Προς το περιεχόμενο

ΠΟΛ.1281/30.12.2013 Απαλλαγή από την υποχρέωση τήρησης βιβλίων και έκδοσης στοιχείων των αγροτών του ειδικού καθεστώτος.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατά την γνώμη μου δεν είναι εσκεμμένη ενέργεια αλλά ανικανότητα . Αν αύριο γράψει κάποιος μια παπαριά στο FB πχ ότι αν δεν κάνουμε ακύρωση όλων των θεωρημένων στοιχείων που δεν χρησιμοποιήθηκαν θα φάμε πρόστιμο ,οι εφορίες θα γεμίσουν από λογιστές που θα κουβαλάνε κουτες για ακύρωση .

τί? πρόστιμο για μη ακύρωση? τρέχωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω

 

έτσι να ευθυμίσουμε λίγο!!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσείς πιστεύεται ότι αύριο λήγει η διορία? και όχι 30 Γενάρη? ή ότι δε θα δοθούν και άλλες διευκρινήσεις?... μιλώ το λοιπόν για την εσκεμμένη τρομοκρατία που αρκούν ορισμένοι (συνάδελφοι) 

 

 

τρομοκρατία δεν ασκεί ο συνάδελφος αλλά αυτά τα καθίκια που ψήφισαν τους 4172 και τον 4174. Απο τη στιγμή που μέχρι και σήμερα δεν έχουν δοθεί περισσότερες διευκρινήσεις εγώ προσωπικά την ευθύνη επ ώμου δεν την παίρνω. Ποιός και για ποιό λόγο να πληρώσει αν γίνει στραβή τόσα πρόστιμα που αρκούν για να χαθούν περιουσίες και δουλειά πολλών χρόνων. Εφαρμόζω τους νόμους και δεν κάνω την πυθία στους δελφούς.

 

 

Κατά την γνώμη μου δεν είναι εσκεμμένη ενέργεια αλλά ανικανότητα . Αν αύριο γράψει κάποιος μια παπαριά στο FB πχ ότι αν δεν κάνουμε ακύρωση όλων των θεωρημένων στοιχείων που δεν χρησιμοποιήθηκαν θα φάμε πρόστιμο ,οι εφορίες θα γεμίσουν από λογιστές που θα κουβαλάνε κουτες για ακύρωση .

 

Δεν ξέρω αν είναι τρομοκράτες ή ανίκανοι αλλά όπως λέει κι ο george παραπάνω εμείς οφείλαμε να τους λέμε ότι η -αρχική έστω- τελική ημερομηνία για την έναρξη-μεταβολή είναι η 10/1  αλλά πιθανότατα να δώσουν παράταση γιατί 6 εργάσιμες ημέρες δεν αρκούν για να γίνει κάτι τέτοιο.

Και φυσικά παράταση δεν έχει δοθεί ακόμα 

  •  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν ξέρω αν είναι τρομοκράτες ή ανίκανοι αλλά όπως λέει κι ο george παραπάνω εμείς οφείλαμε να τους λέμε ότι η -αρχική έστω- τελική ημερομηνία για την έναρξη-μεταβολή είναι η 10/1  αλλά πιθανότατα να δώσουν παράταση γιατί 6 εργάσιμες ημέρες δεν αρκούν για να γίνει κάτι τέτοιο.

Και φυσικά παράταση δεν έχει δοθεί ακόμα 

  •  

 

Σε λίγο έρχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης κανένας δεν απαντά στο τι θα κάνουμε με τους συνταξιούχους αγρότες? να τρέξω να κάνω έναρξη και να τους έρθει κανα χαρτάκι οτι χάνουν την σύνταξη? οεο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι και 30/01 δεν προλαβαίνουμε. εγώ τουλάχιστον όχι.. πρέπει να βρούμε ποιοι είναι υπόχρεοι από την επιδότηση. Να βρούμε ποιοι ειναι οι πιθανοί υπόχρεοι από τα στρέμματα και να τους ενημερώσουμε να ψαξουν για τιμολόγια.. Μετά να έρθουν να τους ενημερώσεις για τις υποχρεώσεις τους, να τους ενημερώσεις για το κόστος. και όταν σου πουν το οκ να κάνεις τη μεταβολή. αν έχεις 2-3 αγρότες είναι ευκολο. αν έχεις μερικές δεκάδες είναι αδυνατο! και ειδικά τώρα που έχουμε και ΦΠΑ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι και 30/01 δεν προλαβαίνουμε. εγώ τουλάχιστον όχι.. πρέπει να βρούμε ποιοι είναι υπόχρεοι από την επιδότηση. Να βρούμε ποιοι ειναι οι πιθανοί υπόχρεοι από τα στρέμματα και να τους ενημερώσουμε να ψαξουν για τιμολόγια.. Μετά να έρθουν να τους ενημερώσεις για τις υποχρεώσεις τους, να τους ενημερώσεις για το κόστος. και όταν σου πουν το οκ να κάνεις τη μεταβολή. αν έχεις 2-3 αγρότες είναι ευκολο. αν έχεις μερικές δεκάδες είναι αδυνατο! και ειδικά τώρα που έχουμε και ΦΠΑ. 

καλησπερα !! 

οταν λες πιθανοι υποχρεοι απο τα στρεμματα τί εννοεις??

Γιατι εγω εχω μεινει στα 10000 ακαθαριστα και 5000 επιδοτησεις. Αλλαξε κατι ή κατι εχω χασει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά πρόσωπα π.χ συνταξιούχοι ΙΚΑ που καλύπτουν τα κριτήρια που τέθηκαν επειδή έχουν και αγροτική εκμετάλευση ;

 

Φυσικά πρόσωπα π.χ. δημόσιοι υπάλληλοι; ( εδώ έχουμε και άλλα...);

 

Φυσικά πρόσωπα ιδιωτικοί υπάλληλοι;

 

Νομικά πρόσωπα κερδοσκοπικά, που είχαν  ανόργανο έσοδο απο εκμετάλευση π.χ. 80 στρεμ. ελιές του περιβάλλοντος στην ιδιοκτησία χώρου τους;

 

Νομικά πρόσωπα ( πλήθος) μη κερδοσκοπικά που είχαν πόρους απο αγροκτηνοτροφική εκμετάλευση; ( όχι εμπορική, μόνο παραγωγική, και στο συνεταιρισμό ή στην κεντρική αγορά);

 

Γιατί η αναφορά έγινε μόνο για τους αγρότες του ειδικού καθεστώτος;

 

Καθώς γνωρίζουμε και βάση του παρελθόντος ΚΒΣ, η αγροτική εκμετάλευση ΔΕΝ προσέδιδε την ιδιότητα του επιτηδευματία και δεν αποτελούσε επιτήδευμα.

 

Εξαιρούνταν μόνο οι προαιρετικά ενταγμένοι στο κανονικό καθεστώς όσον αφορά το Φ.Π.Α., όσον δεν αφορά τον τέως ΚΒΣ οι προαιρετικά ενταγμένοι σε βιβλία, και οι εταιρείες νομικά η φυσικά πρόσωπα με το ανωτέρω αντικείμενο ( και ως προς το εισόδημα)

 

Τι γίνεται λοιπόν με όλους τους υπόλοιπους με βάση το νέο νόμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.       Απαλλάσσονται, από 1.1.2014, από την υποχρέωση τήρησης βιβλίων και έκδοσης στοιχείων οι αγρότες που υπάγονται στο ειδικό καθεστώς Φ.Π.Α.,

 

δηλαδή όσοι δηλώσαν οικονομικό έτος 2013  στο Ε1 αγροτικά π.χ. 200 ευρώ και δεν είναι στο ειδικό υποχρεωτικά βιβλία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.       Απαλλάσσονται, από 1.1.2014, από την υποχρέωση τήρησης βιβλίων και έκδοσης στοιχείων οι αγρότες που υπάγονται στο ειδικό καθεστώς Φ.Π.Α.,

 

δηλαδή όσοι δηλώσαν οικονομικό έτος 2013  στο Ε1 αγροτικά π.χ. 200 ευρώ και δεν είναι στο ειδικό υποχρεωτικά βιβλία ?

  1. @htheoharis Είμαι δημόσιος υπάλληλος και καλλιεργώ τα κτήματά μου ,με επιδοτήσεις>5000 θα έχω βιβλία εσόδων εξόδων;θα έχω πρόβλημα?

     
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και η ερωτηση ήταν "καπως".

Ρώτησε αν θα εχει βιβλία (και του απάντησε ΝΑΙ) και ρωτάει στο άσχετο αν θα εχει πρόβλημα..... Σε ποιο θέμα να εχει πρόβλημα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα !! 

οταν λες πιθανοι υποχρεοι απο τα στρεμματα τί εννοεις??

Γιατι εγω εχω μεινει στα 10000 ακαθαριστα και 5000 επιδοτησεις. Αλλαξε κατι ή κατι εχω χασει??

Το 5000 μπορω να το δω απο τις δηλωσεις.. Για το 10.000 δεν θα κατσω να παρω τηλ ολους τους αγροτες.. Πχ δεν θα παρω καποιον που εχει 1 στρεμμα ελιες αλλα θα παρω τηλ αυτους που εχουν πανω απο ενα αριθμο στρεμματων.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία στο site που ΟΠΕΚΕΠΕ μας εμφανίζει όλες τις πληρωμές που έχουν πραγματοποιηθει εξισωτικές, ενιαία ενίσχυση και ΕΦΚ Πετρελαίου. Τα ποσά απο τις εξισωτικές θα  προστεθούν στο πόσο της ενιαίας ενίσχυσης ή κοιτάμε μόνο το ποσό της ενιαίας  αν ξεπερνά τα 5000 ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Υπουργείο Οικονομικών εκδίδει διευκρινιστική εγκύκλιο με βάση την οποία, τα βιβλία των αγροτών πρέπει να τηρούνται αποκλειστικά και μόνο από τις Ενώσεις Αγροτικών Συνεταιρισμών και όσους εξουσιοδοτούνται από την ΠΑΣΕΓΕΣ .

 

ξερει κανεις τιποτα γιαυτο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Υπουργείο Οικονομικών εκδίδει διευκρινιστική εγκύκλιο με βάση την οποία, τα βιβλία των αγροτών πρέπει να τηρούνται αποκλειστικά και μόνο από τις Ενώσεις Αγροτικών Συνεταιρισμών και όσους εξουσιοδοτούνται από την ΠΑΣΕΓΕΣ .

 

ξερει κανεις τιποτα γιαυτο???

από την ώρα που το έγραψες, με έχει πιάσει το στομάχι μου ! :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από την ώρα που το έγραψες, με έχει πιάσει το στομάχι μου ! :(

 

Καζαμίας 2014.

Με τον όρο Καζαμίας εννοούμε όλα τα λαϊκά ημερολόγια που έχουν αναφορά στις εορτές των μηνών του έτους, τις διάφορες προφητείες και προγνώσεις του καιρού που γίνονται με εύθυμο τρόπο προκαλώντας το γέλιο με ανέκδοτα, παροιμίες και συμβουλές ποικίλου περιεχομένου. Ας ξεφυλλίσουμε λοιπόν, με τον δικό μας Καζαμία :

ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ 2014

•    Φορολογία και Λογιστική των Αγροτών . Το Υπουργείο Οικονομικών εκδίδει διευκρινιστική εγκύκλιο με βάση την οποία, τα βιβλία των αγροτών πρέπει να τηρούνται αποκλειστικά και μόνο από τις Ενώσεις Αγροτικών Συνεταιρισμών και όσους εξουσιοδοτούνται από την ΠΑΣΕΓΕΣ .  Επίσης στην ίδια εγκύκλιο αναφέρεται ότι,  τα πρόστιμα και οι προσαυξήσεις  για τους αγρότες, θα είναι στο διπλάσιο αυτών που ισχύουν για τις άλλες επιχειρήσεις, με την αιτιολογία ότι είναι νέοι φορολογούμενοι και άρα επιρρεπείς σε παραβατικότητα .

 

Ας προσπαθήσουμε να χαλαρώσουμε λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Υπουργείο Οικονομικών εκδίδει διευκρινιστική εγκύκλιο με βάση την οποία, τα βιβλία των αγροτών πρέπει να τηρούνται αποκλειστικά και μόνο από τις Ενώσεις Αγροτικών Συνεταιρισμών και όσους εξουσιοδοτούνται από την ΠΑΣΕΓΕΣ .

 

ξερει κανεις τιποτα γιαυτο???

 

 

Εγώ το πρωί άκουσα από εφοριακό ότι υπάρχει περίπτωση να αλλάξουν τα όρια τήρησης και τζάμπα τρέχαμε.

Ξέρει κανείς τίποτα για αυτό???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΗΜΕΡΑ...ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ!!!!!!!!

  1. @htheoharis κε γενικέ η παράταση αγροτών μέχρι πότε δόθηκε?η εγκύκλιος αναρτήθηκε?

     
     
    4:01 ΠΜ - 13 Ιαν 14 · Λεπτομέρειες
  2. @olgakyzi Μέχρι 20/2 Η εγκύκλιος αύριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καποιος συναδελφος να ανεβασει το  παρακατω εγγραφο του ΟΠΕΚΕΠΕ    48277/01.04.2009  εαν ειναι ευκολο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...