Jump to content
  • 0

Κατάργηση πρόσθετων βιβλίων των υπόχρεων του άρθρου 4 παράγραφος 23


MNT

Question

Σύμφωνα με τον ΚΦΑΣ απο 1/1/14 καταργούνται τα πρόσθετα βιβλία στους υπόχρεους του άρθρου 4 παράγραφος 23 οι οποίοι μέχρι τώρα είχαν αθεώρητες αποδείξεις λόγω των πρόσθετων βιβλίων .Απο τώρα και στο εξής θα διατηρηθούν οι αθεώρητες αποδείξεις ή πρέπει να τις θεωρήσουμε?

Link to post
Share on other sites
  • Answers 214
  • Created
  • Last Reply

Top Posters For This Question

Top Posters For This Question

Popular Posts

Αυτοί που γράφουν την ΠΟΛ την περιμένουν κιόλας !!!!! .Από ποιόν, από τον Αγιο Βασίλη.?

Νικολήδες (Nikos_b & NikosPetsas) διαφωνώ κάθετα... Αν η "Νομοθεσία της Σπόντας" σας ικανοποιεί, εμένα μου προκαλεί τουλάχιστον εμετό.   Δεν διαφωνώ για το σκεπτικό σας, και μάλλον έτσι θα κατα

για να καταλάβω ρε μάγκες.. έστω ότι βγαίνει σήμερα απόφαση να βάλουν όλοι φτμ..τι θα γίνει δηλαδή? θα ανοίξουν αύριο τα μαγαζιά και όλοι θα τρέχουν να αγοράσουν μηχανές?   μην τους κάνετε το χατίρ

Recommended Posts

  • 0

ΤΟ ινστιτούτο αισθητικής που έκοβε στην ταμειακή και την παροχή (νύχια,σολάριουμ.......) και την λιανική πώληση εμπορευμάτων (καλλυντικά) τι θα κάνει.Το πρόσθετο θα το σταματήσει.Με την παροχή κ την λιανική όμως?

Link to post
Share on other sites
  • 0

ΤΟ ινστιτούτο αισθητικής που έκοβε στην ταμειακή και την παροχή (νύχια,σολάριουμ.......) και την λιανική πώληση εμπορευμάτων (καλλυντικά) τι θα κάνει.Το πρόσθετο θα το σταματήσει.Με την παροχή κ την λιανική όμως?

Π.Υ και λιανική με την ΦΤΜ που ήδη εχει

Link to post
Share on other sites
  • 0

Φροντηστηρια μπορουν να εκδιδουν πια αθεωρητες απυ η να συνεχισουν αυτες που ειχαν ηδη σβηνοντας το αθεωρητο βαση πολ?...?βεβαια αν θελουν μπορουν να βαλουν ταμειακη μηχανη δεν τους το απαγορευει κανενας απλα δεν ειναι υποχρεωτικο γι αυτους?ας μου τα επιβεβαιωση καποιος αυτα

Link to post
Share on other sites
  • 0

Φροντηστηρια μπορουν να εκδιδουν πια αθεωρητες απυ η να συνεχισουν αυτες που ειχαν ηδη σβηνοντας το αθεωρητο βαση πολ?...?βεβαια αν θελουν μπορουν να βαλουν ταμειακη μηχανη δεν τους το απαγορευει κανενας απλα δεν ειναι υποχρεωτικο γι αυτους?ας μου τα επιβεβαιωση καποιος αυτα

εγω θα σβησω με ενα μαρκαδορακι το βασει πολ 1083 ,γιατι να πανε χαμενες?

Link to post
Share on other sites
  • 0

Εχω μια απορία!

Η ΠΟΛ 1001/2.1.2014 αναφέρεται μόνο στην εξαίρεση από τη χρήση ταμειακής μηχανής. Δεν αναφέρει πουθενά αν τα στοιχεία που θα εκδίδονται είναι αθεώρητα ή θεωρημένα!!

Γιατί να μήν υποθέσω οτι με βάση τον ΚΦΑΣ οι αποδείξεις λιανικής (για παροχή υπηρεσιών) πρέπει να είναι θεωρημένες??

Αφου είχαν αθεώρητες λόγω του πρόσθετου βιβλίου, τώρα που καταργήθηκε το πρόσθετο βιβλίο και δεν καλύπτονται από αυτό κατά τη γνώμη μου θα πρέπει ννα έχουν θεωρημένες ΑΠΥ όπως και όλοι οι υπόλοιποι.

Απλώς είναι τόσο μ@λ@κες που ως συνήθως τις γράφουν στο πόδι και πρέπει εμείς να κάνουμε τις Πυθίες.

Καλή χρονιά.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Αναλυτικά τα επαγγέλματα που δεν είναι υπόχρεοι χρήσης ΦΤΜ από 1.1.2014 και για ένα χρόνο.

[03.01.2014]

 

Δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ η εγκύκλιος με τα επαγγέλματα που σύμφωνα με το Δ.τύπου του ΥΠΟΙΚ δεν είναι υπόχρεοι στην τήρηση φορολογικής ταμειακής μηχανής.

Ορίζουμε τους υπόχρεους απεικόνισης συναλλαγών του Κώδικα Φορολογικής Απεικόνισης Συναλλαγών (ν. 4093/2012 υποπαράγραφος Ε1) που εξαιρούνται από τη χρησιμοποίηση φορολογικών ταμειακών μηχανών ως εξής:

1. Οι παρακάτω κατηγορίες υπόχρεων απεικόνισης συναλλαγών δύνανται να μη χρησιμοποιούν φορολογική ταμειακή μηχανή του ν. 1809/1988 (ΦΕΚ 222 Α΄), για την έκδοση των αποδείξεων λιανικών συναλλαγών, ανεξάρτητα από την κατηγορία των βιβλίων που τηρούν και την μορφή του φορέα τους (φυσικά ή νομικά πρόσωπα):

α) Ο εκμεταλλευτής χώρου διαμονής ή φιλοξενίας, εκπαιδευτηρίου, παιδικού σταθμού, κλινικής ή θεραπευτηρίου, κέντρων αισθητικής, γυμναστηρίων, χώρου στάθμευσης, καθώς και οι γιατροί και οδοντίατροι. 

β) Ο εκμεταλλευτής θεαμάτων, ο πράκτορας κρατικών λαχείων, ΠΡΟΠΟ, ΛΟΤΤΟ και συναφών, η επιχείρηση μεταφοράς προσώπων γενικά, με εξαίρεση τον εκμεταλλευτή ΤΑΞΙ.

γ) Ο κατά παραγγελία αυτοαπασχολούμενος (φυσικό πρόσωπο) ράπτης ή ράπτρια, ο αυτοαπασχολούμενος (φυσικό πρόσωπο) ράπτης ή ράπτρια που επιδιορθώνει ενδύματα και υφασμάτινα είδη, γενικώς, καθώς και ο εκμεταλλευτής ιαματικών πηγών του Ε.Ο.Τ.

δ) Ο υπόχρεος απεικόνισης συναλλαγών που ασκεί το επάγγελμα του κτηνιάτρου, φυσιοθεραπευτή, βιολόγου, ψυχολόγου, μαίας, δικηγόρου, συμβολαιογράφου,άμισθου υποθηκοφύλακα, δικαστικού επιμελητή, αρχιτέκτονα, μηχανικού, τοπογράφου, χημικού, γεωπόνου, γεωλόγου, δασολόγου, ωκεανογράφου, σχεδιαστή, δημοσιογράφου, συγγραφέα, διερμηνέα, ξεναγού, μεταφραστή, καθηγητή ή δασκάλου, καλλιτέχνη γλύπτη ή ζωγράφου ή σκιτσογράφου ή χαράκτη, ηθοποιού, εκτελεστή μουσικών έργων ή μουσουργού, καλλιτεχνών των κέντρων διασκέδασης, χορευτή, χορογράφου, σκηνοθέτη, σκηνογράφου, ενδυματολόγου, διακοσμητή, οικονομολόγου, αναλυτή, προγραμματιστή, ερευνητή ή συμβούλου επιχειρήσεων, λογιστή ή φοροτέχνη, αναλογιστή, κοινωνιολόγου, κοινωνικού λειτουργού, εμπειρογνώμονα, ομοιοπαθητικού, εναλλακτικής θεραπείας, ψυχοθεραπευτή, λογοθεραπευτή, λογοπαθολόγου και λογοπεδικού, με εξαίρεση τις ανώνυμες εταιρείες, τις εταιρείες περιορισμένης ευθύνης και τις ιδιωτικές κεφαλαιουχικές εταιρείες.

ε) Ο εκμεταλλευτής γεωργικών μηχανημάτων ή ελαιουργείου ή αλευρομύλου ή εργοστασίου αποφλοίωσης ρυζιού.

στ) Ο υπόχρεος απεικόνισης συναλλαγών που ασχολείται με την κατασκευή οποιουδήποτε τεχνικού έργου (όπως ξυλουργός, σιδηρουργός, υδραυλικός, ηλεκτρολόγος, κτίστης και γενικά όσοι ασχολούνται με οικοδομικές εργασίες), καθώς και ο κατασκευαστής επιταφίων μνημείων (μαρμαρογλυφείων).

ζ) Ο υπόχρεος απεικόνισης συναλλαγών που διατηρεί κτηματομεσιτικό γραφείο, γραφείο τελετών, γραφείο συνοικεσίων, γραφείο διεκπεραίωσης εμπιστευτικών εργασιών, γραφείο ευρέσεως εργασίας.

η) Η επιχείρηση ημερήσιου και περιοδικού τύπου για την είσπραξη συνδρομών, ενοικίασης επιβατηγών αυτοκινήτων, έκδοσης κοινοχρήστων λογαριασμών πολυκατοικιών, καθαρισμού και απολύμανσης κατοικιών, επισκευής και συντήρησης ανελκυστήρων και λοιπών εγκαταστάσεων κατοικιών, η επιχείρηση μεταφοράς αγαθών. 

Οι υπόχρεοι απεικόνισης συναλλαγών των ανωτέρω περιπτώσεων α΄ και δ΄ έως και η΄, δύνανται να μη χρησιμοποιούν φορολογική ταμειακή μηχανή του ν. 1809/1988 (ΦΕΚ 222 Α΄), για την έκδοση των αποδείξεων λιανικών συναλλαγών με την προϋπόθεση ότι, στις εκδιδόμενες αποδείξεις αναγράφουν και το ονοματεπώνυμο και τη διεύθυνση του πελάτη, με εξαίρεση τον εκμεταλλευτή χώρου στάθμευσης, που μπορεί να αναγράφει τον αριθμό κυκλοφορίας του οχήματος του πελάτη. 

2. Οι αποδείξεις λιανικών συναλλαγών της παραγράφου 5 του άρθρου 7 του Κ.Φ.Α.Σ., καθώς και οι αποδείξεις που εκδίδονται εκτός της επαγγελματικής εγκατάστασης του υπόχρεου απεικόνισης συναλλαγών, εξαιρούνται από τη χρησιμοποίηση φορολογικής ταμειακής

μηχανής, με εξαίρεση τους πωλητές (αγρότες – μεταπωλητές) σε λαϊκές αγορές. 

3. Όσοι από τους πιο πάνω υπόχρεους απεικόνισης συναλλαγών, εκτός από τη συγκεκριμένη δραστηριότητα για την οποία τους παρέχεται η δυνατότητα να μη χρησιμοποιούν φορολογική ταμειακή μηχανή διατηρούν μόνιμη επαγγελματική εγκατάσταση (κατάστημα), από την οποία πωλούν λιανικώς αγαθά ή παρέχουν υπηρεσίες στο κοινό (π.χ. ηλεκτρολόγοι, υδραυλικοί, που πωλούν ηλεκτρολογικά ή υδραυλικά είδη) ή από την επαγγελματική τους εγκατάσταση ασκούν παράλληλα και άλλη δραστηριότητα για την οποία υπάρχει υποχρέωση χρησιμοποίησης φορολογικής ταμειακής μηχανής (π.χ. ράπτης ή ράπτρια που πωλεί και έτοιμα ενδύματα ή εσώρουχα κ.λπ.), υποχρεούνται να εκδίδουν τις αποδείξεις λιανικών συναλλαγών, τουλάχιστον για τη δραστηριότητά τους αυτή, με τη χρήση φορολογικής ταμειακής μηχανής.

4. Η απόφαση του Υπουργού Οικονομικών 1014655/185/ 0015/ΠΟΛ.1037/12.2.1992 (ΦΕΚ 128 Β΄) «Κατηγορίες επιτηδευματιών που εξαιρούνται από τη χρησιμοποίηση φορολογικών ταμειακών μηχανών του ν. 1809/1988» καταργείται.

5. Η παρούσα απόφαση ισχύει από 1.1.2014 έως και 31.12.2014.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Εχω μια απορία!

Η ΠΟΛ 1001/2.1.2014 αναφέρεται μόνο στην εξαίρεση από τη χρήση ταμειακής μηχανής. Δεν αναφέρει πουθενά αν τα στοιχεία που θα εκδίδονται είναι αθεώρητα ή θεωρημένα!!

Γιατί να μήν υποθέσω οτι με βάση τον ΚΦΑΣ οι αποδείξεις λιανικής (για παροχή υπηρεσιών) πρέπει να είναι θεωρημένες??

Αφου είχαν αθεώρητες λόγω του πρόσθετου βιβλίου, τώρα που καταργήθηκε το πρόσθετο βιβλίο και δεν καλύπτονται από αυτό κατά τη γνώμη μου θα πρέπει ννα έχουν θεωρημένες ΑΠΥ όπως και όλοι οι υπόλοιποι.

Απλώς είναι τόσο μ@λ@κες που ως συνήθως τις γράφουν στο πόδι και πρέπει εμείς να κάνουμε τις Πυθίες.

Καλή χρονιά.

 

 

Σωστή κατά βάση η σκέψη σου αλλά δυστηχώς δεν είναι έτσι .

Αθεώρητα πλέον . Και όσοι χρησιμοποιούσαν ΕΑΦΔΣΣ ή ταμειακή και δεν είχαν πρόσθετο βιβλίο, μπορούν πλέον να κόβουν αθεώρητες ΑΠΥ για τις λινικές συναλλαγές παροχής υπηρεσιών.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Εχω μια απορία!

Η ΠΟΛ 1001/2.1.2014 αναφέρεται μόνο στην εξαίρεση από τη χρήση ταμειακής μηχανής. Δεν αναφέρει πουθενά αν τα στοιχεία που θα εκδίδονται είναι αθεώρητα ή θεωρημένα!!

Γιατί να μήν υποθέσω οτι με βάση τον ΚΦΑΣ οι αποδείξεις λιανικής (για παροχή υπηρεσιών) πρέπει να είναι θεωρημένες??

Αφου είχαν αθεώρητες λόγω του πρόσθετου βιβλίου, τώρα που καταργήθηκε το πρόσθετο βιβλίο και δεν καλύπτονται από αυτό κατά τη γνώμη μου θα πρέπει ννα έχουν θεωρημένες ΑΠΥ όπως και όλοι οι υπόλοιποι.

Απλώς είναι τόσο μ@λ@κες που ως συνήθως τις γράφουν στο πόδι και πρέπει εμείς να κάνουμε τις Πυθίες.

Καλή χρονιά.

ΠΟΛ 1001/2014

(ΦΕΚ Β' 2/02-01-2014)

Ο ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

Έχοντας υπόψη:

1. Τις διατάξεις της παραγράφου 2 του άρθρου 1 του ν. 1809/1988 «Καθιέρωση Φορολογικών Μηχανισμών και άλλες διατάξεις» (ΦΕΚ 222 Α΄), όπως ισχύουν.

2. Την απόφαση του Υπουργού Οικονομικών 1014655/185/0015/ΠΟΛ.1037/12.2.1992 (ΦΕΚ 128 Β΄) «Κατηγορίες επιτηδευματιών που εξαιρούνται από τη χρησιμοποίηση φορολογικών ταμειακών μηχανών του ν. 1809/1988».

3. Την αριθμ. ΥΠΟΙΚ 07927 ΕΞ/19.9.2012 (ΦΕΚ 2574 Β΄) απόφαση του Πρωθυπουργού και του Υπουργού Οικονομικών «Ανάθεση αρμοδιοτήτων στον Υφυπουργό Οικονομικών Γεώργιο Μαυραγάνη».

4. Ότι, από 1.1.2014, με την κατάργηση των υποχρεώσεων τήρησης πρόσθετων βιβλίων και της θεώρησης φορολογικών στοιχείων, που προβλέπονται από τον Κώδικα Φορολογικής Απεικόνισης Συναλλαγών (ν. 4093/2012, υποπαράγραφος Ε1),

 

..αρα  το γνωριζαμε  ..και  το  επαναλαμβανει  εδω.........αρα  εφαρμοζεται ....εδω ... οτι ακριβως  ειχε  ψηφιστει  με  ν.   4093/12

 

αρ  εχεις εκπλαγει  ...  στο  μονο  που δεν ειχαμε καμμια  εκπληξη    ?????          :)

 

καλη χρονια

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους

Να επανελθω στους γιατρούς οι οποίοι πέρα από το πρόσθετο βιβλίο που καταργήθηκε και πλέον θα εκδίδουν απλώς αθεώρητες  (χωρίς χρήση ΦΤΜ) απυ σύμφωνα με τα τελευταία νέα,εξέδιδαν θεωρημένες αποδείξεις για παροχή υπηρεσιών εκτός ιατρείου.Αν καταλαβα καλά πλέον και για τέτοιου είδους παροχή θα εκδίδουν από το ίδιο στέλεχος στους ασθενείς  τους? 1)Τις υπόλοιπες θεωρημένες αποδείξεις τους θα τις φυλάξουν ή θα πρέπει να εξαντληθούν τα στελέχη.2) Τις υπόλοιπες αθεώρητες που έχουν με σήμανση  "αθεωρητα βασει πολ 1083/03", θα τις τελειώσουν ή θα αρχίσουν να εκδίδουν από την αρχή? και με τι αρίθμηση?

Link to post
Share on other sites
  • 0

Σωστή κατά βάση η σκέψη σου αλλά δυστηχώς δεν είναι έτσι .

Αθεώρητα πλέον . Και όσοι χρησιμοποιούσαν ΕΑΦΔΣΣ ή ταμειακή και δεν είχαν πρόσθετο βιβλίο, μπορούν πλέον να κόβουν αθεώρητες ΑΠΥ για τις λινικές συναλλαγές παροχής υπηρεσιών.

ινστιτουτο Αισθητικης το οποίο έχει ταμειακη μηχανή λογω της εμποριας καλλυντικών μπορεί να προσθέσει στην ταμειακή και παροχη υπηρεσιων ώστε να μην κόβει μπλοκάκι σωστα?

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα. Με τις φορτωτικές τι θα κάνουμε γνωρίζει κανείς αν θα πρέπει να αλλάξουν σε ΤΠΥ ή αν συνεχίσουν έτσι μέχρι εξαντλήσεως(δική μας..) δεν είναι παράβαση μιας που κατ' ουσίαν Τιμολόγιο είναι???

Link to post
Share on other sites
  • 0

ινστιτουτο Αισθητικης το οποίο έχει ταμειακη μηχανή λογω της εμποριας καλλυντικών μπορεί να προσθέσει στην ταμειακή και παροχη υπηρεσιων ώστε να μην κόβει μπλοκάκι σωστα?

γνωριζετε?

Link to post
Share on other sites
  • 0

Σωστή κατά βάση η σκέψη σου αλλά δυστηχώς δεν είναι έτσι .

Αθεώρητα πλέον . Και όσοι χρησιμοποιούσαν ΕΑΦΔΣΣ ή ταμειακή και δεν είχαν πρόσθετο βιβλίο, μπορούν πλέον να κόβουν αθεώρητες ΑΠΥ για τις λινικές συναλλαγές παροχής υπηρεσιών.

Δεν υπάρχει η λέξη θεωρημένα από 1/1/2014

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα. Με τις φορτωτικές τι θα κάνουμε γνωρίζει κανείς αν θα πρέπει να αλλάξουν σε ΤΠΥ ή αν συνεχίσουν έτσι μέχρι εξαντλήσεως(δική μας..) δεν είναι παράβαση μιας που κατ' ουσίαν Τιμολόγιο είναι???

 

Καμμιά ιδέα???

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλη χρονια σε ολους.

 

Σε περιπτωση αυτοματων πωλητων αναψυκτικων που εκδιδαμε χειρογραφες αποδειξεις γνωριζει κανεις τι κανουμε τωρα (Ηταν σε επιχειρηση φυλαξης σκαφων που καταργειται το προσθετο βιβλιο)

 

καθως και στις περιπτωσεις τιμολογιων παροχης υπηρεσιων που ειχαμε ορισει 2 η 3 σειρες εκδιδουμε απο δω και περα τιμολογιο και χρησιμοποιουμε τις αντιστοιχες σειρες χωρις να το δηλωσουμε καπου?

 

Ευχαριστω

Link to post
Share on other sites
  • 0

Σωστή κατά βάση η σκέψη σου αλλά δυστηχώς δεν είναι έτσι .

Αθεώρητα πλέον . Και όσοι χρησιμοποιούσαν ΕΑΦΔΣΣ ή ταμειακή και δεν είχαν πρόσθετο βιβλίο, μπορούν πλέον να κόβουν αθεώρητες ΑΠΥ για τις λινικές συναλλαγές παροχής υπηρεσιών.

ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΑΝ ΣΒΗΣΟΥΝ ΤΟ ΑΘΕΩΡΗΤΩ ΒΑΣΗ ΠΟΛ.. ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ?

ΚΑΙ ΤΑ 10000 ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΓΡΟΤΕΣ ΠΩΣ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΗΛΩΣΑΝ ΣΤΟ Ε1 Η ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΤΙΜ.ΑΓΟΡΑΣ ΑΓΡ.ΠΡΟΙΟΝΤ ?

Link to post
Share on other sites
  • 0

Για να δούμε τώρα με την κατάργηση του πρόσθετου βιβλίου, η ΑΠΥ σε φροντιστήρια κλπ όπου είναι διαρκής η παροχή της υπηρεσίας πότε θα εκδίδεται? Έχει κανείς καμία ιδέα? Σκέφτομαι για την αρχή εκάστου μήνα.και αναφορά οτι πρόκειται για τις υπηρεσίες του μήνα.

Link to post
Share on other sites
  • 0

ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΑΝ ΣΒΗΣΟΥΝ ΤΟ ΑΘΕΩΡΗΤΩ ΒΑΣΗ ΠΟΛ.. ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ?

ΚΑΙ ΤΑ 10000 ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΓΡΟΤΕΣ ΠΩΣ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΗΛΩΣΑΝ ΣΤΟ Ε1 Η ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΤΙΜ.ΑΓΟΡΑΣ ΑΓΡ.ΠΡΟΙΟΝΤ ?

 Μπορούν αλλά ΠΡΟΣΟΧΗ να μη το σβήσουν με μπλάνκο μόνο με μαρκαδόρο μαύρου χρώματος

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...