Προς το περιεχόμενο

Συγκεντρωτικές ανά μήνα ,η αποθέωση της γραφειοκρατίας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δαπάνες με ΑΛΠ ..Δηλ Βενζίνες,υλικά καθαριότητας,χαρτικά,φωτοτυπίες κτλ θα καταχωρούνται αναλυτικά ??

 

ΆΝ ναί...τότε λυθηκε το πρόβλημα της ....ανεργίας.Οι λογιστές... θα πρέπει να κάνουν...... πολλές..προσλήψεις    αλλώς δεν βγαίνει με τίποτα !!!!!

 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 221
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγώ από την άλλη όλα αυτά τα βλέπω και σαν ευκαιρία του κλάδου να βγεί από τη λάσπη. Να δώ τί θα κάνουν αυτοί που μαζεύουν σορηδών τα μαγαζιά με τιμές 20 το μήνα κλπ. Αποκλείεται με τέτοιο όγκο να μην κάνουν λάθος. Περισσότερα θα πληρώνουν σε πρόστιμα παρά θα εισπράτουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ από την άλλη όλα αυτά τα βλέπω και σαν ευκαιρία του κλάδου να βγεί από τη λάσπη. Να δώ τί θα κάνουν αυτοί που μαζεύουν σορηδών τα μαγαζιά με τιμές 20 το μήνα κλπ. Αποκλείεται με τέτοιο όγκο να μην κάνουν λάθος. Περισσότερα θα πληρώνουν σε πρόστιμα παρά θα εισπράτουν.

 

 

Δεν θα κλείσουν όμως μόνο οι λογιστές...

Θα κλείσουν και οι επαγγελματίες.

 

 

Για εμένα είναι ξεκάθαρο, θα μείνουμε λίγοι, αλλά και με λιγότερους πελάτες...

 

Μακροπρόθεσμα θα είναι καλύτερα, για τους λίγους που θα μείνουν στο επάγγελμα, αλλά και οι επαγγελματίες που θα επιβιώσουν.

 

α. Τώρα όμως τι; Τι θα κάνουν όσοι έχουν άμεσες ανάγκες; Μάλλον δεν θα αντέξουν.

β. Πόσοι πρέπει να μείνουν άνεργοι, λογιστές και επαγγελματίες, για να είναι καλά οι υπόλοιποι που θα μείνουν; 

 

 

Προχτές ήρθε ένας υποψήφιος πελάτης και του έδωσα μηνιαία τιμή που δεν θα την ζήταγα στο παρελθόν.

Του το είπα και όλας και του είπα ότι από τη μία έχω τα πρόστιμα που τα μισά αφορούν εμένα και τις ελεγκτικές διαδικασίες μου, και από την άλλη έχω τις μηνιαίες συγκεντρωτικές, οπότε θα πληρώσει αναλόγως... Συμφώνησε και έφυγε παρότι στράβωσε στο άκουσμα της τιμής... Να δούμε αν θα επιστρέψει...  :rolleyes:

 

 

Το θέμα είναι ότι αν πω στους υπάρχοντες για αύξηση θα τους γυρίσει το μάτι ανάποδα και θα μου μείνουν επιτόπου - και θα έχω και τύψεις μετά....  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τις τιμές να αυξήσουμε (που δεν προκειται να παρουμε φράγκο) ποιο γραφείο μπορεί εως τις 15 να κανει ολες τις καταχωρήσεις και να στείλει διασταυρωμένες και σωστες υγκεντρωτικές;;;;χώρια που με τόση πίεση θα κανουμε το ενα λαθος μετα το άλλο και στις συγκεντρωτικές αλλά και σε όλα τα άλλα.τα πρόστιμα θα μας γονατίσουν και θα πάμε από εκεί που ήρθαμε.πρέπει να γίνει κάτι αμεσα.το ποτήρι ξεχύλισε.ακόμα άπραγοι θα μείνουμε;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τις τιμές να αυξήσουμε (που δεν προκειται να παρουμε φράγκο) ποιο γραφείο μπορεί εως τις 15 να κανει ολες τις καταχωρήσεις και να στείλει διασταυρωμένες και σωστες υγκεντρωτικές;;;;χώρια που με τόση πίεση θα κανουμε το ενα λαθος μετα το άλλο και στις συγκεντρωτικές αλλά και σε όλα τα άλλα.τα πρόστιμα θα μας γονατίσουν και θα πάμε από εκεί που ήρθαμε.πρέπει να γίνει κάτι αμεσα.το ποτήρι ξεχύλισε.ακόμα άπραγοι θα μείνουμε;;;

με 100 πελάτες*20 δε προάβαίνετε

με 50*50 προλαβαίνετε όμως. Αυτό είναι το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 100 πελάτες*20 δε προάβαίνετε

με 50*50 προλαβαίνετε όμως. Αυτό είναι το θέμα.

 

όπως εχω ξαναγράψει δεν είμαι απο αυτούς που ξεφτιλίζω τον κόπο μου με 20 ευρώ.είμαι όμως από αυτούς που περιμένω να μου φέρουν τα τιμολόγια και ύστερα αντιμετωπίζω μένος εαν δεν προλάβω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως εχω ξαναγράψει δεν είμαι απο αυτούς που ξεφτιλίζω τον κόπο μου με 20 ευρώ.είμαι όμως από αυτούς που περιμένω να μου φέρουν τα τιμολόγια και ύστερα αντιμετωπίζω μένος εαν δεν προλάβω!

δεν μίλησα επί προσωπικού, το τρόπο που πρέπει να σκεφτόμαστε παρέθεσα, αν κάποιος έχει τις τιμές που πρέπει και δεν προλαβαίνει είναι άπληστος και έχει πάρει παραπάνω δουλειά από ότι μπορεί ή δεν έχει οργανωμένη δουλειά. Λίγους και καλούς για να έχουμε ήσυχο το κεφάλι μας και να ζούμε σαν άνθρωποι. Τις ώρες μέσα στο γραφείο μακρυά από τα αγαπημένα μας πρόσωπα δεν τις ξεπληρώνει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούστε περίπτωση,

έχω πελάτη μεταφορική  εκδίδει περίπου 300-350 φορτωτικές την ημέρα (από 2,5 - 10 € ) η κάθε μια .

Έως σήμερα μου έστελνε μια εκτύπωση φορτώσεων και καταχωρούσε σε μια εγγραφή το σύνολο των εσόδων .

Τώρα θα πρέπει να κάνω 300-350 εγγραφές την ημέρα και μάλιστα να περνάω όλα τα στοιχεία του πελάτη (επωνυμία,ΑΦΜ,διεύθυνση,ΔΟΥ)

 

Έκανα δηλαδή 25 εγγραφές τον μήνα και τώρα θα πρέπει να κάνω 8.500-9.000 !!!!!!!

 

και να περνάω το κάθε τιμολόγιο των 2,5€ αναλυτικά !!!!!!!!!!!!!!!

 

Αυτά ΔΕΝ ΓΊΝΟΝΤΑΙ  (Στα όπλα , στα όπλα!!!!!)

 

Ρε τι παίρνουν και δεν μας λένε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούστε περίπτωση,

έχω πελάτη μεταφορική  εκδίδει περίπου 300-350 φορτωτικές την ημέρα (από 2,5 - 10 € ) η κάθε μια .

Έως σήμερα μου έστελνε μια εκτύπωση φορτώσεων και καταχωρούσε σε μια εγγραφή το σύνολο των εσόδων .

Τώρα θα πρέπει να κάνω 300-350 εγγραφές την ημέρα και μάλιστα να περνάω όλα τα στοιχεία του πελάτη (επωνυμία,ΑΦΜ,διεύθυνση,ΔΟΥ)

 

Έκανα δηλαδή 25 εγγραφές τον μήνα και τώρα θα πρέπει να κάνω 8.500-9.000 !!!!!!!

 

και να περνάω το κάθε τιμολόγιο των 2,5€ αναλυτικά !!!!!!!!!!!!!!!

 

Αυτά ΔΕΝ ΓΊΝΟΝΤΑΙ  (Στα όπλα , στα όπλα!!!!!)

 

Ρε τι παίρνουν και δεν μας λένε ?

η μόνη σου λύση είναι η μηχανογράφηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μου την έδωσε βρε αδερφέ και επειδή δεν γουστάρω έναν επαγγελματία της περιοχής μου σκέφτομαι να πάω σε ένα σούπερ-μάρκετ και να πάρω τσίχλες..θα κόψω τιμ φυσικά..και μετά θα το πετάξω....χχαχαχαχαχαχαχαχα να πάει να πληρώσει ο αλήτης το χιλιάρικο και τα λοιπά.. γλέντια..,αυτά τα έχουν  σκεφτεί άραγε στο υπ.οικ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μου την έδωσε βρε αδερφέ και επειδή δεν γουστάρω έναν επαγγελματία της περιοχής μου σκέφτομαι να πάω σε ένα σούπερ-μάρκετ και να πάρω τσίχλες..θα κόψω τιμ φυσικά..και μετά θα το πετάξω....χχαχαχαχαχαχαχαχα να πάει να πληρώσει ο αλήτης το χιλιάρικο και τα λοιπά.. γλέντια..,αυτά τα έχουν  σκεφτεί άραγε στο υπ.οικ ?

Πιστεύεις πραγματικά οτι θα γίνουν ποτέ οι διασταυρώσεις? Εδώ δεν ελέγξανε 1 κατάσταση το χρόνο θα ελέγξουνε 12?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι πλέον υπάρχει η δυνατότητα να βλάψεις κάποιον έστω και με 1 ευρώ τιμολόγιο και μετά άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας..Επίσης με την τεχνολογία να προχωράει πιστεύω ότι ανθρώπινος παράγοντας δε θα βάλει το χέρι του στο θέμα αυτό..μέσω η/υ  σε 5 λεπτά διασταυρωνεται ο αφμ οπότε δεν αποκλείω τπτ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα των μηνιαίων συγκεντρωτικών πιστεύω ότι είναι η χειρότερη φορολογική-δηλωτική  υποχρέωση των τελευταίων 20 ετών.

Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι είναι ανθρωπίνως αδύνατον ακόμη και αν κάνω την νύχτα μέρα  να ανταποκριθώ  στην υποχρέωση αυτή.Επίσης με το φτωχό μου το μυαλό πέρα από την προστιμοεισπρακτική  του εφαρμογή δεν μπορώ να καταλάβω τι άλλο  εξυπηρετεί;Τολμώ χωρίς υπερβολή να την θεωρήσω ταφόπλακα για το επάγγελμά μου.

Και αν  κάποιος συνάδελφος καταφέρει και πάρει  μεγαλύτερη αμοιβή για την εργασία αυτή να μας το πει να τον ανακηρύξουμε mister λογιστή της χρονιάς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω..Ποιός μας προστατεύει...Τί λέει επάνω η επαγγελματική σου ταυτότητα.Άν έλεγε Δικηγορικός Σύλλογος...να υπενθυμίσω τις απεργίες τους ....

Εμείς ????  Αρχ......α   καπαμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
Το ΦΕΚ 179 / 31-01-2014 Υποβολή καταστάσεων φορολογικών στοιχείων, για διασταύρωση πληροφοριών.

Πως, πότε υποβάλλονται για τους πρωτους μηνες .... για τους επόμενους .....

 

Η διατύπωση πάντως για το πότε υποβάλλονται, έχει περάσει από πολλούς ΜΠΑΦΟΥΣ ... για να βγει έτσι.

 

Αν κάποιος καταλάβει ας ανεβάσει κανένα αναλυτικό excel-άκι.

ΥΠΟΒΟΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΣΤΟΙΧΕΩΝ.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αυτό δεν είναι κατανοητή. χρειάζεσαι  και συ την κατάλληλη προετοιμασία.   ο αναγνώστης λέω ,όχι εσύ εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πελάτη με φορτηγο που κάνει δρομολόγια εξωτερικού. Τώρα φευγει για Ιορδανία και θα επιστρέψει μετά απο 1+ μήνα. Πως να αντιμετωπίσω την παρούσα κατάσταση? Πολλές φορές θα επιστρεφει μετά τις 15 οπότε αντίο συγκεντρωτικές. Και άλλες μετά τις 20 οπότε να και το 1000ρικο στον ΦΠΑ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΑ,,,ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ  ΟΤΙ  ΕΠΙΜΕΝΟΥΝ  ΣΤΙΣ  ΜΗΝΙΑΙΕΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :o :o :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΑ,,,ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ  ΟΤΙ  ΕΠΙΜΕΝΟΥΝ  ΣΤΙΣ  ΜΗΝΙΑΙΕΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :o :o :o

εμ τα αθεώρητα παραστατικά έχουν το τίμημα τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι έλεγα κι εγώ...

Τον Μάη τι θα κάνουμε που δεν έχει πολύ δουλειά..

θα ξυνόμαστε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμένουν να ρωτάνε πάντως τον απίθανο κ γενικό. Δεν κάνουν κόπο να διαβάσουν τα πονήματά του .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/17210

 

Πάντως αυτά δεν μπορεί να συμβαίνουν πουθενά αλλου στον κόσμο ,

μα πουθενά όμως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/17210

 

Πάντως αυτά δεν μπορεί να συμβαίνουν πουθενά αλλου στον κόσμο ,

μα πουθενά όμως

 

Πως θα μπορούσαν να συμβαίνουν ???

Οι άλλοι δεν είναι Έλληνες είναι απλά: Βάρβαροι !!!

 

Θα περάσουν καμιά 25αριά αιώνες μέχρι να μας φτάσουν  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...