Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
adel

Διακοπή ατομικής του πατέρα και έναρξη του υιού στο ίδιο μέρος και ίδια μέρα. Έχει υπεραξία ?

Question

Την ίδια μέρα θα γίνει διακοπή ατομικής του πατέρα και έναρξη του υιού με το ίδιο αντικείμενο. Έχει υπεραξία ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

10 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Ο πατέρας μεταβιβάζει λόγω συνταξιοδότησης? Αν ναι δεν θα πληθωθεί υπεραξία ,χρειάζεται όμως να κάνετε ολη την διαδικασία δλδ έντυπα ,πιστοποιητικό εγγυτέρων συγγενων,αντίγραφο αίτησης στον ΟΑΕΕ (ή αλλο ταμείο) για συνταξιοδότηση.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αναμένει έλεγχο από επιτροπή για αναπηρική. Με τις απεργίες έχει κολλήσει άρα δεν υπάρχουν ενέργειες και δεν μποραί να δικαιολογήσει στην ΔΟΥ λόγω συνταξιοδότησης.

Δεν υπάρχει μία απόφαση για κατάργηση της υπεραξίας σε περίπτωση έναρξης στον ίδιο χώρο επιχείρησης με το ίδιο αντικείμενο ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αναμένει έλεγχο από επιτροπή για αναπηρική. Με τις απεργίες έχει κολλήσει άρα δεν υπάρχουν ενέργειες και δεν μποραί να δικαιολογήσει στην ΔΟΥ λόγω συνταξιοδότησης.

Δεν υπάρχει μία απόφαση για κατάργηση της υπεραξίας σε περίπτωση έναρξης στον ίδιο χώρο επιχείρησης με το ίδιο αντικείμενο ?

Μεταβίβαση ατομικής επιχείρησης ή μεριδίων ΟΕ ή ΕΕ σε παιδιά ή σύζυγο λόγω συνταξιοδότησης

Η υπεραξία που προκύπτει λόγω μεταβίβασης ατομικής επιχείρησης ή μεριδίου ΟΕ ή ΕΕ από γονέα προς τα τέκνα του ή από σύζυγο προς σύζυγο λόγω συνταξιοδότησής του με αβιβάζοντος δεν υπόκειται σε φόρο υπεραξίας από 1.1.2001 (άρθρο 13 παρ. 1α Ν 2238/1994, Εγκ. 1029272/Πολ. 1112/28.3.2002). Οφείλεται όμως χαρτόσημο 2,40%, διότι στη συγκεκριμένη αυτή περίπτωση, το μόνο που άλλαξε είναι το ποσοστό του φόρου υπεραξίας που από 20% έγινε 0% και τίποτε άλλο (σχετικό άρθρο 13 παρ. 1α Ν 2238/1994, Εγκ. Πολ. 1118/23.3.00, Πολ. 1112/28.3.2002).Για να μην καταβάλλεται φόρος υπεραξίας στην περίπτωση αυτή, θα πρέπει να προσκομίζεται στη ΔΟΥ κυρωμένο φωτοαντίγραφο της σχετικής αίτησης για συνταξιοδότηση που υποβλήθηκε στον αρμόδιο συνταξιοδοτικό φορέα ή να υποβάλλεται στη ΔΟΥ υπεύθυνη δήλωση του Ν 1599/1986 που θα δηλώνεται ότι μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα θα προσκομισθεί η προαναφερθείσα αίτηση συνταξιοδότησης (ΕγκΥπΟικ 1010043/31.1.2000, Πολ. 1112/28.3.2002), καθώς και ένα αντίγραφο οικογενειακής κατάστασης, από το οποίο να αποδεικνύεται ότι πρόκειται για συγγένεια μεταξύ πατέρα ή μάνας και παιδιού κ.λπ. Στην περίπτωση αυτή, θα πρέπει να εκδίδεται και ένα τιμολόγιο-δελτίο αποστολής( το γνωστο ΤΔΑΠ) κατά τη μεταβίβαση του μεριδίου ή της επιχείρησης (άρθρο 13 παρ. 1 Ν 2238/1994) και να αναγράφεται πάνω σε αυτό η καθαρή θέση και το χαρτόσημο 2,40% καθώς και η ένδειξη «λόγω συνταξιοδότησης».

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Με τι νέες διατάξεις περί κατάργησης της υπεραξίας τι ισχύει  τώρα ?

Και η καθαρή θέση πως θα προσδιορισθεί ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ποιες είναι οι νέες διατάξεις που καταργούν την υπεραξία?

 

απ όσο γνωρίζω η υποβολή του εντύπου καταργήθηκε..και αναμένουμε την απόφαση για τον υπολογισμό της..

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Πρώτον είχαμε αυτά ως εξελίξεις:

 

ΠΟΛ.1169/2.8.2011

 

Αρ. πρωτ.: Δ12 Α 1040935 ΕΞ 7.3.2012

 

 

Δεύτερον, για τα μετά την 1η Ιαν 2014, έχουμε την κατάργηση του άρθρου 13 του 2238 και την εισαγωγή του (αντίστοιχου) άρθρου 42 του 4172/2013 καθώς και του άρθρου 43 για τον συντελεστή του φόρου...

 

Για το τεχνικό κομμάτι, τελλούμε εν αναμονή ως γνωστό.............

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σε σχετική ερώτηση πριν από 2 ημέρες στη ΔΟΥ Α Αθηνών έχει καταργηθεί η οποιαδήποτε υπεραξία.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εχει καταργηθεί η προκαταβολή φόρου για την όποια υπεραξία . Να συστήσετε στους υπαλλήλους της ΔΟΥ αυτής , να διαβάζουν και το νόμο , τον οποίο εκ της θέσεως που κατέχουν θα πρέπει και να εφαρμόζουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εχει καταργηθεί η προκαταβολή φόρου για την όποια υπεραξία . Να συστήσετε στους υπαλλήλους της ΔΟΥ αυτής , να διαβάζουν και το νόμο , τον οποίο εκ της θέσεως που κατέχουν θα πρέπει και να εφαρμόζουν.

Καλημέρα - καλημέρα!!!!

 

Τελικά πολύ μπερδεμένα τα πράγματα σχετικά με την υπεραξία στις περιπτωσεις μεταβίβασης επιχείρησης.

 

Πρακτικά, θα μπορούσε να με ενημερώσει κάποιος τι θα ισχύει σε περίπτωση Μικροβιολόγου στον ίδιο χώρο στον οποίον λειτουργεί μέχρι τώρα Μικριβιολογικό επίσης Ιατρείο στην περίπτωση που:

α) Ο παλιός μεταβιβάσει όλο τον εξοπλισμό του στο νεο μικροβιολόγο που κάνει έναρξη και

β) Ο παλιός κάνει διακοπή εργασιων χωρίς να μεταβιβάσει τα μηχανήματά του στον νέο.

 

Πριν λίγες μέρες προβήκαμε στην έναρξη εργασιών του νέου μικροβιολόγου χωρίς αυτοψία μάλιστα και χωρίς να μας ρωτήσουν τι λειτουργούσε προηγούμενα στον ίδιο χώρο!

 

Υπάρχει περίπτωση να μας ζητηθεί υπεραξία εκ των υστέρων ή έχει αλλάξει κάτι και με διαφεύγει???

 

Ευχαριστώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×