Jump to content
Sign in to follow this  
stavroulisoe

ΑΡΘΡΟ 8 ΚΦΑΣ (ΦΟΡΤΩΤΙΚΗ, ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΚΟΜΙΣΤΡΩΝ)

Recommended Posts

Οι αυτοκινητιστές τι θα εκδίδουν αφού αν δεν κάνω λάθος καταργείται απο 1/1/2014 το άρθρο 8 (ΦΟΡΤΩΤΙΚΕΣ, ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΜΕΤΟΦΟΡΑΣ ΚΟΜΙΣΤΡΩΝ);

Οι αυτοκινητιστές τι θα εκδίδουν αφού αν δεν κάνω λάθος καταργείται απο 1/1/2014 το άρθρο 8 (ΦΟΡΤΩΤΙΚΕΣ, ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΜΕΤΟΦΟΡΑΣ ΚΟΜΙΣΤΡΩΝ);

ΤΠΥ ΑΘΕΩΡΗΤΟ, ΚΑΙ ΑΠΥ ΑΘΕΩΡΗΤΗ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΛΙΑΝΙΚΕΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ

Συνάδελφοι καλή χρονιά!!!

Τώρα που καταργήθηκε η απόδειξη δαπάνης και η απόδειξη αυτοπαράδοσης, τι θα εκδίδεται σε αυτές τις περιπτώσεις???

ΤΠΥ ΑΘΕΩΡΗΤΟ, ΚΑΙ ΑΠΥ ΑΘΕΩΡΗΤΗ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΛΙΑΝΙΚΕΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ

Οι περισσότεροι μαλλον δεν το έχουν καταλάβει και συνεχίζουν με τις φορτωτικές.....

Εγώ πιστεύω ,οτι δεν παίζει ρόλο το πως θα ονομάσει ο καθένας το δικαιολογητικό της δαπάνης-εσόδου-αγορών,

εκτός απο αυτά που ονομάζονται ρητά,γιατί ο ν.4172/13 ,ορίζει ποιες δαπάνες εκπίπτουν και τις προϋποθέσεις τους

στο αρθο 22 και ποιες δεν εκπίπτουν στο 23,αφου ο κφασ μας τελείωσε. Αρα αν κάποιος χρησιμοποιήσει τις παλιές

ονομασίες κατα κβσ η κφασ μικρή έχει σημασία,εκτός αν κάποια ερμηνευτική ορίσει αλλιώς,

Όπως διάβασα όμως στην αρχική, απυ προς ιδιώτες θα ειναι θεωρημένες....!!!!

Υ.Γ. Δεν τελειώσαμε με ΟΛΕΣ τις θεωρήσεις???

Όπως διάβασα όμως στην αρχική, απυ προς ιδιώτες θα ειναι θεωρημένες....!!!!
Υ.Γ. Δεν τελειώσαμε με ΟΛΕΣ τις θεωρήσεις???

ΠΟΛ.1001/2.1.2014
Κατηγορίες υπόχρεων απεικόνισης συναλλαγών που εξαιρούνται από τη χρησιμοποίηση φορολογικών ταμειακών μηχανών του ν. 1809/1988 (ΦΕΚ 222 Α΄)

Ορίζουμε τους υπόχρεους απεικόνισης συναλλαγών του Κώδικα Φορολογικής Απεικόνισης Συναλλαγών (ν. 4093/2012,  υποπαράγραφος Ε1) που εξαιρούνται από τη χρησιμοποίηση φορολογικών ταμειακών μηχανών ως εξής:

1. Οι παρακάτω κατηγορίες υπόχρεων απεικόνισης συναλλαγών δύνανται να μη χρησιμοποιούν φορολογική ταμειακή μηχανή του ν. 1809/1988(ΦΕΚ 222 Α΄), για την έκδοση των αποδείξεων λιανικών συναλλαγών, ανεξάρτητα από την κατηγορία των βιβλίων που τηρούν και την μορφή του φορέα τους (φυσικά ή νομικά πρόσωπα):

η) Η επιχείρηση ημερήσιου και περιοδικού τύπου για την είσπραξη συνδρομών, ενοικίασης επιβατηγών αυτοκινήτων, έκδοσης κοινοχρήστων λογαριασμών πολυκατοικιών, καθαρισμού και απολύμανσης κατοικιών, επισκευής και συντήρησης ανελκυστήρων και λοιπών εγκαταστάσεων κατοικιών, η επιχείρηση μεταφοράς αγαθών

Οι υπόχρεοι απεικόνισης συναλλαγών των ανωτέρω περιπτώσεων α΄ και δ΄ έως και η΄, δύνανται να μη χρησιμοποιούν φορολογική ταμειακή μηχανή του ν. 1809/1988 (ΦΕΚ 222 Α΄), για την έκδοση των αποδείξεων λιανικών συναλλαγών με την προϋπόθεση ότι, στις εκδιδόμενες αποδείξεις αναγράφουν και το ονοματεπώνυμο και τη διεύθυνση του πελάτη, με εξαίρεση τον εκμεταλλευτή χώρου στάθμευσης, που μπορεί να αναγράφει τον αριθμό κυκλοφορίας του οχήματος του πελάτη. 

5. Η παρούσα απόφαση ισχύει από 1.1.2014 έως και 31.12.2014.

και

(Ενημερωμένο) Κ.Φ.Α.Σ. -
Χρηστικό βοήθημα για τον Κώδικα Φορολογικής Απεικόνισης Συναλλαγών

Άρθρο 9

Διασφάλιση συναλλαγών και Διαφύλαξη Δεδομένων

1. Η αυθεντικότητα των στοιχείων διακίνησης διασφαλίζεται με τη χρήση θεωρημένων από την αρμόδια ΔΟΥ εντύπων, επί χειρόγραφης έκδοσής τους, ή με τη χρήση ειδικών ασφαλών διατάξεων σήμανσης του νόμου 1809/1988 (Α’ 222), επί μηχανογραφικής έκδοσής αυτών, και των στοιχείων αξίας λιανικών συναλλαγών για παροχή υπηρεσίας με θεώρηση από την αρμόδια ΔΟΥ. Τα οριζόμενα στο προηγούμενο εδάφιο δεν εφαρμόζονται για τα εισιτήρια επιχειρήσεων μεταφοράς προσώπων με λεωφορεία, σιδηρόδρομους και αεροπλάνα, όταν εκτελούν συγκοινωνίες, καθώς και για τα εισιτήρια πλοίων, εφόσον φορολογούνται κατ’ ειδικό τρόπο και απαλλάσσονται του Φ.Π.Α.. Η παρούσα παράγραφος παύει να ισχύει από την 1η Ιανουαρίου 2014.

Θεώρηση ΤΕΛΟΣ επιπλέον τους εξαίρεσε και από την χρήση ΦΤΜ.

Νομίζω πώς όλα τα πρόσθετα καταργήθηκαν

Όσοι έκοψαν φορτωτικες ως σήμερα να τις καταχωρήσουμε ή να τις αντικαταστησουμε με ΤΠΥ?? ΚΑΜΙΆ ΙΔΈΑ??

Όσοι έκοψαν φορτωτικες ως σήμερα να τις καταχωρήσουμε ή να τις αντικαταστησουμε με ΤΠΥ?? ΚΑΜΙΆ ΙΔΈΑ??

Εγώ πάντως προτείνω αντικατάσταση με ΤΠΥ. Κάνε το έτσι να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Προσωπικά έχω ζητήσει από όλους τους μεταφορείς Τιμολόγιο. Οι περισσότεροι έχουν έρθει σε συνεννόηση και θα εκδώσουν κανονικα Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών, αν και δεν υπάρχει τέτοιο στοιχείο και θα προτιμούσα σκέτο Τιμολόγιο, παρ' όλα αυτά κάνω μια παραχώρηση για να λειτουργήσει το σύστημα αφού κάποιοι αντιδρούν και το αλλάζουμε παρακάτω, άλλωστε η λέξη Τιμολόγιο αναγράφεται. 

Η άποψή μου είναι ότι για όλες τις μεταφορές του μήνα, μου αρκεί ένα Τιμολόγιο, αρκεί να αναφέρει αναλυτικά γραμμή γραμμή το δρομολόγιο, το αντίστοιχο συνοδευτικό μεταφοράς (Δελτίο Αποστολής) και την αξία, ώστε να μπορεί να βγαίνει άκρη και από εμένα και από κάποιο ενδεχόμενο έλεγχο. 

Συστήνω σε όλους τους μεταφορείς να διατηρήσουν την φορτωτική, ως στην ουσία ένα έγγραφο που αποδεικνύει την μεταφορά και την παράδοση των εμπορευμάτων. Άλλωστε, ο μεταφορές παραλαμβάνει εμπορεύματα από την αποθήκη και υπογράφει ως παραλαβών, ο τελικός πελάτης δεν πρέπει να υπογράψει κάπου; Που υπογράφει λοιπόν; Άλλες φορές σε αντίγραφα του συνοδευτικού μεταφοράς και όταν μεσολαβεί μεταφορέας, στην φορτωτική. Επομένως, κρατάμε την φορτωτική, όχι ως παραστατικό αξίας αλλά ως παραστατικό απόδειξης της συναλλαγής και παραλαβής των εμπορευμάτων, και συνολικά για όλες τις φορτωτικές του μήνα εκδίδεται ένα τιμολόγιο. 

Κάτι άλλο καλύτερο προς το παρόν δεν βλέπω, μέχρι κατά τον Δεκέμβριο ενεστώτος έτους να βγει η ερμηνευτική εγκύκλιος που θα νομοθετεί!!!

Το ημερολόγιο μεταφοράς θα το τηρούν οι αυτοκινητιστές, εφόσον κόβουν ΤΠΥ και ΑΠΥ;

Kαλημέρα,

Δεν είμαι σίγουρος ότι το ημερολόγιο μεταφοράς καταργήθηκε.

Δεν ήταν ποτέ στα πρόσθετα βιβλία του άρθρου 10 ούτε κατανομαζόταν στο άρθρο 4 παρ.23 του 4093.Υπήρχε η πολ.1144 6.8.1992.

Νομίζω ότι μπορεί να συνεχίσει να τηρείται απλά αθεώρητο.

Επίσης για την έκδοση τιμ ή τπυ ή απυ θα πρέπει να βρούμε ή να φτιάξουμε δικά μας με στοιχεία που θα είναι όπως της φορτωτικής.

Δεν ξέρω αν τα έχω μπερδέψει :) .

Όλα τα έγγραφα μεταφοράς με βάσει το άρθρο 8 καταργήθηκαν, οπότε ούτε ημερολόγια μεταφοράς , ούτε και φορτωτικές. Δεν μπορώ να συμφωνήσω στο να έχουμε παράλληλα και φορτωτικές γιατί μόνο προβλήματα θα δημιουργηθούν στο να χρησιμοποιηθούν και φορτωτικές αλλά  και ΤΠΥ . Το σίγουρο είναι πάντως ότι κάποιο έγγραφο θα πρέπει να έχει ο αυτοκινητιστής για να μπορεί να αποδείξει τα αυτονόητα δηλαδή ότι παρέλαβα και παρέδωσε τα εμπορεύματα που μεταφέρει. Στην διεύθυνση του (πρώην ) Κώδικα που απευθύνθηκα, καταλαβαίνουν το πρόβλημα, δεν έχουν λύση ακόμη και χαρακτηριστικά αναφέρουν "ότι θα δείξει η αγορά" τι δικαιολογητικά  θα χρειαστούν.

Συναδελφοι τι λεμε στους πελατες μας? Να συνεχιζουν φορτωτικες και βιβλιο μεταφορας μεχρι καποια διευκρινιστικη η παμε στο νεο καθεστως? Αναμενεται αληθεια καποια διευκρινιστικη για φορτωτικες?

Τι μπερδεμα ρε παιδια, δεν παλευεται η κατασταση

Kαλημέρα συνάδελφοι και Καλή σας Χρονιά,αν συνεχίσουν να συμπληρώνουν το ημερολόγιο μεταφοράς και κόβουν φορτωτική μέχρι νεωτέρας διευκρίνησης θα έχουν πρόβλημα; Τα  παραστατικά τους θα θεωρηθούν μη έγκυρα; Κατά την γνώμη μου μήπως να συνεχίσουν όπως έχουν, αφού ούτως ή άλλως θα πρέπει να έχουν κάποιο έγγραφο για να αποδείξει από που πήραν τα εμπορεύματα και που θα πρέπει να παραδοθούν.Πιστεύω η διευκρινιστική θα αργίσει κάπως , οπότε γιατί να μην εξακολουθήσουν το προηγούμενο καθεστώς. ΄Ολα αυτά κατά την γνώμη μου.

Οι μεταφορείς με βάση τον εμπορικό νόμο εκδίδουν έγγραφο δηλωτικό της μεταφοράς  πού περιέχει όλα τα στοιχεία που περιείχε η φορτωτική του παλιού αρθρ.16 του ΚΒΣ. Επομένως από 1/1/2014 οι μεταφορείς μπορούν να εκδίδουν συνενωμένο στοιχείο τιμολόγιο-δηλωτικό της μεταφοράς(με όμοια γραμμογράφηση με τη φορτωτική του παλιού αρθρ.16 του κβσ ) ή  απόδειξή λιανικής -δηλωτικό της μεταφοράς ή για επαναλαμβανόμενες υπηρεσίες σε υπόχρεους απεικόνισης συναλλαγών με βάσει τα  δηλωτικά μεταφοράς του μήνα ένα πχ τιμολόγιο ανά μήνα ή και να αποσυνδέουν πλήρως την έκδοση των τιμολογίων από την έκδοση των δηλωτικών της μεταφοράς εγγράφων.

λοιπόν, μη βλέπετε μόνο το τυράκι και χάνετε την παγίδα

μη βλέπετε το δέντρο και χάνετε το δάσος

να σκέπτεστε τις έμμεσες τεχνικές ελέγχου του ΚΦΔ (αρ 27) και την ΠΟΛ 1270/2013

την 1η παρ του αρ 38 του 4174 για "κάθε τεχνητή διευθέτηση ή σειρά διευθετήσεων που αποβλέπει σε αποφυγή της φορολόγησης και οδηγεί σε φορολογικό πλεονέκτημα. "

τα άρθρα 22 του ΚΦΕ με το "και αποδεικνύονται με κατάλληλα δικαιολογητικά."

το άρθρο 23 τιυ 4172 και το 500αρικο

και τον βασικό κανόνα "η αγορά ΝΑ βρει τρόπο να προστατευτεί από τα μικρο ή μεγαλο-λαμόγια" για να αποδείξει Η ΙΔΙΑ στον έλεγχο ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ.

Πετάξτε έξω όσους δεν σας προστατεύουν και σας αφήνουν ακάλυπτους με την μη έκδοση στοιχείου πραγματοποιησης της μεταφοράς  κλπ

Και αν παρεις ενα σφραγιδακι που γραφει "ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ" και το βαλεις πανω απο τη ΦΟΡΤΩΤΙΚΗ η δίπλα που ειναι το προβλημα?

Αφου η παλιά φορτωτική περιέχει ολα τα στοιχεια που πρεπει να περιεχονται και στο τιμολογιο.Αυτο βεβαια σε περιπτωση που υπαρχουν αποθεματα απο φορτωτικές.

Άρα φίλε Αλέκο τι προτείνεις για το θέμα?? Τιμολόγιο με πελάτη αυτόν που πληρώνει τη μεταφορά και τέλος??

κάνε ότι έκανες ΑΚΡΙΒΩς μέχρι τώρα

Δεν καταργήθηκε κανένα άρθρο 8; για τις μεταφορές

απλά στους κουτόφραγκους είπαμε ότι το καταργήσαμε

επίσης, η ουσία δεν είναι στο τι θα κόβεις αλλά στο εάν κόβεις

το ότι δεν έχουν ακόμα εγκύκλιο δείχνει ότι ούτε οι ίδιο περίμεναν να εφαρμοστεί η κατάργηση του σχετικού άρθρου !!!!

Συναδελφοι εχουμε κατι νεοτερο για αυτο το θεμα? Εσας οι πελατες σας συνεχιζουν ακομα με φορτωτικες?

Εχω εναν πελατη αυτοκινητιστη που του ζητησαν να κοψει τιμολογιο πλεον αμτι για συγκεντρωτικη φορτωτικη που εκοβε μεχρι τωρα. Το ημερολογιο μεταφορας καταργηθηκε. Και πως θα αποδεικνυονται πλεον οι συνολικες μεταφορες του μηνα?

Να χρησιμοποιει πλεον ενα μπλοκακι ΤΠ που θα αφορα και τις πρωην φορτωτικες-συγκεντρωτικες φορτωτικες?

Χαμος..

Συναδελφοι εχουμε κατι νεοτερο για αυτο το θεμα? Εσας οι πελατες σας συνεχιζουν ακομα με φορτωτικες?

Εχω εναν πελατη αυτοκινητιστη που του ζητησαν να κοψει τιμολογιο πλεον αμτι για συγκεντρωτικη φορτωτικη που εκοβε μεχρι τωρα. Το ημερολογιο μεταφορας καταργηθηκε. Και πως θα αποδεικνυονται πλεον οι συνολικες μεταφορες του μηνα?

Να χρησιμοποιει πλεον ενα μπλοκακι ΤΠ που θα αφορα και τις πρωην φορτωτικες-συγκεντρωτικες φορτωτικες?

Χαμος..

θα εκδιδει σκετο τιμολογιο