Jump to content
Sign in to follow this  
MANOS72

Συγγένεια με τον ελεγκτή σε Α.Ε. Επιτρέπεται?

Recommended Posts

Σε ΑΕ που συνεργάζομαι ορίστηκε ένας από τους τακτικούς ελεγκτές, η σύζυγος του υπογράφοντος τον Ισολογισμό.Δεν βρήκα κάποια διάταξη που να το απαγορεύει .Απαγορεύει μόνο σε συγγένεια αίματος πρώτου βαθμού.Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος κάτι διαφορετικό?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε ΑΕ που συνεργάζομαι ορίστηκε ένας από τους τακτικούς ελεγκτές, η σύζυγος του υπογράφοντος τον Ισολογισμό.Δεν βρήκα κάποια διάταξη που να το απαγορεύει .Απαγορεύει μόνο σε συγγένεια αίματος πρώτου βαθμού.Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος κάτι διαφορετικό?

 

Του υπογράφοντος τον Ισολογισμό ???  του Λογιστή, του Προέδρου ΔΣ ή του Διευθ.Συμβούλου κλπ ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Του λογιστή .

 

Εφ΄όσον ο λογιστής δεν είναι ιδρυτής, μέτοχος ή μέλος ΔΣ δεν υπάρχει κόλλημα:

 

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/12326

 

Δεν επιτρέπεται ο διορισμός ως ελεγκτών των κάτωθι προσώπων, που είναι:

Iδρυτές ή μέλη του διοικητικού συμβουλίου ή μέτοχοι εκπροσωπούντες ποσοστό μεγαλύτερο του 1/20 του καταβλημένου μετοχικού κεφαλαίου της ανώνυμης εταιρείας και συγγενείς αυτών μέχρι και του δεύτερου βαθμού εξ αίματος ή αγχιστείας (άρθρα 37 § 4 και 10 § 1 K.N. 2190/1920).

Yπάλληλοι της εταιρείας ή εξαρτημένης προς αυτήν εταιρείας (άρθρο 37 § 4 K.N. 2190/1920, όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο 13 § 2 του N.2339/1995 - πρβλ. και άρθρο 63γ § 3 Κ.Ν. 2190/1920, που προβλέπει ποινές για τα πρόσωπα που υπηρετούν κατά οποιοδήποτε τρόπο στην εταιρεία και δέχονται το διορισμό τους ως ελεγκτών αυτής. Το ίδιο ισχύει και όταν ο ελεγκτής υπηρετεί σε εταιρεία που ουσιαστικά διοικεί την εταιρεία στην οποία διατάχθηκε ο έλεγχος. 

Δημόσιοι υπάλληλοι, υπάλληλοι νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου, τραπεζών και επιχειρήσεων κοινής ωφελείας (άρθρο 37 § 4).

 

 

 

Αλλά:

 

http://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/162/hl/%CE%B4%CE%B5%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%B1

 

Ν.3693/2008 Άρθρο 20

 

2. Ο νόμιμος ελεγκτής ή το ελεγκτικό γραφείο έχει υποχρέωση να αρνηθεί τη διενέργεια υποχρεωτικού ελέγχου, όταν μεταξύ του νόμιμου ελεγκτή ή του ελεγκτικού γραφείου ή του δικτύου στο οποίο ανήκει και της ελεγχόμενης οντότητας υπάρχει οποιαδήποτε οικονομική, επαγγελματική ή άλλη σχέση, η οποία θα οδηγούσε έναν ενημερωμένο, αντικειμενικό και συνετό τρίτο να οδηγηθεί στο συμπέρασμα ότι διακυβεύεται η ανεξαρτησία του ελεγκτή ή του ελεγκτικού γραφείου. Σχέσεις οι οποίες θα μπορούσαν να θεωρηθούν ότι διακυβεύουν την ανεξαρτησία, είναι ιδιαίτερα η παροχή συμπληρωματικών μη ελεγκτικών υπηρεσιών.

 

 

Η "άλλη σχέση" μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

''Σχέσεις οι οποίες θα μπορούσαν να θεωρηθούν ότι διακυβεύουν την ανεξαρτησία, είναι ιδιαίτερα η παροχή συμπληρωματικών μη ελεγκτικών υπηρεσιών.'' Προφανώς εννοεί την περίπτωση που ο ελεγκτής παρέχει άλλες υπηρεσίες στην ΑΕ ,παράλληλα με τον έλεγχο που ασκεί.Σωστά?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...