Jump to content
Sign in to follow this  
kostalampros

ΤΕΑΥΕΚ -ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΑΠΟ 1/12/2013

Recommended Posts

Mε το ΕΤΕΑ  των αυτοαπασχολουμενων Κρεοπωλων μηπως... ξερει κανεις τις διαδικασιες να με βοηθησει λιγο?

1)θελει απογραφη να παρη ΑΜΑ? με ποιο εντυπο? το<ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΑΜΕΣΑ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥ>

2)θελει απογραφη για να παρη ΑΜΕ?το εντυπο που καπου διαβασα οτι θελει ειναι το  <ΔΗΛΩΣΗ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΕΙΔΙΚΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ ΑΣΦΑΛΗΣΗΣ> αυτο ΔΕΝ υπαρχει στο ΙΚΑ που λενε οτι θα το βρουμε  το μονο  που ειδα ειναι το < ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ ΑΣΦΑΛΗΣΗΣ>

3)Θελει να παρουμε κωδικους προσβασης απο ΙΚΑ?

4)πακετο καλυψης? θελει και...ΚΑΔ?

5) Αασφαλιζονται λεει με το 6% της ασφαλιστικης κλασης που ανηκουν  πχ.στον ΟΑΕΕ αυτο πως θα το δω?

6) Οταν λεει οι εισφορες πληρωνωνται μεχρι την οριζομενη προθεσμια ,ενοει οτι τις εισφορες του 12ου και στην περιπτωση των Κρεοπωλων ,ΑΣΧΕΤΑ απο ποτε θα υποβαλλω την ΑΠΔ πρεπει να τις πληρωσω εως 31/1/2014?

Σε τηλεφωνα που προσπαθησα ,σε  Υποκαταστηματα  ΙΚΑ και Δοιηκησης δεν απανταει ΚΑΝΕΝΑΣ!!! + ενα παλι στους ειλωτες Λογιστες +ενα!!!!.....φετος παντως...ειναι σιγουρο οτι δεν με βλεπω  να την γλυτωνω....με τιποτα ομως...με τιποτα.... :ph34r:  μαζι με το αγχος των προστιμων  προστεθηκε και αυτο!!!ελεος ρεεεεε ελεος!!! :angry:

Με την υπ' αριθμ. εγκ. 8 του ΙΚΑ μεταξύ άλλων αναφέρονται και τα κάτωθι

Με τις διατάξεις της παρ. 2 του ιδίου νόμου προβλέπεται ότι οι εισφορές των αυτοαπασχολούμενων ήδη ασφαλισμένων στο Ε.Τ.Ε.Α. (Κρεοπώλες - Εκδοροσφαγείς, Χημικοί, Εκπαιδευτικοί Ιδιωτικής Γενικής Εκπαίδευσης που είναι Ιδιοκτήτες Εκπαιδευτηρίων, Ηλεκτρολόγοι), υπολογίζονται σε ποσοστό 6% (ανεξάρτητα αν έχουν υπαχθεί στην ασφάλιση πριν ή μετά την 1/1/1993), επί της ασφαλιστικής κατηγορίας, στην οποία καταβάλλουν εισφορές στον οικείο φορέα Κύριας Ασφάλισης (Ο.Α.Ε..Ε., τ.Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε.) και βαρύνει τους ασφαλισμένους.

Ως εκ τούτου, τα πρόσωπα της ανωτέρω κατηγορίας, τα οποία δεν είναι ήδη ασφαλισμένοι για επικουρική ασφάλιση στο Ε.Τ.Ε.Α., δεν θα απογράφονται στο Μητρώο Εργοδοτών ή Ασφαλισμένων ΙΚΑ-ΕΤΑΜ. (Γ.Ε. Ε40/810/30.12.2013 & Ε40/16/17.1.2014).

Άρα αν δεν είχαν απογραφεί δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι.

Με την υπ' αριθμ. εγκ. 8 του ΙΚΑ μεταξύ άλλων αναφέρονται και τα κάτωθι

Με τις διατάξεις της παρ. 2 του ιδίου νόμου προβλέπεται ότι οι εισφορές των αυτοαπασχολούμενων ήδη ασφαλισμένων στο Ε.Τ.Ε.Α. (Κρεοπώλες - Εκδοροσφαγείς, Χημικοί, Εκπαιδευτικοί Ιδιωτικής Γενικής Εκπαίδευσης που είναι Ιδιοκτήτες Εκπαιδευτηρίων, Ηλεκτρολόγοι), υπολογίζονται σε ποσοστό 6% (ανεξάρτητα αν έχουν υπαχθεί στην ασφάλιση πριν ή μετά την 1/1/1993), επί της ασφαλιστικής κατηγορίας, στην οποία καταβάλλουν εισφορές στον οικείο φορέα Κύριας Ασφάλισης (Ο.Α.Ε..Ε., τ.Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε.) και βαρύνει τους ασφαλισμένους.

Ως εκ τούτου, τα πρόσωπα της ανωτέρω κατηγορίας, τα οποία δεν είναι ήδη ασφαλισμένοι για επικουρική ασφάλιση στο Ε.Τ.Ε.Α., δεν θα απογράφονται στο Μητρώο Εργοδοτών ή Ασφαλισμένων ΙΚΑ-ΕΤΑΜ. (Γ.Ε. Ε40/810/30.12.2013 & Ε40/16/17.1.2014).

Άρα αν δεν είχαν απογραφεί δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι.

Δηλαδη αν   πληρωναν  απο παλια επικουρικο καθε μηνα θα απογραφουν?  ΑΜΕ καπου ειδα σε πληρωμη,ΑΜΑ ομως ΔΕΝ ειδα  δεν το θελουν?

ευχαριστω ΔΑΝΑΗ!

καλα ρε παιδια μασ δουλευουν ακομα να μασ διευκρινίσουν πως θα στειλουμε τισ απδ με τα επικουρικα.αρχισαν και μου φερνουν οι πελταεσ χρηματα για ενσημα και εγω ακομα δεν εχω στειλει απδ!!!

καλα ρε παιδια μασ δουλευουν ακομα να μασ διευκρινίσουν πως θα στειλουμε τισ απδ με τα επικουρικα.αρχισαν και μου φερνουν οι πελταεσ χρηματα για ενσημα και εγω ακομα δεν εχω στειλει απδ!!!

καλά το μόνο σου πρόβλημα είναι το πως θα στείλεις την ΑΠΔ ?

Καινούργιο για  ΤΑΠΙΤ-ΤΑΠΕΜ κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας σήμερα προ ολίγου:

Το ΤΑΠΕΜ Δεκεμβρίου θα το πληρώσουμε όπως μέχρι τώρα στο νέο λογ/μό του ΤΑΠΕΜ στην Alpha Bank.

Για το Δώρο Χριστουγέννων ετσι και αλλιώς πάει Φεβρουάριο η πληρωμή, οπότε αναμένουμε διευκρινήσεις.

Μια ερώτηση...

Παλιός ασφαλισμένος με βαρέα.. τι ποσοστά έχει??

Κουρτίνα νο.1 ) Επικουρικό 3%+πρόνοια 0,4% + προσαύξηση βαρέων 0,75 = 4,15 για εργοδότη και

>>           3%+ >>         0,4% +             >>                   1,25= 4,65 για τον εργαζόμενο 

δηλ. σύνολο 8,8%

ή

Κουρτίνα νο.2 ) 8,25 + 3,75 που έχουν και οι νέοι ασφαλισμένοι??????????????????

Λέω ότι μάλλον πρέπει να διαλέξω την κουρτίνα 1... Αύριο θα κάνω ένα τηλ στο ΤΕΑΥΕΚ - ΤΕΑΙΤ- ΕΤΕΑ ή όπως σκ... το λένε... θα μας κάνουν να πάμε όλοι στο δαφνί...

Συνεπώς σύμφωνα με το ΕΤΕΑ http://www.etea.gov....24_16_25_09.pdf (και ευχαριστούμε τον συνάδελφο taz) οι εισφορές του επικουρικού 3%(εργαζ)+3%(εργοδ)=6% συμπεριλαμβάνονται στην ΑΠΔ και καταβάλλονται μαζί τις εισφορές του ΙΚΑ στις προβλεπόμενες ημερομηνίες. Καλά ως εδώ. Οι εισφορές υπέρ πρόνοιας (ΤΑΠΙΤ) 0,4% (εργαζ)+0,4%(εργοδ)=0,8% για τους νέους ασφαλισμένους ή 4%(εργαζ)+0%(εργοδ)=4% για τους παλιούς εργαζόμενους πως καταβάλλονται? Μέσω της ΕΘΝΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ όπως παλιά εφόσον δεν συμπεριλαμβάνονται στην ΑΠΔ ? Το έγγραφο του ΕΤΕΑ δεν αναφέρει τίποτα. Φαίνεται το ΤΑΠΙΤ είναι άλλο μαγαζί.   

Καλημέρα. 

Μπορεί κάποιος που κατάλαβε (εγώ όχι) να γράψει ενα πινακάκι που να φαίνονται οι παλιές και οι νέες εισφορές? 

Εγώ προσωπικά έκανα κρατήσεις για παλιούς και νέους στο ΤΕΑΥΚ 3 + 3 (12ος `13)  τίποτε άλλο. 

Αλλά μάλλον ειναι λάθος αυτό.....  

Σε πρώτη φάση να βρούμε τα ποσοστά, να υπολογίσουμε σωστά την μισθοδοσία και μετά το πως θα πληρωθουν 

οι εισφορές θα το βρούμε. 

Συνεπώς σύμφωνα με το ΕΤΕΑ http://www.etea.gov....24_16_25_09.pdf (και ευχαριστούμε τον συνάδελφο taz) οι εισφορές του επικουρικού 3%(εργαζ)+3%(εργοδ)=6% συμπεριλαμβάνονται στην ΑΠΔ και καταβάλλονται μαζί τις εισφορές του ΙΚΑ στις προβλεπόμενες ημερομηνίες. Καλά ως εδώ. Οι εισφορές υπέρ πρόνοιας (ΤΑΠΙΤ) 0,4% (εργαζ)+0,4%(εργοδ)=0,8% για τους νέους ΠΑΛΑΙΟΥΣ ασφαλισμένους ή 4%(εργαζ)+0%(εργοδ)=4% για τους παλιούς ΝΕΟΥΣ εργαζόμενους πως καταβάλλονται? Μέσω της ΕΘΝΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ όπως παλιά εφόσον δεν συμπεριλαμβάνονται στην ΑΠΔ ? Το έγγραφο του ΕΤΕΑ δεν αναφέρει τίποτα. Φαίνεται το ΤΑΠΙΤ είναι άλλο μαγαζί.   

Πιστεύω να τα διόρθωσα σωστά....

Καλημέρα. 

Μπορεί κάποιος που κατάλαβε (εγώ όχι) να γράψει ενα πινακάκι που να φαίνονται οι παλιές και οι νέες εισφορές? 

Εγώ προσωπικά έκανα κρατήσεις για παλιούς και νέους στο ΤΕΑΥΚ 3 + 3 (12ος `13)  τίποτε άλλο. 

Αλλά μάλλον ειναι λάθος αυτό.....  

Σε πρώτη φάση να βρούμε τα ποσοστά, να υπολογίσουμε σωστά την μισθοδοσία και μετά το πως θα πληρωθουν 

οι εισφορές θα το βρούμε. 

επιπλέον 0,4+,04 = 0,8 για τους παλαιούς υπερ ΤΑΠΙΤ ενώ για τους νέους 4+0=4% ...

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ  ( ΠΡΟ ΛΙΓΩΝ ΛΕΠΤΩΝ ) ΑΠΟ ΤΑΠΕΜ-ΤΑΠΙΤ

ΑΝΑΜΕΝΟΥΝ ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η ΠΛΗΡΩΜΗ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΜΗΝΟΣ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2013 . ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ

ΤΕΛΙΚΑ ΠΩΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΤΟ ΤΑΠΙΤ ΠΑΙΔΙΑ  ?

Καλημέρα. Το ερώτημα είναι που θα πληρωθεί το ταμειο πρόνοιας?

AYTO  EINAI  ΠΟΥ  NA MHN HTANE .

ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΙ ......

ΤΙ ΝΑ ΠΩ ?

ΤΙ ΝΑ ΠΩ ?

ΤΙ ΝΑ ΠΩ ?

το απαντησε σε καποια αλλη ενοτητα αλλος συναδελφος

ειχε βγει ανακοινωση απο το ταπιτ

αλλα που να την παρουμε χαμπαρι

http://www.tapit.gr/index.php?view=article&catid=146:2010-08-24-13-08-41&id=389:deltio-typoy-apd-2014&tmpl=component&print=1&layout=default&page=

ρε παιδια αν πληρωσουμε τις εισφορες του ΙΚΑ και αφησουμε στην ακρη τα γ@μωεπικουρικα τους και οταν ''ετοιμαστουμε εμεις'' και τους πουμε '' ναι τωρα ειμαστε ενταξει, ανοιξτε το συστημα σας''  υπαρχει καποιο προβλημα αν καταβαλουμε τις διαφορες με τις προσαυξησεις ??? σιγα τα ποσα (ενταξει οχι για ολους )...

. Η πληρωμή των εισφορών για το ΤΑ.Π.Ι.Τ. που αφορούν χρονικό διάστημα από τον Δεκέμβριο 2013 και εφεξής θα ακολουθεί τη διαδικασία της ΑΠΔ.
Δεν θα απαιτείται δηλαδή ιδιαίτερη συναλλαγή με Τράπεζα, πλέον αυτής που γίνεται για την εξόφληση της ΑΠΔ.

Συνεπώς σύμφωνα με το ΕΤΕΑ http://www.etea.gov....24_16_25_09.pdf (και ευχαριστούμε τον συνάδελφο taz) οι εισφορές του επικουρικού 3%(εργαζ)+3%(εργοδ)=6% συμπεριλαμβάνονται στην ΑΠΔ και καταβάλλονται μαζί τις εισφορές του ΙΚΑ στις προβλεπόμενες ημερομηνίες. Καλά ως εδώ. Οι εισφορές υπέρ πρόνοιας (ΤΑΠΙΤ) 0,4% (εργαζ)+0,4%(εργοδ)=0,8% για τους νέους ασφαλισμένους ή 4%(εργαζ)+0%(εργοδ)=4% για τους παλιούς εργαζόμενους πως καταβάλλονται? Μέσω της ΕΘΝΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ όπως παλιά εφόσον δεν συμπεριλαμβάνονται στην ΑΠΔ ? Το έγγραφο του ΕΤΕΑ δεν αναφέρει τίποτα. Φαίνεται το ΤΑΠΙΤ είναι άλλο μαγαζί.   

Περιμένετε ωρέ. Μετά την εγκύκλιο του ΕΤΕΑ θα βγει κι άλλη εγκύκλιος από το ΙΚΑ για τα πακέτα κάλυψης. Νομίζω ότι σπάσαμε κάθε ρεκόρ. Έχουν βγάλει μέχρι σήμερα η ΓΓΚΑ, το ΕΤΕΑ και το ΙΚΑ νομίζω 8 εγκυκλίους (έχω χάσει και το μέτρημα). Και έπεται συνέχεια...

45 μάστορες και 60 μαθητάδες ...τουλάχιστον τότε δεν είχαν τηλέφωνα -mail -ενδοεπικοινωνίες κλπ. είχαν μία δικαιολογία.

προσέξτε καλά ,ΜΗΝ και δεν τα βάλετε τα πάντα όλα στην Α.Π.Δ..

αφήστε και τα πακέτα ,πείτε θα τα πληρώσουμε ΟΛΑ ΜΑΖΙ. να ενημερώσουμε τους πελάτες.

δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα στην πληρωμή ? μερικοί πλήρωσαν το ΙΚΑ στην χ τράπεζα,μου στείλανε χρήματα για ΤΕΑΥΕΚ και θα κάνω συμπληρωματική πληρωμή από την Β τράπεζα.

. Η πληρωμή των εισφορών για το ΤΑ.Π.Ι.Τ. που αφορούν χρονικό διάστημα από τον Δεκέμβριο 2013 και εφεξής θα ακολουθεί τη διαδικασία της ΑΠΔ.

Δεν θα απαιτείται δηλαδή ιδιαίτερη συναλλαγή με Τράπεζα, πλέον αυτής που γίνεται για την εξόφληση της ΑΠΔ.

Στο ΤΑΞΥ λένε πως δεν γνωρίζουν τίποτα και περιμένουν κι αυτοί...

πάντως  για το ΤΑΠΕΜ... μίλησα πριν λίγο με το τμήμα Θεσσαλονίκης κ μου είπαν...για ΔΕΚΕΜΡΙΟ Κ ΔΧ τα πληρώνουμε προς το παρών σε αυτους (ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ALPHABANK) κ μετά βλέπουμε...να κοιτάμε για ανακοίνωση...

έτσι μου είπαν τηλεφωνικώς...

τώρα με ΤΕΑΥΕΚ το τηλ είναι συνεχώς απασχολημένο...

τηλ. θεσ/νικης 

ΤΑΠΕΜ 2310522130

ΤΕΑΥΕΚ 2310553296

το θέμα με το ΤΕΑΥΕΚ είναι το τι κάνουμε με το κομμάτι της πρόνοιας...

που από ότι κατάλαβα θα το πληρώνουμε εκτός ικα εισφορών...γιατί στο παράδειγμα του ΕΤΕΑ για τις ΑΠΔ δεν υπολόγιζε στις εισφορές το κομμάτι της πρόνοιας

πάντως  για το ΤΑΠΕΜ... μίλησα πριν λίγο με το τμήμα Θεσσαλονίκης κ μου είπαν...για ΔΕΚΕΜΡΙΟ Κ ΔΧ τα πληρώνουμε προς το παρών σε αυτους (ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ALPHABANK) κ μετά βλέπουμε...να κοιτάμε για ανακοίνωση...

έτσι μου είπαν τηλεφωνικώς...

τώρα με ΤΕΑΥΕΚ το τηλ είναι συνεχώς απασχολημένο...

τηλ. θεσ/νικης 

ΤΑΠΕΜ 2310522130

ΤΕΑΥΕΚ 2310553296

το θέμα με το ΤΕΑΥΕΚ είναι το τι κάνουμε με το κομμάτι της πρόνοιας...

που από ότι κατάλαβα θα το πληρώνουμε εκτός ικα εισφορών...

Για ΤΑΠΕΜ τελικά για Δεκέμριο και δώρο όπως πρίν? Δεν μπαίνουν στη ΑΠΔ? Είναι σίγουρο γιατί εγω έχω καταλαβει οτι μπαίνουν στην ΑΠΔ?

Για ΤΑΠΕΜ τελικά για Δεκέμριο και δώρο όπως πρίν? Δεν μπαίνουν στη ΑΠΔ? Είναι σίγουρο γιατί εγω έχω καταλαβει οτι μπαίνουν στην ΑΠΔ?

φίλε ROMARIO...

έτσι μου είπαν από το τηλ...κ μου είπαν για ιανουάριο κ μετά να αναμένουμε τυχόν διευκρινίσεις...

πάντως από τις ανακοινώσεις κτλ...κ βασικά από την ανακοίνωση του ΕΤΕΑ για το πως θα καταχωρούνται οι αλλαγές στην ΑΠΔ του δεκεμβρίου κ μετά...αν παρατηρήσεις... υπολογίζει μόνο το 6% (παλιοί νέοι του τεαυεκ) κ το 8% των βαρέων...

πουθενά δεν προσθέτει στις ασφαλιστικές εισφορές του ΙΚΑ το κομμάτι της πρόνοιας...

οπότε λογικά αυτά θα πληρωθούν ξεχωριστά με το παλιό τρόπο...

κ αν ισχύει αυτό...τότε το ΤΑΠΕΜ που είναι κατ εξοχήν ταμείο πρόνοιας θα πάει με τον παλιό τρόπο με την διαφορά ότι αλλάζει ο λογαριασμός τραπέζης

ασχετο...όσοι έχουν EPSILON NET να ξέρουν ότι βγήκε η αναβάθμιση για τις αλλαγές στα επικουρικά κ έχει κ οδηγίες για τον επαναυπολογισμό του ΔΕΚΕΜΡΙΟΥ ΚΤΛ