Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πρόστιμο 10.550€ για ξεχασμένο εργαζόμενο?


anodos

Ερώτηση

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/16635

 

 ... Σήμερα πήγα στο ΙΚΑ ΑΠΔ 04 για έναν ξεχασμένο εργαζόμενο και για 50€ εισφορές ...

Βασικά σταματώ τις μισθοδοσίες σε όλο το πελατολόγιο μου ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 148
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Υπήρξαν αρκετοί - ακόμα και βουλευτές - που έπιασαν τον Βούρτση για αυτό το θέμα.

Η πραγματικότητα όμως είναι, ότι αυτοί που τον έπιασαν, οι ίδιοι,  δεν κατάλαβαν ακριβώς το θέμα και όταν ο Βούρτσης τους απαντούσε με φράσεις όπως "μα θέλετε να καλύψετε την ανασφάλιστη εργασία;" - άσχετο βέβαια - , αυτοί ψάρωναν και άφηναν το θέμα ή το ενέτασσαν (σ.σ. οι βουλευτές της αντιπολίτευσης) σε επίπεδο κρύο αντιπολιτευτικό του στυλ "θα γονατίσετε τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις" ή "δεν έχει μείνει ένα ευρώ στην αγορά" κ.τ.λ.  

 

Το θέμα αυτό, αν δεν είσαι λογιστής, δύσκολα μπορείς να το πιάσεις.

Μην σας φαίνεται περίεργο αυτό που σας λέω.

Κι αν σας φαίνεται περίεργο είναι επειδή είστε λογιστές.

Υπάρχει μεγάλη δυσκολία - το αντιμετώπισα μπροστά μου στην προσπάθεια του συλλόγου να το εξηγήσει σε δύο βουλευτές διαφορετικής παράταξης - να καταλάβουν ότι το πρόστιμο αυτό θα επιβληθεί κατά 90% σε λάθη και κατά 10% σε λαμογιές. Είναι πολύ δύσκολο να το καταλάβουν. 

 

Το ίδιο λογικά θα συνέβει και με την διοίκηση της Ομοσπονδίας της ΠΟΦΕΕ.

 

Και το ίδιο θα συμβαίνει σε κάθε τέτοιο θέμα μέχρι να καταλάβουμε ότι μόνο με μια ισχυρή, αλλά ταυτόχρονα δίκαια, Ομοσπονδία η οποία θα επιβάλλεται για τα δίκαια αιτήματα της στο Ο.Ε.Ε.  ώστε μετά ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ Ο.Ε.Ε. να ΑΠΟΤΕΛΟΎΝ  ισχυρούς και δίκαιους σύμβουλους του Κράτους και έτσι όταν αυτοί λένε ότι το "τάδε είναι πρακτικά λάθος" το κράτος να το υιοθετεί χωρίς δεύτερη σκέψη.

 

Άντε τώρα εμείς να εξηγήσουμε και να καταλάβουνε οι βουλευτές, μηχανικοί, καθηγητές, τραπεζικοί κ.τ.λ. ένα τεχνικό λογιστικό θέμα, το οποίο βέβαια θα το καταλάβουν στην αρχή λίγο, αλλά μέχρι να πάνε στην Αθήνα θα το ξεχάσουν.

 

Τώρα θα μου πείτε λέω βλακείες. Πείτε το. 

Μεταξύ μας λες αλλά να μην το πούμε παραέξω.

Φτάνει που είναι τα νεύρα μας κρόσια μην το παρακάνεις κι εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μεταξύ μας λες αλλά να μην το πούμε παραέξω.

Φτάνει που είναι τα νεύρα μας κρόσια μην το παρακάνεις κι εσύ.

 

Τι εννοείς; 

Είπα εγώ μεταξύ μας;

Είπα να μην το πούμε παραέξω;

 

Τι εννοείς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι συλλογικότητες δεν είναι μόνο οι σύλλογοι..... Συλλογικότητα είναι και το παρόν φόρουμ πχ, στο οποίο συμμετέχω.... ή η κίνηση προς τον συνήγορο για τη μερική απασχόληση....

Ίσως να κοροϊδεύεις μερικές φορές τον εαυτό σου.... 

 

Μπορει.... Τουλαχιστον δεν κοροιδευω τους αλλους, μου αρκει αυτο......

Οι περισσότεροι σύλλογοι τους έχουν καταντήσει ΜΠΟΥΡΔΕΛΑ, σε μπουρδέλα φίλε δε συμμετέχω....

Και κατηγόρησέ με όσο θες.....

Στα μπουρδέλα αυτά που λες εσένα σκίζουνε βρε Στέφανε και εσύ δεν κάνεις τίποτα, γιατί - λέει-  εσύ δεν μπαίνεις σε μπουρδέλα. 

 

Ειναι τοσο ανικανα που το μονο που κανουν ειναι σεμιναρια κ να ζητανε παρατασεις.... Πως να σε σκισουν με την ανικανοτητα τους.....;;;; Σα να μην υπαρχουν ενα πραγμα.....

Υγ1: εγώ να ξέρεις σ' αγαπώ, κι ας με πληγώνεις.....

Μου αρέσει όλη η φράση λέξη προς λέξη κυρίως όμως που σε πληγώνω.  :D 

 

Υγ2: εάν χρειάζεται συνδρομή από μεμονωμένους επαγγελματίες στην - οργανωμένη - κίνηση αυτή, πολύ ευχαρίστως να συνυπογράψω, να τρέξω και να συμμετέχω οικονομικά για τα έξοδα που δημιουργηθούν.

Συλλογικότητα Μεμονωμένων  ;) 

 

Ειπα αν χρειαζεται, συμπληρωνω αμα θετε... Παλι κ δεν θετε, δεν πειραζει, καλη καρδια.....

Υ.Γ. Τα παίρνω και γω εύκολα στο κρανίο που να με πάρει..  Συγνώμη Στέφανε για το έντονο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στέφανε μιλώ και με την Αννίκα από εκεί, έχει ωραίες ιδέες. Θα κάνουμε ΔΣ εδώ στα Χανιά (δεν αποφασίζω εγώ)  και θα σας πω.

Αν το προχωρήσουμε θα σε βάλω βρε άτιμε να υπογράψεις πρώτος ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ  ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ.  ;)  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πράγματι. Μιά τέτοια απόφαση που μας κατέπληξε είναι κι αυτή για το σκάνδαλο του χρηματιστηρίου.

Κι εγώ δεν ειρωνεύομαι και δεν διαφωνώ να χρησιμοποιεί κανείς κάθε μέσο (και τα δικαστικά)

Αλλά πιστεύω πάντα πως μόνο η μαζική μαχητική διεκδίκηση μπορεί να έχει αποτέλεσμα.

Πέραν των άλλων πλάθει και συνειδήσεις. ΚΙ ΕΓΩ

 

ΥΓ:

Ετσι για να καταλάβετε........

 

Υπάρχουν συνάδελφοι που πιστεύουν πως ...... απλά θα προσέχουμε παραπάνω και θα διπλοτσεκάρουμε.

Κάποιος μάλιστα πρότεινε να αντιμετωπίσουμε την κατάσταση....... με την σύσταση εταιρειών λογιστών.

Αν μας ξανακαταπλήξουν με παρόμοια απόφαση υπάρχει και το ευρωπαϊκό δικαστήριο 

γιατί αυτό το πρόστιμο προσκρούει στην αρχή της αναλογικότητας και αυτό το κάνει μαχητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι εννοείς; 

Είπα εγώ μεταξύ μας;

Είπα να μην το πούμε παραέξω;

 

Τι εννοείς; 

Ρώτησες αν λες βλακίες και αου απάντησα.

Αλλη φορά μην ρωτάς αστο φλου. 

 

Οσο για αυτούς που ανέφερες αν δεν μπορούν να καταλάβουν απλά πράγματα ας πάνε σπίτια τους οχι να τους δίνουμε και δικαιολογίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρώτησες αν λες βλακίες και αου απάντησα.

Αλλη φορά μην ρωτάς αστο φλου. 

 

Οσο για αυτούς που ανέφερες αν δεν μπορούν να καταλάβουν απλά πράγματα ας πάνε σπίτια τους οχι να τους δίνουμε και δικαιολογίες

 

Ποιούς; Τους βουλευτές θα βγάλω λάδι; 

Όχι βέβαια.

Κάτι άλλο είπα αλλά περισσότερο μπερδεύω την κατάσταση παρά βοηθώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ποιούς; Τους βουλευτές θα βγάλω λάδι; 

Όχι βέβαια.

Κάτι άλλο είπα αλλά περισσότερο μπερδεύω την κατάσταση παρά βοηθώ. 

Μια χαρά κατάλαβα τι θές να πείς.

Εσύ απλά δώσε μου μια απάντηση ,έχεις δεί μέχρι τώρα κάμια συσπείρωση του κλάδου χωρίς κομματικά κρητήρια και συνδιλικαλιστικά καπελώματα?

Εγώ πάντως οχι.

Υπάρχουν αυτοί που μπορούν να το κάνουν και αν ναι που είναι?

Αν νομίζεις οτι μπορείς να κάνεις κάτι εγω μαζ'ί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σε όλους και καλό κουράγιο! Θα ήθελα τη γνώμη σας. Αν στείλω σημερα συμπληρωματική ΑΠΔ 8ου. Τι επιπτώσεις θα έχω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγω δεν καταλαβαινω τι παει να πει ξεχασμενος εργαζομενος....τον δηλωνουμε στο ΕΒΚΝΠ τον δηλωνουμε στον πινακα τον δηλωνουμε με Ε3 και  με Ε9 κατα περιπτωση και ολα πλεον ηλεκτρονικα ...... ποιος συναδελφος εκ του πονηρου δεν εβαζε εργαζομενους στην ΑΠΔ? Τοσο μαλακες ειμασταν  και τωρα θελουν να μας τιμωρησουν?

Τι να πω δεν εχω λογια .........μονο συλλογικα μπορει να βγει αποτελεσμα .

Πραγματικα ειναι πολυ ευκολο σε βαθος χρονου να γινει λαθος ειτε απο εμας (ανθρωποι ειμαστε ) , ειτε απο το λογισμικο , ακομα και 2 λαθακια σε 10 χρονια ειναι 20.000 και δεν πιστευω οτι καποιος εργοδοτης θα δεχτει να τα πληρωσει. 

 

 

 

Απο χτες το απογευμα ολο αυτο σκεφτομαι.Και ναι υπαρχουν επ/σεις ανευ φορτου αλλα και μαγαζια καφετεριες μπαρ κλπ που γινεται της κακομοιρας , αλλαζουν εργαζομενους σαν τα πουκαμισα 

 

Τωρα που το σκεφτομαι υπαρχει και αλλη λυση , οι "μεγαλες" εταιρειες αυτες που θα μας φανε την δουλεια γιατι εκει παει το παραμυθι , χρεωνουν 250-300  το κεφαλι την μισθοδοσια  .........

 

 

Εγω προτεινω το εξης : να μαζευτουμε εδω 10-20-30-200 ατομα να τσονταρουμε ενα ποσο χ και να βρουμε εναν καλο δικηγορο να αναλαβει το θεμα επισημα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα  σε ολους σας,

 

μια ακομα εστω και προσωρινη προταση,

 

ασφαλεια  αστικης  ευθυνης, υπαρχει εταιρια που το καλυπτει,  το ποσο αποτελεσματικη ειναι  ,ειναι θεμα συμβολαιου..

 

αυτα  ... 

 

καλη δυναμη σε ολους μας...

 

Φιλικα

Γιαν  + 5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΣΤΙΚΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΑΠΟ ΤΕΛΕΣΙΔΙΚΕΣ ΔΙΚΑΣΤΙΚΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΣΕ ΜΥΝΗΣΕΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΣΟΥ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ (ΣΕ ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ?) ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΧΑΣΕΙΣ ΤΟΤΕ  ΘΑ ΑΠΟΖΗΜΙΩΘΕΙΣ , ΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΗ Η ΛΥΣΗ .ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΚΑΠΟΥ 50 ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΤΕ ΛΑΘΗ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥΣ ΣΤΟΥΣ ΚΟΥΡΑΜΠΙΕΔΕΣ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

Η άδεια άνευ αποδοχών θα σε καλύπτει ΜΟΝΟ εάν έχει πρωτοκολληθεί στο αρμόδιο υποκατάστημα ΙΚΑ και επομένως έχει λάβει γνώση.... Για να μην πούμε οτι θα πρέπει να έχει και θεώρηση γνησίου υπογραφής τόσο για τον εργαζόμενο όσο και για τον εργοδότη, για μεγαλύτερη εξασφάλιση οτι δεν είναι εικονική....

 

Άν ήταν τόσο απλό, θα το έκαναν ήδη όλοι.

 

 

Αυτό από που προκύπτει συνάδελφε? 

Δεν είναι λύση να ψαχνουμε κολπα για να ξεφύγουμε. 

Ουτε ο Αυτιας. Μπορούμεα το δημοσιοποιησουμε χωρις να το γελοιοποιησουμε. 
επίσης το κοινο του Αυτιά δεν ενδιαφέρεται για τετοια πραγματα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγω προτεινω το εξης : να μαζευτουμε εδω 10-20-30-200 ατομα να τσονταρουμε ενα ποσο χ και να βρουμε εναν καλο δικηγορο να αναλαβει το θεμα επισημα .   +1

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το λιγότερο που θα έπρεπε να είχε προβλεφθεί είναι να μην επιβάλεται το συγκεκριμένο πρόστιμο εφ όσον έχουν πληρωθεί οι ανάλογες εισφορές.

Δηλαδή είναι μία πρώτη ένδειξη(για να μη νω απόδειξη) λάθους και όχι πονηριάς το ότι ναι μεν δεν υποβλήθηκε η ΑΠΔ αλλά έχουν πληρωθεί οι εισφορές που την αφορούν. Αυτό βέβαια είναι το λιγότερο που πρέπει να γίνει εάν μετά τις αντιδράσεις δεν υπάρξει αποτέλεσμα. Πάντως νομίζω ότι το θέμα αυτό πρέπει να αποτελέσει την κόκκινη γραμμή (που είναι και της μόδας) και να αγωνισθούμε με κάθε μέσω για να αλλάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Γνώμη μου είναι ότι ο σκοπός δεν είναι πρόστιμο σε κάθε περίπτωση . Θα μπορούσαμε να ζητήσουμε το εξής απλό:

 σε κάθε υποβολή ΑΠΔ να γίνεται από το σύστημα διασταύρωση με το Εργάνη των εργαζομένων της επιχείρησης και των εργαζομένων στην ΑΠΔ .Αν υπάρχει διαφορά να βγάζει προειδοποιηικό μνμ .

 Θα πρέπει να ζητήσουμε  επίσης ,

1.Κατάργηση του Ειδικού βιβλίου Νεοπρ. ΙΚΑ  - Δεν εξυπηρετεί τπτ από την στιγμή που ηλεκτρονικά ενημέρωνει ο εργοδότης το ΙΚΑ

2.Ενσωμάτωση σε μια κατάσταση της πρόσληψης-κατάσταση ωρων εργασίας -μερικής απασχόλησης .Τα περισσότερα πεδία στα έντυπα αυτά είναι ίδια κ δείχνουν την προχειρότητα με την οποία στήθηκε από γραφειοκρατες το σύστημα

3.Αποσύνδεση του τεχνικού ασφαλείας από τις καταστάσεις αυτές . - Από την στιγμή που γίνεται ενημέρωση των υπηρεσιών από τον ίδιο τον τεχνικό ασφαλείας δεν υπάρχει λόγος να γράφουμε ξανά τα ίδια κ τα ίδια .

4.Ενσωμάτωση του βιβλίου αδειών σε άλλο εντυπο πχ στη μηνιάια αποδ πληρωμής του εργαζομένου .

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μέχρι σήμερα οι σύλλογοι λογιστών δεν έχουν καταφέρει να ενεργοποιήσουν τη μαζική συμμετοχή που θα φέρει ανατροπές για τους πολλούς γνωστούς λόγους ... είμαι σίγουρος ότι τα ευρέως διαδεδομένα μέσα κοιν. δικτύωσης (κυρίως το FB) έχουν πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες ώστε να επιτευχθεί κάτι τέτοιο τουλάχιστο στο κομμάτι της επαφής και της αμεσότητας μετάδοσης του μηνύματος ...

 

Η πρόταση μου είναι: 

 

1. Η σύσταση επιτροπής λογιστών για το εν λόγω θέμα 

2. Συλλογή υπογραφών συναδέλφων για το θέμα που συζητάμε

3. Σύνταξη επιστολής προς τους εργοδότες για ενημέρωση της κατάστασης και αιτιολόγηση του προβλήματος (κάθε λογιστής θα χορηγήσει στον πελάτη του μια τέτοια επιστολή)

4. Ενημέρωση φορέων όπως ΟΕΕ, ΤΕΕ, εμπορικοί και επαγγελματικοί Σύλλογοι, γιατροί, δικηγόροι κλπ. (το θέμα ευτυχώς αφορά άπαντες), αλλά και η χρήση των ΜΜΕ για την ανάρτηση του κειμένου. 

 

Αν οι σύλλογοι νιώθουν ότι μπορούν να φέρουν εις πέρας μια τέτοια κατάσταση ας πάρουν πρωτοβουλία ... και εννοείται δεν προτείνω απλά αλλά προσφέρομαι να βοηθήσω αν και όπως μου ζητηθεί ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Γνώμη μου είναι ότι ο σκοπός δεν είναι πρόστιμο σε κάθε περίπτωση . Θα μπορούσαμε να ζητήσουμε το εξής απλό:

 σε κάθε υποβολή ΑΠΔ να γίνεται από το σύστημα διασταύρωση με το Εργάνη των εργαζομένων της επιχείρησης και των εργαζομένων στην ΑΠΔ .Αν υπάρχει διαφορά να βγάζει προειδοποιηικό μνμ .

 Θα πρέπει να ζητήσουμε  επίσης ,

1.Κατάργηση του Ειδικού βιβλίου Νεοπρ. ΙΚΑ  - Δεν εξυπηρετεί τπτ από την στιγμή που ηλεκτρονικά ενημέρωνει ο εργοδότης το ΙΚΑ

2.Ενσωμάτωση σε μια κατάσταση της πρόσληψης-κατάσταση ωρων εργασίας -μερικής απασχόλησης .Τα περισσότερα πεδία στα έντυπα αυτά είναι ίδια κ δείχνουν την προχειρότητα με την οποία στήθηκε από γραφειοκρατες το σύστημα

3.Αποσύνδεση του τεχνικού ασφαλείας από τις καταστάσεις αυτές . - Από την στιγμή που γίνεται ενημέρωση των υπηρεσιών από τον ίδιο τον τεχνικό ασφαλείας δεν υπάρχει λόγος να γράφουμε ξανά τα ίδια κ τα ίδια .

4.Ενσωμάτωση του βιβλίου αδειών σε άλλο εντυπο πχ στη μηνιάια αποδ πληρωμής του εργαζομένου .

...

Συμφωνώ σε όλα όμως το θέμα είναι ότι ακόμα και αν σκοπός του νόμου δεν έιναι το πρόστιμο μέχρι η διάταξη να αλλάξει όταν θα βρεθείς να την έχεις πατήσει η διοίκηση θα σου πει ότι "σε καταλαβαίνω, όμως σκληρός νόμος αλλά νόμος" και τότε δεν θα μπορέσεις να επικαλεστείς το" πνεύμα του νόμου"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφοι ειναι απαραδεκτο αυτο που συμβαινει πρωτα σε βαρος του κλαδου μας και μετα στις επιχειρησεις.

Δεν μπορει να ειναι συνομο  ολο αυτο ....... κατι πρεπει να γινει αμμεσα ...... σε λιγο καιρο φοβαμαι οτι δεν θα ειμαστε πλεον σε θεση να ασκησουμε το επαγγελμα μας . Τι επιδιώκουν να κανουν στον κλαδο μας ????? να μας αφανισουν εντελως και οχι μονο ψυχολογικα αλλα και οικονομικα ????? Τι θα πρεπει να κανουμε ???? να ζηταμε υπέρογκες αμοιβες απο τους πελατες μας οταν εχουν μισθοδοσια????? Ουτε να αρρωστήσουμε δεν θα μπορουμε πλέον ,ουτε να μας συμβει οτιδηποτε απροοπτο στην ζωη μας πλεον δεν θα εχουμε δικαιωμα ,ουτε να πεθανουμε σε τελικη αναλυση δηλαδη????

 

 

ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΚΑΙ ΑΠΑΝΘΡΩΠΟ .....ΚΑΤΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΜΜΕΣΑ ΜΕ ΟΠΟΙΟ ΔΙΠΤΩΤΕ ΜΕΣΟ ΚΑΙ ΤΡΟΠΟ .....    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το λιγότερο που θα έπρεπε να είχε προβλεφθεί είναι να μην επιβάλεται το συγκεκριμένο πρόστιμο εφ όσον έχουν πληρωθεί οι ανάλογες εισφορές.

Δηλαδή είναι μία πρώτη ένδειξη(για να μη νω απόδειξη) λάθους και όχι πονηριάς το ότι ναι μεν δεν υποβλήθηκε η ΑΠΔ αλλά έχουν πληρωθεί οι εισφορές που την αφορούν. Αυτό βέβαια είναι το λιγότερο που πρέπει να γίνει εάν μετά τις αντιδράσεις δεν υπάρξει αποτέλεσμα. Πάντως νομίζω ότι το θέμα αυτό πρέπει να αποτελέσει την κόκκινη γραμμή (που είναι και της μόδας) και να αγωνισθούμε με κάθε μέσω για να αλλάξει.

 

Πραγματικά μια απλή λύση. Τουλάχιστον για όσους ακόμη πληρώνουν εμπρόθεσμα τις εισφορές.

 

Αλλά όπως επεσήμανε άλλος συνάδελφος, εφ' όσον έχουν συμπεριληφθεί στις καταστασεις προσωπικού είναι εύκολος ο έλεγχος.

Τα πρόστιμα είναι μόνο τιμωρία του λογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΑΡΤΕ ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ΑΠΟ ΤΟ 2014 ΚΑΙ ΜΕΤΑ



ΓΙΑΤΙ ΛΑΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΟΣ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...