Προς το περιεχόμενο

Συγκεντρωτικές ανά μήνα ,η αποθέωση της γραφειοκρατίας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΜΗΝ ΣΤΕΛΝΕΤΕ ,τουλάχιστον να την πάμε ετήσια .

 

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ στα ενδιάμεσα ,αφού οι αποκλίσεις είναι δεδομένες λόγω καθυστερήσεων στην λήψη τιμολογίων.

 

πέρα από τις μαλακίες ,γενικές και μη δαπάνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 221
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

΄Η ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙΣ;

Το κανείς είναι δυστυχώς σχετικό. Σε πελάτες μου που μπήκα να δω αν υπάρχουν υποβολές από προμηθευτές τους δυστυχώς είδα ότι σε πολλούς από αυτούς υπάρχουν δηλωμένα έξοδα τα οποία μένουν προς διασταύρωση. Άρα τι θα γίνει? Οι μισοί θα υποβάλλουν και οι άλλοι όχι? Πολύ σωστά κάποιος συνάδελφος παρατήρησε ότι σε εταιρείες που έχουν οργανωμένο λογιστήριο , οι συνάδελφοι που αμοίβονται ως υπάλληλοι δεν έχουν τη δυνατότητα άρνησης υποβολής. 

Κατά τη γνώμη μου η προσπάθεια πρέπει να εστιάσει στην επιστροφή στο προηγούμενο καθεστώς και με το όριο των 300€ χωρίς τις λιανικές. Όλα τα υπόλοιπα που συζητάμε είναι λόγια επί ματαίω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εάν μπει το όριο των 300 που πρέπει να μπει γιατί δεν έχουν νόημα τα ψιλά ,αυτόματα γυρίζουμε στο παλιό καθεστώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μας δωσουν μια πραραταση απλο ειναι . υπαρχουν διαπλεκομενοι ΓΓΔΕ ,λογιστες  που πουλανε αγωνιστικοτητα και πολιτικοι που μας κανουν χαρες  στημενο ειναι το  παιγνιδι , με αυτο ξεχναμε ολα τα υπολοιπα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά με πιστοποιητικά ΕΝΦΙΑ, και διορθώσεις Ε9 για τη σωστή καταβολή φόρου μόνο εγώ έχω και ασχολούμαι, που να προλάβουμε πλάκα μας κάνουν??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Σε λογαριασμούς ΔΕΗ που υπάρχει ποσό με ΦΠΑ και απαλλασσόμενο, πώς θα συμφωνησει με την περιοδική ΦΠΑ?Αφού θα έχει μπει μόνο το ποσό με ΦΠΑ?Ενώ στη ΜΥΦ θέλει αποφορολόγηση και του απαλλασσόμενου ποσού?Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου  απλούστευση της διαδικασίας (αν δεν μιλάμε πλέον για κατάργηση) θα ήταν η δήλωση από όλους

τους υπόχρεους μόνο των εσόδων, που κατ' επεκταση είναι το έξοδο-δαπανη του αντισυμβαλλόμενου. Ετσι για κάθε

επιχείρηση έχεις τα έσοδα που δηλώνονται από την ίδια και τα έξοδα απο την υποβολή των εσόδων των αντισυμβαλλόμενων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου  απλούστευση της διαδικασίας (αν δεν μιλάμε πλέον για κατάργηση) θα ήταν η δήλωση από όλους

τους υπόχρεους μόνο των εσόδων, που κατ' επεκταση είναι το έξοδο-δαπανη του αντισυμβαλλόμενου. Ετσι για κάθε

επιχείρηση έχεις τα έσοδα που δηλώνονται από την ίδια και τα έξοδα απο την υποβολή των εσόδων των αντισυμβαλλόμενων.

Αυτό είναι το καλύτερο.Συμφωνώ κι εγώ.Αλλά άντε να τους πείσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν είναι να δώσουν παράταση ή να αλλάξουν τις προδιαγραφές πότε θα μας ενημερώσουν???? πάλι τελευταία στιγμή??? ελεος πια!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου  απλούστευση της διαδικασίας (αν δεν μιλάμε πλέον για κατάργηση) θα ήταν η δήλωση από όλους

τους υπόχρεους μόνο των εσόδων, που κατ' επεκταση είναι το έξοδο-δαπανη του αντισυμβαλλόμενου. Ετσι για κάθε

επιχείρηση έχεις τα έσοδα που δηλώνονται από την ίδια και τα έξοδα απο την υποβολή των εσόδων των αντισυμβαλλόμενων.

Ετσι δεν βρίσκουν , τα πλαστα και τα εικονικά !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Σε λογαριασμούς ΔΕΗ που υπάρχει ποσό με ΦΠΑ και απαλλασσόμενο, πώς θα συμφωνησει με την περιοδική ΦΠΑ?Αφού θα έχει μπει μόνο το ποσό με ΦΠΑ?Ενώ στη ΜΥΦ θέλει αποφορολόγηση και του απαλλασσόμενου ποσού?Ευχαριστώ πολύ.

 

Το καταχωρεις 2, 3 και 4 φορες το ιδιο παραστατικο για τις αναγκες των ΜΥΦ, οσες χρειαστει!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καταχωρεις 2, 3 και 4 φορες το ιδιο παραστατικο για τις αναγκες των ΜΥΦ, οσες χρειαστει!!!!!

Δηλαδή? Τι εννοείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Να κάνω μια ερώτηση. Μου έχουν έρθει τώρα τιμολόγια του Μαΐου τώρα που έχω στείλει και ΦΠΑ και συγκεντρωτική. Τι πρέπει να κάνω; Μπορώ να τα περάσω με ημερομηνία Ιουλίου για να τα συμπεριλάβω στο ΦΠΑ αυτού του τριμήνου και να τα στείλω με την συγκεντρωτική του Ιουλίου; Ή είναι λάθος αυτό μου το σκεπτικό;   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Ποτε Θα δώσουν παράταση στις Μ.Υ.Φ.?

Προφανώς τη Δευτέρα το μεσημέρι κατά την προσφιλή τους συνήθεια.Πάντως, στο ημερολόγιο του κόμβου το έχουν ήδη περάσει στις 2/2/2015 οπότε είναι σίγουρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα είναι Δευτέρα καλά θα είναι.

Μας βλεπω για Τριτη...

Ετσι κανουν καμια κουταμαρα και δεν δωσουν θα πεσει πολυ γέλιο - κλάμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα είναι Δευτέρα καλά θα είναι.

Μας βλεπω για Τριτη...

Ετσι κανουν καμια κουταμαρα και δεν δωσουν θα πεσει πολυ γέλιο - κλάμα

Καλά, δεν θέλω καν να σκέφτομαι αυτή την προοπτική!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωλητης λαικων αγορων και ταυτοχρονα και αγροτης του ειδικου καθεστωτος, οσον αφορα τα εσοδα-εξοδα  της λαικης τα υποβαλει καθε τριμηνο. Τα εξοδα (τιμολογια) που αφορουν το ειδικο καθεστως τα υποβαλει καθε τριμηνο ή ετησια;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΤΣΕ ΝΑ ΔΕΙΣ ΓΕΛΙΑ ΜΕ ΤΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΡΟΜΗΘΕΙΩΝ ΑΠΟ ΑΣΦΑΛΕΙΕΣ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ...

 

ΘΑ ΜΕ ΑΚΟΥΣΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ ΕΤΣΙ ΠΟΥ ΘΑ ΦΩΝΑΖΩ ΣΤΗΝ Δ' ΔΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 months later...

συγνωμη για την ερωτηση αν ειναι αστοχη αλλα για το ετος 2015 συγκεντρωτικες καταστασεις υποβαλλουμε καθε μηνα ?

στην παραταση δεν αναφερει κατι για τις φετινες δηλωσεις ΜΥΦ παρα μονο οτι θα συζητηθει το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...