Προς το περιεχόμενο

ΠΟΛ.1281/30.12.2013 Απαλλαγή από την υποχρέωση τήρησης βιβλίων και έκδοσης στοιχείων των αγροτών του ειδικού καθεστώτος.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

λογικά, δεν θα πρέπει να κάνουμε και δήλωση αποθεμάτων μετάταξης?

Σοφία μου συμφωνώ.... λογικά ισχύει το παλαιό καθεστώτος στην μετάταξη... με δήλωση αποθεμάτων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοφία μου συμφωνώ.... λογικά ισχύει το παλαιό καθεστώτος στην μετάταξη... με δήλωση αποθεμάτων

δεν είδα πουθενά να γίνεται αναφορά για εξαίρεση αυτού, γι' αυτό το ανέφερα, αυτής της γνώμης είμαι κι εγώ

το θέμα είναι πως θα προλάβουμε πάλι όλα αυτά...

καλή χρονιά, καλό κουράγιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είδα πουθενά να γίνεται αναφορά για εξαίρεση αυτού, γι' αυτό το ανέφερα, αυτής της γνώμης είμαι κι εγώ

το θέμα είναι πως θα προλάβουμε πάλι όλα αυτά...

καλή χρονιά, καλό κουράγιο

έχεις την ερμηνεία του Κγλεζάκου που είναι αναλυτικότατη? μιλά για 2 μήνες προθεσμία απο την ημερομηνία μετάταξης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα με προβληματίζει έντονα το θέμα με τις αγροτικές οικογένειες....δλδ σύζυγοι και παιδιά αν είναι όλοι αγρότες και παίρνουν επιδότηση ο καθένας πάνω από 5.000 € θα ανοίξουν τρία πχ βιβλία στην οικογένεια? κάτι δεν μου πάει!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις την ερμηνεία του Εγγλεζάκου που είναι αναλυτικότατη? μιλά για 2 μήνες προθεσμία απο την ημερομηνία μετάταξης 

 

Άσχετο, αλλά... Γκλεζάκος λεγόταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις την ερμηνεία του Εγγλεζάκου που είναι αναλυτικότατη? μιλά για 2 μήνες προθεσμία απο την ημερομηνία μετάταξης

ναι δύο μήνες..

 

αχ, Μαρία με πρόλαβες..!

 

είναι πολλά τα ανοιχτά μέτωπα, οι συνταξιούχοι ας πούμε τι θα κάνουν?? λογικά θα βγάλουν διευκρινήσεις, περιμένω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βάλω το ερώτημα εγώ τι θα γίνει με τους λαϊκατζήδες;; Υπολογίζουμε στα τιμολόγια τις αυτοπαραδόσεις;

1.TO OΡΙΟ ΤΩΝ 10000 ΠΩΣ ΟΡΙΖΕΤΕ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΔΗΛΩΘΕΝΤΑ ΣΤΟ Ε1 Η ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΤΙΜ.ΑΓΟΡΑΣ ΑΓΡΟ.ΠΡΟΙΟΝΤ.ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΕΚΔΟΣΗ?

2.ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΩΡΑ ΕΝΑΡΞΗ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΑΝ ΑΓΡΟΤΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΑΠΑΛΛΑΣΟΜΕΝΟ Η ΣΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ?

3.Η ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΥΠΕΡΒΑΝΟΥΝ ΤΟ ΤΖΙΡΟ ΤΩΝ 10000 ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΧΡΙ 31/01/2014?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά, πρέπει να γίνει μεταβολή στο μητρώο με Μ2 εντός 30 ημερών και Δήλωση αποθεμάτων μετάταξης εντός 60 ημερών. Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ
ΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΤΟΥ ΕΙΔΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ ΤΙ ΘΑ ΚΟΒΟΥΝ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ ΤΟ ΔΑ;ΘΑ ΕΚΔΙΔΟΥΝ ΑΘΕΩΡΗΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ;

ΕΠΙΣΗΣ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΕΜΠΟΡΟΙ ΠΟΥ ΕΞΕΔΙΔΑΝ ΤΔΑ Ή ΑΛΠ-ΔΑ ΤΩΡΑ ΤΙ ΘΑ ΕΚΔΙΔΟΥΝ ΣΚΕΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΑΛΠ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάμε για τον http://www.e-forologia.gr/cms/viewContents.aspx?id=69306 είναι αδύνατον να μας ξέρει ...

αφου εχει πεθανει  κανω ανακληση της δηλωσης μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.TO OΡΙΟ ΤΩΝ 10000 ΠΩΣ ΟΡΙΖΕΤΕ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΔΗΛΩΘΕΝΤΑ ΣΤΟ Ε1 Η ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΤΙΜ.ΑΓΟΡΑΣ ΑΓΡΟ.ΠΡΟΙΟΝΤ.ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΕΚΔΟΣΗ?

2.ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΩΡΑ ΕΝΑΡΞΗ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΑΝ ΑΓΡΟΤΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΑΠΑΛΛΑΣΟΜΕΝΟ Η ΣΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ?

3.Η ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΥΠΕΡΒΑΝΟΥΝ ΤΟ ΤΖΙΡΟ ΤΩΝ 10000 ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΧΡΙ 31/01/2014?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή χρονιά!!! Επειδή υπάρχει μία σύγχυση γενικότερη με την τήρηση βιβλίων των αγροτών και με τα δικαιολογητικά που χρειάζονται για την μεταβολή από το ειδικό στο κανονικό καθεστώς μπορειτε να μου εξηγήσετε ποια είναι κατά την γνώμη σας τα δικαιολογητικά εκτός από το έντυπο Μ2 για την μεταβολή στην ΔΟΥ. Κάπου διάβασα από συνάδελφο ότι χρειάζεται βεβαίωση από Αγροτικό σύλλογο ότι είναι εγγεγραμμένος, και τίτλους ιδιοκτησίας χωραφιών ή μισθωτήριο ενοικίασης στρεμμάτων. Ισχύουν αυτά; Με την άσφάλιση στον ΟΓΑ ή απαλλαγή από ΤΕΒΕ χρειάζεται κάτι (αποδεικτικό) για την μεταβολή στην ΔΟΥ. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ και καλό κουράγιο σε όλους μας!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή χρονιά!!! Επειδή υπάρχει μία σύγχυση γενικότερη με την τήρηση βιβλίων των αγροτών και με τα δικαιολογητικά που χρειάζονται για την μεταβολή από το ειδικό στο κανονικό καθεστώς μπορειτε να μου εξηγήσετε ποια είναι κατά την γνώμη σας τα δικαιολογητικά εκτός από το έντυπο Μ2 για την μεταβολή στην ΔΟΥ. Κάπου διάβασα από συνάδελφο ότι χρειάζεται βεβαίωση από Αγροτικό σύλλογο ότι είναι εγγεγραμμένος, και τίτλους ιδιοκτησίας χωραφιών ή μισθωτήριο ενοικίασης στρεμμάτων ΓΙΑΤΙ ΤΙΤΛΟΥΣ  ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ  ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ . Ισχύουν αυτά; Με την άσφάλιση στον ΟΓΑ ή απαλλαγή από ΤΕΒΕ χρειάζεται κάτι (αποδεικτικό) για την μεταβολή στην ΔΟΥ  ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟΥ ΦΟΡΕΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΧΕΙΑΖΕΤΑΙ . Σας ευχαριστώ πάρα πολύ και καλό κουράγιο σε όλους μας!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτος μας ξερει εμας ?

 

 

αφου εχει πεθανει  κανω ανακληση της δηλωσης μου

 

Εντάξει, μη τα ισοπεδώνουμε όλα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OI ΠΑΡΑΓΩΓΟΙ ΛΑΙΚΩΝ ΑΓΟΡΩΝ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΦΠΑ ΑΓΡΟΤΩΝ 3842/2010 ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ; ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΕΚΔΙΣΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ (ΠΡΑΣΙΝΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ) ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.ΕΛΕΓΧΟΥΜΕ ΤΑ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΑ ΕΣΟΔΑ ΤΟΥ 2013 (ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΑΓΟΡΑΣ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΚΑΙ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΕΙΣ) ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΞΕΠΕΡΝΟΥΝ ΤΟ ΟΡΙΟ ΤΩΝ 10000€ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΕΝΙΑΙΑΣ ΕΝΙΣΧΥΣΗΣ(ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ) ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ

ΞΕΠΕΡΝΟΥΝ ΤΟ ΟΡΙΟ ΤΩΝ 5000€.ΑΝ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΟΡΙΑ ΤΟ ΥΠΕΡΒΑΙΝΟΥΜΕ ΤΟΤΕ Ο ΑΓΡΟΤΗΣ ΥΠΑΓΕΤΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ

ΣΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΡΕΙ ΒΙΒΛΙΑ ΑΠΟ 1/1/2014.

(ΜΕΝΕΙ ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΕΙ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ ΜΕΤΑΤΑΣΣΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ)

 

2.ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ Μ2 ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΕΝΤΟΣ ΜΗΝΟΣ(ΟΙ ΝΕΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΜΕΤΑΒΟΛΩΝ ΜΗΤΡΩΟΥ 

10 ΗΜΕΡΕΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΙΣΧΥΣΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ Ο ΜΗΝΑΣ ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΔΟΘΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΑΡΚΕΤΗ,ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΓΡΟΤΕΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ,ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΟΥΝ ΠΡΩΤΑ ΚΛΠ.

 

3.ΥΠΟΒΑΛΛΕΤΑΙ ΔΗΛΩΣΗ ΑΠΟΘΕΜΑΤΩΝ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ ΣΕ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ,ΓΙΑ ΝΑ ΔΗΛΩΘΟΥΝ (ΑΦΟΥ ΣΥΝΤΑΧΘΕΙ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΣΕ ΑΘΕΩΡΗΤΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ) ΤΑ ΑΠΟΘΕΜΑΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ(ΗΡΤΗΜΕΝΩΝ Η ΑΠΟΘΗΚΕΥΜΕΝΩΝ) ,ΠΡΩΤΩΝ ΥΛΩΝ ,ΠΑΓΙΩΝ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΤΗΚΑΝ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑ ΚΛΠ.

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ Η ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΗΛΩΣΗ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΗΔΕΝΙΚΑ ΑΠΟΘΕΜΑΤΑ.

ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΜΩΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΚΠΙΠΤΕΙ Ο ΦΠΑ ,ΚΑΙ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΑΠΟΘΕΜΑΤΑ ΑΥΤΑ

ΑΓΟΡΕΣ ΤΟΥ ΚΑΝΟΝΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ ΟΠΟΤΕ ΜΕΙΩΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΚΕΡΔΗ.

 

4.ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΑΠΟ 1/1/2014 ΕΚΔΙΔΟΥΜΕ ΑΘΕΩΡΗΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΕΠΙ ΠΙΣΤΩΣΕΙ ,ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΑ ΑΓΑΘΑ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ ΣΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ(ΓΙΑ ΣΥΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ).

ΣΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΘΑ ΧΡΕΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΦΠΑ 13% (ΕΚΤΟΣ ΑΝ Ο ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ ΕΧΕΙ ΑΠΑΛΛΑΚΤΙΚΟ ΑΠΟ ΦΠΑ,ΕΞΑΓΩΓΕΙΣ ΚΛΠ)

 

5.ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΑΜΕΣΗΣ ΕΚΔΟΣΗΣ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ ΕΚΔΙΔΟΥΜΕ ΑΘΕΩΡΗΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ(ΔΕΛΤΙΟ ΜΗ ΤΙΜΟΛΟΓΗΘΕΝΤΩΝ ΑΓΑΘΩΝ) ΚΑΙ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΜΗΝΑ.

 

6.ΑΝ ΠΟΥΛΑΜΕ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΜΑΣ ΜΕΣΩ ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΜΟΥ ΤΟΤΕ ΕΚΔΙΔΕΙ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ Ο ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΜΟΣ ΠΡΟΣ ΕΜΑΣ

ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΠΡΟΣΘΕΤΕΙ ΚΑΙ ΦΠΑ 13% ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΣΟΔΟ ΜΑΣ.

 

7.ΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΠΟΥ ΠΟΥΛΟΥΝ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΚΑΙ ΜΕΣΩ ΛΑΙΚΩΝ ΑΓΟΡΩΝ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΝΑ ΕΚΔΙΔΟΥΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΑΠΟ Α.Τ.Μ.

ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΚΔΙΔΟΥΝ ΟΜΩΣ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ,ΓΙΑΤΙ Η ΑΓΡΟΤΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΜΙΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ.

 

8.ΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΛΑΙΚΗ ΑΝ ΤΑ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΤΟΥΣ ΕΣΟΔΑ (ΛΑΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ)ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 10000€ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΣΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΡΟΤΙΚΗ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΝ ΤΑ ΕΣΟΔΑ ΤΟΥΣ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ

ΛΑΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 5000€ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΝ ΔΗΛΩΣΗ Μ2 ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΔΕΚΑΗΜΕΡΟ;;;  ΩΣΤΕ ΝΑ

ΑΠΑΛΛΑΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΗΡΗΣΗ ΒΙΒΛΙΩΝ ΚΑΙ ΦΠΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ Φ.Τ.Μ.(ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΟΗΓΗΘΕΙ ΔΗΛΩΣΗ

ΑΝΑΣΤΟΛΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΗΣ Φ.Τ.Μ. ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ 31/12/2013 ΕΝΤΟΣ 10 ΗΜΕΡΩΝ)

 

9.ΣΤΑ ΕΞΟΔΑ ΣΤΟΥΣ ΑΓΡΟΤΕΣ ΚΑΝΟΝΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟΥΣ ΕΞΟΔΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΑΓΡΟΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ(ΟΧΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ)

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΛΙΠΑΣΜΑΤΑ,ΦΑΡΜΑΚΑ,ΣΠΟΡΟΥΣ ΚΑΥΣΙΜΑ ΚΙ ΕΞΟΔΑ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΕΥΗΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΓΡΟΤΙΚΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ,ΕΡΓΑΤΙΚΑ(ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΡΓΟΣΗΜΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΓΡΕΡΓΑΤΕΣ), ΤΟΝ ΟΓΑ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ,ΤΟΝ ΕΛΓΑ,ΛΟΙΠΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΤΡΙΤΩΝ, ΠΑΓΙΑ ΕΞΟΔΑ (ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΚΛΠ).

 

10.ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ: ΣΥΝΤΑΞΗ Ε3 ΚΑΝΟΝΙΚΑ, ΜΕ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΑΝ ΟΙ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΞΕΠΕΡΝΟΥΝ ΤΑ 150000€

Η 10% ΤΩΝ ΑΓΟΡΩΝ ΠΡΩΤΩΝ ΚΑΙ ΒΟΗΘΗΤΙΚΩΝ ΕΙΔΩΝ,ΛΙΠΑΣΜΑΤΩΝ ΦΑΡΜΑΚΩΝ ΚΛΠ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ

ΚΑΝΟΝΙΚΟ Η ΑΠΟ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟ ΜΕΤΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΟ Ε1 ΚΑΙ ΦΟΡΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΑΥΤΟΤΕΛΩΣ ΜΕ 13%.

 

11.ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΦΠΑ ΑΝΑ ΤΡΙΜΗΝΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ

ΑΝΑ ΜΗΝΑ ΓΙΑ ΤΑ ΕΣΟΔΑ ΚΑΙ ΑΝΑ ΤΡΙΜΗΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΕΞΟΔΑ.

 

12.ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΠΟ 1/1/2014 ΓΙΑ ΕΞΟΦΛΗΣΗ ΤΙΜΟΛΟΓΙΩΝ ΑΓΟΡΩΝ Η ΕΞΟΔΩΝ ΑΝΩ ΤΩΝ 500€ ΜΕ ΤΡΑΠΕΖΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΑΛΛΙΩΣ

 ΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ  ΔΕΝ  ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ.

 

ΑΥΤΑ ΕΝ ΣΥΝΤΟΜΙΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΤΗΣ ΕΠΑΡΧΙΑΣ ΓΙΑΤΙ Ο ΟΓΚΟΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

ΙΔΙΩΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...