Προς το περιεχόμενο

Συγκεντρωτικές ανά μήνα ,η αποθέωση της γραφειοκρατίας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 221
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφού όμως το ζητάνε έτσι ΛΟΓΙΚΑ δεν θα πρέπει να ζητήσουνε και συμφωνία με την περιοδική.

 

Αλλά εδώ που έχουμε μπλέξει............

Εγώ, αυτό που διαπίστωσα είναι ότι δεν σε αφήνει να στείλεις συγκεντρωτικά τα στοιχεία του τριμήνου (μιλώ για αποστολή μέσω της φόρμας και όχι με ανέβασμα αρχείου), αλλά ανά μήνα. Αν κάνω κάτι λάθος ή αν το αλλάξουν δεν το γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που χρήζει προσοχής είναι η πλήρης ταύτιση του ΦΠΑ της περιοδικής, με την τριμηνιαία Μ.Υ.Φ. ...

π.χ. λαμβάνουμε 1 τιμολόγιο τον ΜΑΡΤΙΟ 2014 όπου ο ΦΠΑ δεν εκπίπτει...--->κάνουμε την εγγραφή στα βιβλία με ΦΠΑ ΜΗ ΕΚΠΙΠΤΟΜΕΝΟ--->ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΦΠΑ, ο ΦΠΑ δεν εμφανίζεται ορθά...

στην τριμηνιαία ΜΥΦ πρέπει να απεικονιστεί χωριστά ο ΦΠΑ και χωριστά η καθαρή αξία(για να γίνει ή αντιπαραβολή με τον προμηθευτή μας).....τότε ΦΠΑ ΜΥΦ # ΦΠΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗΣ..

....

 

Βέβαια υπάρχει αυτό αλλά τι να θέλει να πεί ο ποιητής;;;;

 

22. Στα έξοδα ο ΦΠΑ όπως προκύπτει από τα φορολογικά στοιχεία μπορεί να διαφέρει από το ΦΠΑ που τελικά εκπίπτει ο λήπτης. Τι συμπληρώνεται στην κατάσταση, δεδομένου ότι θα υπάρχει διασταύρωση με τις δηλώσεις ΦΠΑ; 


Για τις χονδρικές πρώτα ζητείται η συμφωνία των αντισυμβαλλομένων και μετά η συμφωνία με τη δήλωση ΦΠΑ. Άρα όπου διασταυρώνεται πληροφορία στο σύστημα ΜΥΦ, συμπληρώνεται αυτό που γράφει το παραστατικό, ενώ αυτό που εκπίπτει δηλώνεται στην περιοδική ΦΠΑ.

Στην εγγραφή δαπανών που δε διασταυρώνεται η ΜΥΦ, συμπληρώνεται αυτό που εκπίπτει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μπερδευτεί και γω με τον μη εκπιπτόμενο ΦΠΑ σε τιμολόγιο.

 

Καταχωρούμε όλο το ποσό σαν μη εκπιπτόμενο στα βιβλία (συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ) και στις συγκεντρωτικές πηγαίνουμε ξεχωριστά καθαρή αξία και ξεχωριστά ΦΠΑ;

 

απ ότι καταλαβαίνω ΝΑΙ

 

Αντίθετα, για τις συναλλαγές που λαμβάνονται τιμολόγια ή στοιχεία που εξομοιώνονται ή επέχουν θέση τιμολογίων, ανεξάρτητα αν ο Φ.Π.Α. εισροών εκπίπτει ή μη από τον λήπτη του φορολογικού στοιχείου, η αξία και ο Φ.Π.Α. της συναλλαγής καταχωρούνται διακριτά.

 

μετά όμως θα συμφωνήσει η περιοδική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μπερδευτεί και γω με τον μη εκπιπτόμενο ΦΠΑ σε τιμολόγιο.

 

Καταχωρούμε όλο το ποσό σαν μη εκπιπτόμενο στα βιβλία (συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ) και στις συγκεντρωτικές πηγαίνουμε ξεχωριστά καθαρή αξία και ξεχωριστά ΦΠΑ;

 

απ ότι καταλαβαίνω ΝΑΙ

 

Αντίθετα, για τις συναλλαγές που λαμβάνονται τιμολόγια ή στοιχεία που εξομοιώνονται ή επέχουν θέση τιμολογίων, ανεξάρτητα αν ο Φ.Π.Α. εισροών εκπίπτει ή μη από τον λήπτη του φορολογικού στοιχείου, η αξία και ο Φ.Π.Α. της συναλλαγής καταχωρούνται διακριτά.

 

μετά όμως θα συμφωνήσει η περιοδική; ΣΩΣΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙ ... ΜΕΧΡΙ ΝΕΩΤΕΡΑΣ ΑΠΟ ΤΟ Υ.Ο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικά θέλει 2 στήλες ΦΠΑ .μία για αυτό που εκπίπτει και μία για τον μη .

 

τα προγράμματα όπου βλέπουν 54.00  να τον πάνε στην πρώτη στήλη και όπου 63,98  στην δεύτερη.  αν τα τιμολόγια καταχωρούνται με την συνολική αξία δεν μπορεί το πρόγραμμα να κάνει αυτόν τον διαχωρισμό αξίας και ΦΠΑ,εκτός αν έχουν βοηθητικό πεδίο κατά την καταχώρηση.

 

άλλο πρόβλημα.

 

εκδίδεται τιμολόγιο 31/03 και δηλώνεται ως πώληση από τον εκδότη. Ο λήπτης το λαμβάνει καθυστερημένα πχ. 20/04  και άρα το περιλαμβάνει στην δήλωση ΦΠΑ Απριλίου  και συγκεντρωτική στο β'τρίμηνο.

 

κατά το πρώτο τρίμηνο θα υπάρχει ασυμφωνία ,προοδευτικά όμως θα συμφωνήσει μέσα στο έτος.

 

θεωρείται σωστό ή θα πρέπει να κάνουμε τροποποιητική ΦΠΑ Μαρτίου και νέα συγκεντρωτική? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικά θέλει 2 στήλες ΦΠΑ .μία για αυτό που εκπίπτει και μία για τον μη .

 

τα προγράμματα όπου βλέπουν 54.00  να τον πάνε στην πρώτη στήλη και όπου 63,98  στην δεύτερη.  αν τα τιμολόγια καταχωρούνται με την συνολική αξία δεν μπορεί το πρόγραμμα να κάνει αυτόν τον διαχωρισμό αξίας και ΦΠΑ,εκτός αν έχουν βοηθητικό πεδίο κατά την καταχώρηση.

 

άλλο πρόβλημα.

 

εκδίδεται τιμολόγιο 31/03 και δηλώνεται ως πώληση από τον εκδότη. Ο λήπτης το λαμβάνει καθυστερημένα πχ. 20/04  και άρα το περιλαμβάνει στην δήλωση ΦΠΑ Απριλίου  και συγκεντρωτική στο β'τρίμηνο.

 

κατά το πρώτο τρίμηνο θα υπάρχει ασυμφωνία ,προοδευτικά όμως θα συμφωνήσει μέσα στο έτος.

 

θεωρείται σωστό ή θα πρέπει να κάνουμε τροποποιητική ΦΠΑ Μαρτίου και νέα συγκεντρωτική? 

Συμφωνια με την περιοδικη δεν μπορει να υπαρξει,υπαρχουν και αλλες περιπτωσεις.. πχ μεταβιβαση επιχ ως συνολο και τιμολ πωλ με χαρ/μο,ο εκδοσας και ληπτης το εμφανιζουν στις συγκεντρωτικες,στη περιοδικη του ληπτη ομως δεν εμφανιζεται,αλλα εμφανιζεται σε αυτον που εκδιδει το στοιχειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας παρατάνε λέω εγώ πια?Αντί να τα απλοποιούνε τα κάνουνε πιο περίπλοκα!Τι θέλουν να πετύχουν με τις συγκεντρωτικές?Πάταξη της φοροδιαδιαφυγής και των πλαστών τιμολογίων ή να επιβάλλουν πρόστιμα για ψιλοποσά που ο ένας τα δήλωσε με φπα και ο άλλος χωρίς, κτλ?Καθόμαστε και ασχολούμαστε με βλακείες και οι σοβαρές δουλείες, οι πραγματικά λογιστικές, μένουν πίσω.Εγώ δεν έχω καν αρχίσει να ασχολουμαι με τις συγκεντρωτικές.Δεν θα κάτσω να αγχωθώ και για αυτό.Από τη στιγμή που είμαι νόμιμος και κόβω όλα τα τιμολόγια ας έρθουν να μου πουν ότι δεν δήλωσα τα 3,25 ευρώ από 3 στυλό που αγόρασα!Άντε και καλή Ανάσταση σε όλους!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιος συναδελφος που να εχει το προγραμμα της DATA μπορει να μου πει?

1. Τιμολογιο αγορας απο ιδιωτη σε τι λογαριασμο το καταχωρει? Πρεπει να φτιαξω αντιγραφο ''αγορα απο ιδιωτη'' και στον τυπο συναλλαγης να βαλω μη διασταυρουμενες? Το ΑΦΜ του ιδιωτη-προμηθευτη δεν το καταχωρουμε καθολου (βαζουμε π.χ προμηθευτες διαφοροι) επειδη στη συγκεντρωτικη δεν ζηταει ΑΦΜ αντισυμβαλλομενου ή το καταχωρουμε κανονικα?

2. Γιατι στην κινηση του λογαριασμου ''αυτοπαραδοση αγαθων'' φαινεται συνδεδεμενο με την ταμειακη? Σαν τυπο συναλλαγης εχω βαλει λιανικες πωλησεις γιατι στην αυτοπαραδοση λεει η ΠΟΛ οτι δεν θελει ΑΦΜ αντισυμβαλλομενου. Την ταμειακη την εχω συνδεσει με το παραστατικο Ζ ενω η κινηση του λογαριασμου αυτου ειναι με τιμολογιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδρομή σε επιμελητήριο 100 ευρώ + λοιπά τέλη (χαρτόσημο) 2,40 ευρώ....

τα 100 ευρώ δεν ενημερώνουν συγκεντρωτική......τα λοιπά τέλη?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λογισμικό πρέπει να έχει τη δυνατότητα την ανάλυση του ΦΠΑ κατά διάφορο τρόπο με κάποια βοηθητικά πεδία 

 

ανεξάρτητα απ το πως κάνουμε την εγγραφή

 

μη χειρότερα δηλαδή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

Ή ανά μήνα, ή τον 3ο μήνα καταχώρηση όλο το τρίμηνο...

Αλλά δεν στέλνουμε τίποτα λέμεεεεεεε :angry:

στον πελατη μας τι λεμε κυριε μπαμπη οταν γινει ελεγχος μη υποβολης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον πελατη μας τι λεμε κυριε μπαμπη οταν γινει ελεγχος μη υποβολης ?

 

Ή ανά μήνα, ή τον 3ο μήνα καταχώρηση όλο το τρίμηνο...

Αλλά δεν στέλνουμε τίποτα λέμεεεεεεε :angry:

αυτο με την καταχωρηση τον 3ο μηνα ολο το τριμηνο το διαβασα στο αρθρο που δημοσιευασαν τα παιδια εδω. το ψαχνω στην 1078 αλλα δεν το βρισκω γραμμενο. μηπως μπορειτε να μου πειτε που μπορω να το δω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΙΝΑΙ  ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ...

 

Στην διασταύρωση των ΜΥΦ-----> 85 τιμολογόγια έκαστος  (πελάτης-προμθευτής) όπου----> υπάρχει συμφωνία ως προς τον α).Αριθμό των Τιμολογίων 85  β) ως προς την καθαρή αξία 11.258,35 και γ) ασυμφωνία ως προς στον ΦΠΑ 2.505,62  #  2.505,61(κατά 0,01) ----------------------------> ΚΑΙ ΧΤΥΠΑΕΙ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΤΡΙΓΩΝΑΚΙ (ΑΣΥΜΦΩΝΙΑ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΙΝΑΙ  ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ...

 

Στην διασταύρωση των ΜΥΦ-----> 85 τιμολογόγια έκαστος  (πελάτης-προμθευτής) όπου----> υπάρχει συμφωνία ως προς τον α).Αριθμό των Τιμολογίων 85  β) ως προς την καθαρή αξία 11.258,35 και γ) ασυμφωνία ως προς στον ΦΠΑ 2.505,62  #  2.505,61(κατά 0,01) ----------------------------> ΚΑΙ ΧΤΥΠΑΕΙ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΤΡΙΓΩΝΑΚΙ (ΑΣΥΜΦΩΝΙΑ)

 

 

 

Και τι σημαίνει αυτό? οτι πρέπει να συμφωνήσουμε το λεπτό?για να να κλείσει τι? η ασυμφωνία... χαρακτήρων?

   Αυτή η μπούρδα των συγκεντρωτικών  θα  καταρρεύσει από μόνη της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι σημαίνει αυτό? οτι πρέπει να συμφωνήσουμε το λεπτό?για να να κλείσει τι? η ασυμφωνία... χαρακτήρων?

   Αυτή η μπούρδα των συγκεντρωτικών  θα  καταρρεύσει από μόνη της.

Το θέμα είναι να μην καταρεύσουμε εμείς πρώτοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως τα κανεις να συμφωνησουν?

Και σν ηδη εχεις στειλεις ΦΠΑ τι γινεται που θσ πρεπει να υπαρχει συμφωνια ΦΠΑ με ΜΥΦ ?

Αρχισαν τα οργ@ν@

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι να μην καταρεύσουμε εμείς πρώτοι...

 

 

Το θέμα είναι να δραστηριοποιηθούμε.

Αντ΄αυτού, εμείς παρακολουθούμε το παιχνίδι εις βάρος μας.

 

Τα παιδία παίζει

και τα ζώα παρατηρεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως τα κανεις να συμφωνησουν?

Και σν ηδη εχεις στειλεις ΦΠΑ τι γινεται που θσ πρεπει να υπαρχει συμφωνια ΦΠΑ με ΜΥΦ ?

 Αρχισαν τα οργ@ν@

   Θα κάνεις όσες τροποποιητικές ΦΠΑ χρειάζονται.Στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν θα υπάρχει συμφωνία,εκτός κι αν έχεις πολύ λίγα παραστατικά....Όλο το σύστημα είναι στημένο πρόχειρα και δεν πρόκειται να δουλέψει.Φταίμε βέβαια εμείς που ασχολούμαστε με κάτι το οποίο φτιάχθηκε στα βιαστικά.Εύχομαι οι εμπνευστές να καταλάβουν σύντομα την γραφειοκρατική τους πατάτα και να την πάρουν πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα συνάδελφοι, μια περίπτωση που θα σας έχει απασχολήσει και ζητώ τη βοήθειά σας.

 

Κεντρικό και υποκατάστημα. Υποβολή με αρχείο.

Στα στοιχεία της επιχείρησης υπάρχει η εγκατάσταση 0 και 1 όπως στην ΚΕΠΥΟ χωρισμένα ανάλογα.

 

Στέλνω το Κεντρικό. Ενημερώνει σωστά Έσοδα, Έξοδα κλπ

Στέλνω το Υποκ/μα  και σβήνει το παλιό αρχείο και καταχωρεί τις ΜΟΝΟ στοιχεία του Υποκ/τος.

 

Υπάρχει "φάρμακο" ή έστω πρόγραμμα συνένωσης αρχείων xml ???

 

ευχαριστώ προκαταβολικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα κάποιες απορίες σχετικά με τη συγκεντρωτική

 

1. Στα έξοδα μέσω της εφαρμογής καταχωρούμε άνα ΑΦΜ τα τιμολόγια αγορών καθώς και δαπανών οπως είναι καταχωρημένα στις ανάλογες στήλες του βιβλίου ?

2. Στις δαπάνες καταχωρούμε ότι έχουμε στη στήλη Μ.Δ.Ε & Χ.Δ.Ε σε μία εγγραφή χωρίς ΑΦΜ ?

3. Το ειδικό τιμολογίο που εκδίδουν οι λαικατζήδες που εκδότης και λήπτης είναι το ίδιο ΑΦΜ καταχωρείται κανονικά στα έξοδα?

 

Ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ ΟΙ ΜΗΝΙΑΙΕΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ?????????????

 

ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΛΗΜΑ ΜΑΣ!!!!!

Συμφωνώ!Κατάργηση τώρα της άχρηστης και γραφειοκρατικής υποχρέωσης υποβολής μηνιαίων συγκεντρωτικών!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον πελατη μας τι λεμε κυριε μπαμπη οταν γινει ελεγχος μη υποβολης ?

 

Καλησπέρα

Δεν είμαι σε θέση να σας δώσω συμβουλή.

Θα σας πω όμως εγώ τι σκοπεύω να κάνω.

Οι πελάτες μου δεν έχουν άμεση σχέση με το παραπάνω και φυσικά, δεν συνδέω καμία υποχρέωσή μου με τον αν έχω συμφωνήσει μια αμοιβή και παραμένω απλήρωτος.

Η απόφαση είναι καθαρά δική μου και πέρα του γεγονότος ότι αφενός, δεν συμφωνώ στο ότι αυτού του είδους η διασταύρωση (από το πρώτο λεπτό κλπ) θα φέρει τα αποτελέσματα που "διατυμπανίζουν" οι υπεύθυνοι με την εφαρμογή της και αφετέρου, δεν προλαβαίνω να είμαι, σωστά, έτοιμος και για την υποχρέωση αυτή, σε τόσο στενά χρονικά περιθώρια που έχει θεσπιστεί και ζητείται και με τις τόσες παραμέτρους που απαρτίζεται.

Έτσι, έχω αποφασίζει να αναλάβω όπως πάντα και στο οτιδήποτε, το κόστος της επιλογής μου και θα προσπαθήσω να είναι όσο το δυνατόν λιγότερο.

Τι εννοώ.

Από την στιγμή που οι εφαρμογές που χρησιμοποιώ αναβαθμίστηκαν ως προς την υποχρέωση αυτή, έχω ασχοληθεί μόλις μερικές ώρες, για να συνδέσω τους λογαριασμούς που δεν συνδέθηκαν αυτόματα και να "ρίξω" μια ματιά στους υπόλοιπους. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να έχω κάνει και λάθη. Όμως, δεν έχω στείλει και δεν θα στείλω καμία τέτοια κατάσταση, περιμένοντας να δω τι θα γίνει μέχρι την τελευταία στιγμή, δίνοντας αγώνα με τα πενιχρά μου μέσα (ένα από τα οποία μπορεί να είναι και η μη έγκαιρη υποβολή) να μην ισχύσει (τουλάχιστον στην μορφή αυτή και από το πρώτο λεπτό) και όχι να παραταθεί. Αν όμως αυτό δεν συμβεί, που κανένας μας πιστεύω ότι δεν θα ήθελε και επειδή σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να αντέξω τα πρόστιμα που καραδοκούν, θα στείλω τα στοιχεία που ζητούνται την τελευταία μέρα, σε οποιαδήποτε κατάσταση κι αν είναι τα δεδομένα μου και χωρίς άλλον έλεγχο. Περιμένοντας εκ των υστέρων, να δω δυνατότητες διόρθωσης τυχόν (που είναι σίγουρο) λαθών που θα έχουν γίνει.

Αν όμως στείλω αυτή την στιγμή, θα έχω υποκύψει χωρίς καμία προσπάθεια στις ορέξεις κάποιων, που τα τελευταία χρόνια, είναι απανωτές και χωρίς τελιεωμό, στην εφαρμογή νέων (και χωρίς σημασία) υποχρεώσεων. (βλέπε βεβαιώσεις και οριστικές, μηδενικές προσωρινές κλπ)

Σε καμία περίπτωση αυτά δεν αποτελούν προτροπή, αλλά προσωπική αμετακίνητη θέση.

 

Για το παραπάνω, αλλά και για πολλά άλλα σοβαρά προβλήματα που αντιμετωπίζουμε καθημερινά, ελάτε να ανταλλάξουμε απόψεις και να ενημερωθούμε, σήμερα στις 17:00 στη συνάντηση της διαδικτυακής ομάδας http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=95959&p=628777

 

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...