Προς το περιεχόμενο
  • 0

Επιστροφή εισφοράς αλληλεγγύης 2% και εισφοράς αλληλεγγύης του άρθρου 29 του νόμου 3986/2011


at0365

Ερώτηση

Καλησπέρα,

 

Ξέρει κανείς κάτι για το παραπάνω θέμα;

Εχει έρθει στα χέρια μου και η αίτηση που κάνουμε στη ΔΟΥ την οποια και επισυνάπτω.

 

f13-12-30-1 (1).doc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα, το είδα και εγώ στο 

 

http://www.alfavita.gr/arthron/εξαιρετικα-επειγον-όλοι-αύριο-στη-δου-στο-εισόδημα-να-υποβάλουμε-αίτηση-για-να-επιστραφεί-η

 

Για τρολλια μου φαίνεται.

 

Μπορεί κάποιος να το επαληθεύσει; Μην τρελαθούμε παραμονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μου το είπαν  καθηγητές οι οποίοι όντως εχθές πήγαν σε εφορία και έκαναν την αίτηση επιστροφής και τους το επιβεβαίωσαν και υπάλληλοι της εφορίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σήμερα το είδα και εγώ .... Αλλά κάπου στο τέλος λέει στα σχόλια ότι πρόκειται για τις διπλοχρεώσεις , παράλληλα στο τέλος της αίτησης αναφέρει ότι η συμβουλή της κ.Τσίπρα είναι να γίνει η αίτηση μόλις τελεσιδικήσει .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επιβεβαιώνω κι εγώ. Με πήρε πελάτης τηλέφωνο, ο οποίος βρέθηκε σήμερα σε δου και περίμεναν ουρές να συμπληρώσουν την αίτηση της επιστροφής.

 

Καλημέρα

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μου το είπαν  καθηγητές οι οποίοι όντως εχθές πήγαν σε εφορία και έκαναν την αίτηση επιστροφής και τους το επιβεβαίωσαν και υπάλληλοι της εφορίας.

ΙΣΧΥΕΙ(ΑΝ/) ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ???? ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ?

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είμαστε κράτος οπερέτα.

Μια φορά στα τόσα χρόνια η παραμονή της Πρωτοχρονιάς δεν είναι ημιαργία, βγήκε μάλιστα και ο Θεοχάρης και είπε ότι οι ΔΟΥ θα δέχονται το κοινό μέχρι αργά, και κυκλοφόρησε αυτή η φήμη που έκανε τόσο κόσμο να τρέχει στις ουρές.

Μόνο ένα καλό έχει το ζήτημα: Να μάθουν οι δημόσιοι υπάλληλοι που είναι μέσα από τα γκισέ τι σημαίνει να είσαι απέξω ...

Καλή χρονιά σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομική Σύμβουλος ΔΟΕ:  Σχετικά με την παρακράτηση της ειδικής εισφοράς αλλυλεγγύης

 

Αθήνα, 31-12-2013

Αξιότιμες κυρίες και κύριοι,

 

Αναφορικά με το θέμα, που έχει ανακύψει σχετικά με την ειδική εισφορά Αλληλεγγύης ύψους 2% του άρθρου 38 του Ν. 3986/2011 καθώς και την ειδική εισφορά Αλληλεγγύης του άρθρου 29 του ίδιου Νόμου και τις αιτήσεις διακοπής της παραγραφής, που σπεύδουν να υποβάλλουν δεκάδες δημόσιοι υπάλληλοι, θα ήθελα να σας ενημερώσω για τα κάτωθι:

1) Από όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω, μέχρι σήμερα, δεν έχει δημοσιευτεί κάποια δικαστική απόφαση, με την οποία να κρίνεται αμετάκλητα, η συνταγματικότητα ή μη των ως άνω εισφορών. Είναι γνωστό βεβαίως, ότι έχουν υποβληθεί προσφυγές αναφορικά με το θέμα αυτό, οι οποίες ωστόσο, δεν έχουν κριθεί αμετακλήτως.

2) Κατά την προσωπική, νομική μου αντίληψη, οι ως άνω εισφορές είναι αντίθετες τόσο προς το Σύνταγμα όσο και προς τους Διεθνείς κανόνες δικαίου (ΕΣΔΑ), δεδομένου, ότι είναι μη ανταποδοτικές και σε κάθε περίπτωση εντασσόμενες μέσα στο ευρύτατο πλαίσιο των περικοπών των αποδοχών των δημοσίων υπαλλήλων έρχονται σε ευθεία αντίθεση προς την αρχή της αναλογικότητας, που πρέπει να διέπει κάθε μέτρο, που λαμβάνει η πολιτεία εις βάρος επιμέρους κατηγοριών πολιτών.

3) Η υποβολή αίτησης διακοπής της παραγραφής μοναδικό σκοπό έχει την διασφάλιση, ότι οι αξιώσεις για επιστροφή των παρακρατηθέντων κατά το έτος 2011 δεν θα υποκύψουν στην διετή παραγραφή, που προβλέπει ο Κώδικας Περί Δικών Δημοσίου. Στο σημείο αυτό, πρέπει να τονιστεί, ότι η ως άνω διεκδίκηση, η αίσια έκβαση της οποίας δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να θεωρηθεί δεδομένη, είναι προφανώς ζήτημα προσωπικής επιλογής του κάθε εκπαιδευτικού, ο οποίος και μπορεί να επιλέξει εάν θα υποβάλλει την σχετική αίτηση ή όχι ή εάν θα διεκδικήσει ακολούθως δικαστικά την επιστροφή των παρακρατηθέντων. 

Παραμένω στην διάθεση σας για κάθε διευκρίνιση.

Με εκτίμηση,

Μαρία-Μαγδαληνή Τσίπρα

Νομική Σύμβουλος ΔΟΕ


Διαβάστε περισσότερα: http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%B5%CE%BE%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B5%CE%B9%CE%B3%CE%BF%CE%BD-%CF%8C%CE%BB%CE%BF%CE%B9-%CF%83%CE%AE%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%B4%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CF%8C%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%B2%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CE%B1%CE%AF%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B5%CE%AF-%CE%B7#ixzz2p2wxN8rI 
Follow us: @alfavita on Twitter | alfavita.gr on Facebook

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 Η αίτηση δεν αφορα μόνο εκπαιδευτικούς... είναι για όλους όσους πληρώσανε την εισφορά και σκοπο έχει να μη παραγραφεί το δικαίωμα επιστροφής (οπως αναγραφει στο 3 και ο Τ84)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είναι τραγικοί όσοι τα γράφουν αυτά αλλά και όσοι τα πιστεύουν . Το χειρότερο ειναι ότι είναι και εκπαιδευτικοί δλδ αυτοί που ετοιμάζουν την νέα γενιά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΕν ειναι μόνο οι εκπαιδευτικοί,ειναι και οι αστυνομικοί ,ειναι οι εφοριακοι(που εχουν συζυγο εκπαιδευτικο ) και τελικά ειναι οι Δημόσιοι Υπάλληλοι.Αυτοι γεννηθηκαν απο μάνα.Οι του ιδιωτικου τομέα γεννήθηκαν απο μπετονιέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΕν ειναι μόνο οι εκπαιδευτικοί,ειναι και οι αστυνομικοί ,ειναι οι εφοριακοι(που εχουν συζυγο εκπαιδευτικο ) και τελικά ειναι οι Δημόσιοι Υπάλληλοι.Αυτοι γεννηθηκαν απο μάνα.Οι του ιδιωτικου τομέα γεννήθηκαν απο μπετονιέρα.

 

Γιατί σε εμπόδισε κανένας να υποβάλλεις παρόμοια αίτηση;

Αν εμείς είμαστε στην κοσμάρα μας, δεν φταίει κανένας, ούτε δημόσιος ούτε ιδιωτικός υπάλληλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...