Προς το περιεχόμενο

ΤΕΑΥΕΚ -ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΑΠΟ 1/12/2013


kostalampros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παναγιωτη καλημερα, σε επικοινωνια μου με το ΤΑΝΠΥ μου ειπαν πως απο βδοαμαδα θα εχουν νεοτερα για το πως θα πληρωσουμε, δηλαδη με ποια φορμα, οποτε υπομονη. Οσον αφορα την ΑΠΔ εγω δυστυχως εστειλα εχθες χωρις τα επικουρικα και μαλλον θα κανω συμπληρωματικη για το 6%.

Kαλημέρα,

 

Και σε εμένα το ίδιο είπανε.Όμως τι διάολο φόρμα θα χρειαστεί για να πληρωθούν εισφορές στο ικα άσχετα αν αφορούν επικουρικό.

Το πρόβλημα μου είναι ότι παντού μένουν εκκρεμότητες.Παντού όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι πουτάνα τα έκαναν οι άχρηστοι, οι ανίκανοι. Άει σιχτίρ πια. Πάω για ούζο.

ελπίζω όχι στην υγειά τους :P  :P

που να τους κολλήσει ..... κακιά φαγούρα και να υποφέρουν σε όλη τους τη ζωή (Άντεεεεεεεεε μην πω δημόσια τα όσα τους εύχομαι να πάθουν από... "μέσα" μου.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι πουτάνα τα έκαναν οι άχρηστοι, οι ανίκανοι. Άει σιχτίρ πια. Πάω για ούζο.

και εγω για ΟΥΖΙ.Μπορει ομως και για ΚΑΛΑΣΝΙΚΟΦ.Θα δω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοιγω νέο νήμα, πωλητής αρτοποιείου υπάγεται σε ασφάλιση στο ΤΕΑΥΕΚ? Νομίζω πως εξαιρούνται τα καταστήματα διατροφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"..........Διευκρινίζεται ότι η καταβολή των τρεχουσών ασφαλιστικών εισφορών υπέρ του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ πρέπει να πραγματοποιηθεί εντός των κατά νόμο οριζόμενων προθεσμιών......."

 

τι εννοει ο ποιητης?
α) δεν πληρωνουμε ΤΕΑΥΕΚ?
Β)Πληρωνουμε χωριστα το τεαυεκ με τον παλιο τροπο?
γ)πληρωνουμε μαζι ικα τεαυεκ αφου καποτε θα υποβαλλουμε απδ μαζι με τις εισφορες τεαυεκ?

δ)αν υποβαλλουμε τωρα τις απδ θα τις υποβαλλουμε παλι μεθαυριο?

ο ποιητης φανφαρας εβγαλε παλι "διευκρινιστικη" εγκυκλιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"..........Διευκρινίζεται ότι η καταβολή των τρεχουσών ασφαλιστικών εισφορών υπέρ του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ πρέπει να πραγματοποιηθεί εντός των κατά νόμο οριζόμενων προθεσμιών......."

 

τι εννοει ο ποιητης?

α) δεν πληρωνουμε ΤΕΑΥΕΚ?

Β)Πληρωνουμε χωριστα το τεαυεκ με τον παλιο τροπο?

γ)πληρωνουμε μαζι ικα τεαυεκ αφου καποτε θα υποβαλλουμε απδ μαζι με τις εισφορες τεαυεκ?

δ)αν υποβαλλουμε τωρα τις απδ θα τις υποβαλλουμε παλι μεθαυριο?

ο ποιητης φανφαρας εβγαλε παλι "διευκρινιστικη" εγκυκλιο

 

 

αν θυμάμαι καλά το ταμείο (ΤΕΑΥΕΚ) κάπου πήρε το μάτι μου μια ανακοίνωση πως οι εισφορές του δώρου πρέπει να καταβληθούν μέχρι 31/1

 

 

 

 

 

 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

"..........Διευκρινίζεται ότι η καταβολή των τρεχουσών ασφαλιστικών εισφορών υπέρ του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ πρέπει να πραγματοποιηθεί εντός των κατά νόμο οριζόμενων προθεσμιών......."

 

τι εννοει ο ποιητης?

α) δεν πληρωνουμε ΤΕΑΥΕΚ?

Β)Πληρωνουμε χωριστα το τεαυεκ με τον παλιο τροπο?

γ)πληρωνουμε μαζι ικα τεαυεκ αφου καποτε θα υποβαλλουμε απδ μαζι με τις εισφορες τεαυεκ?

δ)αν υποβαλλουμε τωρα τις απδ θα τις υποβαλλουμε παλι μεθαυριο?

ο ποιητης φανφαρας εβγαλε παλι "διευκρινιστικη" εγκυκλιο

 

 

αν θυμάμαι καλά το ταμείο (ΤΕΑΥΕΚ) κάπου πήρε το μάτι μου μια ανακοίνωση πως οι εισφορές του δώρου πρέπει να καταβληθούν μέχρι 31/1

 

 

 

 

 

 

 

 

καποιος βοηθεια στο παραπανω. ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω και εγώ με το λίγο μυαλό που μου έμεινε...

 

Για επιχείρηση ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ έχουμε και λέμε:

 

1. Υποβολή ΑΠΔ Δεκεμβρίου, έως 28/2/2013 ή όταν και εάν καταφέρουμε να την υποβάλουμε

 

2. Εξόφληση ενσήμων ΙΚΑ Δεκεμβρίου, έως 31/1/2013 με προσαυξημένο ποσοστό 2% για παλιούς και 4% για νέους (λόγω του ότι το ΤΑΠΙΤ μας τελείωσε)

 

3. Εξόφληση ΤΑΥΦΕ κανονικά όπως από Νοέμβριο και πριν, με τις δικές του καταστάσεις Ασφαλίστρων στην εθνική τράπεζα  (λόγω του ότι το ΤΕΑΥΦΕ  δεν ... μας τελείωσε και έγινε ΤΑΥΦΕ)

 

κάθε παρατήρηση στα παραπάνω δεκτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποιος βοηθεια στο παραπανω. ευχαριστω 

 

Τι βοήθεια συνάδελφε; Ποιος ξέρει τι ισχύει; Ούτε και αυτοί που ψηφίζουν αυτές τις μαλακίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω και εγώ με το λίγο μυαλό που μου έμεινε...

 

Για επιχείρηση ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ έχουμε και λέμε:

 

1. Υποβολή ΑΠΔ Δεκεμβρίου, έως 28/2/2013 ή όταν και εάν καταφέρουμε να την υποβάλουμε

 

2. Εξόφληση ενσήμων ΙΚΑ Δεκεμβρίου, έως 31/1/2013 με προσαυξημένο ποσοστό 2% για παλιούς και 4% για νέους (λόγω του ότι το ΤΑΠΙΤ μας τελείωσε)

 

3. Εξόφληση ΤΑΥΦΕ κανονικά όπως από Νοέμβριο και πριν, με τις δικές του καταστάσεις Ασφαλίστρων στην εθνική τράπεζα  (λόγω του ότι το ΤΕΑΥΦΕ  δεν ... μας τελείωσε και έγινε ΤΑΥΦΕ)

 

κάθε παρατήρηση στα παραπάνω δεκτή.

Και το ΤΑΠΙΤ πλέον έγινε ΝΠΙΔ ,δεν θα μπει και αυτό στην ΑΠΔ. Δες και θέμα στο site "Φαρμακουπαλληλοι-ΤΕΑΥΦΕ-Α.Π.Δ."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω και εγώ με το λίγο μυαλό που μου έμεινε...

 

Για επιχείρηση ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ έχουμε και λέμε:

 

1. Υποβολή ΑΠΔ Δεκεμβρίου, έως 28/2/2013 ή όταν και εάν καταφέρουμε να την υποβάλουμε

 

2. Εξόφληση ενσήμων ΙΚΑ Δεκεμβρίου, έως 31/1/2013 με προσαυξημένο ποσοστό 2% για παλιούς και 4% για νέους (λόγω του ότι το ΤΑΠΙΤ μας τελείωσε)

 

3. Εξόφληση ΤΑΥΦΕ κανονικά όπως από Νοέμβριο και πριν, με τις δικές του καταστάσεις Ασφαλίστρων στην εθνική τράπεζα  (λόγω του ότι το ΤΕΑΥΦΕ  δεν ... μας τελείωσε και έγινε ΤΑΥΦΕ)

 

κάθε παρατήρηση στα παραπάνω δεκτη

 

 

 

 

μετα απο τηλεφωνικη μου επικοινωνια με τεαυφε μου ειπαν οτι δεν αλλαζει τιποτα (συμπεριλμβανομενου του ταπιτ) ... τωρα βλεπω αυτα και κλονιζομαι και τα παιρνω κρανιο και σαββατιατικα ειμαι μεσα και διαβαζωωωω. Θα ξανακαλεσω απο βδομαδα, αλλα καλεστε κι εσεις. Τι σκ@τα θα κανουμε?ποτε θα πληρωσουμε? (ρητορικη ερωτησις)

Το μονο σιγουρο ειναι οτι ΔΕΝ μπαινει στην ΑΠΔ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι βοήθεια συνάδελφε; Ποιος ξέρει τι ισχύει; Ούτε και αυτοί που ψηφίζουν αυτές τις μαλακίες...

καλημέρα γιατρέ , αν δεν ξέρεις εσύ την γ@@@@@@ε. εγώ δεν ξέρω τι ένσημα να πω στου πελάτες τελικά ότι θα πληρώσουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα γιατρέ , αν δεν ξέρεις εσύ την γ@@@@@@ε. εγώ δεν ξέρω τι ένσημα να πω στου πελάτες τελικά ότι θα πληρώσουν. 

 

Πως να ξέρω εγώ βρε; Αν δεν βγει αυτή η ρημάδα η διευκρινιστική... 

Χάλι αδιόρθωτο, ατελείωτο και ατελεύτητο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκύκλιος Ι.Κ.Α. αρ. 8/20.1.2014

Με την παράγραφο 2 του άρθρου 1 ορίζεται ότι, «με απόφαση του Υπουργού Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας, η οποία εκδίδεται εντός δεκαπέντε (15) ημερών από τη δημοσίευση του νόμου και μετά από γνώμη των Διοικητικών Συμβουλίων του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, του ΕΤΕΑ, του ΤΑΠΙΤ και του ΤΑΥΤΕΚΩ καθορίζεται ο τρόπος και ο χρόνος είσπραξης και απόδοσης των ασφαλιστικών εισφορών στα οικεία ταμεία, το ύψος της αποζημίωσης – προμήθειας του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ για το σχετικό έργο, καθώς επίσης ρυθμίζεται και κάθε άλλο ειδικό θέμα ή λεπτομέρεια σχετικά με την εφαρμογή των διατάξεων του εν λόγω άρθρου».

Συνεπώς, μετά την έκδοση της ανωτέρω αναφερόμενης Υπουργικής Απόφασης, θα δοθούν οδηγίες για την εφαρμογή των εν λόγω διατάξεων και ιδιαίτερα για την είσπραξη των ασφαλιστικών εισφορών και την συμπλήρωση της Α.Π.Δ.

 

Από την κεντρική σελίδα.

Έχουμε ακόμα 10 μέρες μην αγχώνεστε μέχρι να αποφασίσετε πως θα σας πληρώσουμε.Με την ησυχία σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκύκλιος Ι.Κ.Α. αρ. 8/20.1.2014

Με την παράγραφο 2 του άρθρου 1 ορίζεται ότι, «με απόφαση του Υπουργού Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας, η οποία εκδίδεται εντός δεκαπέντε (15) ημερών από τη δημοσίευση του νόμου και μετά από γνώμη των Διοικητικών Συμβουλίων του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, του ΕΤΕΑ, του ΤΑΠΙΤ και του ΤΑΥΤΕΚΩ καθορίζεται ο τρόπος και ο χρόνος είσπραξης και απόδοσης των ασφαλιστικών εισφορών στα οικεία ταμεία, το ύψος της αποζημίωσης – προμήθειας του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ για το σχετικό έργο, καθώς επίσης ρυθμίζεται και κάθε άλλο ειδικό θέμα ή λεπτομέρεια σχετικά με την εφαρμογή των διατάξεων του εν λόγω άρθρου».

Συνεπώς, μετά την έκδοση της ανωτέρω αναφερόμενης Υπουργικής Απόφασης, θα δοθούν οδηγίες για την εφαρμογή των εν λόγω διατάξεων και ιδιαίτερα για την είσπραξη των ασφαλιστικών εισφορών και την συμπλήρωση της Α.Π.Δ.

 

Από την κεντρική σελίδα.

Έχουμε ακόμα 10 μέρες μην αγχώνεστε μέχρι να αποφασίσετε πως θα σας πληρώσουμε.Με την ησυχία σας.

 

Μου αρέσει που το ΙΚΑ έχει ήδη εκδώσει δύο εγκυκλίους αλλά ακόμα δεν μας λέει τι θα κάνουμε με την ΑΠΔ. Θα σου πούνε βέβαια "μη βιάζεσαι αφού πήρες παράταση έως 28/2"....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε' τουρκόγυφτοι!

Εσείς οι από πάνω λέω..

Πότε θα μας πείτε τι και που πληρώνουμε στο τέλος του μήνα?

 

http://youtu.be/sG2E_ruGXLM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως αλλη μια "αστοχια" προστεθηκε και αποτελεσμα μεχρι τωρα μηδεν.

Παντως για οσους εχουν υποβαλει ΑΠΔ χωρις το επικουρικο θα υπαρχει η δυνατοτητα υποβολης συμπληρωματικης μονο για το επικουρικο.

Για τη πληρωμη μεχρι τελος του μηνα με 6% και 8% για μικτα και βαρεα αντιστοιχα, χωρις αλλες λεπτομερειες

Καμια πληροφορια δεν υπαρχει ακομα για τα ταμεια προνοιας.

Υπομονη και κουραγιο σε ολους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή απ οτι φαίνεται στην απδ απο 01/12/13 θα μπαίνουν τα επικουρικά που ορίζει η εγκύκλιος

και είναι για όλους παλιούς -νέους 3+3 και επίσης οτι δίναμε επι πλέον του 6% θα εξακολουθήσει

να δίνεται εκτός απδ στην τράπεζα ,γιατί είναι ταπιτ?ταμείο πρόνοιας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή απ οτι φαίνεται στην απδ απο 01/12/13 θα μπαίνουν τα επικουρικά που ορίζει η εγκύκλιος

και είναι για όλους παλιούς -νέους 3+3 και επίσης οτι δίναμε επι πλέον του 6% θα εξακολουθήσει

να δίνεται εκτός απδ στην τράπεζα ,γιατί είναι ταπιτ?ταμείο πρόνοιας?

Παλαιοι-νεοι το ιδιο, αλλα για ΤΑΠΙΤ-Προνοια κλπ μαλλον με ΑΠΔ αλλα δεν υπαρχουν ακομα λεπτομερειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή απ οτι φαίνεται στην απδ απο 01/12/13 θα μπαίνουν τα επικουρικά που ορίζει η εγκύκλιος

και είναι για όλους παλιούς -νέους 3+3 και επίσης οτι δίναμε επι πλέον του 6% θα εξακολουθήσει

να δίνεται εκτός απδ στην τράπεζα ,γιατί είναι ταπιτ?ταμείο πρόνοιας?

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΕΑΥΕΚ  Οι εισφορες 3 + 3 αναγραφονται στην ΑΠΔ και αγοράζονται με το ΙΚΑ

 >>                .>>  ΑΠΟ ΤΑΠΙΤ      Οι εισφορές του κλάδου Πρόνοιας  0,8 % για παλιους και 4 % για νέους πιθανον να αναγραφονται και αυτές στην ΑΠΔ Η πληρωμή τους δεν γνωρίζουν υπεύθυνα γιατί υπάρχει καποια απόφαση που τους έχουν πεί αλλά θέλει διευκρινήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΑΠΔ πηρε παραταση , η πληρωμη ομως των ασφαλιστικων δεν πηρε. Επισης με τα νεα ποσοστα αλλαζει και το ΦΜΥ που αρχισαμε ήδη να αποδιδουμε. Τι να πουμε για ολα αυτα που ζουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...