Προς το περιεχόμενο

Με τις μηνιαίες συγκεντρωτικές καταστάσεις Από «ηλεκτρονικό κόσκινο» τα τιμολόγια των επιχειρήσεων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με τις μηνιαίες συγκεντρωτικές καταστάσεις Από «ηλεκτρονικό κόσκινο» τα τιμολόγια των επιχειρήσεων 3A996CCC2227D30AE513FDAC787136F8.jpg   (Φωτογραφία:  Eurokinissi )  

Αθήνα
Από το ηλεκτρονικό κόσκινο της Γενικής Γραμματείας Δημοσίων Εσόδων θα περνούν από το νέο έτος όλα τα εικονικά τιμολόγια, καθώς η υποχρέωση για μηνιαία υποβολή των συγκεντρωτικών καταστάσεων των επιχειρήσεων από το νέο έτος θα συνδυασθεί με σύνθετες διασταυρώσεις που θα αποκαλύπτουν άμεσα παραβάσεις και απάτες.

Εκτός από τις συναλλαγές που αφορούν στα έσοδα των επιχειρήσεων και οι οποίες θα υποβάλλονται μηνιαίως, θα υποβάλλονται και οι συγκεντρωτικές καταστάσεις με τις συναλλαγές των εξόδων ανά τρίμηνο ή μηνιαίως, ανάλογα με την κατηγορία βιβλίων που τηρεί η κάθε εταιρεία.

Στο πλαίσιο αυτό τα έσοδα του μηνός Ιανουαρίου 2014 θα υποβληθούν έως τις 15 Φεβρουάριου 2014.

Η υποβολή συγκεντρωτικών καταστάσεων των επιχειρήσεων θα γίνεται είτε μέσω ειδικής πλατφόρμας που θα «ανοίξει» η ΓΓΔΕ στο Taxinet, είτε μέσω των εταιρειών παροχής υπηρεσιών ηλεκτρονικών τιμολογίων, είτε μέσω του λογισμικού του λογιστηρίου που διαθέτει η κάθε επιχείρηση, είτε μέσω του μηχανισμού σήμανσης.

Από τη στιγμή που το υπουργείο Οικονομικών θα έχει στη διάθεση του τα έσοδα και τα έξοδα των επιχειρήσεων, τότε ουσιαστικά θα έχει πλήρη εικόνα των βιβλίων τους.

Newsroom ΔΟΛ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να την έχει την ρημαδοεικόνα που θέλει...

Ποιος θα τα κάνει όλα αυτά στις προθεσμίες που θέτει δεν μπορώ να καταλάβω...

 

Υποτίθεται πως έχουμε ενημέρωση βιβλίων έως τέλος του επόμενου μήνα

Με το κωλοΦΠΑ μας το έκαναν ως τις 20

και τώρα με την νέα μ@λ@κία το πάνε για 15 ???

 

Πόση αναισθησία πια ???

 

Δεν βγαίνουν όλα αυτά ρεεεεεεεεεεε !!!!!!!!!!!

 

Και μην μιλήσετε για προσλήψεις και αηδίες, γιατί μου θυμίζετε τις εποχές που

περιμέναμε σαν μ@λ@κες στις ατελείωτες ουρές τις καταληκτικές ημερομηνίες

και οι γ@μωυπάλληλοι μας "την έλεγαν" που πηγαίναμε την τελευταία ημέρα.

Αφού ρε καραγκιοζάκο τότε βρίσκαμε λεφτά για να εξοφλήσουμε τις

υποχρεώσεις μας... (κι αυτά με το ζόρι...) 

 

Λοιπόν: ΛΕΦΤΑ δεν υπάρχουν... κι εμείς έχουμε κλατάρει.-

 

Μέρα που'ναι... σταματάω εδώ  :angry:

Sorry guys... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις μηνιαίες συγκεντρωτικές καταστάσεις Από «ηλεκτρονικό κόσκινο» τα τιμολόγια των επιχειρήσεων 3A996CCC2227D30AE513FDAC787136F8.jpg   (Φωτογραφία:  Eurokinissi )

Αθήνα
Από το ηλεκτρονικό κόσκινο της Γενικής Γραμματείας Δημοσίων Εσόδων θα περνούν από το νέο έτος όλα τα εικονικά τιμολόγια, καθώς η υποχρέωση για μηνιαία υποβολή των συγκεντρωτικών καταστάσεων των επιχειρήσεων από το νέο έτος θα συνδυασθεί με σύνθετες διασταυρώσεις που θα αποκαλύπτουν άμεσα παραβάσεις και απάτες.

Εκτός από τις συναλλαγές που αφορούν στα έσοδα των επιχειρήσεων και οι οποίες θα υποβάλλονται μηνιαίως, θα υποβάλλονται και οι συγκεντρωτικές καταστάσεις με τις συναλλαγές των εξόδων ανά τρίμηνο ή μηνιαίως, ανάλογα με την κατηγορία βιβλίων που τηρεί η κάθε εταιρεία.

Στο πλαίσιο αυτό τα έσοδα του μηνός Ιανουαρίου 2014 θα υποβληθούν έως τις 15 Φεβρουάριου 2014.

Η υποβολή συγκεντρωτικών καταστάσεων των επιχειρήσεων θα γίνεται είτε μέσω ειδικής πλατφόρμας που θα «ανοίξει» η ΓΓΔΕ στο Taxinet, είτε μέσω των εταιρειών παροχής υπηρεσιών ηλεκτρονικών τιμολογίων, είτε μέσω του λογισμικού του λογιστηρίου που διαθέτει η κάθε επιχείρηση, είτε μέσω του μηχανισμού σήμανσης.

Από τη στιγμή που το υπουργείο Οικονομικών θα έχει στη διάθεση του τα έσοδα και τα έξοδα των επιχειρήσεων, τότε ουσιαστικά θα έχει πλήρη εικόνα των βιβλίων τους.

Newsroom ΔΟΛ

 

 

Τι απ'ολα αυτά δεν γνωρίζεις με τις μέχρι τώρα ανακοινώσεις και το αναδημοσιεύσεις .

 

Το Συγκεκριμένο δεν λέιε απολύτως τίποτα νέο . Ολα αυτά είναι ήδη γνωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους.

Συνάδελφοι μήπως ήρθε η ώρα να καθορισθεί ελάχιστη κατώτατη αμοιβή για τις υπηρεσίες μας όπως κάνει το ΤΕΕ;

Τήρηση βιβλίων, ΑΠΔ, ΦΜΥ, ΦΠΑ, μισθοδοσίες, πρόστιμα 10.500 για παραλείψεις μας, τώρα μηνιαίες καταστάσεις τιμολογίων και άλλα πολλά με ....50 ευρώ το μήνα δεν γίνονται!!!

Μόνοι μας υποβαθμίζουμε το έργο μας.

Δεν γίνεται να αναλαμβάνουμε τέτοιους κινδύνους και να αμειβόμαστε τόσο χάλια.....

ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους.

Συνάδελφοι μήπως ήρθε η ώρα να καθορισθεί ελάχιστη κατώτατη αμοιβή για τις υπηρεσίες μας όπως κάνει το ΤΕΕ;

Τήρηση βιβλίων, ΑΠΔ, ΦΜΥ, ΦΠΑ, μισθοδοσίες, πρόστιμα 10.500 για παραλείψεις μας, τώρα μηνιαίες καταστάσεις τιμολογίων και άλλα πολλά με ....50 ευρώ το μήνα δεν γίνονται!!!

Μόνοι μας υποβαθμίζουμε το έργο μας.

Δεν γίνεται να αναλαμβάνουμε τέτοιους κινδύνους και να αμειβόμαστε τόσο χάλια.....

ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ!!!!!!!

χρόνια πολλά σε όλους.....

Το θέμα συνάδελφε είναι ότι δυστυχώς δεν εισπράττουμε χρήματα από το 80% των πελατών μας....ούτε αυτά τα ξεφτιλιστικά ποσά με τα οποία χρεώνουμε την εργασία μας...

Ποιος θα είναι αυτός που θα ορίσει ελάχιστη τιμή?? Αφού είμαστε παντελώς σκόρπιοι και δεν ενδιαφέρεται κανένας...

Είδες να βγει καμία ομοσπονδία μας μπροστά?? 

Είματε άξιοι της τύχης μας.... και μέσα στο νέο έτος θα περάσουν αυτό που θέλουν οι κύριοι.....να κλείσουν λογιστικά γραφεία λόγω αδυναμίας να αντεπεξέλθουν στις υποχρεώσεις τους.... (μέσα είμαι κι εγώ)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα βαλουν μεσα και λιανικες? ΑΠΥ ΑΛΠ Ζ κλπ? το οριο των 300?

 

ολα μεσα... που ελεγε και μια ψυχη... καλο κουραγιο ελεγε μια αλλη.......  :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις μηνιαίες συγκεντρωτικές καταστάσεις Από «ηλεκτρονικό κόσκινο» τα τιμολόγια των επιχειρήσεων 

Εκτός από τις συναλλαγές που αφορούν στα έσοδα των επιχειρήσεων και οι οποίες θα υποβάλλονται μηνιαίως, θα υποβάλλονται και οι συγκεντρωτικές καταστάσεις με τις συναλλαγές των εξόδων ανά τρίμηνο ή μηνιαίως, ανάλογα με την κατηγορία βιβλίων που τηρεί η κάθε εταιρεία.

 

 

Χρόνια πολλά σε όλους.

 

Μόνο τα έσοδα δεν λέγανε;

ξαφνικά επανήλθε το θέμα της υποβολής και των εξόδων;

μήνα τα διπλογραφικά και 3μηνο τα απλογραφικά;

 

Δεν πάνε στα τσακίδια χριστουγεννιάτικα οι αλήτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας και χρονια σας πολλα!!Καλη χρονιά σε όλους!!

Συγνώμη αλλά για να καταλάβω, γιατί τόσες μέρες παρακολουθώ αλλά νόμιζω είναι δύσκολο να το χωνέψω. Τελικά συγκεντρωτικές καταστάσεις εσόδων-εξόδων ανά μήνα? Και χωρίς όριο? Δηλαδή και για ποσό 10 ευρώ θα πρέπει να κάνουμε συγκεντρωτική? Και για ΑΠΥ και για ταμειακές??Και όλα αυτά μέχρι τις 15 του μήνα? 

Και αφορούν Β και Γ κατηγορίας βιβλία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας και χρονια σας πολλα!!Καλη χρονιά σε όλους!!

Συγνώμη αλλά για να καταλάβω, γιατί τόσες μέρες παρακολουθώ αλλά νόμιζω είναι δύσκολο να το χωνέψω. Τελικά συγκεντρωτικές καταστάσεις εσόδων-εξόδων ανά μήνα? Και χωρίς όριο? Δηλαδή και για ποσό 10 ευρώ θα πρέπει να κάνουμε συγκεντρωτική? Και για ΑΠΥ και για ταμειακές??Και όλα αυτά μέχρι τις 15 του μήνα? 

Και αφορούν Β και Γ κατηγορίας βιβλία?

τα παντα ολα

απλα δεν ξερουμε με ποια μορφη θα ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα..ενταξει ΟΚ...τι πινουν και δεν μας δινουν??

Δεν ξερω τι πινουν αυτοι εγω ξερω οτι εμεις τον ηπιαμε.ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΔΕΝ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι πινουν αυτοι εγω ξερω οτι εμεις τον ηπιαμε.ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΔΕΝ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ

Απλά αυτό που έγινε το 2013 από τον Μάιο και μετά φέτος θα γίνει όλο τον χρόνο. Ο σκλάβος λογιστής θα τα κάνει όλα και τζάμπα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά αυτό που έγινε το 2013 από τον Μάιο και μετά φέτος θα γίνει όλο τον χρόνο. Ο σκλάβος λογιστής θα τα κάνει όλα και τζάμπα !

 

Όχι απλά σκλάβος φίλε εγώ θα έλεγα μα...κας. Ήδη σκέφτομαι να παρατήσω το επάγγελμα το οποίο δεν έχει τίποτα πλέον να μου προσφέρει. Μόνο άγχος και πανικό μην κάνουμε κανένα λάθος σε κανένα πελάτη μας και τον κάψουμε τον άνθρωπο (και εμάς τους ίδιους βέβαια). Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω την νοοτροπία τους. Εφόσον θέλουν μηνιαίες καταστάσεις από το 0.5 ευρώ γιατί να κρατάμε βιβλία στους πελάτες μας? Γιατί δεν τα κάνουν ηλεκτρονικά να μπαίνεις σε μια εφαρμογή (χαχαχαχα) και να καταχωρούμε τα παραστατικά? Πραγματικά οι τύποι δεν παίζονται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διασταύρωση από το 1,00 ευρώ???

 

Τα ίδια Παντελάκι μου,  τα ίδια Παντελή μου???.

 

Μου θυμίζει στο Ε1 τη διασταυρωση τόκων καταθέσεων φέτος κάτι ποσά ,. 0,01    0,05    0,09    1,00 κλπ??? ................

 

Ειναι    Λαθος.............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διασταύρωση από το 1,00 ευρώ???

 

Τα ίδια Παντελάκι μου,  τα ίδια Παντελή μου???.

 

Μου θυμίζει στο Ε1 τη διασταυρωση τόκων καταθέσεων φέτος κάτι ποσά ,. 0,01    0,05    0,09    1,00 κλπ??? ................

 

Ειναι    Λαθος.............

Τίποτα δεν είναι λάθος όταν αποφασίζουν αρρωστημένα μυαλά.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

καλησπερα να ρωτησω κατι ? ενοικιο , οαεε , δεη που  ειναι στο ονομα μας αλλα δεν εχει το αφμ μας θα παει στις λοιπες δαπανες ? και επισης τα τιμολογια του εξωτερικου που πανε ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα να ρωτησω κατι ? ενοικιο , οαεε , δεη που  ειναι στο ονομα μας αλλα δεν εχει το αφμ μας θα παει στις λοιπες δαπανες ? και επισης τα τιμολογια του εξωτερικου που πανε ? 

Επισης διευκρινισεις τουλαχιστον σε απλογραφικα βιβλια για εγγυοδοσιες ,κενα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης διευκρινισεις τουλαχιστον σε απλογραφικα βιβλια για εγγυοδοσιες ,κενα ...

Γνώμη μου είναι ότι τα κενα-εγγυοδοσίες  δεν χρειάζεται να τα περνάτε στα απλογραφικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...