Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πρόστιμο 10.550€ για ξεχασμένο εργαζόμενο?


anodos

Ερώτηση

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/16635

 

 ... Σήμερα πήγα στο ΙΚΑ ΑΠΔ 04 για έναν ξεχασμένο εργαζόμενο και για 50€ εισφορές ...

Βασικά σταματώ τις μισθοδοσίες σε όλο το πελατολόγιο μου ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 148
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Τώρα γίνεσαι κακοήθης.....

 

Να στο πω αλλιώς για να το καταλάβεις....

 

 

Οι συλλογικότητες δεν είναι μόνο οι σύλλογοι..... Συλλογικότητα είναι και το παρόν φόρουμ πχ, στο οποίο συμμετέχω.... ή η κίνηση προς τον συνήγορο για τη μερική απασχόληση....

 

Οι περισσότεροι σύλλογοι τους έχουν καταντήσει ΜΠΟΥΡΔΕΛΑ, σε μπουρδέλα φίλε δε συμμετέχω....

 

Και κατηγόρησέ με όσο θες.....

 

 

 

 

Υγ1: εγώ να ξέρεις σ' αγαπώ, κι ας με πληγώνεις.....

 

Υγ2: εάν χρειάζεται συνδρομή από μεμονωμένους επαγγελματίες στην - οργανωμένη - κίνηση αυτή, πολύ ευχαρίστως να συνυπογράψω, να τρέξω και να συμμετέχω οικονομικά για τα έξοδα που δημιουργηθούν.

Κάτι άλλο ψιλοάσχετο-ψιλοσχετικό

Πριν τις εκλογές του ΟΕΕ μέ είχαν φλομώσει (τους ευχαριστώ που με θυμήθηκαν και με "τίμησαν" :) ) στα mail απ' όλες τις παρατάξεις , και (δεν μπορώ να πώ....... "ευγενείς" παιδιά) αφού μου τόνιζαν πόσο με χρειάζονται , πόση δύναμη έχω ,( και άλλα άκρως κολακευτικά ) με πληροφορούσαν οτι αυτοί είναι οι καλοί , και όχι οι άλλοι , και μου εφιστούσαν την προσοχή  να κάνω την σωστή επιλογή και να τους ψηφίσω (αυτούς τους καλούς).

Μου έστειλαν και απανωτά 2 εκδόσεις αυτού του απίθανου περιοδικού για να ενημερωθώ μήπως και μου ξεφύγει κάτι. :)  :)

Ομως μετά τις εκλογές εξαφανίστηκαν απο προσώπου mail μου

Λέτε να θύμωσαν μαζί μου επειδή δεν έκανα καμία επιλογή ? :mellow:

 

Και κάτι τελευταίο 

Που βρήκαν το mail μου 

Τους το έδωσε το ΟΕΕ ? και με ποίου την συγκατάθεση  :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Γνώμη μου είναι ότι ο σκοπός δεν είναι πρόστιμο σε κάθε περίπτωση . Θα μπορούσαμε να ζητήσουμε το εξής απλό:

 σε κάθε υποβολή ΑΠΔ να γίνεται από το σύστημα διασταύρωση με το Εργάνη των εργαζομένων της επιχείρησης και των εργαζομένων στην ΑΠΔ .Αν υπάρχει διαφορά να βγάζει προειδοποιηικό μνμ .

 Θα πρέπει να ζητήσουμε  επίσης ,

1.Κατάργηση του Ειδικού βιβλίου Νεοπρ. ΙΚΑ  - Δεν εξυπηρετεί τπτ από την στιγμή που ηλεκτρονικά ενημέρωνει ο εργοδότης το ΙΚΑ

2.Ενσωμάτωση σε μια κατάσταση της πρόσληψης-κατάσταση ωρων εργασίας -μερικής απασχόλησης .Τα περισσότερα πεδία στα έντυπα αυτά είναι ίδια κ δείχνουν την προχειρότητα με την οποία στήθηκε από γραφειοκρατες το σύστημα

3.Αποσύνδεση του τεχνικού ασφαλείας από τις καταστάσεις αυτές . - Από την στιγμή που γίνεται ενημέρωση των υπηρεσιών από τον ίδιο τον τεχνικό ασφαλείας δεν υπάρχει λόγος να γράφουμε ξανά τα ίδια κ τα ίδια .

4.Ενσωμάτωση του βιβλίου αδειών σε άλλο εντυπο πχ στη μηνιάια αποδ πληρωμής του εργαζομένου .

...

 

Ασφαλιστικα μέτρα ......... αγωγη ........ η τί άλλο ............

και να προτείνουμε τα παραπάνω αντίμετρα του Χρήστου ,

για την κάλυψη του μέτρου όπως την σοφίστηκαν στο υπουργείο

δεν είμαστε ικανοι να κάνουμε ????

 

Τόσο @!*!κία πια πρέπει να μας δέρνει κάθε φορά ???

 

Αλλα τί λέω ο @#%!κας , εδω πήγαμε στον επιθεωρητη δημόσιας διοίκησης ,

εδω καταθέσαμε μηνυτηριες αναφορές ,

εδω ο Σύλλογος Χανίων καταθέτει ασφαλιστικα μέτρα και υπογράφουν καμια δεκαριά ,

εδω ο Σύλλογος Σάμου καταθέτει μήνυση και υπογράφουμε μάρτυρες 3-4

εδω γενικότερα φυσάει ένας αέρας που παγώνει .......

 

 

 

ΥΓ. Αμα έχετε όρεξη δηλώστε συμμετοχές να ανοιξουμε θέμα στην ομάδα παρέμβασης

να μετρηθουμε ......... να οργανωθούμε και να προχωρήσουμε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΕΛΙΚΑ ΠΗΓΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΣΤΟ ΙΚΑ. ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΑΡΕΛΑΒΑΝ Κ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΠΤ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΤΩΝ 10550 ΕΥΡΩ. ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΠΑΩ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΤΗ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ ΛΟΓΩ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗΣ. ΛΕΤΕ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΑΡΑΛΑΒΩ ΚΑΜΙΑ ΠΡΑΞΗ ΜΕ ΚΑΝΑ ΔΕΚΑΧΙΛΙΑΡΟ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΥΓ. Αμα έχετε όρεξη δηλώστε συμμετοχές να ανοιξουμε θέμα στην ομάδα παρέμβασης

να μετρηθουμε ......... να οργανωθούμε και να προχωρήσουμε .

 

Άμα θέλει ο +lakis ας το ανοίξει με την παρέμβαση του συλλόγου Χανίων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ασφαλιστικα μέτρα ......... αγωγη ........ η τί άλλο ............

και να προτείνουμε τα παραπάνω αντίμετρα του Χρήστου ,

για την κάλυψη του μέτρου όπως την σοφίστηκαν στο υπουργείο

δεν είμαστε ικανοι να κάνουμε ????

 

Τόσο @!*!κία πια πρέπει να μας δέρνει κάθε φορά ???

 

Αλλα τί λέω ο @#%!κας , εδω πήγαμε στον επιθεωρητη δημόσιας διοίκησης ,

εδω καταθέσαμε μηνυτηριες αναφορές ,

εδω ο Σύλλογος Χανίων καταθέτει ασφαλιστικα μέτρα και υπογράφουν καμια δεκαριά ,

εδω ο Σύλλογος Σάμου καταθέτει μήνυση και υπογράφουμε μάρτυρες 3-4

εδω γενικότερα φυσάει ένας αέρας που παγώνει .......

 

 

 

ΥΓ. Αμα έχετε όρεξη δηλώστε συμμετοχές να ανοιξουμε θέμα στην ομάδα παρέμβασης

να μετρηθουμε ......... να οργανωθούμε και να προχωρήσουμε .

ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πέραν των υπόλοιπων ενεργειών.....

 

Θεωρώ επιβεβλημένη (και θα αρχίσω να το εφαρμόζω) την ενίσχυση των δικλείδων ασφαλείας.....

 

1. εκκαθάριση μισθοδοσίας

2. έλεγχος

3. αποστολή μισθολογίου στον πελάτη για έλεγχο

4. έλεγχος από τον πελάτη

5. επιβεβαίωση και έγκριση από τον πελάτη (εγγράφως, via sms ή mail)

6. αποστολή απδ...

 

Μέχρι δλδ να δούμε τι θα κάνουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγω προτεινω το εξης : να μαζευτουμε εδω 10-20-30-200 ατομα να τσονταρουμε ενα ποσο χ και να βρουμε εναν καλο δικηγορο να αναλαβει το θεμα επισημα .   +1

 

Συνάδελφοι ο σύλλογος μας  (Χανίων) έχει δικηγόρο και θα το δούμε σύντομα. 

Θα σας ενημερώσω αν τίθεται θέμα να προχωρήσουμε ώστε να συνυπογράψουμε όλοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια χαρά κατάλαβα τι θές να πείς.

Εσύ απλά δώσε μου μια απάντηση ,έχεις δεί μέχρι τώρα κάμια συσπείρωση του κλάδου χωρίς κομματικά κρητήρια και συνδιλικαλιστικά καπελώματα?

Εγώ πάντως οχι.

Υπάρχουν αυτοί που μπορούν να το κάνουν και αν ναι που είναι?

Αν νομίζεις οτι μπορείς να κάνεις κάτι εγω μαζ'ί σου.

 

Συμφωνώ.

Μόνη λύση βλέπω αυτή που φωνάζω στον συντοπίτη σου (stefanos her)  που τον έχω ταράξει τον καημένο. Δηλαδή συσπείρωση μπορεί να επιτευχθεί από την μαζική συμμετοχή και την απαίτηση τους για το σωστό. 

Δύσκολο για τον Στέφανο, εύκολο για μένα. Άλλο αν οι πιθανότητες να γίνει είναι μικρές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητοί συνάδελφοι, όπως έχω ξαναγράψει, θεωρώ πως πρόκειται περί ατυχούς διατύπωσης του νομοθέτη. Αν διαβάσει κανείς την αιτιολογική έκθεση  αλλά και την "έκθεση αξιολόγησης συνεπειών ρύθμισης" του ψηφισθέντος νομοσχεδίου, θα καταλάβει ότι εννοεί αποκλειστικά και μόνο την περίπτωση κατά την οποία ένας πονηρά σκεπτόμενος εργοδότης αποστέλλει τον πίνακα προσωπικού για να γλιτώσει τις κυρώσεις της ΥΑ 27397/2013 και στη συνέχεια δεν αποστέλλει ΑΠΔ για τους εργαζόμενους που δήλωσε. Δεν αφορά δηλαδή ο νέος νόμος και τις περιπτώσεις όπου ένας εργαζόμενος δεν εμπεριέχεται στο αρχείο της ΑΠΔ είτε δικαιολογημένα (ασθένεια, εγκυμοσύνη, άδεια άνευ αποδοχών κ.λπ.) είτε αδικαιολόγητα (λάθος του λογιστή), αλλά μόνο την περίπτωση που ο εργοδότης συνειδητά και με δόλο δεν ασφαλίζει τον εργαζόμενο ενώ έχει αποστείλει τον πίνακα προσωπικού και την πρόσληψη στην Εργάνη.

 

1. Αν διαβάσετε το σκεπτικό της αιτιολογικής έκθεσης θα αντιληφθείτε ιδίοις όμμασι τι ακριβώς έπρεπε να νομοθετηθεί. Θεωρώ επιβεβλημένο να σταλεί έγγραφο ερώτημα στο Υπουργείο Εργασίας ευθύς αμέσως μετά την δημοσίευση του νόμου στο Φ.Ε.Κ. ώστε έτσι να εκμαιεύσουμε άμεση απάντηση του Υπ.Εργασίας και να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

Το σημείο της αιτιολογικής έκθεσης που μας αφορά:

 

"2. Το φαινόμενο της αδήλωτης και ανασφάλιστης εργασίας αναμφισβήτητα έχει δυσμενείς και πολυεπίπεδες επιπτώσεις, καθώς υπονομεύει και ακυρώνει πρώτα και κύρια τα δικαιώματα και την προστασία των εργαζομένων, αποδυναμώνει τα δημόσια έσοδα και την χρηματοδοτική επάρκεια του ασφαλιστικού συστήματος, νοθεύει τον υγιή ανταγωνισμό μεταξύ των επιχειρήσεων και υπονομεύει καίρια τις αναπτυξιακές προοπτικές της ελληνικής οικονομίας. Η ανάληψη δράσης για την καταπολέμηση των φαινομένων της αδήλωτης και ανασφάλιστης εργασίας ανταποκρίνεται στις κυβερνητικές δεσμεύσεις για δημιουργία συνθηκών υγιούς ανταγωνισμού και ανάπτυξης, με παράλληλο σεβασμό στην προστασία του συνταγματικού δικαιώματος της εργασίας. Με το καθορισθέν με την υπ' αριθμ. 27397/122/19.8.2013 υπουργική απόφαση κανονιστικό πλαίσιο, προβλέφθηκαν υψηλές διοικητικές κυρώσεις επιβαλλόμενες άμεσα και κατά δέσμια αρμοδιότητα των Επιθεωρητών εργασίας με σκοπό την καταπολέμηση της αδήλωτης εργασίας σε όλες τις περιοχές της χώρας. Συγκεκριμένα, τα πρόστιμα για την αδήλωτη εργασία ανέρχονται στο 18πλάσιο του κατώτατου μισθού ανά αδήλωτο εργαζόμενο - 10.549,44 ευρώ για τους άνω των 25 ετών αδήλωτους εργαζόμενους και 9.197,10 ευρώ για τους κάτω των 25 ετών - και οι κυρώσεις αυτές επιβάλλονται άμεσα και επιτόπια ως ευθέως αποδεικνυόμενες παραβάσεις. Η προστασία της εργασίας αποτελεί την ουσιαστική και στέρεα βάση της υγιούς μακροχρόνιας ανάπτυξης της χώρας και ξεκινά από την ασφαλιστική κάλυψη των εργαζομένων.

Συνεπώς, η επίσημη δήλωση του εργαζόμενου αποτελεί αναγκαία μεν συνθήκη αλλά δεν προστατεύει καθ' ολοκληρίαν το αδύναμο μέλους της συμβάσεως εργασίας, που είναι αναμφίβολα ο εργαζόμενος. Η πλήρης προστασία του εργαζόμενου συντελείται όταν ο τελευταίος καλύπτεται και ασφαλιστικά για την εργασία που προσφέρει. Για το λόγο αυτό με την προτεινόμενη διάταξη του άρθρου 2 επεκτείνεται το πρόστιμο που προβλέπεται στην υπ' αριθ. 27397/122/19.8.2013 υπουργική απόφαση και σε εκείνον τον εργοδότη που αν και προέβη σε δήλωση του εργαζόμενου στο Πληροφοριακό Σύστημα «ΕΡΓΑΝΗ» δεν συμπεριέλαβε τον εργαζόμενο στην αντίστοιχη Α.Π.Δ., με αποτέλεσμα ο τελευταίος να στερείται της ασφαλίσεως για την εργασία που παρέχει. Η ασφάλιση του εργαζόμενου αποτελεί δικαίωμά του, και μάλιστα συνταγματικά κατοχυρωμένο, η δε αυξημένη παραβατικότητα επιτάσσει τη λήψη αυστηρών μέτρων προκειμένου να διασφαλιστούν τόσο τα δικαιώματα των εργαζομένων όσο και το δημόσιο συμφέρον με την οριστική παύση της αιμορραγίας των ασφαλιστικών φορέων αλλά κυρίως, με την εμπέδωση ασφαλιστικής συνειδήσεως. Η συμμόρφωση στη νομιμότητα και η εκπλήρωση των υποχρεώσεων συνιστά ακρογωνιαίο λίθο μιας ευνομούμενης πολιτείας".

 

Όλη η αιτιολογική έκθεση εδώ: http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17461

 

2. Στην "έκθεση αξιολόγησης συνεπειών ρύθμισης" που συνέταξε για λογαριασμό του Υπ.Εργασίας η κ.Δεδούλη Άρτεμις, Γενική Διευθύντρια Κοινωνικής Ασφάλισης, αναφέρεται σχετικά με το άρθρο 2: "Με την προτεινόμενη διάταξη επεκτείνεται το πρόστιμο που προβλέπεται στην υπ'αριθ.27397/122/19-08-2013 υπουργική απόφαση και σε εκείνον τον εργοδότη που αν και προέβη σε δήλωση του εργαζόμενου στο Πληροφοριακό Σύστημα "ΕΡΓΑΝΗ" δεν συμπεριέλαβε τον εργαζόμενο στην αντίστοιχη Α.Π.Δ. με αποτέλεσμα ο τελευταίος να στερείται της ασφαλίσεως για την εργασία που παρέχει".

Ολόκληρη η έκθεση αξιολόγησης βρίσκεται στα πρακτικά της Βουλής: http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/c8827c35-4399-4fbb-8ea6-aebdc768f4f7/8269626.pdf

 

Το όλο ιστορικό του νέου νόμου, από την αρχή, μπορείτε να το δείτε μέσα από τα πρακτικά της βουλής εδώ: http://www.hellenicparliament.gr/Nomothetiko-Ergo/Psifisthenta-Nomoschedia?law_id=82e02b7f-5eeb-4d2b-9043-77a23dc11d90

 

Συνεπώς, νομίζω ότι οι σύλλογοί μας πρέπει να πιέσουν ώστε στις επικείμενες εφαρμοστικές εγκυκλίους που θα εκδοθούν για κάποια άλλα άρθρα του νόμου (π.χ. 1,4,14) να συμπεριλαμβάνεται οπωσδήποτε η απαραίτητη διευκρίνιση για το τι ακριβώς αφορά το πρόστιμο του άρθρου 2.

Μέχρι να διευθετηθεί το θέμα, αν στο μεσοδιάστημα βρεθεί κάποιος συνάδελφος αντιμέτωπος με κάποιον ελεγκτή του ΙΚΑ που πιθανόν να διαβάσει τον νόμο καθαρά γραμματικά, καλό είναι να έχει και το υλικό που παρέθεσα και να του το δείξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

 

Συνεπώς, νομίζω ότι οι σύλλογοί μας πρέπει να πιέσουν ώστε στις επικείμενες εφαρμοστικές εγκυκλίους που θα εκδοθούν για κάποια άλλα άρθρα του νόμου (π.χ. 1,4,14) να συμπεριλαμβάνεται οπωσδήποτε η απαραίτητη διευκρίνιση για το τι ακριβώς αφορά το πρόστιμο του άρθρου 2.

Μέχρι να διευθετηθεί το θέμα, αν στο μεσοδιάστημα βρεθεί κάποιος συνάδελφος αντιμέτωπος με κάποιον ελεγκτή του ΙΚΑ που πιθανόν να διαβάσει τον νόμο καθαρά γραμματικά, καλό είναι να έχει και το υλικό που παρέθεσα και να του το δείξει.

 

Συγχαρητήρια doctor,,,,,,Ωστόσο επειδή ζούμε στην Ελλάδα, και οι ελεγκτές, εκτελούν εντολές, δε νομίζω, ότι τους ενδιαφέρουν οι αιτιολογικές της ψήφισης, άλλα η ΥΠΟΔΟΥΛΩΣΗ μας καθαρά, όπως και τα 2χίλιαρα πρόστιμα, για μη υποβολές παρακρατουμένων φόρων στις ΔΟΥ......

 

Οποιοι έχουμε χρόνο , ας μετέχουμε στις επαφές των συλλόγων, για να κατανοήσουν τον ανεγκεφαλισμό των διατάξεων όπως τις διατυπώνουν , και να βγουν στη πιάτσα, αντι να ταμπουρώνονται στις γυάλες τους, όλοι αυτοί.......ΑΡΚΕΤΑ ΤΟ ΔΟΥΛΕΜΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητοί συνάδελφοι, όπως έχω ξαναγράψει, θεωρώ πως πρόκειται περί ατυχούς διατύπωσης του νομοθέτη. Αν διαβάσει κανείς την αιτιολογική έκθεση  αλλά και την "έκθεση αξιολόγησης συνεπειών ρύθμισης" του ψηφισθέντος νομοσχεδίου, θα καταλάβει ότι εννοεί αποκλειστικά και μόνο την περίπτωση κατά την οποία ένας πονηρά σκεπτόμενος εργοδότης αποστέλλει τον πίνακα προσωπικού για να γλιτώσει τις κυρώσεις της ΥΑ 27397/2013 και στη συνέχεια δεν αποστέλλει ΑΠΔ για τους εργαζόμενους που δήλωσε. Δεν αφορά δηλαδή ο νέος νόμος και τις περιπτώσεις όπου ένας εργαζόμενος δεν εμπεριέχεται στο αρχείο της ΑΠΔ είτε δικαιολογημένα (ασθένεια, εγκυμοσύνη, άδεια άνευ αποδοχών κ.λπ.) είτε αδικαιολόγητα (λάθος του λογιστή), αλλά μόνο την περίπτωση που ο εργοδότης συνειδητά και με δόλο δεν ασφαλίζει τον εργαζόμενο ενώ έχει αποστείλει τον πίνακα προσωπικού και την πρόσληψη στην Εργάνη.

 

1. Αν διαβάσετε το σκεπτικό της αιτιολογικής έκθεσης θα αντιληφθείτε ιδίοις όμμασι τι ακριβώς έπρεπε να νομοθετηθεί. Θεωρώ επιβεβλημένο να σταλεί έγγραφο ερώτημα στο Υπουργείο Εργασίας ευθύς αμέσως μετά την δημοσίευση του νόμου στο Φ.Ε.Κ. ώστε έτσι να εκμαιεύσουμε άμεση απάντηση του Υπ.Εργασίας και να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

Το σημείο της αιτιολογικής έκθεσης που μας αφορά:

 

"2. Το φαινόμενο της αδήλωτης και ανασφάλιστης εργασίας αναμφισβήτητα έχει δυσμενείς και πολυεπίπεδες επιπτώσεις, καθώς υπονομεύει και ακυρώνει πρώτα και κύρια τα δικαιώματα και την προστασία των εργαζομένων, αποδυναμώνει τα δημόσια έσοδα και την χρηματοδοτική επάρκεια του ασφαλιστικού συστήματος, νοθεύει τον υγιή ανταγωνισμό μεταξύ των επιχειρήσεων και υπονομεύει καίρια τις αναπτυξιακές προοπτικές της ελληνικής οικονομίας. Η ανάληψη δράσης για την καταπολέμηση των φαινομένων της αδήλωτης και ανασφάλιστης εργασίας ανταποκρίνεται στις κυβερνητικές δεσμεύσεις για δημιουργία συνθηκών υγιούς ανταγωνισμού και ανάπτυξης, με παράλληλο σεβασμό στην προστασία του συνταγματικού δικαιώματος της εργασίας. Με το καθορισθέν με την υπ' αριθμ. 27397/122/19.8.2013 υπουργική απόφαση κανονιστικό πλαίσιο, προβλέφθηκαν υψηλές διοικητικές κυρώσεις επιβαλλόμενες άμεσα και κατά δέσμια αρμοδιότητα των Επιθεωρητών εργασίας με σκοπό την καταπολέμηση της αδήλωτης εργασίας σε όλες τις περιοχές της χώρας. Συγκεκριμένα, τα πρόστιμα για την αδήλωτη εργασία ανέρχονται στο 18πλάσιο του κατώτατου μισθού ανά αδήλωτο εργαζόμενο - 10.549,44 ευρώ για τους άνω των 25 ετών αδήλωτους εργαζόμενους και 9.197,10 ευρώ για τους κάτω των 25 ετών - και οι κυρώσεις αυτές επιβάλλονται άμεσα και επιτόπια ως ευθέως αποδεικνυόμενες παραβάσεις. Η προστασία της εργασίας αποτελεί την ουσιαστική και στέρεα βάση της υγιούς μακροχρόνιας ανάπτυξης της χώρας και ξεκινά από την ασφαλιστική κάλυψη των εργαζομένων.

Συνεπώς, η επίσημη δήλωση του εργαζόμενου αποτελεί αναγκαία μεν συνθήκη αλλά δεν προστατεύει καθ' ολοκληρίαν το αδύναμο μέλους της συμβάσεως εργασίας, που είναι αναμφίβολα ο εργαζόμενος. Η πλήρης προστασία του εργαζόμενου συντελείται όταν ο τελευταίος καλύπτεται και ασφαλιστικά για την εργασία που προσφέρει. Για το λόγο αυτό με την προτεινόμενη διάταξη του άρθρου 2 επεκτείνεται το πρόστιμο που προβλέπεται στην υπ' αριθ. 27397/122/19.8.2013 υπουργική απόφαση και σε εκείνον τον εργοδότη που αν και προέβη σε δήλωση του εργαζόμενου στο Πληροφοριακό Σύστημα «ΕΡΓΑΝΗ» δεν συμπεριέλαβε τον εργαζόμενο στην αντίστοιχη Α.Π.Δ., με αποτέλεσμα ο τελευταίος να στερείται της ασφαλίσεως για την εργασία που παρέχει. Η ασφάλιση του εργαζόμενου αποτελεί δικαίωμά του, και μάλιστα συνταγματικά κατοχυρωμένο, η δε αυξημένη παραβατικότητα επιτάσσει τη λήψη αυστηρών μέτρων προκειμένου να διασφαλιστούν τόσο τα δικαιώματα των εργαζομένων όσο και το δημόσιο συμφέρον με την οριστική παύση της αιμορραγίας των ασφαλιστικών φορέων αλλά κυρίως, με την εμπέδωση ασφαλιστικής συνειδήσεως. Η συμμόρφωση στη νομιμότητα και η εκπλήρωση των υποχρεώσεων συνιστά ακρογωνιαίο λίθο μιας ευνομούμενης πολιτείας".

 

Όλη η αιτιολογική έκθεση εδώ: http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17461

 

2. Στην "έκθεση αξιολόγησης συνεπειών ρύθμισης" που συνέταξε για λογαριασμό του Υπ.Εργασίας η κ.Δεδούλη Άρτεμις, Γενική Διευθύντρια Κοινωνικής Ασφάλισης, αναφέρεται σχετικά με το άρθρο 2: "Με την προτεινόμενη διάταξη επεκτείνεται το πρόστιμο που προβλέπεται στην υπ'αριθ.27397/122/19-08-2013 υπουργική απόφαση και σε εκείνον τον εργοδότη που αν και προέβη σε δήλωση του εργαζόμενου στο Πληροφοριακό Σύστημα "ΕΡΓΑΝΗ" δεν συμπεριέλαβε τον εργαζόμενο στην αντίστοιχη Α.Π.Δ. με αποτέλεσμα ο τελευταίος να στερείται της ασφαλίσεως για την εργασία που παρέχει".

Ολόκληρη η έκθεση αξιολόγησης βρίσκεται στα πρακτικά της Βουλής: http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/c8827c35-4399-4fbb-8ea6-aebdc768f4f7/8269626.pdf

 

Το όλο ιστορικό του νέου νόμου, από την αρχή, μπορείτε να το δείτε μέσα από τα πρακτικά της βουλής εδώ: http://www.hellenicparliament.gr/Nomothetiko-Ergo/Psifisthenta-Nomoschedia?law_id=82e02b7f-5eeb-4d2b-9043-77a23dc11d90

 

Συνεπώς, νομίζω ότι οι σύλλογοί μας πρέπει να πιέσουν ώστε στις επικείμενες εφαρμοστικές εγκυκλίους που θα εκδοθούν για κάποια άλλα άρθρα του νόμου (π.χ. 1,4,14) να συμπεριλαμβάνεται οπωσδήποτε η απαραίτητη διευκρίνιση για το τι ακριβώς αφορά το πρόστιμο του άρθρου 2.

Μέχρι να διευθετηθεί το θέμα, αν στο μεσοδιάστημα βρεθεί κάποιος συνάδελφος αντιμέτωπος με κάποιον ελεγκτή του ΙΚΑ που πιθανόν να διαβάσει τον νόμο καθαρά γραμματικά, καλό είναι να έχει και το υλικό που παρέθεσα και να του το δείξει.

Εσυ καλα τα λες, αλλα ποια θα ειναι τα στοιχεια που θα διακρινουν τον εργοδοτη με το δολο και εκεινο τον κακομοιρη τον αδολο.

Το πιθανοτερο ειναι να επικρατησει το προστιμο επι δικαιων και αδικων, επειδη εκτος απο το δολο δεν μπορω να διακρινω τα κριτηρια της διακρισης για τις αδειες ανευ αποδοχων, τις ασθενειες μετα το μηνα κλπ

Και το χειροτερο απ ολα ειναι οτι δεν εχω καμια εμπιστοσυνη για τις προθεσεις τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πολύ χρήσιμη προσέγγιση του θέματος από τον doctor. Θα το μεταφέρω στον Σύλλογο. Ευχαριστούμε Δημήτρη. 

Και βέβαια οι εγκύκλιοι επί του θέματος είναι ένας στόχος μας ώστε να αφορά μόνο ΄ξεκάθαρο δόλο και όχι λάθη, αλλά πρέπει να σκεφτούμε πως αυτό μπορεί να γίνει (βλέπε την γνώμη της Ιsodora)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πολύ χρήσιμη προσέγγιση του θέματος από τον doctor. Θα το μεταφέρω στον Σύλλογο. Ευχαριστούμε Δημήτρη. 

Και βέβαια οι εγκύκλιοι επί του θέματος είναι ένας στόχος μας ώστε να αφορά μόνο ΄ξεκάθαρο δόλο και όχι λάθη, αλλά πρέπει να σκεφτούμε πως αυτό μπορεί να γίνει (βλέπε την γνώμη της Ιsodora)

Κατά την γνωμη μου είναι πρόστιμο εντυπωσιασμού δεν θα εφαρμοσθεί για λάθη λογιστών. Το πρόβλημα είναι στα άλλα πρόστιμα το 1000 κ το 2500  .Εκεί η πιθανότητα να κανουμε λάθος είναι σχεδόν 100% για όλους ,δεν υπάρχει περίπτωση να επιβιώσουμε. Αφήστε την ΑΠΔ κ δείτε εκεί τι θα γίνει γιατί όλοι απ οτι βλέπω "τσιμπήσαμε" πάλι κ μπορεί να μας ξεφύγουν τα σημαντικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κατά την γνωμη μου είναι πρόστιμο εντυπωσιασμού δεν θα εφαρμοσθεί για λάθη λογιστών. Το πρόβλημα είναι στα άλλα πρόστιμα το 1000 κ το 2500  .Εκεί η πιθανότητα να κανουμε λάθος είναι σχεδόν 100% για όλους ,δεν υπάρχει περίπτωση να επιβιώσουμε. Αφήστε την ΑΠΔ κ δείτε εκεί τι θα γίνει γιατί όλοι απ οτι βλέπω "τσιμπήσαμε" πάλι κ μπορεί να μας ξεφύγουν τα σημαντικά.

 

Παίζει και αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπράβο doctor!

Αλλα ακόμα κινδυνεύουμε...

Από αυτό το νόμο και από άλλους πολλούς...

Τον τελευταίο καιρό όσοι σοβαροί πελάτες έχουν μείνει ρωτάνε πώς θα πάνε την επιχείρηση τους εξωτερικό...

Στο τέλος θα πάμε όλοι μαζί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πιθανόν να είχαν αυτό που λέει ο ιατρός στο μυαλό τους, αλλά το κατέστρεψαν στην υλοποίηση.....

 

Από όσο έχω καταλάβει, θέλουν ένα ισχυρό κύκλο διαδικασιών ασφάλισης, ο οποίος να μην μπορεί να σπάσει... Εξού και τα εξοντωτικά πρόστιμα....

 

Εάν προσεγγίσουμε το πρόβλημα από παιγνιοθεωρητική άποψη, 2 παράγοντες μπορούν να περιορίσουν (από τη μεριά του κράτους και όσο αφορά τον έλεγχο από τον κρατικό μηχανισμό):

 

1. η συχνότητα του ελέγχου (αν είχαμε συχνούς ελέγχους, τότε όλο και λιγότεροι θα κατάφευγαν στην ανασφάλιστη εργασία)

 

2. το ύψος του προστίμου (αν είναι μικρό, τότε λαμβάνεται ολοένα και λιγότερο υπόψη από τους εργοδότες όταν πάνε να εφαρμόσουν ανασφάλιστη εργασία).

 

Δημοσιονομικά μιλώντας, είναι προφανές ότι η δεύτερη λύση υπερτερεί της πρώτης, καθώς για να αυξήσεις τη συχνότητα των ελέγχων χρειάζεσαι πόρους, χρήματα.... για περισσότερο προσωπικό, για καλύτερα πληροφοριακά συστήματα, για υπερωρίες κτλ κτλ κτλ.....

 

Οπότε, για αυτό το λόγο φαντάζομαι επιλέχθηκε η δεύτερη εναλλακτική.

 

Παρότι υπάρχουν μελέτες από τον προηγούμενο αιώνα που λένε ότι η μεγάλη συχνότητα ελέγχων και η επιβολή μικρών προστίμων είναι πιο αποτελεσματική από την επιβολή μεγάλων προστίμων σε συνδιασμό με σπάνιους ελέγχους. Στα π@π@ρι@ μας ένα πράγμα...............

 

 

Η αλυσίδα λοιπόν έχει ως εξής (όπως την έχω αντιληφθεί):

 

1. δήλωση πρόσληψης

2. δήλωση εισφορών

3. πληρωμή εισφορών

 

Πρέπει να γίνεται σε κάθε εργασία και να υπάρχουν σοβαρές δικλείδες / αντικίνητρα για να αποκλίνουν οι εργοδότες.

 

 

Για τη δήλωση της πρόσληψης, δεν τους έφτανε το 500άρικο, βάλανε και το 10,5άρικο.... στην πιο πάνω λογική... που και εδώ έχω τις ενστάσεις μου, αλλά ας είναι....

 

 

Για την εξασφάλιση της πληρωμής των εισφορών, δημιουργούν ενιαίο κέντρο είσπραξης, θεσμοθετούν ποινικές κυρώσεις στις διοικήσεις των εργοδοτών, εφαρμόζουν κατασχέσεις εις χείρας τρίτων, δεν χορηγούν ασφαλιστική, πάνε να μπλοκάρουνε την υποβολή των ΑΠΔ και τέλος πάντων στήνουν ένα τέτοιο νομοθετικό πλαίσιο που να σου κάνουν τη ζωή δύσκολη αν χρωστάς.

 

 

Που έσπαγε λοιπόν η αλυσίδα....????

 

Ότι μπορούσε ένας εργοδότης να κάνει μια πρόσληψη, και να μην δηλώσει ποτέ τα ένσημα... Το ΙΚΑ δεν θα ενημερωνότανε, γιατί δεν θα πήγαινε ΑΠΔ, οπότε θα μπορούσε να στηθεί μια εταιρία, να δουλέψει μια 5τία, να διαλυθεί, να φαίνεται ότι απασχολεί κανονικά προσωπικό στους επιτόπιους ελέγχους, αλλά να μην έχει πληρώσει ένα ευρώ για ασφάλιση. Και μετά τη διάλυση, άντε να τους βρεις........

 

Πάρε και εδώ ένα πρόστιμο 10,5άρικο αν τυχόν δεν στέλνεις ΑΠΔ....... και κλείνουμε το κύκλο......

 

 

Μέχρι εδώ κατανοητά.... και ας πούμε θεμιτά.....

 

 

 

Από κει και πέρα, γιατί δεν έχει προβλεφθεί η πιθανότητα λάθους....???? Γιατί να θεωρείται a priori και de facto δόλια η μη δήλωση εργαζομένου στην ΑΠΔ και να μην επιτρέπεται στον εργοδότη να διορθώσει ατελώς ένα λάθος που έχει γίνει....????

 

 

Άμα πιάσει κανείς διοικητικές πράξεις του ΙΚΑ, είναι γεμάτες blanco (ιδίως οι χειρόγραφες, δεν παίζονται)..... Δεν ξέρουν τι σημαίνει λάθος δλδ....????? Είναι τόσο άψογοι που δεν το συζητάνε για τους άλλους....?????

 

Στη διαδικασία της ασφάλισης (είτε το αποδέχονται είτε όχι) εμπλέκονται 4 μέρη, ο εργοδότης, ο λογιστής, η εταιρία που προμηθεύει το software της μισθοδοσίας (αν εξαιρέσουμε το Σούλη που πλένει στο χέρι και δεν θέλει το πλυντήριο) και το ίδιο το σύστημα... Οποιοσδήποτε να σφάλει, φταίει ο εργοδότης...?????

 

Και ντε και καλά το έκανε με δόλο.....?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κατά την γνωμη μου είναι πρόστιμο εντυπωσιασμού δεν θα εφαρμοσθεί για λάθη λογιστών. Το πρόβλημα είναι στα άλλα πρόστιμα το 1000 κ το 2500  .Εκεί η πιθανότητα να κανουμε λάθος είναι σχεδόν 100% για όλους ,δεν υπάρχει περίπτωση να επιβιώσουμε. Αφήστε την ΑΠΔ κ δείτε εκεί τι θα γίνει γιατί όλοι απ οτι βλέπω "τσιμπήσαμε" πάλι κ μπορεί να μας ξεφύγουν τα σημαντικά.

Eγω παλι θεωρω οτι θα μπαινει το προστιμο και θα περιμενουμε στις επιτροπες να το παλευουμε ...

Γιατι πλεον οι δημοσιοι υπαλληλοι προτιμουν να βαλουν ενα προστιμο , για να μην βρει την ευκαιρια το κρατος να τους απολυσει λογω πλημμελους ασκησης καθηκοντων ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητοί συνάδελφοι, όπως έχω ξαναγράψει, θεωρώ πως πρόκειται περί ατυχούς διατύπωσης του νομοθέτη. Αν διαβάσει κανείς την αιτιολογική έκθεση  αλλά και την "έκθεση αξιολόγησης συνεπειών ρύθμισης" του ψηφισθέντος νομοσχεδίου, 

 

 

Εμεις να τη διαβασουμε αλλά ο ελεγκτης θα τη διαβάσει ή δεν τον απασχολεί?

Κι αν ο Σπυροπουλος καταλάβει άλλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ω ρε πούστη δε μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ, ειλικρινά.

Από τη μία οι περιοδικές ΦΠΑ από την άλλη η ΑΠΔ. Είναι θέμα στατιστικής επαλήθευσης των πιθανοτήτων να γίνει το λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομίζω ότι αυτή τη φορά πρόκειται περί ερασιτεχνισμού και απέραντης βλακείας. Φυσικά τα αποτελέσματα των πράξεων αυτών των ανίκανων τα γευόμαστε εμείς και χάνουμε τον ύπνο μας σκεπτόμενοι αν ξεχάσαμε κάτι.

Και αν ξεχάσεις κάτι απλά τρως πρόστιμο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...