Προς το περιεχόμενο

ΤΕΑΥΕΚ -ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΑΠΟ 1/12/2013


kostalampros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

συναδελφοι συγγνωμη αν μπορει καποιος να βοηθησει παρακαλω για να δω αν εχω καταλαβει καλα....ΤΕΑΥΕΚ το 3+3 το ενσωματωνω και το πληρωνω στη τραπεζα μαζι με το ΙΚΑ, το 4% της προνοιας φτιαχνω κανονικια τη κατασταση ασφαλιστρων οπως παλια και το πληρωνω στη Εθνικη Τραπεζα...Σωστα?Ευχαριστω παρα πολυ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συναδελφοι συγγνωμη αν μπορει καποιος να βοηθησει παρακαλω για να δω αν εχω καταλαβει καλα....ΤΕΑΥΕΚ το 3+3 το ενσωματωνω και το πληρωνω στη τραπεζα μαζι με το ΙΚΑ, το 4% της προνοιας φτιαχνω κανονικια τη κατασταση ασφαλιστρων οπως παλια και το πληρωνω στη Εθνικη Τραπεζα...Σωστα?Ευχαριστω παρα πολυ!!!

 

Όχι! Και το 4% στην τράπεζα με το ΙΚΑ αλλά σε ξεχωριστή πληρωμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προμήθεια Alpha Bank λόγω πληρωμής εισφορών ΙΚΑ μετά τις 24/1 15,00€ ανά συναλλαγή. 

Άρα ΙΚΑ 12/13 = 15,00 + ΙΚΑ ΔΧ/13 =15,00€ + ΤΕΑΥΕΚ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑΠΙΤ 12/13 = 15,00 + ΤΕΑΥΕΚ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑΠΙΤ ΔΧ/13 = 15,00 γιατί η πληρωμή έγινε στις 29/1/2014 πριν βγει η ανακοίνωση με νέο γραμμάτιο. Προλαβαίνουμε Τράπεζα και ακυρώνουμε την εντολή . Ακύρωση ΤΑΠΙΤ 12/13 + ακύρωση ΤΑΠΙΤ ΔΧ/13 . Κανονική εντολή για ξεχωριστή πληρωμή ΤΑΠΙΤ 12/13 15,00€ + ξεχωριστή πληρωμή ΤΑΠΙΤ ΔΧ/13 = 15,00€. Άρα προμήθεια τραπέζης για να αποδοθούν οι εισφορές μετά τις 24/1/ = 90,00€. Τα σχόλια δικά σας τα μπινελίκια δικά μας.

Αυτό με την ALPHA έχει παραγίνει. Απο τον Ιούλιο του 2013 βάζει σε όλες τις πληρωμές e-Banking (TEBE, DEH,OTE κλπ) προμήθειες, ενώ μέχρι τότε δεν έβαζε.

Να υποθέσω οταν λές εντολές, εννοείς οτι τα έκανες μέσω e-Banking.

Το ΙΚΑ ΔΧ/13, γιατί το πλήρωσες? έτσι και αλλιώς είναι πληρωτέο μέχρι 28/2/14, αν είχες τα λεφτά ας τα πλήρωνς απο Δευτέρα, τζάμπα το 15ευρο

Οπως και το ΤΑΠΙΤ ΔΧ/13 γιατί να το πλήρωνες τώρα? Είσαι σίγουρος 100/100 οτι μέχρι τον άλλο μήνα που είναι να πληρωθεί δεν θα βγάλουν νέες οδηγίες για τον τρόπο.

Εγω βασικά εχω ένα κανόνα που τον τηρώ πάντα, <όλα στην ώρα τους (προς το τέλος εννοώ) και οχι βιαστικές κινήσεις>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μεταξύ θυμήθηκα και εκείνο το θέμα της έκθεσης που ειχε τεθεί, χρόνια πίσω τωρα, στις πανελλήνιες εξετάσεις. Νομίζω πως αποτελεί το αποκρυστάλλωμα των δελτίων τύπου, των τιτιβισμάτων και λοιπών συναφών π.δ.κ.α.: "Αν δεν απατάσθε, περί τίνος πρόκειται ?"....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κούσατε χωροχωριανοί, Στέργιος ξεπισμάνιψι  
 
Από την αγριδιά κατέβκι, κι να παντρευτεί γυρεύει  
 
Στέργιος ξεπισμάνιψι, τώρα νύφ' πισμάνιψι
Τώρα Στέργιο μ' είν' αργά, κι νύφ' δε θέλει παντρειά 
 
Λάλο τσ' την αρμήνευι, Στέλιος την παρακαλεί 
Πάρε μι βρε Στεργιανή μου, θα καλοπιρνάς μαζί μου 
 
Φευγάτι απ' τα μάτια μου, δε σι θέλω γι άντρα μου 
Άιντι Στέργιο μπουνταλά, καλά ήσαν πάν' στην αγριδιά  
 
Στέργιος ξεπισμάνιψι, Στεργιανή πισμάνιψι  

Ας τ' ακούσουν οι καμπόσοι, πως κι λογιστάδες έχουν γνώση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά για τεαυεκ μες βαρεα το ποσοστο εχει γινει εργαζομενου 4,25% και εργοδοτη 3,75%=8% απο 12% που ηταν στο συνολο ??? υπαρχει και % για ταπιτ επιπλεον ??? ξερει κανεις ???

 

Αρ. πρωτ.: 3405/1354/010/17.1.2014

Γνωστοποίηση ρυθμίσεων των άρθρων 1 & 5 του ν.4225/2014 (ΦΕΚ2, Α')

 

...............................................................

 

2.1.2 Με το δεύτερο εδάφιο της παρ. 1 καθορίζονται ενιαία ποσοστά πρόσθετης ειδικής εισφοράς για παλαιούς και νέους ασφαλισμένους μισθωτούς του ΕΤΕΑ από 01.12.2013, ως εξής:

 

■ Ποσοστό 2% για τους υπαγόμενους στα βαρέα και ανθυγιεινά επαγγέλματα, εκ του οποίου 1,25% βαρύνει τον ασφαλισμένο και 0,75% τον εργοδότη.

■ Ποσοστό 3% για τους απασχολούμενους σε υπόγειες στοές μεταλλείων -λιγνιτωρυχείων, σε υποθαλάσσιες εργασίες, καθώς και σε ορυχεία, σταθμούς παραγωγής και δίκτυα της ΔΕΗ, εκ του οποίου 2% βαρύνει τον εργοδότη και 1% τον ασφαλισμένο.

Με την εν λόγω ρύθμιση εφαρμόζονται από 01.12.2013, για τους παλαιούς (πριν την 01.01.1993) ασφαλισμένους μισθωτούς όλων των ενταχθέντων στο ΕΤΕΑ φορέων, τα ποσοστά πρόσθετης ειδικής εισφοράς που ήδη ισχύουν για τους νέους (από 01.01.1993) ασφαλισμένους μισθωτούς φορέων επικουρικής ασφάλισης (βάσει του άρθρου 32, παρ. 1 του ν. 2084/1992) και για όλους τους ασφαλισμένους του τέως ΕΤΕΑΜ (βάσει του άρθρου 4, παρ. 2 του ν. 4075/2012).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ALPHA ;;;

:o :o :o Αααααααααααααα :angry: :angry: :angry:

 

Έως εδώ. Εγώ τα παρατάω και πάω για μια...

 

IMG_0641.JPG

 

rl9.gif

 

Ρε δ.π.ν.γ.  Π.κ.μ.σ.ν.π.κ. :angry: :angry: :angry:

Μ. Εεεεεεε μ... :angry:

 

 

%CF%84%CE%BF+%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να τρέξω αναδρομικά μέσα στον 12ο σε κάποιους εργαζόμενους(αφορούν προηγούμενους μήνες του έτους)....τα υπολογίζω με τα νέα δεδομένα ως προς το τεαυεκ..? μήπως υπάρχει κάποια άποψη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα προγράμματα ΟΑΕΔ (επιδότηση 80% στο σύνολο των εισφορών) ξέρει κάποιος εαν γίνεται και στο ΕΤΕΑ???

Eγω πληρωσα οτι και τους προηγουμενους μηνες δηλ.μειωμενο μονο τι ΙΚΑ και ολοκληρο το ΕΤΑΕ και το ΤΑΠΙΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πορντέλο...

Διαφωνώ κ. Doctor

Νομίζω οτι εκεί υπάρχει μια στοιχειώδης οργάνωση, με διακριτούς ρόλους και ευθύνες . ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

%CF%84%CE%BF+%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE

Αν και  αυτό Π.κ.μ.σ.ν.π.κ.  ..... δεν το αποκρυπτογράφησα , δεν μου πολυμοιάζει για έπαινος. :( 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα προγράμματα ΟΑΕΔ (επιδότηση 80% στο σύνολο των εισφορών) ξέρει κάποιος εαν γίνεται και στο ΕΤΕΑ???

καλά είσαι πολύ βιαστική!!!

έλεος πια!

δεν λυπάσαι καθόλου τους ανθρώπους που νομοθετούν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν όσοι ήταν στο ΙΚΑ-ΜΙΚΤΑ  ,βάσει πακέτου ψάχναμε για επικουρικό πχ,ΤΕΑΥΕΚ 

τώρα που γίνανε όλοι ΙΚΑ-ΜΙΚΤΑ ΤΕΑΜ πως θα τους ξεχωρίζουμε  για το ΤΑΠΙΤ?

 

αναφέρομαι σε νέες προσλήψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα το web banking της Πειραιως κρασαρε!!!!

Δηλαδη τώρα πως θα κανουμε σημερα πληρωμές??????????????????????

Μην αρχίσω πρωι πρωί...αμάν πια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι! Και το 4% στην τράπεζα με το ΙΚΑ αλλά σε ξεχωριστή πληρωμή

δηλαδή θα στείλουμε απδ που θα περιλαμβάνει το 3% και το 3% και θα πληρώσουμε στην τραπεζα το σύνολο 16,5% και 27,46% .

Για το 4% τι θα κάνουμε??? τις καταστάσεις που φτιάχναμε πριν , χωρις να το συμπεριλάβουμε στην ΑΠΔ ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω σημερα δεν εστειλα απδ μιας και εχει παρει παραταση μεχρι 28/2....για τις επιχειρήσεις όμως με υπαλληλους ιδιωτικου τομεα  με ένα γραμματιο προς ικα πληρωσα δεκ 13 ικα +ετεα(3+3),με δευτερο γραμματιο προς ικα δ/χ ικα+ετεα(3+3)που αναλόγει, με ένα τριτο γραμματιο προς ικα πληρωσα τον δεκ 13 της εισφορας ταπιτ 4% και με ένα τεταρτο γραμματιο προς ικα πληρωσα το δ/χ της εισφορας ταπιτ 4% που αναλογει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω σημερα δεν εστειλα απδ μιας και εχει παρει παραταση μεχρι 28/2....για τις επιχειρήσεις όμως με υπαλληλους ιδιωτικου τομεα  με ένα γραμματιο προς ικα πληρωσα δεκ 13 ικα +ετεα(3+3),με δευτερο γραμματιο προς ικα δ/χ ικα+ετεα(3+3)που αναλόγει, με ένα τριτο γραμματιο προς ικα πληρωσα τον δεκ 13 της εισφορας ταπιτ 4% και με ένα τεταρτο γραμματιο προς ικα πληρωσα το δ/χ της εισφορας ταπιτ 4% που αναλογει.....

ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη δεν μπορώ να βγάλω άκρη...το 4% που το πληρώσατε ακριβώς...με τις παλιές καταστάσεις στο ΤΕΑΥΕΚ? ή κάπως αλλιώς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αυτο ειναι προς ικα...οπως  πληρωνεις το ικα και το ετεα , αλλα αυτο μονο του!!!μεσω web το πληρωσα με αιτιολογια δεκ 13 και το αλλο δ/χ 13

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,

 

εχω περιοδευων πωλητη με σταθερο μισθο (μεγαλυτερο του 25*Τ.Η ) και ποσοστα. μεχρι τωρα υπολογιζα εισφορες ΙΚΑ επι του σταθερου και εισφορες ΤΕΑΥΕΚ επι του σταθερου & των ποσοστων.

τωρα που ενσωματωνονται οι εισφορες ΕΤΕΑ(3%-3%) & ΤΑΠΙΤ(Ν: 4% - Π:,04%) στο ΙΚΑ θα υπολογιζω κρατησεις μονο στις σταθερες αποδοχες????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,

 

εχω περιοδευων πωλητη με σταθερο μισθο (μεγαλυτερο του 25*Τ.Η ) και ποσοστα. μεχρι τωρα υπολογιζα εισφορες ΙΚΑ επι του σταθερου και εισφορες ΤΕΑΥΕΚ επι του σταθερου & των ποσοστων.

τωρα που ενσωματωνονται οι εισφορες ΕΤΕΑ(3%-3%) & ΤΑΠΙΤ(Ν: 4% - Π:,04%) στο ΙΚΑ θα υπολογιζω κρατησεις μονο στις σταθερες αποδοχες????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...