Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
NIKOLAOS80

ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΑΠΑΛΛΑΓΗΣ ΑΠΟ ΟΑΕΕ ΛΟΓΩ ΙΚΑ

Question

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΜΕ ΥΓΕΙΑ

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ 2013 ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΘΕΜΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΠΟΥ ΕΔΙΝΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ ΠΟΥ ΑΣΦΑΛΙΖΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΙΚΑ ΜΕ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΑΝΑ ΜΗΝΑ ΝΑ ΑΠΑΛΛΑΣΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΕΕΕ. ΑΠΟ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ ΑΠΟ 01/01/2014 ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ Η ΠΛΗΡΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΣΤΟ ΙΚΑ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΚΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΝΟΜΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΨΗΦΙΣΤΕΙ? ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Recommended Posts

• 0

Κάνε εξαήμερη απασχόληση και βάλε 25 ένσημα.

Τελικά εάν για κάποιον λογο σε έναν μήνα έχει λιγότερα ένσημα από 25 θα πληρώσει ΟΑΕΕ για έναν ολόκληρο μήνα? Ή χάνει την εξαίρεση για όλο το έτος?

πιστεύω θα τον χρεώνουν αναλογία για τα ένσημα που του λείπουν, άλλωστε η πρόσφατη εγκύκλιο έχει αρκετά παραδείγματα υπολογισμού.

• 0

Οι εξαιρέσεις πλέον είναι 6μηνες όχι ετήσιες. Ο μηνας της πρόσληψης και αυτός της απόλυσης ή αποχώρησης δεν απαιτούν 25 ένσημα αλλά όσα αναλογούν στις μέρες του μήνα (π.χ. πρόσληψη 23 Ιουνίου, απομένουν μέχρι τέλος του μήνα 7 ημέρες 7:1,2= 6 ένσημα για να εξαιρεθεί και ο Ιούνιος). Αν κάποιος μηνας του συγκεκριμένου εξαμήνου δεν έχει 25 ένσημα τότε υπάρχει υποχρέωση ασφάλισης στον ΟΑΕΕ του 6μήνου αυτού όχι προηγουμένων.

Η διάταξη σχετικά με αλλαγή εργοδότη ισχύει ως είχε.

Νόμος παρωδία αλλά αυτόν πρέπει να εφαρμόσουμε.

ΟΑΕΕemp.

• 0

Καλημέρα. Εργαζόμενος που δουλεύει σε 2 εργοδότες, στον ένα απο Δευτέρα έως Παρασκευή 3 ώρες και στον άλλο Σάββατο και Κυριακή 8ωρο, μπορεί να πάρει απαλλαγή απο τον ΟΑΕΕ?

• 0

Κάνε εξαήμερη απασχόληση και βάλε 25 ένσημα.

Τελικά εάν για κάποιον λογο σε έναν μήνα έχει λιγότερα ένσημα από 25 θα πληρώσει ΟΑΕΕ για έναν ολόκληρο μήνα? Ή χάνει την εξαίρεση για όλο το έτοςΚαλημέρα δλδ 

Καλημέρα δλδ 6 ημερο 4ωρο=25 ενσημα το δέχεται το ικα?

• 0

Καλημέρα

Υπάρχει νομολογία που λέει ότι με 5νθήμερη μερική απασχόληση ο εργαζόμενος δικαιούται 25 ένσημα το μήνα  αρκεί οι αποδοχές του να είναι παραπάνω από το 25πλάσιο του κατώτατου τεκμαρτού ημερομίσθιου (11,06 Ευρώ).

Το ΙΚΑ βέβαια δεν το αποδέχεται αλλά τα δικαστήρια έχουν άλλη γνώμη ...

Για το θέμα έχει σταλεί από κάποιους από εδώ και επιστολή στον συνήγορο του πολίτη 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=74133

• 0

εγω που εχω τον οαεε λογω του γραφειο αλλα εχω ενσημα 5ωρα και 5νθημερα!απο οτι μου χουν πει στον οαεε δεν δικαιουμαι απαλλαγη!τις εισφορες που μου κανουν στο ικα ομως γιατι δεν μπορω να τις παρω πισω? ή να τις συμψηφισω με τις εισφορες του τεβε?

• 0

Καλημέρα δλδ 6 ημερο 4ωρο=25 ενσημα το δέχεται το ικα?

Ο προβληματισμός μου συνάδελφοι είναι ο εξής:

Δηλαδή σε μια επιχείρηση η οποία δουλεύει πενθήμερο από Δευτέρα-Παρασκευή ,για να μπορέσω να βάλω 25 ένσημα σε εργάτη τετράωρο, ο οποίος αιτείται απαλλαγής απο τον ΟΑΕΕ, θα αναφέρω ότι πηγαίνει και δουλεύει μόνος του σε μια κλειστή επιχείρηση  τα Σάββατα ,για να τύχει της απαλλαγής  και τον Φεβρουάριο θα βάλω αντί γιά 24 ημέρες από Δευτέρα -Σάββατο 25 ημέρες για να εξακολουθώ να είμαι σύννομος με την εγκύκλιο;Μήπως πρέπει να περιμένουμε κάποιες επιπλέον επεξηγήσεις;;;

• 0

Ο προβληματισμός μου συνάδελφοι είναι ο εξής:

Δηλαδή σε μια επιχείρηση η οποία δουλεύει πενθήμερο από Δευτέρα-Παρασκευή ,για να μπορέσω να βάλω 25 ένσημα σε εργάτη τετράωρο, ο οποίος αιτείται απαλλαγής απο τον ΟΑΕΕ, θα αναφέρω ότι πηγαίνει και δουλεύει μόνος του σε μια κλειστή επιχείρηση  τα Σάββατα ,για να τύχει της απαλλαγής  και τον Φεβρουάριο θα βάλω αντί γιά 24 ημέρες από Δευτέρα -Σάββατο 25 ημέρες για να εξακολουθώ να είμαι σύννομος με την εγκύκλιο;Μήπως πρέπει να περιμένουμε κάποιες επιπλέον επεξηγήσεις;;;

Θα τον έχεις σαν μισθωτό 25 ένσημα και σταθερός μισθός.

• 0

Θα τον έχεις σαν μισθωτό 25 ένσημα και σταθερός μισθό

Σας ευχαριστώ για την απάντηση !

• 0

καποιος που εχει παρει απαλλαγη με τον παλιο νομο το 13 και η απαλλαγη τελειωνει τελος του χρονου πρεπει και αυτος να εχει 25 ενσημα??

• 0

Ναι κανονικα. Ετσι μου ειπαν στον ΟΑΕΕ Άρτας.

τι γινεται ρε παιδια σε καθε οαεε λενε διαφορετικα?? τι ισχυει τελικα???

• 0

Μηπως καταλαβες κατι αλλο...αν εγω πχ εχω απαλλαγη εως νοεμβριο του 2014 με τον παλιο νομο, πρεπει για να ξαναπαρω απαλλαγη να εχω απο το νομεβριο του 2014 και καθε μηνα μετα 25 το μηνα.

• 0

Μηπως καταλαβες κατι αλλο...αν εγω πχ εχω απαλλαγη εως νοεμβριο του 2014 με τον παλιο νομο, πρεπει για να ξαναπαρω απαλλαγη να εχω απο το νομεβριο του 2014 και καθε μηνα μετα 25 το μηνα.

μαλιστα, οποτε για τις νεες απαλλαγες και ανανεωσεις ισχυει τα 25 ενσημα!!

• 0

Να ρωτήσω κάτι σχετικό:

Ας πούμε παίρνεις απαλλαγή για το 6μηνο και μετά αντί 6χ25=150 ένσημα τους πηγαίνεις 140.Λόγω του ότι για παράδειγμα σας δίνει αναγκαστική άδεια κάποιες μέρες.

Σε αυτήν την περίπτωση πληρώνεις ΟΑΕΕ για όλο το 6μηνο?

• 0

Ναι την χάνεις αν είναι άδεια άνευ αποδοχών από την αρχή της παράλληλης απασχόλησης. Εκτός αν τον πείσεις να κάνει τροποποιητική ΑΠΔ.

• 0

Οι απαλλαγες ουτως ή αλλος ειναι για 6μηνο πλεον. Εμας εδω εχουν εντολη εστω και 1 ενσημο να λειπει απο ενα μηνα, σε βαζουν να πλήρωσεις...και ας εχεις τους αλλους 25αρια..

• 0

Ναι την χάνεις αν είναι άδεια άνευ αποδοχών από την αρχή της παράλληλης απασχόλησης. Εκτός αν τον πείσεις να κάνει τροποποιητική ΑΠΔ.

Κατανοητό.Αν τώρα στο τελευταίο μήνα που είναι κουτσός(λείπουν ας πούμε 5 ένσημα) ,κολλήσω 5 ένσημα σε άλλο εργοδότη ,είμαι οκ?