Jump to content
  • 0

Κατάργηση πρόσθετων βιβλίων των υπόχρεων του άρθρου 4 παράγραφος 23


MNT

Question

Σύμφωνα με τον ΚΦΑΣ απο 1/1/14 καταργούνται τα πρόσθετα βιβλία στους υπόχρεους του άρθρου 4 παράγραφος 23 οι οποίοι μέχρι τώρα είχαν αθεώρητες αποδείξεις λόγω των πρόσθετων βιβλίων .Απο τώρα και στο εξής θα διατηρηθούν οι αθεώρητες αποδείξεις ή πρέπει να τις θεωρήσουμε?

Link to post
Share on other sites
  • Answers 214
  • Created
  • Last Reply

Top Posters For This Question

Top Posters For This Question

Popular Posts

Αυτοί που γράφουν την ΠΟΛ την περιμένουν κιόλας !!!!! .Από ποιόν, από τον Αγιο Βασίλη.?

Νικολήδες (Nikos_b & NikosPetsas) διαφωνώ κάθετα... Αν η "Νομοθεσία της Σπόντας" σας ικανοποιεί, εμένα μου προκαλεί τουλάχιστον εμετό.   Δεν διαφωνώ για το σκεπτικό σας, και μάλλον έτσι θα κατα

για να καταλάβω ρε μάγκες.. έστω ότι βγαίνει σήμερα απόφαση να βάλουν όλοι φτμ..τι θα γίνει δηλαδή? θα ανοίξουν αύριο τα μαγαζιά και όλοι θα τρέχουν να αγοράσουν μηχανές?   μην τους κάνετε το χατίρ

214 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Νικολήδες (Nikos_b & NikosPetsas) διαφωνώ κάθετα...

Αν η "Νομοθεσία της Σπόντας" σας ικανοποιεί, εμένα μου προκαλεί τουλάχιστον εμετό.

 

Δεν διαφωνώ για το σκεπτικό σας, και μάλλον έτσι θα καταλήξει....

 

Αλλά...

 

...αλλά όταν υπάρχει ο Ν. 1809/88 με τις Φ.Τ.Μ. που λέει ότι απαλλάσσονται οι "τάδε" με Υπουργική απόφαση που πρέπει να δημοσιευθεί σε Φ.Ε.Κ. (σ.σ. Φ.Ε.Κ. 128/27.2.92) και να καταγράφει τους ελεύθερους επαγγελματίες ως απαλλασόμενους ΚΑΙ επειδή χάσαμε την λέξη "ελεύθερος επαγγελματίας" από 1/1/2014 ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ να συμπεράνουμε, άνετα, εν καιρό αίθριο και με κλίμα χαλαρό,  αυτά που συμπεράνατε εσείς, συγνώμη,  αλλά κάτι δεν πάει καλά. Και το ότι,  τόσοι συνάδελφοι,  έχουν αναστολές υποδηλώνει -  μα τα χίλια φεγγάρια -  μια προχειρότητα στο νομοθέτημα....   -_- ...Έτσι Νικολάκη;;;   ^_^   

 

Και στο κάτω κάτω τις γραφής, τόσο δύσκολο είναι -  που να μας πάρει ο διάβολος (σ.σ. της Τασμανίας), αλλά και να μας σηκώσει,  να πούνε μια φράση "ΟΛΟΙ ΜΕ Φ.Τ.Μ." και να τελειώνουμε;    :angry:

Δηλαδή με το υφιστάμενο νομοθετικό πλαίσιο σήμερα 29/12/13 μπορεί να πάρει κανείς το ρίσκο να υποθέσει ότι θα υπάρξει μεταβατική περίοδος προσαρμογής από 1/1/2014, όπως γινόταν κατά κανόνα έως το 2013 και να συμβουλεύσει έτσι τους πελάτες του ειδικά αν πρόκειται για εταιρίες κάποιου μεγέθους ?

 

Κι εγώ νομίζω και ελπίζω ότι θα υπάρξει αυτή η μεταβατική περίοδος. Αν είναι επαγγελματίες και οι κύριοι του Υπουργείου Οικονομικών ας εκδώσουν κάποια ΠΟΛ ή έστω κάποια διευκρινιστική ανακοίνωση έως την Τρίτη - όχι μετά την 1/1/2014 !

 

Διευκρίνηση : ο στόχος των παρεμβάσεών μου στο θέμα αυτό εδώ και αρκετές ημέρες είναι να αφυπνίσει κόσμο - ανησυχώ πολύ γιατί δεν βλέπω πολλούς συναδέλφους να αντιδρούν και έτσι μάλλον θα πάμε αδιάβαστοι το 2014 !!!

Link to post
Share on other sites
  • 0

Κι εγώ νομίζω και ελπίζω ότι θα υπάρξει αυτή η μεταβατική περίοδος. Αν είναι επαγγελματίες και οι κύριοι του Υπουργείου Οικονομικών ας εκδώσουν κάποια ΠΟΛ ή έστω κάποια διευκρινιστική ανακοίνωση έως την Τρίτη - όχι μετά την 1/1/2014 !

Όχι κύριοι συνάδελφοι. ΔΕΝ είναι επαγγελματίες. Η μέχρι τώρα συμπεριφορά τους απέναντί μας , δείχνει άθλιους ερασιτέχνες. Πόσες φορές τα τελευταία χρόνια νομοθετούν με κάποια άρθρα να έχουν μέχρι και αναδρομική ισχύ ; Ή κάποια άλλα που τα χρησιμοποιούν κατά το δοκούν ; Ας θυμηθούμε την περίφημη τροπολογία που για Ιανουάριο μέχρι Απρίλιο υπήρχε απαλλαγή στην Α' κατοικία ,από Μάιο μέχρι Νοέμβριο ΔΕΝ υπήρχε απαλλαγή και από Νοέμβριο μέχρι 31/12 ΞΑΝΑυπήρχε ! Εάν αυτό υποδηλώνει την σοβαρότητα που μας αντιμετωπίζουν τότε....άστο να πάει άστο. Σε αντιδιαστολή , θυμηθείτε με πόση προσοχή ο Βενιζέλος είχε "κατασκευάσει" τον νόμο περί ΜΗ ευθύνης υπουργών και λοιπών παρατρεχάμενων , λίαν επίκαιρο αυτές τις μέρες . Και εμείς παρακαλούσαμε και παρακαλάμε για να κάνουμε σωστά την δουλειά μας.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Νικολήδες (Nikos_b & NikosPetsas) διαφωνώ κάθετα...

Αν η "Νομοθεσία της Σπόντας" σας ικανοποιεί, εμένα μου προκαλεί τουλάχιστον εμετό.

 

Από που έβγαλες Κωστή το συμπέρασμα ότι με ικανοποιεί η "Νομοθεσία της Σπόντας" ;

 

Δεν διαφωνώ για το σκεπτικό σας, και μάλλον έτσι θα καταλήξει....

 

Μήπως θα πρέπει να απολογηθώ επειδή προσπάθησα μέσα από την νομοθεσία της σπόντας, να καταλήξω σε κάποιο σκεπτικό, με το οποίο και εσύ συμφωνείς, για να δώ τι θα γίνει από 1/1/2014.

Θα ήταν ευκολότερο να έβαζα και εγώ άλλη μια δημοσίευση που θα τα "έχωνα" στους καρεκλοκένταυρους του υπουργείου και την ανευθυνότητά τους, αλλά ειλικρινά, εκτός από άλλη μια δημοσίευση στον λογαριασμό μου θα πρόσθετα κάτι άλλο;

Δεν μπορώ όμως Κωστή μου, να ακούω από συναδέλφους να λένε ότι δεν έχει ανακοινωθεί τίποτα μέχρι σήμερα. Εχουν ανακοινωθεί. Απλώς δεν έχουν βγάλει το "λυσάρι".

Και σε κάθε περίπτωση μεγάλη φασαρία και άγχος μας έχει πιάσει για τους γιατρούς. Δεν κατάλαβα γιατί θα πρέπει να έχουν διαφορετική αντιμετώπιση; Φοβάμαι όμως ότι για άλλη μια φορά με την αναμενόμενη ΠΟΛ , θα έχουν πάλι διαφορετική αντιμετώπιση. Τότε θα έχουμε την ίδια αντίδραση για την Νομοθεσίας της ΠΟΛντας;

 

Αλλά...

 

...αλλά όταν υπάρχει ο Ν. 1809/88 με τις Φ.Τ.Μ. που λέει ότι απαλλάσσονται οι "τάδε" με Υπουργική απόφαση που πρέπει να δημοσιευθεί σε Φ.Ε.Κ. (σ.σ. Φ.Ε.Κ. 128/27.2.92) και να καταγράφει τους ελεύθερους επαγγελματίες ως απαλλασόμενους ΚΑΙ επειδή χάσαμε την λέξη "ελεύθερος επαγγελματίας" από 1/1/2014 ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ να συμπεράνουμε, άνετα, εν καιρό αίθριο και με κλίμα χαλαρό,  αυτά που συμπεράνατε εσείς, συγνώμη,  αλλά κάτι δεν πάει καλά. Και το ότι,  τόσοι συνάδελφοι,  έχουν αναστολές υποδηλώνει -  μα τα χίλια φεγγάρια -  μια προχειρότητα στο νομοθέτημα....   -_- ...Έτσι Νικολάκη;;;   ^_^   

 

Αυτά που συμπέρανα Κωστή, δεν τα συμπέρανα ούτε άνετα, ούτε με αίθριο καιρό (έβρεχε), ούτε σε χαλαρό κλίμα. Με διάβασμα του Νόμου. Η κατάργηση των πρόσθετων προσβέπεται από τον ΚΦΑΣ εδώ και ένα χρόνο. Την λέξη "ελεύθερος επαγγελματίας" , ξέραμε ότι θα την χάσουμε από τον Ιούλιο του 2013 που ψηφίστηκε ο ν.4172. Γιατί τα ανακαλύψαμε την τελευταία στιγμή;

Και βέβαια ούτε με το ν.4174/2013 έχουμε ασχοληθεί από τον Ιούλιο του 2013 που έχει ψηφιστεί, που εκεί τα πράγματα είναι πολύ πιό σοβαρά από την ΦΤΜ του γιατρού.

Η προχειρότητα του νομοσχεδίου είναι δεδομένη. Οπως και όλων των άλλων που 'εχουν νομοθετηθεί στο πόδι. Η νομοθέτηση με τροπολογίες στην Ελλάδα ισχύει από παλιά. Για τον λόγο αυτό και οι ΠΟΛ στην νομοθεσία είναι  χιλιάδες.

Δεν καταλαβαίνω Κωστή το -_- ...Έτσι Νικολάκη;;;   ^_^ ".   Αν θέλεις μου το εξηγείς.

 

Και στο κάτω κάτω τις γραφής, τόσο δύσκολο είναι -  που να μας πάρει ο διάβολος (σ.σ. της Τασμανίας), αλλά και να μας σηκώσει,  να πούνε μια φράση "ΟΛΟΙ ΜΕ Φ.Τ.Μ." και να τελειώνουμε;    :angry:

 

Νομίζεις ότι και τότε δεν θα ζητούσαμε διευκρινήσεις, τι ενοούν με το ΟΛΟΙ;

 

Κωστή μου Χρόνια Πολλά και καλή χρονιά σε σένα και στην οικογένειά σου .

Link to post
Share on other sites
  • 0

Δεν μπορώ να καταλάβω τι σημαίνει «τη στιγμή που δεν έχει ανακοινωθεί τίποτα μέχρι σήμερα?» Αυτό που παραθέτει ο NIKOSPETSAS,που προέρχεται από τις τροποποίησεις του ΚΦΑΣ και που έχουν  αναλυθεί και σε προηγούμενες αναρτήσεις, δεν σε καλύπτουν; Δηλ. θα πρέπει να ανακοινωθεί τι πρέπει να κάνουν οι γιατροί, οι δικηγόροι κλπ. Στο τέλος θα ζητήσουμε να ανακοινωθεί και ονομαστικά ο καθένας τι πρέπει να κάνει.

Συνάδελφε όταν λέω δεν έχει ανακοινωθεί τίποτα μέχρι σήμερα ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ..... εκτός κι αν εσύ σαν (πρώην ελεύθερος επαγγελματίας) ενημερώθηκες ότι θα πρέπει να κάνεις χρήση Φ.Τ.Μ. και ότι δεν πρέπει να εκδίδεις αποδείξεις αθεώρητες!!!!!

Link to post
Share on other sites
  • 0

Συνάδελφε όταν λέω δεν έχει ανακοινωθεί τίποτα μέχρι σήμερα ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ..... εκτός κι αν εσύ σαν (πρώην ελεύθερος επαγγελματίας) ενημερώθηκες ότι θα πρέπει να κάνεις χρήση Φ.Τ.Μ. και ότι δεν πρέπει να εκδίδεις αποδείξεις αθεώρητες!!!!!

 

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Μάλλον δεν έκανες τον κόπο να διαβάσεις τις δημοσιεύσεις του θέματος, γιατί τότε θα είχες καταλάβει πως ενημερώθηκα, απο την δημοσίευσή μου  #19 του θέματος.

Link to post
Share on other sites
  • 0
 

 

Δεν καταλαβαίνω Κωστή το "    -_- ...Έτσι Νικολάκη;;;     ^_^ ".   Αν θέλεις μου το εξηγείς.

 

Με τον γραπτό τον λόγο τα πάω καλά. Έτσι καταφέρνω την οικειότητα μου με σένα, να την περνάω και στο κείμενο.  :)

 

Κωστή μου Χρόνια Πολλά και καλή χρονιά σε σένα και στην οικογένειά σου .

 

Τις ευχές μου Νικόλα και στην Πολυτίμη..

Σας πεθυμήσαμε. Άντε, στο Ναύπλιο... Άντε να θυμηθούμε κάποιο after- after του παρελθόντος... Άντε  :D  :) 

Link to post
Share on other sites
  • 0

 

 

 

 

Με τον γραπτό τον λόγο τα πάω καλά. Έτσι καταφέρνω την οικειότητα μου με σένα, να την περνάω και στο κείμενο.  :)

 

 

Τις ευχές μου Νικόλα και στην Πολυτίμη..

Σας πεθυμήσαμε. Άντε, στο Ναύπλιο... Άντε να θυμηθούμε κάποιο after- after του παρελθόντος... Άντε  :D  :) 

 

 

Κωστή αν ήμαστε καλά στο Ναύπλιο θα τα πούμε. Υπάρχει και μια ηθική υποχρέωση.

Νάσαι καλά. Και πάλι χρόνια πολλά.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Χρόνια πολλά σε όλους με υγεία και γεμάτο πορτοφόλι...Τελικά απ ότι φαίνεται πάμε σε ΦΤΜ ή φορολογικό μηχανισμό?Εσείς τι θα προτείνεται στους πελάτες(ιατρούς-οδοντιάτρους) ποιον από τους 2?

Link to post
Share on other sites
  • 0

Έχω κανονίσει διείσδυση "μυστικών" σε δυο-τρεις μεγάλες ΔΟΥ το διήμερο .. ώστε να ενημερωθούμε εκ των έσω για τα ισχύοντα από 6/1/2014... θα ενημερωθείτε το Σαββάτο .. 

 

 
Κλειστές για το κοινό θα είναι την Πέμπτη και την Παρασκευή, 2 και 3 Ιανουαρίου, οι Εφορίες της χώρας και οι υπόλοιπες υπηρεσίες της φορολογικής διοίκησης.

Αυτό ανακοίνωσε το υπουργείο Οικονομικών, επισημαίνοντας ότι οι προθεσμίες εκπλήρωσης των φορολογικών υποχρεώσεων των πολιτών παρατείνονται, σύμφωνα με την ΠΟΛ 1101/2002, για τις επόμενες εργάσιμες ημέρες.

 

Link to post
Share on other sites
  • 0

Χρόνια πολλά σε όλους με υγεία και γεμάτο πορτοφόλι...Τελικά απ ότι φαίνεται πάμε σε ΦΤΜ ή φορολογικό μηχανισμό?Εσείς τι θα προτείνεται στους πελάτες(ιατρούς-οδοντιάτρους) ποιον από τους 2?

να κλεισουν τα γραφεια τους

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα σε όλους!

 

Σε σημερινή επικοινωνια με το τμήμα των στοιχείων με ενημέρωσαν οτι αναμένουμε το δελτίο τύπου και οτι η πληροφόρηση που έχουν είναι οτι θα εξαιρεθούν οι ελ.επαγγελματίες απο την χρήση φ.τ.μ. καθώς επίσης θα είναι προαιρετική η χρήση των φτμ απο τους πρώην υπόχρεους τήρησης πρόσθετων βιβλίων.

Όπως μου είπε η υπάλληλος η λογική είναι να μην επιβαρυνθούν με επιπλέον κόστος οι επιχειρήσεις αυτές για αγορά φτμ ή μηχανισμών...

Με κάθε επιφύλαξη, ας ελπίσουμε οτι οι διευκρινίσεις του δελτίου θα είναι αυτές...

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα σε όλους!

 

Σε σημερινή επικοινωνια με το τμήμα των στοιχείων με ενημέρωσαν οτι αναμένουμε το δελτίο τύπου και οτι η πληροφόρηση που έχουν είναι οτι θα εξαιρεθούν οι ελ.επαγγελματίες απο την χρήση φ.τ.μ. καθώς επίσης θα είναι προαιρετική η χρήση των φτμ απο τους πρώην υπόχρεους τήρησης πρόσθετων βιβλίων.

Όπως μου είπε η υπάλληλος η λογική είναι να μην επιβαρυνθούν με επιπλέον κόστος οι επιχειρήσεις αυτές για αγορά φτμ ή μηχανισμών...

Με κάθε επιφύλαξη, ας ελπίσουμε οτι οι διευκρινίσεις του δελτίου θα είναι αυτές...

 

Δηλ. ούτε ΦΤΜ, ούτε τήρηση προσθέτων, ούτε θεώρηση , αφού έχουν καταργηθεί από τον ΚΦΑΣ. Εκτός αν πάλι νομοθετήσουν με ΠΟΛ.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Τελικά εκτός από φορητό, θα πρέπει να έχουμε και μπαλαντέζα μέχρι το Γκουανταλκιβίρ, για να συνοδεύει την ΦΤΜ ή το ΦΜ, όταν θα πηγαίνουμε σε ιδιώτες πελάτες εκτός του γραφείου μας;

 

Και οι "πρώην" "ελεύθεροι" "επαγγελματίες" που έχουν ως έδρα το σπίτι τους, πάλι μπαλαντέζα-ΦΤΜ-τα ποδαράκια τους στον ώμο και όπου φύγει φύγει;

 

Ή μήπως ο Χαρούλης περιμένει να εκδίδουμε παραστατικά και να τα στέλνουμε στο e-mail του κάθε ηλικιωμένου ή ανίδεου από Internet; Ένας γεράκος 103 ετών που έκανε φέτος δήλωση (ήρθε ο 70χρονος γιός του, φαντάσου να μην τον είχε και τον γιό να τον βοηθά), σε ποιό ΚΑΠΗ θα πάει για δωρεάν μαθήματα χειρισμού Η/Υ και πρόσβασης στο Internet; Μήπως να τον γράψουμε και στο πρόγραμμα για μαθητικούς υπολογιστές;

Link to post
Share on other sites
  • 0

Και φυσικά το καλύτερο: Σε Alpha Bank και Eurobank που ρώτησα, δεν προσφέρεται για τον κλάδο της παροχής υπηρεσιών (τουλάχιστον για ελεύθερους επαγγελματίες ή όπως στο διάολο θα ονομαζόμαστε εφεξής) η δυνατότητα εξόφλησης των υπηρεσιών που προσφέρουν στους πελάτες τους με πιστωτικές ή χρεωστικές κάρτες (μπας και καταφέρουμε να εισπράξουμε και τίποτα).

 

Τελικά όλη μέρα θα ασχολούμαστε με την επιπρόσθετη γραφειοκρατία και το ηλεκτρονικό χαρτομάνι παρά με την πραγματική δουλειά... Και τα πρόστιμα για λάθη καραδοκούν στην γωνία....

Link to post
Share on other sites
  • 0

Και να φανταστείτε σήμερα συνάδελφος ξεφτίλας πήγε και  έδωσε προσφορά σε πελάτη μου 250 Ευρώ το χρόνο, χωρίς να του το ζητήσει κιόλας.

Δεν ξέρω αν στο τέλος του χρόνου θα του παίρνει και μία π _ _α  προσφορά.

 

Έλεος πάμε καλά; Mας βγάζουν και κώδικα δεοντολογίας.

 

Αμφιβάλλω αν υπάρχει πιο ξεφτιλισμένος κλάδος από τον δικό μας με ξεφτίλες "επιστήμονες" .

 

Καλή Χρόνια σε όλους σας !!!

Link to post
Share on other sites
  • 0

Και φυσικά το καλύτερο: Σε Alpha Bank και Eurobank που ρώτησα, δεν προσφέρεται για τον κλάδο της παροχής υπηρεσιών (τουλάχιστον για ελεύθερους επαγγελματίες ή όπως στο διάολο θα ονομαζόμαστε εφεξής) η δυνατότητα εξόφλησης των υπηρεσιών που προσφέρουν στους πελάτες τους με πιστωτικές ή χρεωστικές κάρτες (μπας και καταφέρουμε να εισπράξουμε και τίποτα).

 

Τελικά όλη μέρα θα ασχολούμαστε με την επιπρόσθετη γραφειοκρατία και το ηλεκτρονικό χαρτομάνι παρά με την πραγματική δουλειά... Και τα πρόστιμα για λάθη καραδοκούν στην γωνία....

καλημέρα χρόνια  πολλά , αυτο με τις πιστωτικες το κανω καιρο μe viva payments 

Link to post
Share on other sites
  • 0

Κανένα νέο????

Νομίζω πως όλοι ζούμε με αυτή την αγωνία:" ΚΑΝΕΝΑ ΝΕΟ?". Και δυστυχώς παρά το ότι έφυγε -ως προς τα ωράρια- η μέρα  Κ Α Ν Ε Ν Α   Ν Ε Ο  και απο κανεναν!!!!!

 

ΙΔΩΜΕΝ...

Link to post
Share on other sites
  • 0

Οι υπόχρεοι (εκμεταλλευτές χώρων διαμονής ή φιλοξενίας, τα εκπαιδευτήρια, οι κλινικές ή θεραπευτήρια, τα κέντρα αισθητικής, τα γυμναστήρια, οι χώροι στάθμευσης, οι ιατροί και οι οδοντίατροι. κλπ), από 1.1.2014 έχουν την υποχρέωση να εκδίδουν τις αποδείξεις λιανικής για την παροχή υπηρεσιών με την χρήση φορολογικών ταμειακών μηχανών ή μηχανογραφικά. Καταργείται η υποχρέωση των ανωτέρω για τήρηση "πρόσθετων βιβλίων"

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17879

Link to post
Share on other sites
  • 0

Εμείς τι θα εκδίδουμε στους ιδιώτες? Θεωρούνται απυ μετά τις 1/1 ή πάμε για ταμειακή?????

 

εχω  ηδη   DPS     S-710    .....σας  την  προτεινω , ειναι πολυ καλη.......  τα κοβει  ολα.......δεν αρνειται   τιποτε     .....

 

να φαντασθειτε  ,  εκοψε τις δηλ εισοδ.  ,  τις  αιτησεις για κλειδαριθμους  ,  τα  Ε9 , ( για  πιν  1 ,  για  χωραφακια  του παππου ...)...για

 

πετρελαιο  θερμανσης   .......και μετα .... δεν  ειχα ,εγω ,  να βαλω ...πετρελαιο...................... :)

 

 

καλη   πρωτοχρονια

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...