε προηγούμενες ΑΠΔ. Υποβάλλω την αποχώρηση, απενεργοποιώ τον εργαζόμενο στο λογισμικό της μισθοδοσίας και δεν τον τρέχω στην ΑΠΔ του Σεπτεμβρίου. Λέτε να κάμω το ποδαρικό στο πρόστιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα ανακάλυψα κάτι παρόμοιο, αποχώρηση τον Σεπτέμβριο του 2013, ο εργαζόμενος υπήρχε ήδη σε προηγούμενες ΑΠΔ. Υποβάλλω την αποχώρηση, απενεργοποιώ τον εργαζόμενο στο λογισμικό της μισθοδοσίας και δεν τον τρέχω στην ΑΠΔ του Σεπτεμβρίου. Λέτε να κάμω το ποδαρικό στο πρόστιμο;

Θα περασει ο υπουργος απο εκει  να τα παρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα ανακάλυψα κάτι παρόμοιο, αποχώρηση τον Σεπτέμβριο του 2013, ο εργαζόμενος υπήρχε ήδη σε προηγούμενες ΑΠΔ. Υποβάλλω την αποχώρηση, απενεργοποιώ τον εργαζόμενο στο λογισμικό της μισθοδοσίας και δεν τον τρέχω στην ΑΠΔ του Σεπτεμβρίου. Λέτε να κάμω το ποδαρικό στο πρόστιμο;

Ο νόμος λέει αν δεν έχει περιληφθεί στην ΑΠΔ. Όχι στην εμπρόθεσμη, όχι στην αρχική. Αν δηλαδή διαπιστώσει ο έλεγχος ότι δεν έχει περιληφθεί καθόλου. Αυτό καταλαβαίνω εγώ. Αρά υποβάλλοντας συμπληρωματική δεν έχεις 10500 πρόστιμο. Θα το έχεις αν δεν υποβληθεί και το βρει ο έλεγχος.

 

4225/2014

Άρθρο 2

Μετά το πρώτο εδάφιο της περίπτωσης γ' της παρ. 1 του άρθρου 7 του ν. 2972/2001 (Α'291), όπως ισχύει, προστίθεται εδάφιο ως ακολούθως:

«Ειδικά στην περίπτωση που στην Α.Π.Δ. δεν περιληφθεί εργαζόμενος ή εργαζόμενοι που απασχολήθηκαν στην επιχείρηση κατά το χρονικό διάστημα στο οποίο αναφέρεται η Α.Π.Δ., οι οποίοι έχουν δηλωθεί στο Πληροφοριακό Σύστημα «ΕΡΓΑΝΗ» της υποπαραγράφου ΙΑ.3 της παρ. ΙΑ του άρθρου πρώτου του ν. 4152/2013 (Α' 107) επιβάλλεται στον εργοδότη από την Ειδική Υπηρεσία Ελέγχου Ασφάλισης (Ε.ΥΠ.Ε.Α.) και κάθε άλλο αρμόδιο ελεγκτικό όργανο αυτοτελής διοικητική κύρωση (πρόστιμο) ίση με την επιβαλλόμενη από τους αρμόδιους Επιθεωρητές Εργασίας ή Ειδικούς Επιθεωρητές Εργασίας για την παράβαση της μη αναγραφής εργαζομένου στον πίνακα προσωπικού δυνάμει της υπ' αριθμ.27397/122/19.8.2013 (Β'2062) υπουργικής απόφασης όπως εκάστοτε ισχύει.»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σας δηλαδή κύριε Ponzi, τη διαφορά την κάνει η αναφορά του Νόμου στην Ε.ΥΠ.Ε.Α. και στο κάθε αρμόδιο ελεγκτικό όργανο. Η παρατήρησή σας είναι πολύ εύστοχη, και εύχομαι να έχετε δίκιο. Αλλά στα έσοδα του ΙΚΑ οι υπάλληλοι που εργάζονται έχουν την ιδιότητα του ελεγκτή, ούτως ή άλλως.  Φοβάμαι ότι πηγαίνοντας την Δευτέρα την συμπληρωματική μου ΑΠΔ, οι ελεγκτές του ΙΚΑ που είναι στα έσοδα θα μουδιάσουν και δεν θα ξέρουν πως να αντιδράσουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Δευτέρα θα πάω την συμπληρωματική ούτως ή άλλως, γιατί δεν αντέχω αυτή την αγωνία. Εάν πάνε καλά τα πράγματα θα σας το πω, αν πάνε άσχημα πιθανόν να μη μπορώ να σας το πω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Δευτέρα θα πάω την συμπληρωματική ούτως ή άλλως, γιατί δεν αντέχω αυτή την αγωνία. Εάν πάνε καλά τα πράγματα θα σας το πω, αν πάνε άσχημα πιθανόν να μη μπορώ να σας το πω!!!

εγώ θα σε περιμένω την δευτέρα για να ΜΑΣ ΤΑ ΠΕΙΣ!!!!! όλοι πάνω κάτω έχουμε κάποια περίπτωση!!! καλό σαββατοκύριακο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα σε περιμένω την δευτέρα για να ΜΑΣ ΤΑ ΠΕΙΣ!!!!! όλοι πάνω κάτω έχουμε κάποια περίπτωση!!! καλό σαββατοκύριακο

Ευχαριστώ, να είσαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Βρούτσης είπε σήμερα στον Αυτιά ότι τον Φεβρουάριο θα γίνει τροποποίηση και το πρόστιμο για την μη αναγραφή εργαζομένου στην ΑΠΔ δεν θα είναι το 10550. (Προφανώς κατάλαβαν την @@@@@@@ τους!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα ανακάλυψα κάτι παρόμοιο, αποχώρηση τον Σεπτέμβριο του 2013, ο εργαζόμενος υπήρχε ήδη σε προηγούμενες ΑΠΔ. Υποβάλλω την αποχώρηση, απενεργοποιώ τον εργαζόμενο στο λογισμικό της μισθοδοσίας και δεν τον τρέχω στην ΑΠΔ του Σεπτεμβρίου. Λέτε να κάμω το ποδαρικό στο πρόστιμο;

Λογικα το λογισμικο σου θα επρεπε να συμπεριλαβει τον εργαζομενο απο τη στιγμη που του υπολογισες τις σχετικες μισθοδοσιες μιας και αποχωρησες και ας εγινε ανενεργος.Κοιταξε το λιγο, αλλιως θα χαθεις ασχημα κι απο 1/1... 

Καλη δυναμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Βρούτσης είπε σήμερα στον Αυτιά ότι τον Φεβρουάριο θα γίνει τροποποίηση και το πρόστιμο για την μη αναγραφή εργαζομένου στην ΑΠΔ δεν θα είναι το 10550. (Προφανώς κατάλαβαν την @@@@@@@ τους!!!!!

 

Δε μας αφορά........Από πότε ένας πρώην εφοριακός, θεσμοθετεί Νόμους, με πρόστιμα παραλογισμού, σχιζοφρένειας, και παράνοιας, εις βάρος των επιχειρηματιών,,,,,και των λογιστών

ΑΝ δε θέλουν να καταστρέψουν τα πάντα, τότε τι επιδιώκουν???????? όλες οι μαριονέτες οι κουνιστές,,,,,,,???????/  εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

 

Να του επιβληθεί το επιεικές πρόστιμο προσωπικά 100 Χ 10.550  = 1.055.000 Ευρώ, να πάει να βρεί να τα πληρώσει , αφού του δημευθεί η ακινητη περιουσία του, στην πραγματική και όχι στην αντικειμενική αξία του, και μετά την μπανάνα του και στο κλουβί του, μαζί με όλους  ,όσους σεκφτήκαν , αυτή την γελιότητα, .............

 

Αντε ραμόλια, του χαρτογιακά,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,ΑΡΚΕΤΑ,,,,,,,,στα  όπλα, κ επί ποδός πολέμου, κατά των ασχέτων, μέχρι να αφανιστούν από τη χώρα αυτή, μαζί με τους τροικανούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΑΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΑ.

επρεπε

αν κανεις αρχειο με αμ ικα 696969696

το δεχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πήγα στο ΙΚΑ με το CD μου και την συμπληρωματική ΑΠΔ του Σεπτέμβρη. Πάω στον διευθυντή να μου χαρακτηρίσει το αίτημα για το πρωτόκολο και ο άνθρωπος με συμπόνεσε:

- Η πρόσληψη έγινε από το ΕΡΓΑΝΗ; με ρώτησε.

- Ναι, απαντώ.

-Την έβαψες μου λέει, είπαν πως θα γίνεται αυτόματα η διασταύρωση. Ας ελπίσουμε ότι οριακά θα το σώσεις. Με αυτό το τελευταίο ένοιωθα σαν πειραματόζωο του Αρκά.

 

Πάω στα έσοδα να το παραδώσω κοιτάει η υπάλληλος τα χαρτιά μου και μου λέει:

-Συμπληρωματική; Θέλω αναγγελία πρόσληψης, πίνακα επόπτη, σύμβαση και αποχώρηση.

-Μα έγιναν από το Εργάνη της απαντώ.

-Εμείς δεν έχουμε συνδεθεί στο Εργάνη προς το παρόν, άρα τα θέλω όλα.

 

Εκεί ηρέμησα, σκεπτόμενη πως μέχρι να συνδεθούν με το Εργάνη, η ΑΠΔ μου θα έχει υποβληθεί και το σουπερ αυτοματοποιημένο σύστημα θα τη βρει μέσα, και θα ισχύσουν τα λεγόμενα του κυρίου Ponzi.

Αύριο θα σας πως αν με την υποβολή θα  μου ζητήσει το σύστημα τα 10550.

 

Το θρίλερ συνεχίζεται.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...