Προς το περιεχόμενο

ΤΕΑΥΕΚ -ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΑΠΟ 1/12/2013


kostalampros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας,

 

Όπως θα είδατε στην πρώτη σελίδα οι ΑΠΔ πήραν παράταση μέχρι και 28/2.

 

Έχω μισθοδοσία με επικουρικό ΤΑΝΠΥ.

Δύο οι απορίες μου:

1)Το δώρο Χριστουγέννων πληρωνόταν μέχρι 31/1 όσο υπήρχε το ΤΑΝΠΥ.Τώρα λογικά δεν θα πάει μέχρι 28/2 αφού θα πληρώνετε μέσω ΙΚΑ?

 

2)Από το ετεα μου είπαν περίμενε να δούμε πως θα γίνει η πληρωμή του 6%.Τι να περιμένω?Δεν είναι λογικό στις εισφορές του ΙΚΑ που θα πληρωθούν 31/1 να βάλουμε απλά και το ποσό του επικουρικού?

 

Ευχαριστώ.

Σε σημερινη επικοινωνια με το ΤΑΝΠΥ (επικουρικο) μου ειπαν πως οι εισφορες θα πληρωθουν μαζι με το ΙΚΑ χωρις φορμα που μου ειχαν πει αρχικα. Τωρα για την ενσωματωση στην ΑΠΔ ειδομεν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σημερινη επικοινωνια με το ΤΑΝΠΥ (επικουρικο) μου ειπαν πως οι εισφορες θα πληρωθουν μαζι με το ΙΚΑ χωρις φορμα που μου ειχαν πει αρχικα. Τωρα για την ενσωματωση στην ΑΠΔ ειδομεν....

Kαλησπέρα,

 

Σε ευχαριστώ πολύ.

Το Δ.Χ.φαντάζομαι θα πάει μέχρι Φεβρουάριο εφόσον πληρώνεται μέσω ΙΚΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρ'το αυγο και κουρευτο, εγω να σου πω θα τα πληρωσω ολα τωρα για να ξεμπερδευω, αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι τι θα κανω με την ΑΠΔ, γιατι εχω ηδη στειελει το Δεκεμβριου, μαλλον συμπληρωματικη υποθετω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρ'το αυγο και κουρευτο, εγω να σου πω θα τα πληρωσω ολα τωρα για να ξεμπερδευω, αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι τι θα κανω με την ΑΠΔ, γιατι εχω ηδη στειελει το Δεκεμβριου, μαλλον συμπληρωματικη υποθετω

Καλησπέρα,

 

Μάλλον με συμπληρωματική θα γίνει μέσα στον Φεβρουάριο.

Αν πληρωθεί το Δ.Χ.του ΤΑΝΠΥ τώρα δεν θα πρέπει να πληρωθεί και του ΙΚΑ?Πως θα σπάσουν σε δύο κομμάτια το Δ.Χ.?

Τέλος πάντων θα δούμε.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρίν λίγο από ΤΑΠΙΤ Ηρακλείου Κρήτης (πρώην ΤΑΞΥ) μου είπαν οτι οι εισφορές για τους ξενοδοχουπάλληλους 12'2013 θα καταβληθούν χωριστά με τον παλιό τρόπο, δηλαδή κατάθεση σε ALPHABANK (Εμπορική) και κατάσταση στο ΤΑΠΙΤ...

Με το ΤΕΑΥΕΚ και το ΤΑΝΠΥ που έχουμε καταλήξει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί συνάδελφοι  , αγάντα !!!!!!!!!!

 

Τελευταία νεά απο ΤΑΠΕΜ ( ταμείο προνοίας εργατουπαλλήλων μετάλλου)το οποίο απορροφήθηκε από το ΤΑΠΙΤ . τηλέφωνο 210 3676817 ( Κα Μαραγκουδάκη Δ/ντρια των εσόδων ) .

Μου είπε πως όσο αφορά τον τρόπο καταβολής των εισφορών  Δεκεμβρίου 2013 και ΔΧ καλό είναι να περιμένουμε λίγο , γιατί και εκείνη περιμένει ερμηνευτική .

Το πιο σπουδαίο είναι ότι είναι πολύ ευγενική και θέλει να εξυπηρετεί . Το τηλέφωνο το σηκώνει αμέσως .

 

Τελευταία νεά απο ΤΕΑΥΕΚ - ΕΤΕΑ .( 3+3)  Η πληρωμή των εισφορών  Δεκεμβρίου 2013 και ΔΧ θα γίνει μαζί με το ΙΚΑ έως 31-1-2014

Όσο αφορά το 4% ( προνοίας ) για τους νέους η πληρωμή των εισφορών  Δεκεμβρίου 2013 και ΔΧ θα γίνει και αυτό  μαζί με το ΙΚΑ  έως 31-1-2014 .

Σε ερώτημα μου αν στις εισφορές του ΤΕΑΥΕΚ (7%+3%) , που καταβάλαμε έως 30-11-2013 , στην Εθνική Τράπεζα συμπεριλαμβανόταν και το προνοίας ( 4% για νέους ) , μου ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ ΠΩΣ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΤΑΝ.

 

Άρα συμπερασματικά καταλήγουμε πως οι εισφορές του 12ου 2013 και του ΔΧ 2013  θα έιναι (3%+4%) για νέους εργαζόμενους και 3% για εργοδότη , απλά θα καταβάλουμε το ΤΕΑΥΕΚ στην τράπεζα μαζί με τΙς αντίστοιχες εισφορές του  ΙΚΑ .

 

 

Προτροπή μου : Ας περιμένουμε μέχρι το τέλος της εβδομάδος .'Εμαθα απο ΤΑΠΙΤ πως αύριο έχουν συνάντηση με υπουργέιο και πως μέχρι 23/1/2014 θα έχουν ξεδιαλύνει τα πράγματα με νέα οδηγία .

 

Τα παραπάνω γραφόμενα έιναι μεταφορά λεγόμενων απο αρμόδιους υπάλληλους , που όπως καταλάβατε τους έχουν και αυτούς στο μαύρο σκοτάδι .

 

 

 

Με εκτίμηση

 

Μιχάλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τελευταία νεά απο ΤΕΑΥΕΚ - ΕΤΕΑ .( 3+3)  Η πληρωμή των εισφορών  Δεκεμβρίου 2013 και ΔΧ θα γίνει μαζί με το ΙΚΑ έως 31-1-2014

Όσο αφορά το 4% ( προνοίας ) για τους νέους η πληρωμή των εισφορών  Δεκεμβρίου 2013 και ΔΧ θα γίνει και αυτό  μαζί με το ΙΚΑ  έως 31-1-2014 .

Σε ερώτημα μου αν στις εισφορές του ΤΕΑΥΕΚ (7%+3%) , που καταβάλαμε έως 30-11-2013 , στην Εθνική Τράπεζα συμπεριλαμβανόταν και το προνοίας ( 4% για νέους ) , μου ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ ΠΩΣ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΤΑΝ.

 

Άρα συμπερασματικά καταλήγουμε πως οι εισφορές του 12ου 2013 και του ΔΧ 2013  θα έιναι (3%+4%) για νέους εργαζόμενους και 3% για εργοδότη , απλά θα καταβάλουμε το ΤΕΑΥΕΚ στην τράπεζα μαζί με τΙς αντίστοιχες εισφορές του  ΙΚΑ .

Και για τους παλιούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τους παλιούς   προσοχή  για ταμείο προνοίας -ΤΕΑΥΚ   0,8% ( 0,4% εργαζόμενος 0,4 % εργοδότης )

ΤΑΠΕΜ καμία αλλαγή στα ποσοστά όπως ίσχυαν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρίν λίγο από ΤΑΠΙΤ Ηρακλείου Κρήτης (πρώην ΤΑΞΥ) μου είπαν οτι οι εισφορές για τους ξενοδοχουπάλληλους 12'2013 θα καταβληθούν χωριστά με τον παλιό τρόπο, δηλαδή κατάθεση σε ALPHABANK (Εμπορική) και κατάσταση στο ΤΑΠΙΤ...

Με το ΤΕΑΥΕΚ και το ΤΑΝΠΥ που έχουμε καταλήξει???

 

Κι εμένα τηλεφωνικά το ίδιο μου είπαν σε άλλο υποκ/μα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τους παλιούς   προσοχή  για ταμείο προνοίας -ΤΕΑΥΚ   0,8% ( 0,4% εργαζόμενος 0,4 % εργοδότης )

δηλαδή συνολικά 3,4% ο εργαζόμενος και 3,4% ο εργοδότης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσοστά Εισφορών Τομέα Πρόνοιας Υπαλλήλων Εμπορικών Καταστημάτων (τ. Τ.Ε.Α.Υ.Ε.Κ.) printButton.png 20.01.14

Σας ενημερώνουμε οτι τα ποσοστά εισφορών για τον Τομέα Πρόνοιας Υπαλλήλων Εμπορικών Καταστημάτων (τ. Τ.Ε.Α.Υ.Ε.Κ.) από 1/12/2013 παραμένουν ως εξής:

  1. Σύμφωνα και με την Υπουργική Απόφαση Φ30113/12395/709/18-6-2009 (ΦΕΚ Β1448/2009) για τους ασφαλισμένους μέχρι 31/12/1992 (παλαιοί ασφαλισμένοι) αντιστοιχούν εισφορές 0,8% επί των αποδοχών (στο ύψος των αποδοχών που ισχύουν και για το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ), επιμεριζόμενο σε 0,4% για τον ασφαλισμένο και σε 0,4% για τον εργοδότη.
  2. Σύμφωνα με τα άρθρα 32 και 37 του ν. 2084/1992 για τους ασφαλισμένους από 1/1/1993 (νέοι ασφαλισμένοι) αντιστοιχούν εισφορές 4% επί των αποδοχών (στο ύψος των αποδοχών που ισχύουν και για το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ) και βαρύνει εξ’ ολοκλήρου τον ασφαλισμένο.
 

 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσοστά Εισφορών Τομέα Πρόνοιας Υπαλλήλων Εμπορικών Καταστημάτων (τ. Τ.Ε.Α.Υ.Ε.Κ.) printButton.png 20.01.14

Σας ενημερώνουμε οτι τα ποσοστά εισφορών για τον Τομέα Πρόνοιας Υπαλλήλων Εμπορικών Καταστημάτων (τ. Τ.Ε.Α.Υ.Ε.Κ.) από 1/12/2013 παραμένουν ως εξής:

  1. Σύμφωνα και με την Υπουργική Απόφαση Φ30113/12395/709/18-6-2009 (ΦΕΚ Β1448/2009) για τους ασφαλισμένους μέχρι 31/12/1992 (παλαιοί ασφαλισμένοι) αντιστοιχούν εισφορές 0,8% επί των αποδοχών (στο ύψος των αποδοχών που ισχύουν και για το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ), επιμεριζόμενο σε 0,4% για τον ασφαλισμένο και σε 0,4% για τον εργοδότη.
  2. Σύμφωνα με τα άρθρα 32 και 37 του ν. 2084/1992 για τους ασφαλισμένους από 1/1/1993 (νέοι ασφαλισμένοι) αντιστοιχούν εισφορές 4% επί των αποδοχών (στο ύψος των αποδοχών που ισχύουν και για το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ) και βαρύνει εξ’ ολοκλήρου τον ασφαλισμένο.
 

 

 

 

Aυτοί που πλήρωναν ΤΕΑΥΕΚ ΒΑΡΕΑ 12%(8,25+3,75) , μήπως πρέπει να πληρώνουν 8%( 4,25-3,75)  και όχι 6%(3-3) γιατί αυτό προκύπττει από την ανακοίνωση του ΕΤΕΑ που υπάρχει κατηγορία βαρεών. Επίσης θα πρέπει να πληρώνουν επιπλεόν και ταμείο προνοίας ανάλογα παλαιοί και νεόι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται οτι τα βαρεα δεν ειναι 3+3 αλλα οπως λεει η ανακοινωση του ετεα. Εδω ο Τζανης αναφερεται στο προνοιας που εχει και αυτο τοσες μερες που λεμε οτι αυτα ειναι τα ποσοστα του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταία νεά απο ΤΕΑΥΕΚ - ΕΤΕΑ .( 3+3)  Η πληρωμή των εισφορών  Δεκεμβρίου 2013 και ΔΧ θα γίνει μαζί με το ΙΚΑ έως 31-1-2014

Όσο αφορά το 4% ( προνοίας ) για τους νέους η πληρωμή των εισφορών  Δεκεμβρίου 2013 και ΔΧ θα γίνει και αυτό  μαζί με το ΙΚΑ  έως 31-1-2014 .

Σε ερώτημα μου αν στις εισφορές του ΤΕΑΥΕΚ (7%+3%) , που καταβάλαμε έως 30-11-2013 , στην Εθνική Τράπεζα συμπεριλαμβανόταν και το προνοίας ( 4% για νέους ) , μου ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ ΠΩΣ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΤΑΝ.

Το ΕΤΕΑ είναι το ΕΤΑΜ? δεν κατάλαβα αλλάζει κάτι σε αυτούς ή ως έχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με τι πακέτο θα φύγει η ΑΠΔ;; :ph34r:

  Αύριο θα μας ενημερώσουν στην εκπομπή ΠΑΜΕ ΠΑΚΕΤΟ με την Βικυ Χατζηνικολάου ,μην το χάσετε καλεσμένος ο Βρούτσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ συνάδελφε doctor , καλή σου ημέρα .

 

Όσο αφορά το πακέτο ασφάλισης  και  τη φόρμα της ΑΠΔ δε γνωρίζω .Απλά απάντησα σύμφωνα με τα  ως τώρα τεθέντα υπόψη μας στοιχεία .

 

 

 

 

Με εκτίμηση και σεβασμό

 

Μιχάλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα δεν εχω καταλαβει τιποτα :wacko: θα πηδηχτω απο το παραθυρο  :ph34r: δεν ξερω τι να κανω με το τεαυεκ :D :D :D :D :D :D :D

 

Μία από τα ίδια ... έχουμε μπλέξει με μασκαράδες ... ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟΥΣ ΚΑΤΣΑΠΛΙΑΔΕΣ :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι εχω καταλάβει για ΤΕΑΥΕΚ:

1) Εισφορές 3% - 3% για παλιούς και νέους (υπάρχουν και τα βαρέα 4,25%-3,75%) Μπαίνει ΑΠΔ

2) Εισφορές ταμείο πρόνοιας 4% για νέους (ολο του εργαζόμενΟυ) και 0,4%-0,4% για παλιούς. Δεν ξέρουν εαν θα μπαίνει ΑΠΔ, λογικά ΝΑΙ.

3) Οι πληρωμές θα γίνουν μαζί με το ΙΚΑ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ , υπάρχει μια περίπτωση να πηγαίνει χωριστά μόνο το ταμείο προνοίας και να μην μπαίνει στην ΑΠΔ.

4) Οι φαρμακουπάλληλοι παραμένουν ως έχουν και πηγαίνουν με τα ίδια έντυπα. ΔΕΝ Μπαίνει ΑΠΔ

5) Αυτοί που έχουν ΤΑΠΕΜ(μετάλλου) οι εισφορές δεν αλλάζουν αλλά απο 12ο 2013 πάνε μαζί με τις εισφορές ΙΚΑ και πληρωμές θα γίνουν μαζί με το ΙΚΑ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ. Για περιόδους πριν τον Δεκέμβριο π.χ. 7ος -11ος 2013 , θα πάνε με το παλιό σύστημα δηλαδή τράπεζα , αλλά δεν ξέρουν εαν θα ισχύει ο λογαριασμός που πληρώνουμε τώρα ΤΑΠΕΜ.Μπαίνει ΑΠΔ.

6) Αυτοί που έχουν ΤΕΑΙΓΕ οι εισφορές παραμένουν όπως είναι και πληρωμές θα γίνουν μαζί με το ΙΚΑ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ.Μπαίνει ΑΠΔ.

 

Τώρα για κωδικούς ειδικότητας και πακέτα κάλυψης , λογικά θα βγάλει το ΙΚΑ ειδικές περιπτωσεις ασφάλισης ωστε να δένει με το πακέτο κάλυψης, ακόμα δεν έχει βγεί κ'ατι.

 

Αυτά έχω καταλάβει , αλλα δεν ξέρω εαν είναι σωστά.

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Αύριο θα μας ενημερώσουν στην εκπομπή ΠΑΜΕ ΠΑΚΕΤΟ με την Βικυ Χατζηνικολάου ,μην το χάσετε καλεσμένος ο Βρούτσης

 

Χα,χα,χα.

Και θα φύγει ο τοίχος και θα εμφανιστεί ο Ροβέρτος με τα πακέτα κάλυψης! :ph34r:

 

Υ.Γ. Τα χάπια μου. Θα μας εκουζουλάνουνε οι πούστηδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά εάν δεν  βάλουν όλο το Τ.Ε.Α.Υ.Ε.Κ  στην Α.Π.Δ. και μας τρέχουν στην Εθνική για 15 ευρώ στον κάθε πελάτη ,θέλουν κλωτσιές.

 

γιατί αν είναι να φάμε την ταλαιπωρία ,ας αξίζει τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...