Προς το περιεχόμενο

ΤΕΑΥΕΚ -ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΑΠΟ 1/12/2013


kostalampros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

είναι σωστό???

 

ΙΚΑ και ΤΕΑΥΕΚ για ΝΕΟ ασφαλισμένο :

Στην ΑΠΔ θα στείλουμε : 13,5 + 3+ 4= 20,5 για τον εργαζόμενο και

24,46 + 3 = 27,46 για τον εργοδότη??

και θα τα πληρώνουμε με 3 καταθέσεις ???

 

ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι σωστό???

 

ΙΚΑ και ΤΕΑΥΕΚ για ΝΕΟ ασφαλισμένο :

Στην ΑΠΔ θα στείλουμε : 13,5 + 3+ 4= 20,5 για τον εργαζόμενο και

24,46 + 3 = 27,46 για τον εργοδότη??

και θα τα πληρώνουμε με 3 καταθέσεις ???

 

ευχαριστώ!!

Για μισθοδοσία ΔΕΚ 2013 2 καταθέσεις, η μία ΙΚΑ+ΤΕΑΥΕΚ (13,5+3) η δεύτερη για ΤΑΠΙΤ(πρόνοιας=4%), το ίδιο για Δ.ΧΡ., για ΙΑΝ.2014 θα δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι σωστό???

 

ΙΚΑ και ΤΕΑΥΕΚ για ΝΕΟ ασφαλισμένο :

Στην ΑΠΔ θα στείλουμε : 13,5 + 3+ 4= 20,5 για τον εργαζόμενο και

24,46 + 3 = 27,46 για τον εργοδότη??

ευχαριστώ!!

κάποιο νέο?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια καταθεση με τα ποσοστα εργαζομενου και εργοδοτη + ΕΤΕΑ και μια καταθεση σκετη με το 4%,το θεμα είναι ότι αναμενεται η ΥΑ για να μπει και αυτό το 4% στην ΑΠΔ και αυτος είναι ο λογος που δεν εχει σταλει ακομη η ΑΠΔ θεωρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σήμερα που επικοινώνησα με την Data, μου είπαν ότι το ΙΚΑ θα αλλάξει τα πακέτα κάλυψης, γι αυτό και η καθυστέρηση... τι να πιστέψει κανείς...

 

Εμένα, άλλο με προβληματίζει:

 

Πρόσφατα αναλάβαμε έναν πελάτη ( εμπορική επιχείρηση ) ο οποίος πλήρωνε μόνο ΤΕΑΥΕΚ χωρίς εισφορές ταπιτ.

 

Αυτό είναι λάθος?

 

Είναι υποχρεωτική η πληρωμή εισφορών υπέρ ΤΑΠΙΤ?

 

Αφου τα φτιάχνουμε που τα φτιάχνουμε από την αρχή, τουλάχιστον να τα φτιάξουμε σωστά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από 1.12.13 είναι "υποχρεωτική" η καταβολή των εισφορών στο ΤΑΠΙΤ με ξεχωριστό γραμμάτιο - πληρωμή. Προ της 1.12.13 κάναμε μια ενιαία πληρωμή υπέρ ΤΕΑΥΕΚ και το ΤΕΑΥΕΚ ήταν υπεύθυνο να καταβάλει στο ΤΑΠΙΤ τα αναλογούντα ποσά εισφορών. 

 

Μπορεί όμως να μου απαντήσει κάποιος πως θα αντιμετωπίσουμε ένα Bonus που αφορά το προηγούμενο έτος (Ιαν.2013 έως Δεκ.2013) και δόθηκε τον Ιανουάριο 2014 σε εργαζόμενους  η οποίοι είναι ασφαλισμένοι <1993 ?   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από 1.12.13 είναι "υποχρεωτική" η καταβολή των εισφορών στο ΤΑΠΙΤ με ξεχωριστό γραμμάτιο - πληρωμή. Προ της 1.12.13 κάναμε μια ενιαία πληρωμή υπέρ ΤΕΑΥΕΚ και το ΤΕΑΥΕΚ ήταν υπεύθυνο να καταβάλει στο ΤΑΠΙΤ τα αναλογούντα ποσά εισφορών. 

 

Μπορεί όμως να μου απαντήσει κάποιος πως θα αντιμετωπίσουμε ένα Bonus που αφορά το προηγούμενο έτος (Ιαν.2013 έως Δεκ.2013) και δόθηκε τον Ιανουάριο 2014 σε εργαζόμενους  η οποίοι είναι ασφαλισμένοι <1993 ?   

 

Πριν την 01/12/2013 ήταν και πάλι υποχρεωτική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προ της 1.12.2013 οι εισφορές υπέρ ΤΕΑΥΕΚ και ΤΑΠΙΤ καταβάλλονταν ενιαία, με μια πληρωμή 8% (4%-4%) για τους <93 και 10% (7%-3%) για τους >93. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΙΕΤΟΥΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΟΑΕΔ.ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΕ ΤΕΑΥΕΚ(ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΛΥΨΗΣ 103).ΜΕΧΡΙ 30/11/2013 Η ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΑΥΕΚ ΑΠΟΔΙΔΟΤΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΑΦΟΥ ΠΛΗΡΩΝΟΤΑΝ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ.ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΤΑΞΗ ΤΟΥ ΤΕΑΥΕΚ ΣΤΟ ΙΚΑ  (ΕΤΕΑ ΚΑΙ ΤΑΠΙΤ) ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΤΟΥ ΣΤΟ ΙΚΑ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ, ΜΗΠΩΣ ΠΛΕΟΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ ΤΟ 80% ,ΟΠΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΙΚΑ?

ΣΕ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΜΟΔΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΚΠΑ 2 Ν.ΙΩΝΙΑΣ ΧΘΕΣ 13/2 ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΚΑΠΟΙΑ ΝΕΑ ΟΔΗΓΙΑ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ......ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ.......ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΜΠΑΧΑΛΟ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΝΕΩΤΕΡΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε επικοινωνια με το τεαυεκ χθεσ για απογραφη εργαζομενου μου ειπαν δεν χρειαζεται διοτι θα μπουν στην απδ και θα πηγαινουν οι εισφορεσ αναλογα με τον ΑΜ ΙΚΑ.εχω την εξησ απορια τωρα που διαχωριστηκε το ετεα και το ταπιτ θα πρεπει να κανουμε απογραφικο  για το ταπιτ?εντυπο μεσα δεν υπαρχει για εμπορικεσ επιχειρησεισ  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΙΕΤΟΥΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΟΑΕΔ.ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΕ ΤΕΑΥΕΚ(ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΛΥΨΗΣ 103).ΜΕΧΡΙ 30/11/2013 Η ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΑΥΕΚ ΑΠΟΔΙΔΟΤΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΑΦΟΥ ΠΛΗΡΩΝΟΤΑΝ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ.ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΤΑΞΗ ΤΟΥ ΤΕΑΥΕΚ ΣΤΟ ΙΚΑ  (ΕΤΕΑ ΚΑΙ ΤΑΠΙΤ) ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΤΟΥ ΣΤΟ ΙΚΑ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ, ΜΗΠΩΣ ΠΛΕΟΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ ΤΟ 80% ,ΟΠΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΙΚΑ?

ΣΕ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΜΟΔΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΚΠΑ 2 Ν.ΙΩΝΙΑΣ ΧΘΕΣ 13/2 ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΚΑΠΟΙΑ ΝΕΑ ΟΔΗΓΙΑ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ......ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ.......ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΜΠΑΧΑΛΟ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΝΕΩΤΕΡΟ?

προσωπικά συνεχίζω όπως και πρίν...απο τον ΟΑΕΔ δεν υπάρχει απάντηση... τους έχω στείλει emails...ακόμα περιμένω....το απόλυτο χάος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει φως για την υποβολή ΑΠΔ Δεκεμβρίου 2013 (και Ιανουαρίου 2014) με εισφορές ΤΕΑΥΕΚ-ΤΑΠΙΤ και τους νέους κωδικούς.

Η προθεσμία έως 28-2-2014 πλησιάζει. Πότε περιμένουν ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει φως για την υποβολή ΑΠΔ Δεκεμβρίου 2013 (και Ιανουαρίου 2014) με εισφορές ΤΕΑΥΕΚ-ΤΑΠΙΤ και τους νέους κωδικούς.

Η προθεσμία έως 28-2-2014 πλησιάζει. Πότε περιμένουν ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

καλημέρα και καλή εβδομάδα,

 

Για το Δ.Χ και τον Ιανουάριο  πληρώνουμε ΙΚΑ + ΤΕΑΥΕΚ με ένα γραμμάτιο και ΤΑΠΙΤ ξεχωριστα με ένα γραμμάτιο στην Τράπεζα για λογαριασμό του Ika;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας εχουν τρελανει αυτοι οι τυποι..... Επειδη δεν μου σηκωνουν το τηλεφωνο στο επικουρικο εδω και αρκετη ωρα πειτε μου ποιο ειναι το σωστο κατα την γνωμη σας:

 

Α)  Ενα γραμματιο για το ΙΚΑ-ΕΤΕΑ , δηλαδη Τακτικες Εισφορες Ιαν. 2014 (σκετο ΙΚΑ) + ΕΤΕΑ(3%+3%)

     Ενα γραμματιο για Ταπιτ Προνοιας (4%)

     ΣΥΝΟΛΟ 2 ΓΡΑΜΜΑΤΙΑ

 

 

Β)  Ενα γραμματιο για ΙΚΑ με τις Τακτικες Εισφορες Ιαν. 2014

     Ενα γραμματιο για το ΙΚΑ-ΕΤΕΑ (3%+3%)

     Ενα γραμματιο για Ταπιτ Προνοιας (4%)

     ΣΥΝΟΛΟ 3 ΓΡΑΜΜΑΤΙΑ

 

Ρωταω γιατι εδω ακουω και τις 2 εκδοχες και δεν βρισκω και κανενα απο το επικουρικο να μου πει τελεσιδικα τι θα κανω....

 

Ευχαριστω για το χρονο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας εχουν τρελανει αυτοι οι τυποι..... Επειδη δεν μου σηκωνουν το τηλεφωνο στο επικουρικο εδω και αρκετη ωρα πειτε μου ποιο ειναι το σωστο κατα την γνωμη σας:

 

Α)  Ενα γραμματιο για το ΙΚΑ-ΕΤΕΑ , δηλαδη Τακτικες Εισφορες Ιαν. 2014 (σκετο ΙΚΑ) + ΕΤΕΑ(3%+3%)

     Ενα γραμματιο για Ταπιτ Προνοιας (4%)

     ΣΥΝΟΛΟ 2 ΓΡΑΜΜΑΤΙΑ

 

 

Β)  Ενα γραμματιο για ΙΚΑ με τις Τακτικες Εισφορες Ιαν. 2014

     Ενα γραμματιο για το ΙΚΑ-ΕΤΕΑ (3%+3%)

     Ενα γραμματιο για Ταπιτ Προνοιας (4%)

     ΣΥΝΟΛΟ 3 ΓΡΑΜΜΑΤΙΑ

 

Ρωταω γιατι εδω ακουω και τις 2 εκδοχες και δεν βρισκω και κανενα απο το επικουρικο να μου πει τελεσιδικα τι θα κανω....

 

Ευχαριστω για το χρονο σας.

Το Α είναι το σωστό σύμφωνα με τις οδηγίες που έχουν δώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...