Προς το περιεχόμενο

ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΛΕΟΝ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΕΚΔΟΣΗ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ ΜΕ ΧΡΗΣΗ ΦΤΜ;


ASA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο σημερινό δελτίο τύπου αναφέρεται: "Για τη διευκόλυνση των φορολογουμένων, παρέχεται η δυνατότητα μη χρήσης φορολογικών ταμειακών μηχανών και Ειδικών Ασφαλών Φορολογικών Διατάξεων Σήμανσης Στοιχείων (ΕΑΦΔΣΣ), σε όσα επαγγέλματα απαλλάσσονταν και κατά την προηγούμενη χρονιά, από τη χρήση φορολογικών μηχανισμών."

Δεδομένου ότι καταργούνται οι ελ. επαγγελματίες, έχουμε πλέον την επιλογή να χρησιμοποιούμε ΦΤΜ για την έκδοση απόδειξης λιανικών συνναλαγών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

 

Αν δεν κάνω κάποιο λάθος σχετικά με την κατανόηση του ερωτήματος σας πάντοτε οι ελεύθεροι επαγγελματίες που τώρα πια δεν υπάρχουν μπορούσαν να εκδίδουν αποδείξεις λιανικής μέσω ταμειακής ή μηχανισμού.Αλλά δεν ήταν υποχρεωμένοι όπως άλλες κατηγορίες επαγγελμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που εχω κ αλλη δραστηριοτητα και θα παρω ΦΤΜ μπορω να κοβω τις δηλωσεις στην ΦΤΜ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ το ονοματεπωνυμο για να γινει διασταυρωση που θα το γραφω? (Μαρια μη βιαστεις ν απαντησεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που εχω κ αλλη δραστηριοτητα και θα παρω ΦΤΜ μπορω να κοβω τις δηλωσεις στην ΦΤΜ?

μπορεις και καφε να χτυπας στην μηχανη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον

αποψη μου ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΛΙΑΝΙΚΗΣ θεωρημενη οι ελευθεροι επαγγελματιες

εκτος αν ειχαν προσθετα . γιαυτους θα περιμενουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ το ονοματεπωνυμο για να γινει διασταυρωση που θα το γραφω? (Μαρια μη βιαστεις ν απαντησεις)

 

Καλά, θα χαλαρώσω...

 

λοιπον

αποψη μου ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΛΙΑΝΙΚΗΣ θεωρημενη οι ελευθεροι επαγγελματιες

εκτος αν ειχαν προσθετα . γιαυτους θα περιμενουμε

 

Γιατί θεωρημένη ??? Αφού τα τρυπητήρια μας τελείωσαν... ΤΕΛΟΣ λέμε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ το ονοματεπωνυμο για να γινει διασταυρωση που θα το γραφω? (Μαρια μη βιαστεις ν απαντησεις)

 

Αλλά γιατί ονοματεπώνυμο και για ποια διασταύρωση μιλάς ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσω ΦΤΜ δεν νομίζω πως (τεχνικά) θα μπορούσαν να κόψουν. Ήθελε ονοματεπώνυμο και δ/νση πελάτη.

οσο για τη διασταυρωση λεμε τωρα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ το ονοματεπωνυμο για να γινει διασταυρωση που θα το γραφω? (Μαρια μη βιαστεις ν απαντησεις)

 

 

Αλλά γιατί ονοματεπώνυμο και για ποια διασταύρωση μιλάς ???

 

κι επειδή αρκετά περίμενα...

 

ΠΟΛ.1001/2.1.2014

 

Ορίζουμε τους υπόχρεους απεικόνισης συναλλαγών του Κώδικα Φορολογικής Απεικόνισης Συναλλαγών (ν. 4093/2012,  υποπαράγραφος Ε1) που εξαιρούνται από τη χρησιμοποίηση φορολογικών ταμειακών μηχανών ως εξής:

 

δ) Ο υπόχρεος απεικόνισης συναλλαγών που ασκεί το επάγγελμα του .....................

οικονομολόγου, αναλυτή, προγραμματιστή, ερευνητή ή συμβούλου επιχειρήσεων, λογιστή ή φοροτέχνη,

αναλογιστή, ............................. με εξαίρεση τις ανώνυμες εταιρείες, τις εταιρείες περιορισμένης ευθύνης και τις ιδιωτικές κεφαλαιουχικές εταιρείες.

.

.

.

 

Οι υπόχρεοι απεικόνισης συναλλαγών των ανωτέρω περιπτώσεων α΄ και δ΄ έως και η΄, δύνανται να μη χρησιμοποιούν φορολογική ταμειακή μηχανή του ν. 1809/1988 (ΦΕΚ 222 Α΄), για την έκδοση των αποδείξεων λιανικών συναλλαγών με την προϋπόθεση ότι, στις εκδιδόμενες αποδείξεις αναγράφουν και το ονοματεπώνυμο και τη διεύθυνση του πελάτη, 

 

 

 

Αφού εσύ ρε φιλαράκι θα χρησιμοποιείς ταμειακή, δεν έχεις υποχρέωση αναγραφής στοιχείων πελάτη...

Πες μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αλλαζω

μπορω ? :P

4. Ότι, από 1.1.2014, με την κατάργηση των υποχρεώσεων τήρησης πρόσθετων βιβλίων και της θεώρησης φορολογικών στοιχείων, που προβλέπονται από τον Κώδικα Φορολογικής Απεικόνισης Συναλλαγών (ν. 4093/2012, υποπαράγραφος Ε1), επέρχονται ορισμένες διαφοροποιήσεις ως προς την έκδοση αποδείξεων λιανικών συναλλαγών, από συγκεκριμένες κατηγορίες υπόχρεων συναλλαγών και κρίνεται απαραίτητο να παρασχεθούν σ’ αυτές τις κατηγορίες επιτηδευματιών, δ) Ο υπόχρεος απεικόνισης συναλλαγών που ασκεί το επάγγελμα του κτηνιάτρου, φυσιοθεραπευτή, βιολόγου, ψυχολόγου, μαίας, δικηγόρου, συμβολαιογράφου,άμισθου υποθηκοφύλακα, δικαστικού επιμελητή, αρχιτέκτονα, μηχανικού, τοπογράφου, χημικού, γεωπόνου, γεωλόγου, δασολόγου, ωκεανογράφου, σχεδιαστή, δημοσιογράφου, συγγραφέα, διερμηνέα, ξεναγού, μεταφραστή, καθηγητή ή δασκάλου, καλλιτέχνη γλύπτη ή ζωγράφου ή σκιτσογράφου ή χαράκτη, ηθοποιού, εκτελεστή μουσικών έργων ή μουσουργού, καλλιτεχνών των κέντρων διασκέδασης, χορευτή, χορογράφου, σκηνοθέτη, σκηνογράφου, ενδυματολόγου, διακοσμητή, οικονομολόγου, αναλυτή, προγραμματιστή, ερευνητή ή συμβούλου επιχειρήσεων, λογιστή ή φοροτέχνη, αναλογιστή, κοινωνιολόγου, κοινωνικού λειτουργού, εμπειρογνώμονα, ομοιοπαθητικού, εναλλακτικής θεραπείας, ψυχοθεραπευτή, λογοθεραπευτή, λογοπαθολόγου και λογοπεδικού, με εξαίρεση τις ανώνυμες εταιρείες, τις εταιρείες περιορισμένης ευθύνης και τις ιδιωτικές κεφαλαιουχικές εταιρείες.οι αναγκαίες διευκολύνσεις στην άσκηση της επαγγελματικής τους δραστηριότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη για το τσιπουρο ειχα μεζε γαλοπουλα γεμιστη με κουραμπιεδες και μελομακαρονα κρασατο σβησμενο με ουισκι και σως τεκιλα λιγο πιο λιανα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΛ.1001/2.1.2014

Οι υπόχρεοι απεικόνισης συναλλαγών των ανωτέρω περιπτώσεων α΄ και δ΄ έως και η΄, δύνανται να μη χρησιμοποιούν φορολογική ταμειακή μηχανή του ν. 1809/1988 (ΦΕΚ 222 Α΄), για την έκδοση των αποδείξεων λιανικών συναλλαγών με την προϋπόθεση ότι, στις εκδιδόμενες αποδείξεις αναγράφουν και το ονοματεπώνυμο και τη διεύθυνση του πελάτη,

 

 

Το ΑΦΜ δεν είναι απαραίτητο...??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΛ.1001/2.1.2014

Οι υπόχρεοι απεικόνισης συναλλαγών των ανωτέρω περιπτώσεων α΄ και δ΄ έως και η΄, δύνανται να μη χρησιμοποιούν φορολογική ταμειακή μηχανή του ν. 1809/1988 (ΦΕΚ 222 Α΄), για την έκδοση των αποδείξεων λιανικών συναλλαγών με την προϋπόθεση ότι, στις εκδιδόμενες αποδείξεις αναγράφουν και το ονοματεπώνυμο και τη διεύθυνση του πελάτη,

 

 

Το ΑΦΜ δεν είναι απαραίτητο...??

οτι λεει ο νομος . η πολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη για το τσιπουρο ειχα μεζε γαλοπουλα γεμιστη με κουραμπιεδες και μελομακαρονα κρασατο σβησμενο με ουισκι και σως τεκιλα λιγο πιο λιανα?

 

Πόσο πιο λιανά ρε Τάσο ???

Κανονικά για τις λιανικές συναλλαγές θα έπρεπε να εκδίδεις από ΦΤΜ ή με σήμανση ΕΑΦΔΣΣ

 

Σε απαλλάσσει όμως από αυτήν την υποχρέωση και σου δίνει την δυνατότητα να εκδίδεις αθεώρητες ΑΛΣ με υποχρέωση όμως αναγραφής

σ'αυτές (τις αθεώρητες ΑΛΣ) του ονοματεπωνύμου και του ΑΦΜ του ιδιώτη-πελάτη σου.

 

Αν όμως εσύ χρησιμοποιείς ΦΤΜ δεν έχεις υποχρέωση αναγραφής των ανωτέρω στοιχείων επ'αυτών.

 

Καλημέρααααααααα  :)  :wub:

 

 

Υ/Γ: Αγόρι μου, στο έχω ξαναπεί... ποτάκι μόνο τα βράδια των δηλώσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο πιο λιανά ρε Τάσο ???

Κανονικά για τις λιανικές συναλλαγές θα έπρεπε να εκδίδεις από ΦΤΜ ή με σήμανση ΕΑΦΔΣΣ

 

Σε απαλλάσσει όμως από αυτήν την υποχρέωση και σου δίνει την δυνατότητα να εκδίδεις αθεώρητες ΑΛΣ με υποχρέωση όμως αναγραφής

σ'αυτές (τις αθεώρητες ΑΛΣ) του ονοματεπωνύμου και του ΑΦΜ του ιδιώτη-πελάτη σου.

 

Αν όμως εσύ χρησιμοποιείς ΦΤΜ δεν έχεις υποχρέωση αναγραφής των ανωτέρω στοιχείων επ'αυτών.

 

Καλημέρααααααααα  :)  :wub:

 

 

Υ/Γ: Αγόρι μου, στο έχω ξαναπεί... ποτάκι μόνο τα βράδια των δηλώσεων.

 

 

Ονοματεπώνυμο και διεύθυνση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...