Προς το περιεχόμενο
  • 0

Εξόφληση αγοράς εμπορευμάτων-υπηρεσιών άνω των 500ε μέσω τραπεζών


KABONTOROS

Ερώτηση

β) κάθε είδους δαπάνη που αφορά σε αγορά αγαθών ή λήψη υπηρεσιών αξίας άνω των πεντακοσίων (500) ευρώ, εφόσον η τμηματική ή ολική εξόφληση δεν έγινε με τη χρήση τραπεζικού μέσου πληρωμής, 

 

Έχουν τρελαθεί τελείως,είχαν πει ότι πλέον οι νόμοι θα είναι διευκρινιστικότατοι και δεν θα χρειάζονται πλέον ερμηνευτικές.

Στο παραπάνω,αν έχουμε εταιρεία που πουλάει χονδρική ,μέσω αντιπροσώπων και εισπράττει μέσω αυτών,πως θα γίνει αφού εισπράττουν 50-100 ευρώ την εβδομάδα και αυτά με το ζόρι,άντε να πεις στον πελάτη να πάει να σου βάλει 50-100 ευρώ στην τράπεζα,δεν θα στα βάλει ούτε σε τριακόσια χρόνια.Εν τω μεταξύ ,δεν ξέρει κανείς τίποτα για τον φόνο,ούτε στον κώδικα ,ούτε στο εισόδημα και όταν ρώτησα ποιος ξέρει, μου είπαν ο νομοθέτης και ρωτώντας τους  ποιος είναι να του αλλάξω το καντήλι ,διαπίστωσα ότι κανένας δεν ξέρει ποιος είναι πλέον.Τι διάολο γίνεται?ξέρει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

εμενα η απορια μου ειναι πώς θα ειμαστε σιγουροι οτι εχει γινει σωστα η διαδικασια?? μονο με τα λογια τους?? εγω δεν ειμαι σιγουρη οτι θα λενε την αληθεια παντα. Μηπως πρεπει μαζι με τα τιμολογια να φερνουν πχ το αντιγραφο απο την καταθεση?? Υπαρχει κατι αλλο που μου διαφευγει??

Υπάρχουν και τεστ αλήθειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εμενα η απορια μου ειναι πώς θα ειμαστε σιγουροι οτι εχει γινει σωστα η διαδικασια?? μονο με τα λογια τους?? εγω δεν ειμαι σιγουρη οτι θα λενε την αληθεια παντα. Μηπως πρεπει μαζι με τα τιμολογια να φερνουν πχ το αντιγραφο απο την καταθεση?? Υπαρχει κατι αλλο που μου διαφευγει??

Μα φυσικά με τα αποδεικτικά εξόφλησης για κάθε δαπάνη άνω των 500€.

Εγώ πάντως λέω να τα δώσω υπεργολαβία σε αυτούς που χρεώνουν Β με 15/μηνα Γ με 100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα φυσικά με τα αποδεικτικά εξόφλησης για κάθε δαπάνη άνω των 500€.

Εγώ πάντως λέω να τα δώσω υπεργολαβία σε αυτούς που χρεώνουν Β με 15/μηνα Γ με 100

αυριο στελνω φορτηγο με τιμη Β 14,99

και Γ 99,99

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας,

 

Επειδή εμείς θα είμαστε υπεύθυνοι για την αναμόρφωση των στοιχείων που δεν εξοφλούνται μέσω τράπεζας θεωρώ ότι θα πρέπει να βρούμε κ έναν τρόπο να τα ελέγχουμε.

 

Ένα σκεπτικό είναι να πούμε στους πελάτες μας να κρατάνε σε έναν ιδιαίτερο φάκελο τις πληρωμές για τιμολόγια άνω των 500 ευρώ και να αναγράφουν στα παραστατικά που θα έχουν,καταθετήρια κτλ, τον αριθμό τιμολογίου που εξοφλούν.Σε περίπτωση που το εξοφλούν τμηματικά να πιάνουν μαζί τα παραστατικά που αφορούν το συγκεκριμένο τιμολόγιο.Έτσι φέρνοντας μας τα παραστατικά αυτά και εκτυπώνοντας εμείς μία κατάσταση για τα τιμολόγια άνω των 500 θα μπορούμε να κάνουμε ένα έλεγχο και να δούμε τι πρέπει να αναμορφωθεί.

Εγώ προσωπικά έτσι προχωράω προς το παρόν τουλάχιστον.

 

Μεγάλο θέμα στο οποία αναφέρθηκαν και συνάδελφοι προηγουμένως είναι αν πριν την υποβολή της δήλωσης έχουμε ακόμα ανεξόφλητα τιμολόγια επί πραγματικού ή κατά δήλωση των πελατών μας.Σε αυτή την περίπτωση θεωρώ ότι δεν θα αναμορφώνουμαι τα συγκεκριμένα τιμολόγια αλλά το πρόβλημα είναι το μετά.Θα συνεχίζουμε να παρακολουθούμε την πορεία της πληρωμής τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή ρε παιδιά μιλάτε σοβαρά ότι θα ελέγχετε αν πληρώθηκαν οι δαπάνες κλπ μέσω τραπέζης η επιταγής κλπ.???? και ψάχνετε τροπο να μην σας ξεφύγει κανείς..??? Και αν δεν γίνει ταχα η συναλλαγή μ´αυτό τον τροπο θα κάνετε αναμορφωςη??? Πλάκα μας κάνουν ??? δηλαδή αυτό το γ...νο το επάγγελμα του λογιστή ειναι στο έρμαιο του ΚΑΘΕ ΛΑΛΑΚΑ που δήθεν ... νομοθετεί ! Ποια σχέση μπορεί να έχουν ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΛΑΛΑΚΙΕΣ με το επάγγελμα του Φοροτεχνη η Λογιςτη????

και μη μου πείτε ότι θα ελέγξουν ετςι την φοροδιαφυγη???? Απλά για άλλη μια φορά οι λογιστές θα ειναι τα θύματα...

Άραγε στον επόμενο ΚΦΕ κ στην νέα τροποποίηση του ΚΦΑΣ θα μας θεωρούν και υπεύθυνους για τα τυχόν χρέη κ τις ατασθαλίες την πελατών μας ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα φυσικά με τα αποδεικτικά εξόφλησης για κάθε δαπάνη άνω των 500€.

Εγώ πάντως λέω να τα δώσω υπεργολαβία σε αυτούς που χρεώνουν Β με 15/μηνα Γ με 100.

και εγώ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή ρε παιδιά μιλάτε σοβαρά ότι θα ελέγχετε αν πληρώθηκαν οι δαπάνες κλπ μέσω τραπέζης η επιταγής κλπ.???? και ψάχνετε τροπο να μην σας ξεφύγει κανείς..??? Και αν δεν γίνει ταχα η συναλλαγή μ´αυτό τον τροπο θα κάνετε αναμορφωςη??? Πλάκα μας κάνουν ??? δηλαδή αυτό το γ...νο το επάγγελμα του λογιστή ειναι στο έρμαιο του ΚΑΘΕ ΛΑΛΑΚΑ που δήθεν ... νομοθετεί ! Ποια σχέση μπορεί να έχουν ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΛΑΛΑΚΙΕΣ με το επάγγελμα του Φοροτεχνη η Λογιςτη????

και μη μου πείτε ότι θα ελέγξουν ετςι την φοροδιαφυγη???? Απλά για άλλη μια φορά οι λογιστές θα ειναι τα θύματα...

Άραγε στον επόμενο ΚΦΕ κ στην νέα τροποποίηση του ΚΦΑΣ θα μας θεωρούν και υπεύθυνους για τα τυχόν χρέη κ τις ατασθαλίες την πελατών μας ????

Πόσο δίκιο έχεις, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει κράτος . . . ΞΟΦΛΗΣΑΜΕ !!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα & καλή χρονιά!!!

να κάνω μια ερώτηση & εγώ?

αν κάποιος θέλει να αποφύγει το "τραπεζικό μέσο" δλδ, μέχρι πόσα τιμολόγια μπορεί να εκδώσει την ίδια ημέρα, προκειμένου να "σπάσει" τα ποσό σε < 500,00 ...???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα & καλή χρονιά!!!

να κάνω μια ερώτηση & εγώ?

αν κάποιος θέλει να αποφύγει το "τραπεζικό μέσο" δλδ, μέχρι πόσα τιμολόγια μπορεί να εκδώσει την ίδια ημέρα, προκειμένου να "σπάσει" τα ποσό σε < 500,00 ...???

Έως  500 , αλλά σ αυτό που ρωτάς δεν υπάρχει νόμος μόνο λογική .Η λογική σου τι λέει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έως  500 , αλλά σ αυτό που ρωτάς δεν υπάρχει νόμος μόνο λογική .Η λογική σου τι λέει?

 

εσύ, τώρα θεωρείς, ότι μας έμεινε μυαλό για ν'ακούμε & την φωνή της λογικής...!!!

 

η λογική μου λέει, ότι θα καταλήξουμε στην διακριτή ευχέρεια του κάθε ελέγχου & θα καλούμαστε ν'αποδεικνύουμε ότι δεν έχουμε προβοσκίδα & μεγάλα αυτιά...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

23. Μη εκπιπτόμενες επιχειρηματικές δαπάνες : Οι ακόλουθες δαπάνες δεν εκπίπτουν:
α) ………….β) κάθε είδους δαπάνη που αφορά σε αγορά αγαθών ή λήψη υπηρεσιών αξίας άνω των πεντακοσίων (500) ευρώ, εφόσον η τμηματική ή ολική εξόφληση δεν έγινε με τη χρήση τραπεζικού μέσου πληρωμής.

 

ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΜΟ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΔΑΠΑΝΕΣ ΟΧΙ ΑΓΟΡΑ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ Η ΠΡΩΤΩΝ ΥΛΩΝ?

ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

23. Μη εκπιπτόμενες επιχειρηματικές δαπάνες : Οι ακόλουθες δαπάνες δεν εκπίπτουν:

α) ………….β) κάθε είδους δαπάνη που αφορά σε αγορά αγαθών ή λήψη υπηρεσιών αξίας άνω των πεντακοσίων (500) ευρώ, εφόσον η τμηματική ή ολική εξόφληση δεν έγινε με τη χρήση τραπεζικού μέσου πληρωμής.

 

ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΜΟ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΔΑΠΑΝΕΣ ΟΧΙ ΑΓΟΡΑ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ Η ΠΡΩΤΩΝ ΥΛΩΝ?

ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ? εσυ τι λες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

23. Μη εκπιπτόμενες επιχειρηματικές δαπάνες : Οι ακόλουθες δαπάνες δεν εκπίπτουν:

α) ………….β) κάθε είδους δαπάνη που αφορά σε αγορά αγαθών ή λήψη υπηρεσιών αξίας άνω των πεντακοσίων (500) ευρώ, εφόσον η τμηματική ή ολική εξόφληση δεν έγινε με τη χρήση τραπεζικού μέσου πληρωμής.

 

ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΜΟ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΔΑΠΑΝΕΣ ΟΧΙ ΑΓΟΡΑ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ Η ΠΡΩΤΩΝ ΥΛΩΝ?

ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ?

 

Παρατίθεται ο ορισμός της λέξης "δαπάνη" από το ΕΓΛΣ:

 

"Δαπάνη είναι η διαδικασία ή η ενέργεια πραγματοποιήσεως του κόστους ή του εξόδου. Δαπανώ σημαίνει ενεργώ ή ακολουθώ τις αναγκαίες διαδικασίες υλοποιήσεως μιας επενδύσεως σε υλικά αγαθά και υπηρεσίες, όπως π.χ. δαπανώ για την αγορά ενός μηχανήματος, μιας πρώτης ύλης, ενός κτιρίου ή για τη χρησιμοποίηση υπηρεσιών τρίτων και για τη μίσθωση της εργασίας εργατοϋπαλλήλων"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ΕΓΛΣ καταργήθηκε.. άσε που ο νομοθέτης δεν το κατείχε..

μάλλον στον Μπαμπινιώτη πρέπει να αναζητηθεί η έννοια του εξόδου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

23. Μη εκπιπτόμενες επιχειρηματικές δαπάνες : Οι ακόλουθες δαπάνες δεν εκπίπτουν:

α) ………….β) κάθε είδους δαπάνη που αφορά σε αγορά αγαθών ή λήψη υπηρεσιών αξίας άνω των πεντακοσίων (500) ευρώ, εφόσον η τμηματική ή ολική εξόφληση δεν έγινε με τη χρήση τραπεζικού μέσου πληρωμής.

 

ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΜΟ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΔΑΠΑΝΕΣ ΟΧΙ ΑΓΟΡΑ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ Η ΠΡΩΤΩΝ ΥΛΩΝ?

ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ? εσυ τι λες ?

 

 

Γνώμη μου (πολύ ταπεινή : ) , γράφοντας "δαπάνες"  ο νομοθέτης εννούσε έξοδα, γι αυτό κ στη συνέχεια χρησιμοποίησε τις λέξεις "δεν εκπίπτουν", δηλ. δε μειώνουν τα κέρδη προς φορολόγηση.

 

Αγορά αγαθών είναι π.χ. η απόκτηση σαπώνων (σικ : ρ  ) για χρήση ενδοεταιρική = έξοδο , αλλά και σαπώνων για μεταπώληση = εμπόρευμα...

 

Ατυχώς για τις επιχειρήσεις, η άτυπη - ακόμη - ερμηνεία του νόμου ήλθε δια στόματος πληκτρολογίου  Χ.Χ " όλο το ΒtoB"    : (

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=94051&page=3#entry600700

 

Ελπίζω να το ξανασκεφτούν και να ερμηνεύσουν διαφορετικά, μνημονεύοντας ρητά "έξοδα" ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γνώμη μου (πολύ ταπεινή : ) , γράφοντας "δαπάνες"  ο νομοθέτης εννούσε έξοδα, γι αυτό κ στη συνέχεια χρησιμοποίησε τις λέξεις "δεν εκπίπτουν", δηλ. δε μειώνουν τα κέρδη προς φορολόγηση.

 

Αγορά αγαθών είναι π.χ. η απόκτηση σαπώνων (σικ : ρ  ) για χρήση ενδοεταιρική = έξοδο , αλλά και σαπώνων για μεταπώληση = εμπόρευμα...

 

Ατυχώς για τις επιχειρήσεις, η άτυπη - ακόμη - ερμηνεία του νόμου ήλθε δια στόματος πληκτρολογίου  Χ.Χ " όλο το ΒtoB"    : (

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=94051&page=3#entry600700

 

Ελπίζω να το ξανασκεφτούν και να ερμηνεύσουν διαφορετικά, μνημονεύοντας ρητά "έξοδα" ...

 

Για να γίνει αυτό που γράφεις, δε χρειάζεται ερμηνεία, χρειάζεται αλλαγή του νόμου. Η έννοια της λέξης δαπάνη είναι γνωστή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γνώμη μου (πολύ ταπεινή : ) , γράφοντας "δαπάνες"  ο νομοθέτης εννούσε έξοδα, γι αυτό κ στη συνέχεια χρησιμοποίησε τις λέξεις "δεν εκπίπτουν", δηλ. δε μειώνουν τα κέρδη προς φορολόγηση.

 

Αγορά αγαθών είναι π.χ. η απόκτηση σαπώνων (σικ : ρ  ) για χρήση ενδοεταιρική = έξοδο , αλλά και σαπώνων για μεταπώληση = εμπόρευμα...

 

Ατυχώς για τις επιχειρήσεις, η άτυπη - ακόμη - ερμηνεία του νόμου ήλθε δια στόματος πληκτρολογίου  Χ.Χ " όλο το ΒtoB"    : (

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=94051&page=3#entry600700

 

Ελπίζω να το ξανασκεφτούν και να ερμηνεύσουν διαφορετικά, μνημονεύοντας ρητά "έξοδα" ...

Εγώ νομίζω είναι ξεκάθαρο. Να μνημονεύσουν ρητά τι; Να μας κάνουν λίστα; Πως αλλιώς να γραφτεί στον νόμο ότι όταν πληρώνει η επιχείρηση ποσά ανά στοιχείο αξίας 500,00 euro και άνω θα πρέπει η πληρωμή να γίνεται μέσω τράπεζας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό το post προσφέρεται μόνο για ερωτήσεις .....

Να κάνω κι εγώ την δική μου.... Αγορά / δαπάνη την 20/12 ποσού πχ € 800.00 με εξάμηνη η γιατί όχι 8μηνη πίστωση ....

Όταν θα υποβληθεί η δήλωσή ας πούμε τον Μάιο του επομένου έτους,  τι θα κάνουμε αναμόρφωση ...η γαργάρα ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό το post προσφέρεται μόνο για ερωτήσεις .....

Να κάνω κι εγώ την δική μου.... Αγορά / δαπάνη την 20/12 ποσού πχ € 800.00 με εξάμηνη η γιατί όχι 8μηνη πίστωση ....

Όταν θα υποβληθεί η δήλωσή ας πούμε τον Μάιο του επομένου έτους,  τι θα κάνουμε αναμόρφωση ...η γαργάρα ????

Δεν θα κανεις αναμόρφωση . Αν με ρωτήσεις πως θα το αποδείξεις στον έλεγχο σου απαντώ μη σκέφτεσαι τον έλεγχο . Δουλειά μας είναι πλέον να συμβουλεύουμε σωστά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για μισθοδοσία και ενοίκιο τι να ισχύει? Προσωπική άποψη, δεν εμπίπτουν.  

Νομίζω εμπίπτουν. Εκεί που δεν εμπίπτουν είναι στο άρθρο 10 του ΚΦΑΣ περί απόδειξης της συναλλαγής. Αυτή είναι η εκτίμησή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό το post προσφέρεται μόνο για ερωτήσεις .....

Να κάνω κι εγώ την δική μου.... Αγορά / δαπάνη την 20/12 ποσού πχ € 800.00 με εξάμηνη η γιατί όχι 8μηνη πίστωση ....

Όταν θα υποβληθεί η δήλωσή ας πούμε τον Μάιο του επομένου έτους,  τι θα κάνουμε αναμόρφωση ...η γαργάρα ????

Θα δοθούν κίνητρα.

Όσοι πληρώνουν εγκαίρως θα μπορούν να ανάβουν τζάκι…. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητοί μου συνάδελφοι, νομίζω βρήκα το ΦΕΚ του νόμου 4172 που ψηφίστηκε. Διαβάστε το άρθρο 23 την παράγραφο β. Θέλω όμως να αναφέρω ότι συνάδερφοι από ‘’μεγάλες επιχειρήσεις’’ προμηθευτών των πελατών μου ,τους λένε ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο και να κάνουν τις πληρωμές τους όπως τις έκαναν παλιά (μετρητής). Εγώ τουλάχιστον παραθέτω και ένα καταραμένο ΦΕΚ, ενώ αυτοί μόνο λόγια.

 

http://www.disabled.gr/lib/images/4172-2013.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...