Προς το περιεχόμενο

ΤΕΑΥΕΚ -ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΑΠΟ 1/12/2013


kostalampros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ωχ Παναγία μου σήμερα!!!!
Λοιπόν τα επικουρικά των αυτοαπασχολουμενων πλέον δεν πληρώνονται οικοθεν αλλά στις τράπεζες...καλά μέχρι εδώ
Έλα όμως που στις τράπεζες δεν έχουν τρόπο να τα πάρουν!!!! Δεν έχουν εγκύκλιο...δεν ....δεν...δεν
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχ Παναγία μου σήμερα!!!!

Λοιπόν τα επικουρικά των αυτοαπασχολουμενων πλέον δεν πληρώνονται οικοθεν αλλά στις τράπεζες...καλά μέχρι εδώ

Έλα όμως που στις τράπεζες δεν έχουν τρόπο να τα πάρουν!!!! Δεν έχουν εγκύκλιο...δεν ....δεν...δεν

 

δεν....δεν.....δεν....πληρωνεις !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 2 ) το πληρώνεις με αιτιολογία ΤΑΠΙΤ έγραψα πιο πάνω ότι το 4% δεν το συμπεριλαμβάνει στην απδ η εγκύκλιος. Τι κάνουμε;

στην απδ δεν ξερω τι κανουμε ακομα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην απδ δεν ξερω τι κανουμε ακομα .

 

Για ποιον λόγο είσαστε βιαστικοί ? Αφού μας έχουνε δώσει παράταση.... έως 28/02/2014 ...ε λοιπόν στις 27/02/2014 θα αποφασίσουν την απεικόνιση και όλα τα σχετικά που μας απασχολούν εμάς εδώ και μέρες...

Υπομονή.... :)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εν τω μεταξυ η δευτερη παραγραφος με την τεταρτη παραγραφο της σημερινης ερμηνευτικης  ερχονται σε συγκρουση...anyway , θα φτιαξω μια ΑΠΔ Δεκεμβριου που θα εχει μεσα τις εισφορες ΙΚΑ και το ΕΤΕΑ 3+3 για υπαλληλους ιδιωτικου τομεα νεοασφαλισμενους και θα πληρωσω μεσω Web,Μετα θα στειλω απλα την πληρωμη υπερ ταπιτ δεκ και δ/χ με ένα κατατεθητηριο.ΤΕΛΟΣ , δεν περιγραφω άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εν τω μεταξυ η δευτερη παραγραφος με την τεταρτη παραγραφο της σημερινης ερμηνευτικης  ερχονται σε συγκρουση...anyway , θα φτιαξω μια ΑΠΔ Δεκεμβριου που θα εχει μεσα τις εισφορες ΙΚΑ και το ΕΤΕΑ 3+3 για υπαλληλους ιδιωτικου τομεα νεοασφαλισμενους και θα πληρωσω μεσω Web,Μετα θα στειλω απλα την πληρωμη υπερ ταπιτ δεκ και δ/χ με ένα κατατεθητηριο.ΤΕΛΟΣ , δεν περιγραφω άλλο...

από τώρα το δ/χ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ΤΕΑΥΕΚ το οποιο το πληρωσα μαζι με το ΙΚΑ μαζι με τις εισφορες πρόνοιας

 

επρεπε τις εισφορες προνοιας να τις πληρωσω σε ξεχωριστο γραμμάτιο;

 

και τωρα που εχει γίνει ηδη η πληρωμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια για το πρωην ΤΕΑΥΝΤΠ  πρωην ΤΑΝΠΥ  ξερει κανεις αν εκτος απο  3+3   εχει και καποιο ποσοστο για προνοια (ΤΑΠΙΤ) ??

Επισης για τις  εισφορες των  μελων εχει αλλαξει κατι η΄ παμε κανονικα στην τραπεζα οπως πριν?  Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν αφού εκτύπωσα το δελτίο τύπου , θεωρώ ότι είναι ως εξής,

Μια και μόνο ΑΠΔ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ που θα περιλαμβάνει τις ασφαλιστικές εισφορές ΙΚΑ για Δεκέμβριο ή και ΔΧ  + τις εισφορές υπερ. ΕΤΕΑ ή ΚΑΙ ΔΧ για νέους ασφαλισμένους 3+3.

ΕΙΔΙΚΑ για τις εισφορές και μόνο του πρώην ΤΕΑΥΕΚ  δηλ. για παλιούς 0,4+0,4 και για νέους 4 θα πληρωθούν με ένα επιπλέον γραμμάτιο με αιτιολογία ΥΠΕΡ ΤΑΠΙΤ 12/13 & Δ/Χ , αν πληρωθεί μαζί.

Βέβαια αυτό το γραμμάτιο είσπραξης του τέως ΤΕΑΥΕΚ που αφορά την πρόνοια 4% δεν θα πληρωθεί μέσω Web αφού τα Web της Πειραιώς και της EUROBANK που βλέπω δεν έχουν τέτοια αιτιολογία

Διορθώστε με αν δεν κατάλαβα καλά...

άρα αυτό το fucked γραμμάτιο το πληρώνουμε μόνο για αυτόν τον μήνα στην ΕΤΕ κατά τα γνωστά :Dποιος θα παει αυριο στην ΕΤΕ όμως που πληρωνονται συνταξεις και φόροι και θα στηθει στην ουρα;;κανεις !!!θα παω με το πάσο μου την αλλη εβδομάδα και θα το πληρωσω τοτε και ΑΣΕ να βρουν αν υπάρχουν προσαυξήσεις κλπ μετέπειτα

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

doctor ,στο πνεύμα της ανακοίνωσης και συ?

 

μαζί άρθρο και λέξη (ΙΚΑ-ΕΤΕΑ) και άφησες και το ΤΑΠΙΤ σε ξεχωριστή εγγραφή με το α!

 

μάθε να τα ξεχωρίζεις σωστά.

 

"σιδαζμπαραλία" 

Πότε ?

Τσαναύρων  (των Αγίων Αναργύρων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά για τεαυεκ μες βαρεα το ποσοστο εχει γινει εργαζομενου 4,25% και εργοδοτη 3,75%=8% απο 12% που ηταν στο συνολο ??? υπαρχει και % για ταπιτ επιπλεον ??? ξερει κανεις ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ΤΕΑΥΕΚ
 
ΠΑΛΑΙΟΙ
3+0,4  =3,40           εργαζόμενος
3+0,40 = 3,40          εργοδότης
σύνταξη +ΤΑΠΙΤ =  6,80 σύνολο
 
ΝΕΟΙ (1.1.93)
3+4    =7,00                  εργαζόμενος
3+0,00 = 3,00           εργοδότης
σύνταξη +ΤΑΠΙΤ = 10,00  σύνολο

 

 

στην ΑΠΔ πάει το 3+3

 

το ΤΑΠΙΤ = 0,80% για τους παλιούς και 4% για τους νέους θα πληρωθεί ξεχωριστά στην τράπεζα αλλά

δεν ξέρω το πως !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως το βλέπω εγώ ακολουθεί το ΤΑΠΙΤ του παλαιούς και του νέους

Δηλαδή +4% εργαζομένου για Νέους Βαρέα και 

0,4% εργοδότη και 0,4% εργαζομένου για του Παλαίους Βαρέα (Προσοχή άσχετα εάν δεν είχαν πριν) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα την βλακεία και διάβασα όλα τα προηγούμενα με αποτέλεσμα να ξεχάσω και αυτά που ήξερα!

Δηλαδή επιχείρηση με ΙΚΑ 43,96% χωρίς ΤΕΑΥΕΚ , ΤΑΜΕΙΟ ΜΕΤΑΛΛΟΥ κλπ......αλλάζει κάτι στις εισφορές και στην ΑΠΔ?

Έχω καταμπερδευτεί ρε μάγκες!!!!!!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή η εμπειρία μου στις προφητείες είναι περιορισμένη..

 

Για όσους έχουμε επιδότηση εισφορών από προγρ/τα ΟΑΕΔ υπολογίζουμε την μείωση επί του συνόλου (ΙΚΑ + ΕΤΕΑ)?

 

Έχει κανένας πιο έμπειρος μάντης καμια ιδέα γι'αυτό??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως το βλέπω εγώ ακολουθεί το ΤΑΠΙΤ του παλαιούς και του νέους

Δηλαδή +4% εργαζομένου για Νέους Βαρέα και 

0,4% εργοδότη και 0,4% εργαζομένου για του Παλαίους Βαρέα (Προσοχή άσχετα εάν δεν είχαν πριν) 

μολις τωρα το επιβαιβεωσα και εγω , απο φιλο που εχει το προγραμμα της επσιλον , κσαι επειδη πηρε και στην εταιρεια και του ειπαν ακριβως τα ιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις ΤΑΠΙΤ (ΤΕΑΥΕΚ , ΤΑΜΕΙΟ ΜΕΤΑΛΛΟΥ κλπ.) παρά μόνον πακέτα κάλυψης ΙΚΑ (ικα-εταμ μικτα, βαρεα κλπ) ΔΕΝ αλλάζει τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ.

Άρα μπορώ να στείλω ΑΠΔ , ή να περιμένω ο φουκαράς τον Φεβρουάριο μήπως αλλάξει κάτι ακόμη και στην περίπτωσή μου?

??????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια για το πρωην ΤΕΑΥΝΤΠ  πρωην ΤΑΝΠΥ  ξερει κανεις αν εκτος απο  3+3   εχει και καποιο ποσοστο για προνοια (ΤΑΠΙΤ) ??

Επισης για τις  εισφορες των  μελων εχει αλλαξει κατι η΄ παμε κανονικα στην τραπεζα οπως πριν?  Ευχαριστω πολυ

Καλησπέρα,

 

Το τανπυ έχει τα ποσοστά που λέτε χωρίς ταμείο πρόνοιας.

Οι εισφορές κύριας ασφάλισης συνεχίζουν να πληρώνονται στην Εθνική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα προγράμματα ΟΑΕΔ (επιδότηση 80% στο σύνολο των εισφορών) ξέρει κάποιος εαν γίνεται και στο ΕΤΕΑ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί  συνάδελφοι  καλό μεσημέρι και αγάντα  ,

 

Πήγα τράπεζα να πληρώσω  ΙΚΑ-ΕΤΕΑ  / ΤΑΠΙΤ(προνοίας) Δεκεμβρίου 2013 . Ο ταμίας δυστηχώς δεν είχε την επιλογή  στην αιτιολογία να γράψει  τη λέξη ΤΑΠΙΤ ,παρά μόνο την περίοδο . Ήτοι τα καταθετήρια τα οποία παρέλαβα ήταν τα εξής :

 

1o  Περίοδος Δεκεμβρίου  2013  ποσό : xxxxxx  με πίστωση το λογαριασμό ΙΚΑ   χωρίς όμως αιτιολογία για ΙΚΑ -ΕΤΕΑ

2o  Περίοδος Δεκεμβρίου  2013  ποσό : xxxxxx  με πίστωση το λογαριασμό ΙΚΑ   χωρίς όμως αιτιολογία για  ΤΑΠΙΤ (προνοίας)

 

ΥΣ : SOYLI  είχες δίκιο  όσο αφορά την αδυναμία αναγραφής της αιτιολογίας .

 

 

 

Με εκτίμηση και σεβασμό προς όλους

 

 

Μιχάλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και που να δεις στα ΕΛΤΑ που δεν δεχόταν το σύστημα ούτε δύο ξεχωριστές πληρωμές για την ίδια περίοδο..

οπότε από ΕΛΤΑ φύγαν όλα με μία ενιαία πληρωμή.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και που να δεις στα ΕΛΤΑ που δεν δεχόταν το σύστημα ούτε δύο ξεχωριστές πληρωμές για την ίδια περίοδο..

οπότε από ΕΛΤΑ φύγαν όλα με μία ενιαία πληρωμή.. :)

 

Τα σέβη μου καλέ μου φίλε

Ένα μόνο έχω να πω , σήμερα το πρωί  η εντεκάχρονη  κόρη μου  είπε πως το βράδι φώναζα  "ΤΕΑΥΕΚ / ΤΑΠΙΤ σας παρακαλώ εισπράξτε με "

Και όποιος κατάλαβε κατάλαβε .

Ντροπή τους  !!!!!!!

 

 

Με εκτίμηση

 

Μιχάλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προμήθεια Alpha Bank λόγω πληρωμής εισφορών ΙΚΑ μετά τις 24/1 15,00€ ανά συναλλαγή. 

Άρα ΙΚΑ 12/13 = 15,00 + ΙΚΑ ΔΧ/13 =15,00€ + ΤΕΑΥΕΚ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑΠΙΤ 12/13 = 15,00 + ΤΕΑΥΕΚ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑΠΙΤ ΔΧ/13 = 15,00 γιατί η πληρωμή έγινε στις 29/1/2014 πριν βγει η ανακοίνωση με νέο γραμμάτιο. Προλαβαίνουμε Τράπεζα και ακυρώνουμε την εντολή . Ακύρωση ΤΑΠΙΤ 12/13 + ακύρωση ΤΑΠΙΤ ΔΧ/13 . Κανονική εντολή για ξεχωριστή πληρωμή ΤΑΠΙΤ 12/13 15,00€ + ξεχωριστή πληρωμή ΤΑΠΙΤ ΔΧ/13 = 15,00€. Άρα προμήθεια τραπέζης για να αποδοθούν οι εισφορές μετά τις 24/1/ = 90,00€. Τα σχόλια δικά σας τα μπινελίκια δικά μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...