Sign in to follow this  
Followers 0
polycro

ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ ΠΑΓΕΙΩΝ ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ 2013 ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΛΙΟΥΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ?

20 posts in this topic

Αν καταλαβαίνω καλά στον νέο νόμο που ψηφίζεται, αλλάζει το άρθρου 72 του Ν.4172 ως εξής:Οι διατάξεις των άρθρων 24(ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ ΠΑΓΕΙΩΝ), 25, 28 ισχύουν για φορολογικές περιόδους που αρχίζουν από την 1η Ιανουαρίου 2014 και εξής.

'Αρα για την χρήση 2013,δεν αλλάζουμε τους συντελεστές παγείων και  πάμε την αλλαγή με τους νέους συντελεστές για το 2014.Το καταλαβαίνω καλά?Να μην κάνουμε τσάμπα  κόπο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν καταλαβαίνω καλά στον νέο νόμο που ψηφίζεται, αλλάζει το άρθρου 72 του Ν.4172 ως εξής:Οι διατάξεις των άρθρων 24(ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ ΠΑΓΕΙΩΝ), 25, 28 ισχύουν για φορολογικές περιόδους που αρχίζουν από την 1η Ιανουαρίου 2014 και εξής.

'Αρα για την χρήση 2013,δεν αλλάζουμε τους συντελεστές παγείων και  πάμε την αλλαγή με τους νέους συντελεστές για το 2014.Το καταλαβαίνω καλά?Να μην κάνουμε τσάμπα  κόπο.

Για τη χρήση 2013 δες εδώ: ΠΟΛ.1216/24.9.2013

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν καταλαβαίνω καλά στον νέο νόμο που ψηφίζεται, αλλάζει το άρθρου 72 του Ν.4172 ως εξής:Οι διατάξεις των άρθρων 24(ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ ΠΑΓΕΙΩΝ), 25, 28 ισχύουν για φορολογικές περιόδους που αρχίζουν από την 1η Ιανουαρίου 2014 και εξής.

'Αρα για την χρήση 2013,δεν αλλάζουμε τους συντελεστές παγείων και  πάμε την αλλαγή με τους νέους συντελεστές για το 2014.Το καταλαβαίνω καλά?Να μην κάνουμε τσάμπα  κόπο.

 

 Δεν συμφωνώ για την χρήση 2013 πας με τους νέους συντελεστές σύμφωνα με τον 4110.

 

O 4172 αφορά την χρήση από 01/01/2014.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΠΟΛ.1216/24.9.2013

Είναι αυτονόητο ότι στην περίπτωση που κατά την 01/01/2013 κάποια επιχείρηση βρίσκεται σε διαχειριστική περίοδο η οποία έχει αρχίσει πριν την 01/01/2013 και θα κλείσει την διαχειριστική της αυτή περίοδο μετά την 01/01/2013, για τον υπολογισμό των αποσβέσεων των παγίων της θα έχουν εφαρμογή οι διατάξεις του Π.Δ. 299/2003 αποκλειστικά για τη χρήση αυτή και οι νέες διατάξεις θα εφαρμοστούν από την επόμενη περίοδο.

Τι εννοεί ο ποιητής;

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΠΟΛ.1216/24.9.2013

Είναι αυτονόητο ότι στην περίπτωση που κατά την 01/01/2013 κάποια επιχείρηση βρίσκεται σε διαχειριστική περίοδο η οποία έχει αρχίσει πριν την 01/01/2013 και θα κλείσει την διαχειριστική της αυτή περίοδο μετά την 01/01/2013, για τον υπολογισμό των αποσβέσεων των παγίων της θα έχουν εφαρμογή οι διατάξεις του Π.Δ. 299/2003 αποκλειστικά για τη χρήση αυτή και οι νέες διατάξεις θα εφαρμοστούν από την επόμενη περίοδο.

Τι εννοεί ο ποιητής;

Για επιχειρήσεις που κλείνουν 30/6/13 διαχειριστική περίοδο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Δεν συμφωνώ για την χρήση 2013 πας με τους νέους συντελεστές σύμφωνα με τον 4110.

 

O 4172 αφορά την χρήση από 01/01/2014.

Συμπερασματικά, χρήση 2013 και 2014 ίδιοι συντελεστές.Απλά η καινούργια διάταξη επαναλαμβάνει την παλιά.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμπερασματικά ???? ,  χρήση 2013 και 2014 ίδιοι συντελεστές.Απλά η καινούργια διάταξη επαναλαμβάνει την παλιά.  ???

ΠΟΛ.1216/24.9.2013

.............

Προσοχή: Ανεξάρτητα από τα παραπάνω, σας γνωρίζουμε ότι με το άρθρο 24 του Ν.4172/2013 καθορίζεται εκ νέου ο τρόπος και οι συντελεστές απόσβεσης των παγίων περιουσιακών στοιχείων των επιχειρήσεων και σύμφωνα με το άρθρο 72 του ιδίου νόμου, οι νέες διατάξεις περί αποσβέσεων του νόμου αυτού θα ισχύουν για φορολογικές περιόδους που κλείνουν από την 1/1/2014 και μετά.

 

Συνεπώς, όσα αναφέρονται στην παρούσα εγκύκλιο δεν είναι απολύτως σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν.4172/2013 και συνεπώς θα εκδοθεί από την υπηρεσία μας νέα εγκύκλιος για την ανάλυση των διατάξεων του άρθρου 24 του νόμου αυτού.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Δεν συμφωνώ για την χρήση 2013 πας με τους νέους συντελεστές σύμφωνα με τον 4110.

 

O 4172 αφορά την χρήση από 01/01/2014.

Ετσι ακριβώς.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΠΟΛ.1216/24.9.2013

Είναι αυτονόητο ότι στην περίπτωση που κατά την 01/01/2013 κάποια επιχείρηση βρίσκεται σε διαχειριστική περίοδο η οποία έχει αρχίσει πριν την 01/01/2013 και θα κλείσει την διαχειριστική της αυτή περίοδο μετά την 01/01/2013, για τον υπολογισμό των αποσβέσεων των παγίων της θα έχουν εφαρμογή οι διατάξεις του Π.Δ. 299/2003 αποκλειστικά για τη χρήση αυτή και οι νέες διατάξεις θα εφαρμοστούν από την επόμενη περίοδο.

Τι εννοεί ο ποιητής;

Αυτές που έχουν έναρξη διαχειριστικής περιόδου διαχειριστικής περιόδου το 2012 και λήξη το 2013 είτε ετήσια (π.χ. 01.07.2012-31.12.2013), είτε υπερδωδεκάμηνη (π.χ.  01.10.2012 - 31.12.2013)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΑΠΟ 01/01/2013 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΙ ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΑΓΙΩΝ ΘΑ ΔΙΕΝΕΡΓΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΞΕΤΑΖΕΤΑΙ Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΠΟΚΤΗΣΗΣ ΤΟΥΣ ΑΡΘΡΟ 15/04/2013 ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΑΠΟ 01/01/2013 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΙ ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΑΓΙΩΝ ΘΑ ΔΙΕΝΕΡΓΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΞΕΤΑΖΕΤΑΙ Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΠΟΚΤΗΣΗΣ ΤΟΥΣ ΑΡΘΡΟ 15/04/2013 ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ

Μα δεν μιλάμε για ημερομηνίες απόκτησης των παγίων 

Μιλάμε για ημερομηνίες διαχειριστικής περιόδου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Για τη χρήση 2013 με τον 4110/2013 παύει να ισχύει η περίπτωση αποσβέσεων ακινήτων σε οικόπεδο τρίτου ανάλογα με την διάρκεια των έτών μίσθωσης ? (ισομερώς) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για τη χρήση 2013 δες εδώ: ΠΟΛ.1216/24.9.2013

Mια ερωτηση κ απο μενα ,όταν λεμε για παγια ( επιπλα κ λοιπό εξοπλισμο δηλ ) με βαση την Πολ 1216/13 ο συντελεστης ειναι ποιος?

Εγω θεωρώ οτι ειναι 10%  διαβαζοντας την : Μηχανήματα, εξοπλισμός (εκτός Η/Υ και λογισμικού), μέσα μεταφοράς ατόμων, άυλα στοιχεία, δικαιώματα, έξοδα πολυετούς απόσβεσης και λοιπά πάγια στοιχεία, δέκα τοις εκατό (10%)  Σωστά?

 

Για τη χρηση 2013 λοιπόν ,θα υπολογισουμε 10% Απόσβεση στα συγκεκριμενα παγια?

 

Ευχαριστώ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΑΠΟ 01/01/2013 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΙ ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΑΓΙΩΝ ΘΑ ΔΙΕΝΕΡΓΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΞΕΤΑΖΕΤΑΙ Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΠΟΚΤΗΣΗΣ ΤΟΥΣ ΑΡΘΡΟ 15/04/2013 ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ

 

Τελικά  οι απόσβεσεις  υπολογίζονται  με του νέους συντελεστές  και στα νεα και  πάλαια πάγια  (αγορα πριν τη 1/1/2013) σωστά ?

Αρχίζω και αμφιβάλλω  για τα πάντα ,μα τίποτα να μην είναι ξεκάθαρο…..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικά  οι απόσβεσεις  υπολογίζονται  με του νέους συντελεστές  και στα νεα και  πάλαια πάγια  (αγορα πριν τη 1/1/2013) σωστά ?

Αρχίζω και αμφιβάλλω  για τα πάντα ,μα τίποτα να μην είναι ξεκάθαρο…..

Σωστά..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mια ερωτηση κ απο μενα ,όταν λεμε για παγια ( επιπλα κ λοιπό εξοπλισμο δηλ ) με βαση την Πολ 1216/13 ο συντελεστης ειναι ποιος?

Εγω θεωρώ οτι ειναι 10%  διαβαζοντας την : Μηχανήματα, εξοπλισμός (εκτός Η/Υ και λογισμικού), μέσα μεταφοράς ατόμων, άυλα στοιχεία, δικαιώματα, έξοδα πολυετούς απόσβεσης και λοιπά πάγια στοιχεία, δέκα τοις εκατό (10%)  Σωστά?

 

Για τη χρηση 2013 λοιπόν ,θα υπολογισουμε 10% Απόσβεση στα συγκεκριμενα παγια?

 

Ευχαριστώ....

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17264

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16161

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την εχω διαβασει κ την πολ κ τα σχετικα αρθρα,με μπερδεψε αρκετα ομως  ενας πινακας που ειχε αναρτηθει μαζι με την πολ κ εκανε λογο για 2 συνετλεστες 10% κ 4% στον εξοπλισμο...  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.