Προς το περιεχόμενο

ΠΟΛ.1281/30.12.2013 Απαλλαγή από την υποχρέωση τήρησης βιβλίων και έκδοσης στοιχείων των αγροτών του ειδικού καθεστώτος.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η προθεσμία μετάταξης με τις προισχύουσες διατάξεις θα γίνει εντός 30 ημερών ... όπως αναφέρθηκε παραπάνω ... 

Για οποιαδήποτε άλλη μεταβολή στο μητρώο ισχύει το 10ήμερο πλέον ...

 

 

Ειμαι σίγουρη οτι δεν ξερουν τι τους γινεται! Απλα μετεφερα την εμπειρια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι απο Δ.Ο.Υ. Ηρακλειου μου ε'ιπαν οτι περιμενουν οδηγιες για τοην μεταταξη απο βδομαδα και οτι δεν ισχύει το 10/1  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι σίγουρη οτι δεν ξερουν τι τους γινεται! Απλα μετεφερα την εμπειρια μου.

Κάτι σαν το χαλασμένο τηλέφωνο ...

 

Επιπλέον στη ΔΟΥ της περιοχής μου ζητούν δήλωση του Ν1586 περί υπαγωγής ή μη σε κανονικό καθεστώς σύμφωνα με τα 2 κριτήρια που ισχύουν (10.000 και 5.000) ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λίγη ώρα θα αναρτήσουμε ένα άρθρο για τους αγρότες, με σκοπό την ενημέρωση των συναδέλφων.

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17956

 

αυτό είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πάντως μέχρι τώρα για αυτούς που ήταν ηθελημένα στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ με βιβλία εσόδων-εξόδων... δεν είχαν υποχρέωση υποβολής Ε3 και ούτε τα έσοδα τους έβγαιναν λογιστικα... ΤΩΡΑ ΘΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ, ΚΑΘΑΡΑ ΒΙΒΛΙΩΝ ή ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΥ....Χ 13% Φόρο (ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟ !!!).Πρόσθετες στον τζίρο από τα τιμολόγια που έκοψαν, τις επιδοτήσεις και εφάρμοζες τον κατά κλάδο συντελεστή!!!  και    ΤΟΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΚΕΡΔΗ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ  ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟ ΑΝ ΘΕΣ  Αυτό νομίζω πλέον θέλει διευκρίνηση 

 

ΕΙΣΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΩΣΤΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως είναι τραγικό ορισμένοι συνάδελφοι να φωνάζουν αγρότες στο γραφείου τους (δε θα πω πόλη) και να τους λενε φέρε λεφτά να σου κάνω μετάταξη γιατί αύριο 10/01/2014 λήγει η προθεσμία.... έλεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως είναι τραγικό ορισμένοι συνάδελφοι να φωνάζουν αγρότες στο γραφείου τους (δε θα πω πόλη) και να τους λενε φέρε λεφτά να σου κάνω μετάταξη γιατί αύριο 10/01/2014 λήγει η προθεσμία.... έλεος

 

επειδή δεν κατάλαβα ποιό είναι το τραγικό το οτι τους λέει να φέρουν λεφτά για να ξέρει οτι θα πληρωθεί γι αυτό που κάνει? με το τρόπο που το γράψατε δε μπορώ να καταλάβω πού είναι το τραγικό  :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή δεν κατάλαβα ποιό είναι το τραγικό το οτι τους λέει να φέρουν λεφτά για να ξέρει οτι θα πληρωθεί γι αυτό που κάνει? με το τρόπο που το γράψατε δε μπορώ να καταλάβω πού είναι το τραγικό  :wacko:

όχι βέβαια...δεν εννοώ αυτό...προς θεού....!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσείς πιστεύεται ότι αύριο λήγει η διορία? και όχι 30 Γενάρη? ή ότι δε θα δοθούν και άλλες διευκρινήσεις?... μιλώ το λοιπόν για την εσκεμμένη τρομοκρατία που αρκούν ορισμένοι (συνάδελφοι) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ  ΕΧΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΤΟΥ 10 ΣΤΡΕΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΟΙΚΙΑΖΕΙ ΓΙΑ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΑΛΛΑ 100ΣΤΡ. ΑΠΟ ΤΡΙΤΟΥΣ ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ. ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ >5000Ε . ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΤΑΧΘΕΙ ΣΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ΄¨ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσείς πιστεύεται ότι αύριο λήγει η διορία? και όχι 30 Γενάρη? ή ότι δε θα δοθούν και άλλες διευκρινήσεις?... μιλώ το λοιπόν για την εσκεμμένη τρομοκρατία που αρκούν ορισμένοι (συνάδελφοι) 

τρομοκρατία δεν ασκεί ο συνάδελφος αλλά αυτά τα καθίκια που ψήφισαν τους 4172 και τον 4174. Απο τη στιγμή που μέχρι και σήμερα δεν έχουν δοθεί περισσότερες διευκρινήσεις εγώ προσωπικά την ευθύνη επ ώμου δεν την παίρνω. Ποιός και για ποιό λόγο να πληρώσει αν γίνει στραβή τόσα πρόστιμα που αρκούν για να χαθούν περιουσίες και δουλειά πολλών χρόνων. Εφαρμόζω τους νόμους και δεν κάνω την πυθία στους δελφούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ..απλα δεν βγηκε ακομα επισημα κατι..ευχαριστω πολυ παντως να ηρεμησουμε λιγο απο αυτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρομοκρατία δεν ασκεί ο συνάδελφος αλλά αυτά τα καθίκια που ψήφισαν τους 4172 και τον 4174. Απο τη στιγμή που μέχρι και σήμερα δεν έχουν δοθεί περισσότερες διευκρινήσεις εγώ προσωπικά την ευθύνη επ ώμου δεν την παίρνω. Ποιός και για ποιό λόγο να πληρώσει αν γίνει στραβή τόσα πρόστιμα που αρκούν για να χαθούν περιουσίες και δουλειά πολλών χρόνων. Εφαρμόζω τους νόμους και δεν κάνω την πυθία στους δελφούς.

δεν θα μπω σε προσωπική κόντρα μαζί σου....συνάδελφοι είμαστε άλλωστε.... απλά μπερδεύεις την ANιδιοτέλεια και την σωστή δουλειά που κάνεις με ορισμένα λαμόγια του χώρου... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είδες πόσο μαλάκες είναι τελικά? μόνο ο χρόνος μετάταξης είναι το θεμα? με του συνταξιούχος πχ τι στο διάολο κάνουμε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα μπω σε προσωπική κόντρα μαζί σου....συνάδελφοι είμαστε άλλωστε.... απλά μπερδεύεις την ANιδιοτέλεια και την σωστή δουλειά που κάνεις με ορισμένα λαμόγια του χώρου... 

όχι ρε συ τι κόντρες ο καθένας έχει τις απόψεις του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρομοκρατία δεν ασκεί ο συνάδελφος αλλά αυτά τα καθίκια που ψήφισαν τους 4172 και τον 4174. Απο τη στιγμή που μέχρι και σήμερα δεν έχουν δοθεί περισσότερες διευκρινήσεις εγώ προσωπικά την ευθύνη επ ώμου δεν την παίρνω. Ποιός και για ποιό λόγο να πληρώσει αν γίνει στραβή τόσα πρόστιμα που αρκούν για να χαθούν περιουσίες και δουλειά πολλών χρόνων. Εφαρμόζω τους νόμους και δεν κάνω την πυθία στους δελφούς.

 

εσείς πιστεύεται ότι αύριο λήγει η διορία? και όχι 30 Γενάρη? ή ότι δε θα δοθούν και άλλες διευκρινήσεις?... μιλώ το λοιπόν για την εσκεμμένη τρομοκρατία που αρκούν ορισμένοι (συνάδελφοι) 

Κατά την γνώμη μου δεν είναι εσκεμμένη ενέργεια αλλά ανικανότητα . Αν αύριο γράψει κάποιος μια παπαριά στο FB πχ ότι αν δεν κάνουμε ακύρωση όλων των θεωρημένων στοιχείων που δεν χρησιμοποιήθηκαν θα φάμε πρόστιμο ,οι εφορίες θα γεμίσουν από λογιστές που θα κουβαλάνε κουτες για ακύρωση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την γνώμη μου δεν είναι εσκεμμένη ενέργεια αλλά ανικανότητα . Αν αύριο γράψει κάποιος μια παπαριά στο FB πχ ότι αν δεν κάνουμε ακύρωση όλων των θεωρημένων στοιχείων που δεν χρησιμοποιήθηκαν θα φάμε πρόστιμο ,οι εφορίες θα γεμίσουν από λογιστές που θα κουβαλάνε κουτες για ακύρωση .

ΧΑΑΧΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...