Προς το περιεχόμενο

ΤΕΑΥΕΚ -ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΑΠΟ 1/12/2013


kostalampros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πάντως  για το ΤΑΠΕΜ... μίλησα πριν λίγο με το τμήμα Θεσσαλονίκης κ μου είπαν...για ΔΕΚΕΜΡΙΟ Κ ΔΧ τα πληρώνουμε προς το παρών σε αυτους (ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ALPHABANK) κ μετά βλέπουμε...να κοιτάμε για ανακοίνωση...

έτσι μου είπαν τηλεφωνικώς...

τώρα με ΤΕΑΥΕΚ το τηλ είναι συνεχώς απασχολημένο...

τηλ. θεσ/νικης 

ΤΑΠΕΜ 2310522130

ΤΕΑΥΕΚ 2310553296

το θέμα με το ΤΕΑΥΕΚ είναι το τι κάνουμε με το κομμάτι της πρόνοιας...

που από ότι κατάλαβα θα το πληρώνουμε εκτός ικα εισφορών...γιατί στο παράδειγμα του ΕΤΕΑ για τις ΑΠΔ δεν υπολόγιζε στις εισφορές το κομμάτι της πρόνοιας

 

Αφού οι εγκύκλιοι του Υπ.Εργασίας και του ΕΤΕΑ λένε άλλα, αυτοί στο ΤΑΠΕΜ γιατί μας μπερδεύουν τώρα;

Έλεος ρεεεεεεεεεεεεεεε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πουθενά δεν προσθέτει στις ασφαλιστικές εισφορές του ΙΚΑ το κομμάτι της πρόνοιας...

 

Ακριβώς. Υποτίθεται ότι το μέρος των εισφορών που ήταν πέραν του ποσοστού του ΕΤΕΑ (π.χ. 3+3) θα δημιουργούσε κλάδο προνοίας στον ΤΑΠΙΤ.

Έλα όμως που και το ΤΑΠΙΤ μπαίνει στην ΑΠΔ. Πως όμως κανείς δεν ξέρει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς. Υποτίθεται ότι το μέρος των εισφορών που ήταν πέραν του ποσοστού του ΕΤΕΑ (π.χ. 3+3) θα δημιουργούσε κλάδο προνοίας στον ΤΑΠΙΤ.

Έλα όμως που και το ΤΑΠΙΤ μπαίνει στην ΑΠΔ. Πως όμως κανείς δεν ξέρει....

έτσι ακριβώς..το θέμα είναι ότι το ΤΑΠΙΤ στην ανακοίνωση κ στις οδηγίες του για την ΑΠΔ μιλάει κ αυτό  ΜΟΝΟ για τις ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ...

 

οπότε κ ΕΤΕΑ κ ΤΑΠΙΤ στις ανακοινώσεις τους αναφέρονται μόνο στο κομμάτι τον ασφαλιστικών εισφορών...

 

ε ρε γλέντια...αν λύσουμε αυτό...σειρά έχει το ΚΥΠΡΙΑΚΟ...

 

 

Από τη Διοίκηση του ΤΑ.Π.Ι.Τ. ανακοινώνεται ότι, σύμφωνα με σχέδιο νόμου που ψηφίστηκε πρόσφατα από την ολομέλεια της Βουλής και αναμένεται η δημοσίευση σε ΦΕΚ, από01.12.2013 οι εργοδότες που απασχολούν προσωπικό υπαγόμενο στην ασφάλιση του ΤΑ.Π.Ι.Τ. και την ασφάλιση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, υποχρεούνται να δηλώσουν τις Ασφαλιστικές Εισφορές στην Αναλυτική Περιοδική Δήλωση (ΑΠΔ) που υποβάλλουν σύμφωνα με την ισχύουσα για το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ νομοθεσία.

Για την υλοποίηση της προβλεπόμενης διαδικασίας υποβολής ΑΠΔ, τονίζονται τα ακόλουθα:

1. Τα ποσοστά των υπέρ ΤΑ.Π.Ι.Τ. ασφαλιστικών εισφορών για τους παλαιούς και νέους ασφαλισμένους εξακολουθούν να είναι τα ισχύοντα.

2. Η δήλωση των ασφαλιστικών εισφορών δια της ΑΠΔ θα γίνεται ενοποιημένα για την ασφάλιση στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και το ΤΑ.Π.Ι.Τ. Σχετικές οδηγίες για τους Κωδικούς Πακέτων Κάλυψης, Δραστηριότητας κλπ θα δοθούν με νεότερα έγγραφα του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και του ΤΑ.Π.Ι.Τ.

3. Η πληρωμή των εισφορών για το ΤΑ.Π.Ι.Τ. που αφορούν χρονικό διάστημα από τον Δεκέμβριο 2013 και εφεξής θα ακολουθεί τη διαδικασία της ΑΠΔ. Δεν θα απαιτείται δηλαδή ιδιαίτερη συναλλαγή με Τράπεζα, πλέον αυτής που γίνεται για την εξόφληση της ΑΠΔ.

Επισημαίνεται, ότι οι υποχρεώσεις (εισφορές, διακανονισμοί, εξόφληση λογαριασμών, πάσης φύσεως εξαγορές κλπ), των εργοδοτών που αφορούν προγενέστερες χρονικές περιόδους (μέχρι τον Νοέμβριο 2013) θα συνεχίσουν να καταβάλλονται στους λογαριασμούς των πρώην Ταμείων, όπως μέχρι σήμερα.

4. Καταληκτική ημερομηνία εξόφλησης των ασφαλιστικών εισφορών του 12ου/2013 και του Δ.Χ./2013 παραμένει όπως ίσχυε.

Υπενθυμίζεται ότι οι αυτοαπασχολούμενοι ήδη ασφαλισμένοι του ΤΑ.Π.Ι.Τ. , που έχουν κύρια ασφάλιση στον Ο.Α.Ε.Ε., θα πρέπει μέχρι 15.01.2014 να προσέλθουν στα Υποκαταστήματα του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ του τόπου κατοικίας τους προκειμένου να απογραφούν. (Σχετικές πληροφορίες στη διεύθυνση: www.ika.gr)

Νόμος 4225 ΦΕΚ 2/τ. Α'/7-1-2014

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία,στην τράπεζα δεν πληρώνονται..σωστά μεχρι εδώ?Δηλαδή,μαζί με τις εισφορές που προκύπτουν απο την ΑΠΔ θα υπολογίσουμε τις εισφορές του ΤΕΑΥΕΚ,θα τις προσθέσουμε με τις υπολοιπες και θα πληρωθούν ενιαία σαν μία εισφορά με αιτιολογία ΙΚΑ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ,ΔΩΡΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ?Μια βοήθεια ρε παιδιά γιατί νιώθω οτι έχω πρόβλημα αντίληψης και κατανόησης κειμένου ωρες-ώρες....Και ασφαλώς για την ΑΠΔ,μετά και την παράταση,έχουμε μπροστά μας όλο το Φλεβάρη να περιμένουμε πακέτα κάλυψης κτλ....μια χαρά μας βρίσκω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα θα πληρωθουνε μαζι με το κυριο τα επικουρικα?αθροιστικα?

και αν εχεις επιδοτηση απο προγραμμα οαεδ για τις εισφορες τι γινεται?

γιατι παλια το επικουρικο πληρωνοταν, κλασικα στην εθνικη ΟΛΟΚΛΗΡΟ το ποσο και το ποσοστο επιδοτησης γινοταν πιστωση στο λογαριασμο..

τωρα θα πληρωνεται μαζι με το ΙΚΑ μειωμενο κατα το ποσο επιδοτησης, οπως γινεται και με το ικα?

Ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΤΗΝ ΑΠΔ ΤΟΥ ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΟΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΤΟΥ ΤΕΑΥΕΚ. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΩΡΑ ΘΑ ΤΗ ΣΤΕΙΛΕΙ ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΕ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΝΟΕΜΒΡΗ, ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ. ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΜΙΑ ΠΛΗΡΩΜΗ ΟΛΑ ΜΑΖΙ. ΠΩΣ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΘΟΥΝ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ;

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΝΑ ΜΗ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΑΠΔ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OYTE ΠΑΚΕΤΑ ΚΑΛΥΨΗΣ ΤΟ ΙΚΑ ΟΥΤΕ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΣΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ. ΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΝΑΣ ΘΕΟΣ ΞΕΡΕΙ!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταία νεα από ΤΑΠΙΤ ( ΠΡΟΝΟΙΑΣ ΤΕΑΥΕΚ ΚΑΙ ΤΑΠΕΜ ).

Παιδιά με τα χίλια βάσανα μπόρεσα και έβγαλα γραμμή προ ολίγου  , στην ερώτηση μου που  θα γίνει η καταβολή των εισφορών ΠΡΟΝΟΙΑΣ μηνός Δεκεμβρίου και ΔΧ  2013 α)  Για Τεαυεκ προνοίας και β) για ΤΑΠΕΜ προνοίας , μου απάντησαν :

 

Σήμερα το μεσημέρι έχουν συνάντηση με το ΙΚΑ για να αποφασίσουν , και ελπίζουν η συνάντηση αυτή να έχει αποτέλεσμα .

 

 

 

 

Με εκτίμηση

 

Μιχάλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταία νεα από ΤΑΠΙΤ ( ΠΡΟΝΟΙΑΣ ΤΕΑΥΕΚ ΚΑΙ ΤΑΠΕΜ ).

Παιδιά με τα χίλια βάσανα μπόρεσα και έβγαλα γραμμή προ ολίγου  , στην ερώτηση μου που  θα γίνει η καταβολή των εισφορών ΠΡΟΝΟΙΑΣ μηνός Δεκεμβρίου και ΔΧ  2013 α)  Για Τεαυεκ προνοίας και β) για ΤΑΠΕΜ προνοίας , μου απάντησαν :

 

Σήμερα το μεσημέρι έχουν συνάντηση με το ΙΚΑ για να αποφασίσουν , και ελπίζουν η συνάντηση αυτή να έχει αποτέλεσμα .

 

 

 

 

Με εκτίμηση

 

Μιχάλης

Σήμερα τελικά;;; Εμένα το πρωί από το ΤΑΠΙΤ μου είπαν την Πέμπτη.... (2103676845-933-960)

 

Πάντως μέχρι στιγμής η άποψη τους είναι όλα μαζί με το ΙΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα τελικά;;; Εμένα το πρωί από το ΤΑΠΙΤ μου είπαν την Πέμπτη.... (2103676845-933-960)

 

Πάντως μέχρι στιγμής η άποψη τους είναι όλα μαζί με το ΙΚΑ

 

Εμένα μου είπαν για σήμερα . Και εγώ στα ίδια τηλέφωνα πήρα και αντοποκρίθηκε το 210 3678845 .

 

Τι να πώ , εσένα σου είπαν για την Πέμπτη , δε ξέρω . Μας έχουν τρελάνει πια !!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά για το ΤΑΠΙΤ (Πρόνοιας ΤΕΑΥΕΚ και ΜΕΤΑΛΛΟΥ) μήπως πρέπει να πάρουμε την απόφαση εμείς συλλογικά, γιατί με αυτούς άκρη δεν θα βρούμε και οι επιχειρήσεις είναι σε αναμονή του τι θα πληρώσουν και πως

 

Αι σιχτήρι πια με τους ΗΛΙΘΙΟΥΣ.

 

Εγω προσωπικά σκέφτομαι πλέον, ανεξάρτητα τι λέει το κάθε προνοίας ΤΑΠΕΜ και ΤΕΑΥΕΚ, απο τη στιγμή που το ΤΑΠΙΤ εχει αναρτήσει στο site του ως κεντρική διοίκηση, αυτό:

 

3. Η πληρωμή των εισφορών για το ΤΑ.Π.Ι.Τ. που αφορούν χρονικό διάστημα από τον Δεκέμβριο 2013 και εφεξής θα ακολουθεί τη διαδικασία της ΑΠΔ. Δεν θα απαιτείται δηλαδή ιδιαίτερη συναλλαγή με Τράπεζα, πλέον αυτής που γίνεται για την εξόφληση της ΑΠΔ.

 

να πω στους πελάτες μου να πληρώσουν όλο το ποσό   ΙΚΑ+ΕΤΑΑ ΕΤΕΑ+ΤΑΠΙΤ με μία καταβολή στο ΙΚΑ για την περίοδο του Δεκέμβρη. Το Δώρο Χριστουγέννων ετσι και αλλιώς πάει Φλεβάρη, οπότε μέχρι τότε θα ξέρουμε, πιστεύω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά είναι σοβαροί ?

 

Περιμένουμε τόσες μέρες να αποφασίσουν που θέλουν να τους τα βάλουμε (τα χρήματα)

 

και δεν ξέρουμε ακόμη τι πρέπει να κάνουμε ?

 

Ρε δεν πάνε στο δ....λο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνώμη για τη διακοπή , και το επικουρικό μαζί μόνο για Δεκέμβριο, το Δώρο βλέπουμε τον Φλεβάρη. Την ταλαιπωρία που τράβηξα 20/01/2014 εγώ και οι πελάτες μου δεν θα την ξαναπεράσω με το ebanking μου κλειστό μέχρι 18,30 μμ.λόγω black out της ΠΕΙΡΑΙΩΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το Δώρο Χριστουγέννων ετσι και αλλιώς πάει Φλεβάρη

Το τελευταίο έγγραφο, που αναφέρεται στην πληρωμή των εισφορών του Δώρου Χριστουγέννων, είναι το http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/GEN_A20_251_32_18-2-2013.pdf.

Υπάρχει κάτι νεώτερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα παμε με 3+3 για τεαυεκ και πρωην ταμειο μεταλου 1 η 4 και η προνοια αγνωστο ?

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και εγω την ιδια πληροφορια εχω και απο εθνικη τραπεζα . ολα μαζι αλλα με αναλυση π,χ 1000 ενσημα 100 πρωην τεαυεκ και 10 προνοιας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...