Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πρόστιμο 10.550€ για ξεχασμένο εργαζόμενο?


anodos

Ερώτηση

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/16635

 

 ... Σήμερα πήγα στο ΙΚΑ ΑΠΔ 04 για έναν ξεχασμένο εργαζόμενο και για 50€ εισφορές ...

Βασικά σταματώ τις μισθοδοσίες σε όλο το πελατολόγιο μου ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 148
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

... αν πω στον άντρα μου ότι πρέπει να πληρώσω τόσα για πρόστιμο.. καλύτερα να τα μαζεύω τα μπογαλάκια μου, αφού έτσι κι αλλιώς θα με χωρίσει.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και τι να κάνεις ρε γαμώτο.... να τους στέλνεις αλλού...????

 

Τι μέθοδοι υπάρχουνε για να αντιδράσουμε...????

 

Δικαστικά μιλώντας..... όχι με ανακοινώσεις από συλλόγους κτλ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αναφορικά με το άλλο....

 

Άστους να το βρούνε στον τακτικό έλεγχο, μην τους τη καταθέσεις....

 

Εκπρόθεσμη είναι ποιας περιόδου...???

 

 

 

Αν θυμάμαι καλά, ο Βούρτσης είχε πει στον Ενικό ότι το πρόστιμο για την ΑΠΔ θα ισχύσει για μερικούς μήνες μόνο, μέχρι να αρχίσει να βλέπει η Εργάνη την ΑΠΔ, οπότε μετά θα καταργηθεί...

 

Οπότε, άμα μπορείς, τράβα το λίγο πίσω χρονικά....

 

Ή άμα έχεις κανένα δικό σου εντός, συζήτησέ το αν μπορεί να σου κόψει καμιά πράξη ελέγχου χειρόγραφη με ημερομηνία προγενέστερη της ψήφισης μπας και το περάσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Την κατέθεσα Στέφανε ... οι διατάξεις που ισχύουν τώρα είναι με το 3% ... very soft ...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για το αύριο προβληματίζομαι ... και μιλώ ειλικρινά όταν λέω θα σταματήσω μισθοδοσία και θα χάσω και πελάτες ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εφοσον περασαν αυτο χωρις να ανοιξει μυτη , ειναι πλεον σιγουροι οτι μπορει να περασουν τα παντα ...

Με τις υγειες μας και χαιρετισματα στους συνδικαλιστες μας της ΠΟΦΕΕ και τους πολιτικους μας του ΟΕΕ , που επιζητουν την ψηφο μας καθε φορα ...

Ντροπη τους ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι έχω καταντήσει ένας φοβισμένος άνθρωπος.

Κοιμάμαι και πετάγομαι στον ύπνο μου μήπως μου έχει ξεφύγει κάτι.

Ξεκινάω το πρωϊ να πάω στο γραφείο και ψάχνω να δω από που θα μου 'ρθει η φάπα.

Και που να έρθει αυτή η ρημάδα η 01/01/2014 και η εφαρμογή του 4174.

Βλέπω την διαφήμηση του Jumbo που μετράει ανάποδα τις μέρες και βγάζω σπυράκια.

Δεν υπάρχει τρόπος να κάνουμε κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να πω κάτι....

 

1. άντε ρε άνοδε και με έσκασες πρωί πρωί...........

 

2. δε σταματάμε να ασχολούμαστε με την ποφεε και το επιμελητήριο λέω εγώ σιγά σιγά...???? Είναι συγκεκριμένης και περιορισμένης εμβέλειας, όλοι το έχουμε καταλάβει, όλοι το ξέρουμε... από κει και πέρα, τι άλλο μπορούμε να κάνουμε...???? Μπορούμε μια πάρτη να προσφύγουμε δικαστικά για πχ αντισυνταγματικότητα του νόμου (το πρόστιμο είναι τελείως δυσανάλογο με την εισφορά, δεν έχουν προβλεφθεί οι περιπτώσεις λαθών κ.α.) και να κάνουμε ασφαλιστικά μέτρα εναντίον του ικα ή του υπουργείου (μέχρι να εκδικαστεί η υπόθεση)...... Λέω τώρα εγώ.... η διαδυκτιακή ομάδα υπάρχει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για τον ύπνο και τα σπυράκια .. υπάρχουν λύσεις.. :)

για την μανία καταδίωξης συνιστώ..

 

tsipouro.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να πω κάτι....

 

1. άντε ρε άνοδε και με έσκασες πρωί πρωί...........

 

2. δε σταματάμε να ασχολούμαστε με την ποφεε και το επιμελητήριο λέω εγώ σιγά σιγά...???? Είναι συγκεκριμένης και περιορισμένης εμβέλειας, όλοι το έχουμε καταλάβει, όλοι το ξέρουμε... από κει και πέρα, τι άλλο μπορούμε να κάνουμε...???? Μπορούμε μια πάρτη να προσφύγουμε δικαστικά για πχ αντισυνταγματικότητα του νόμου (το πρόστιμο είναι τελείως δυσανάλογο με την εισφορά, δεν έχουν προβλεφθεί οι περιπτώσεις λαθών κ.α.) και να κάνουμε ασφαλιστικά μέτρα εναντίον του ικα ή του υπουργείου (μέχρι να εκδικαστεί η υπόθεση)...... Λέω τώρα εγώ.... η διαδυκτιακή ομάδα υπάρχει....

 

Δεν είναι περιορισμένης εμβέλειας Στέφανε. Δεν το έφερε έτσι η μοίρα να "γεννηθούν" προβληματικοί φορείς περιορισμένων δυνατοτήτων και εμβέλειας.

Απλά, αφ΄ενός δεν έχουν την μαζικότητα που θα έπρεπε και αφ΄ετέρου οι διοικήσεις συντάσσονται με την πολιτική άποψη της κυβέρνησης. (Τα έχουμε ξαναπεί)

 

Αν έχεις την άποψη πως αυτή η πολιτική είναι μονόδρομος και απλά προσπαθείς να πετύχεις καμιά παράταση για να ανακουφίσεις την πίεση των συναδέλφων που σε ψήφισαν τότε δεν ασχολείσαι με τέτοια πράγματα και φυσικά δεν σε αφορούν οι κοινωνικές επιπτώσεις τέτοιων αποφάσεων.

 

Κατά τ΄άλλα συμφωνώ πως θα ήταν καλό να διεκδικηθεί με κάθε τρόπο μιά άλλη πορεία αλλά δεν με έχει πείσει ούτε η δικαιοσύνη. Τόσο τυφλή που αν δεν ανοίξει τα μάτια της κι αν δεν μετρήσει το ηθικό πάνω από το "νομιμο" δεν θα πετύχουμε τίποτα.

 

Το ερώτημα είναι πόσοι λογιστές-φοροτέχνες μπορούμε να μαζευτούμε κάτω από το γραφείο του Βρούτση και του Στουρνάρα;

Μπορεί σε τέτοια "θεσμικά" θέματα να πάμε μαζί (σε δυο συντονισμένες κινήσεις) ΠΟΦΕΕ και ΠΟΛ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν είναι περιορισμένης εμβέλειας Στέφανε. Δεν το έφερε έτσι η μοίρα να "γεννηθούν" προβληματικοί φορείς περιορισμένων δυνατοτήτων και εμβέλειας.

Απλά, αφ΄ενός δεν έχουν την μαζικότητα που θα έπρεπε και αφ΄ετέρου οι διοικήσεις συντάσσονται με την πολιτική άποψη της κυβέρνησης. (Τα έχουμε ξαναπεί)

 

Αν έχεις την άποψη πως αυτή η πολιτική είναι μονόδρομος και απλά προσπαθείς να πετύχεις καμιά παράταση για να ανακουφίσεις την πίεση των συναδέλφων που σε ψήφισαν τότε δεν ασχολείσαι με τέτοια πράγματα και φυσικά δεν σε αφορούν οι κοινωνικές επιπτώσεις τέτοιων αποφάσεων.

 

Κατά τ΄άλλα συμφωνώ πως θα ήταν καλό να διεκδικηθεί με κάθε τρόπο μιά άλλη πορεία αλλά δεν με έχει πείσει ούτε η δικαιοσύνη. Τόσο τυφλή που αν δεν ανοίξει τα μάτια της κι αν δεν μετρήσει το ηθικό πάνω από το "νομιμο" δεν θα πετύχουμε τίποτα.

 

Το ερώτημα είναι πόσοι λογιστές-φοροτέχνες μπορούμε να μαζευτούμε κάτω από το γραφείο του Βρούτση και του Στουρνάρα;

Μπορεί σε τέτοια "θεσμικά" θέματα να πάμε μαζί (σε δυο συντονισμένες κινήσεις) ΠΟΦΕΕ και ΠΟΛ

 

Γιάννη, άποψή μου, το να μαζευτούμε κάτω από το γραφείο του Βρούτση, δεν θα έχει αποτέλεσμα....

 

Θα το δείξουν μία τα κανάλια, αύριο θα ξεχαστεί...

 

Ομαδική προσφυγή για αντισυνταγματικότητα του νόμου ταυτόχρονα με ασφαλιστικά μέτρα (δεν είμαι δικηγόρος, μπορεί να λέω και καμιά μαλακία) πιστεύω ότι θα δουλέψει... Τα δικαστήρια έχουν κατά καιρούς έχουν καταπλήξει με τις αποφάσεις τους πάντως... χωρίς ειρωνεία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδη   υποβαλω μια ΑΠΔ της εταιρειας που εργαζομαι με 100000Εuro εισφορες και μετα διαπιστωνω οτι για καποιον λογο δεν συμπεριελαβα καποιον εργαζομενο με 150Εuro εισφορες.Θα παω   ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ  και θα υποβαλλω ΑΠΔ  για να πληρωσω το ποσο και το ΙΚΑ ΘΑ ΜΟΥ ΡΙΞΕΙ 10500Euro  για εισφοροδιαφυγη?

Μην ξεχασετε να τους ξαναψηφισετε..............................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για το βιβλιο μεταβολων ωραριου δεν συζηταω καθολου.Θα το τηρησω χειρογραφα και θα φοραω και το μανικι που φορουσαν οι λογιστες πριν 100 χρονια.Την κατασταση μπορει να την περιγραψει  μονον η προτροπη προπονητη προς τους ποδοσφαιριστες του σε αγωνα τοπικης κατηγοριας

 

ΠΡΟΩΘΗΘΕΙΤΕ  ΠΙΣΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιάννη, άποψή μου, το να μαζευτούμε κάτω από το γραφείο του Βρούτση, δεν θα έχει αποτέλεσμα....

 

Θα το δείξουν μία τα κανάλια, αύριο θα ξεχαστεί...

 

Ομαδική προσφυγή για αντισυνταγματικότητα του νόμου ταυτόχρονα με ασφαλιστικά μέτρα (δεν είμαι δικηγόρος, μπορεί να λέω και καμιά μαλακία) πιστεύω ότι θα δουλέψει... Τα δικαστήρια έχουν κατά καιρούς έχουν καταπλήξει με τις αποφάσεις τους πάντως... χωρίς ειρωνεία....

 

 

Πράγματι. Μιά τέτοια απόφαση που μας κατέπληξε είναι κι αυτή για το σκάνδαλο του χρηματιστηρίου.

Κι εγώ δεν ειρωνεύομαι και δεν διαφωνώ να χρησιμοποιεί κανείς κάθε μέσο (και τα δικαστικά)

Αλλά πιστεύω πάντα πως μόνο η μαζική μαχητική διεκδίκηση μπορεί να έχει αποτέλεσμα.

Πέραν των άλλων πλάθει και συνειδήσεις.

 

ΥΓ:

Ετσι για να καταλάβετε........

 

Υπάρχουν συνάδελφοι που πιστεύουν πως ...... απλά θα προσέχουμε παραπάνω και θα διπλοτσεκάρουμε.

Κάποιος μάλιστα πρότεινε να αντιμετωπίσουμε την κατάσταση....... με την σύσταση εταιρειών λογιστών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιάννη, άποψή μου, το να μαζευτούμε κάτω από το γραφείο του Βρούτση, δεν θα έχει αποτέλεσμα.... +1

 

Θα το δείξουν μία τα κανάλια, αύριο θα ξεχαστεί... +1

 

Ομαδική προσφυγή για αντισυνταγματικότητα του νόμου ταυτόχρονα με ασφαλιστικά μέτρα (δεν είμαι δικηγόρος, μπορεί να λέω και καμιά μαλακία πιπέρι!!) πιστεύω ότι θα δουλέψει... Τα δικαστήρια έχουν κατά καιρούς έχουν καταπλήξει με τις αποφάσεις τους πάντως... χωρίς ειρωνεία.... 

Θα συμφωνήσω μαζί σου για ομαδική προσφυγη, αλλά το κακό είναι ότι οι Έλληνες δεν μονιάζουν παρά μόνο όταν είναι πολύ αργά!!!

Το είδαμε και εμπράκτως στην πρόσφατη αποχή αποστολής δηλώσεων....  <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα συμφωνήσω μαζί σου για ομαδική προσφυγη, αλλά το κακό είναι ότι οι Έλληνες δεν μονιάζουν παρά μόνο όταν είναι πολύ αργά!!!

Το είδαμε και εμπράκτως στην πρόσφατη αποχή αποστολής δηλώσεων....  <_<

 

Η αποχή από την αποστολή δηλώσεων ήταν ένα μέτρο από την αρχή καμμένο.

 

Δεν υπήρχε περίπτωση να υπάρχει σύμπνοια για πολλούς και διάφορους λόγους.

 

Ο βασικότερος επειδή δεν υπάρχει εξασφάλιση για το day after..... πες ότι δεν στέλνω δήλωση, και τρώω πρόστιμο... πως θα καλυφθεί...????

 

Για τον ίδιο λόγο δεν θα πετύχει και το μέτρο της αποχής από την αποστολή ΑΠΔ.

 

Αν μπορούσαμε να έχουμε καθολική εφαρμογή από όλους ή από ένα μεγάλο ποσοστό (20-30%), να μην στείλουν δλδ ΑΠΔ, το υπουργείο θα είχε ένα θέμα που θα έπρεπε να λύσει... και δεν θα μπορούσε να επιβάλει στο 30% των εργοδοτών πρόστιμο 10500 για μια πολιτική - κατ' ουσία - πράξη.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

... το θέμα αγγίζει ολόκληρο το στρουμφοχωριό... λογιστές Ελ. επαγγ., λογιστές μισθωτούς, βοηθούς λογιστές, υπαλλήλους γραφείου και άπαντες τους παρατρεχάμενους ... ακόμα και τα οικοδομοτεχνικά (βλέπε βιβλίο απασχόλησης) ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η αποχή από την αποστολή δηλώσεων ήταν ένα μέτρο από την αρχή καμμένο.

 

Δεν υπήρχε περίπτωση να υπάρχει σύμπνοια για πολλούς και διάφορους λόγους.

 

Ο βασικότερος επειδή δεν υπάρχει εξασφάλιση για το day after..... πες ότι δεν στέλνω δήλωση, και τρώω πρόστιμο... πως θα καλυφθεί...????

 

Για τον ίδιο λόγο δεν θα πετύχει και το μέτρο της αποχής από την αποστολή ΑΠΔ.

 

Αν μπορούσαμε να έχουμε καθολική εφαρμογή από όλους ή από ένα μεγάλο ποσοστό (20-30%), να μην στείλουν δλδ ΑΠΔ, το υπουργείο θα είχε ένα θέμα που θα έπρεπε να λύσει... και δεν θα μπορούσε να επιβάλει στο 30% των εργοδοτών πρόστιμο 10500 για μια πολιτική - κατ' ουσία - πράξη.....

Κάπως έτσι το σκέφτομαι κι εγώ ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι,

 

Σήμερα μπορούμε να καταθέσουμε συμπληρωματική ΑΠΔ για εργαζόμενο με 09/2013 & 10/2013 ? Μιλάμε γαι μηδεμινές εισφορές λόγω εκ περιτροπής εργασίας. Ισχύει το 10.500 ή όχι ακόμη? Νομίζω δεν έχει γίνει νόμος ακόμη έτσι δεν είναι?

 

Σας ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

H ασφάλεια αστικής ευθύνης μας καλύπτει?

 

Άντε πες και σε καλύπτει... που πρέπει να κοιτάξεις τους όρους του συμβολαίου για να το σιγουρέψεις...

 

Άμα τύχει και πληρώσει η ασφαλιστική για τη πάρτη σου 10500, το ασφάλιστρο της επόμενης χρονιάς, φαντάζεσαι πόσο θα είναι......????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή αν μπορούμε να μετακυλήσουμε το πρόστιμο κάπου αλλού δεν υπάρχει πρόβλημα;

 

το θέμα είναι πολιτικό και ζήτημα αντίληψης της εξουσίας.

 

Αυτοί που με τα λάθη τους (αν μπορείς να τα πείς λάθη) κατέστρεψαν τη χώρα και τις ζωές των ελλήνων δεν αναγνωρίζουν κανένα λάθος σε ανθρώπους που ζουν καθημερινά με το άγχος της δουλειάς και το φόβο της καταστροφής.

Εφαρμόζουν μια πολιτική που περιγράφεται από την φράση "Τώρα κυβερνάμε εμείς και θα σας...... @#$%&."

 

Τέτοιες αντιλήψεις αντιπαλεύονται μόνο με διαδικασίες μαζικού κινήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άντε πες και σε καλύπτει... που πρέπει να κοιτάξεις τους όρους του συμβολαίου για να το σιγουρέψεις...

 

Άμα τύχει και πληρώσει η ασφαλιστική για τη πάρτη σου 10500, το ασφάλιστρο της επόμενης χρονιάς, φαντάζεσαι πόσο θα είναι......????????

 

Αισιόδοξο σε βρίσκω!

Με μια περίπτωση μόνο θα την γλυτώσεις? Δεν θα τύχει κάτι από καμιά δήλωση, κανέναν παρακρατούμενο....

Όλο και κάτι θα βρεθεί! :angry:

 

Και να μην ξεχνάμε και την παπαριά με την μηνιαία υποβολή συγκεντρωτικής κατάστασης... 

Εδώ αλήθεια πόσο είναι τα πρόστιμα? :blink: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εφοσον περασαν αυτο χωρις να ανοιξει μυτη , ειναι πλεον σιγουροι οτι μπορει να περασουν τα παντα ...

Με τις υγειες μας και χαιρετισματα στους συνδικαλιστες μας της ΠΟΦΕΕ και τους πολιτικους μας του ΟΕΕ , που επιζητουν την ψηφο μας καθε φορα ...

Ντροπη τους ...

Θα ήθελα πάρα πολύ να ήξερα πόσοι απο αυτούς που αναφέρονται στην ποφεε και στην κάθε ποφεε πήγαν να ψηφίσουν στο οεε. Και αν δεν έχουν πάει πως έχουν την απαίτηση να τους προστατέψει κάποιος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για τον ύπνο και τα σπυράκια .. υπάρχουν λύσεις.. :)

για την μανία καταδίωξης συνιστώ..

 

tsipouro.jpg

 

 

Το δοκίμασα αλλά έγινα σαν τον Ορέστη Μακρή!

Έψαχνα για το απέναντι πεζοδρόμιο... :wacko:

 

http://www.youtube.com/watch?v=Y_JYQguhwRI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...