Jump to content
  • 0

Κατάργηση πρόσθετων βιβλίων των υπόχρεων του άρθρου 4 παράγραφος 23


MNT

Question

Σύμφωνα με τον ΚΦΑΣ απο 1/1/14 καταργούνται τα πρόσθετα βιβλία στους υπόχρεους του άρθρου 4 παράγραφος 23 οι οποίοι μέχρι τώρα είχαν αθεώρητες αποδείξεις λόγω των πρόσθετων βιβλίων .Απο τώρα και στο εξής θα διατηρηθούν οι αθεώρητες αποδείξεις ή πρέπει να τις θεωρήσουμε?

Link to post
Share on other sites
  • Answers 214
  • Created
  • Last Reply

Top Posters For This Question

Top Posters For This Question

Popular Posts

Αυτοί που γράφουν την ΠΟΛ την περιμένουν κιόλας !!!!! .Από ποιόν, από τον Αγιο Βασίλη.?

Νικολήδες (Nikos_b & NikosPetsas) διαφωνώ κάθετα... Αν η "Νομοθεσία της Σπόντας" σας ικανοποιεί, εμένα μου προκαλεί τουλάχιστον εμετό.   Δεν διαφωνώ για το σκεπτικό σας, και μάλλον έτσι θα κατα

για να καταλάβω ρε μάγκες.. έστω ότι βγαίνει σήμερα απόφαση να βάλουν όλοι φτμ..τι θα γίνει δηλαδή? θα ανοίξουν αύριο τα μαγαζιά και όλοι θα τρέχουν να αγοράσουν μηχανές?   μην τους κάνετε το χατίρ

Recommended Posts

  • 0

Και όλα αυτά με τα ισχύοντα μέχρι αυτήν την στιγμή.

Ωραία, οι δικηγόροι θα βάλουν ΦΤΜ ή μηχανισμούς, οι λοιποί εξαιρούμενοι της 1037 (πχ συνεργεία καθαρισμού) θα κόβουν αθεώρητες?

Link to post
Share on other sites
  • 0

Ωραία, οι δικηγόροι θα βάλουν ΦΤΜ ή μηχανισμούς, οι λοιποί εξαιρούμενοι της 1037 (πχ συνεργεία καθαρισμού) θα κόβουν αθεώρητες?

 

Μέχρι αυτή την στιγμή συνάδελφε οι λοιποί  εξαιρούμενοι,  θεωρώ ότι μετα, ετην κατάργηση από 1-1-2014 της παρ.1 του άρθρου  9 του ΚΦΑΣ, εκδίδουν αθεώρητα.

 

Φαντάζομαι ότι κάτι θα αλλάξει μέχρι 31-12-2013.

 

Καλό κουράγιο.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Μέχρι αυτή την στιγμή συνάδελφε οι λοιποί  εξαιρούμενοι,  θεωρώ ότι μετα, ετην κατάργηση από 1-1-2014 της παρ.1 του άρθρου  9 του ΚΦΑΣ, εκδίδουν αθεώρητα.

 

Φαντάζομαι ότι κάτι θα αλλάξει μέχρι 31-12-2013.

 

Καλό κουράγιο.

Είναι λοιπόν δυνατόν να υποχρεώσει γιατρούς, δικηγόρους, μηχανικούς, λογιστές σε ΦΤΜ επειδή δεν θα λέγονται πια ελ. επαγγελματίες και να αφήσει έξω ηλεκτρολόγους, υδραυλικούς κλπ.?

 

Γι΄αυτό σου είπα ότι κατέληξες σε λογικό συμπέρασμα. Με τον συνδυασμό διατάξεων δεν βγαίνει ασφαλές συμπέρασμα.

 

Καλό κουράγιο και σε εσένα.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Με καταργημένη την θεώρηση;

Ας μην βιαζόμαστε, άλλωστε μέχρι 31/12 έχουμε 15 ημέρες ακόμη. Ας τους αφήσουμε να το ψηφίσουν με την ησυχία τους, και να κάτσουμε πρωτοχρονιά κάτω από το δένδρο μας να διαβάσουμε τις αλλαγές, μαζί με τα παιδιά μας.

Με την παρούσα νομοθεσία εγκύκλιοι κ.λ.π. δεν υπάρχει λογική, ούτε άκρη βγαίνει.

Επαναλαμβάνω μέχρι 31/12 έχουμε 14 ημέρες ακόμη.  Jumpo γίναμε.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα!

 

Νέο μπέρδεμα κι αυτό....!

Γιατί δεν ξεκαθαρίζουν τι παραμένει και τι καταργείται?

 

Για παράδειγμα με τα ενοικιαζόμενα δωμάτια που εχουν πρόσθετο βιβλίο (πόρτας) και εκδιδουν αθεωρητες ΑΠΥ έως τώρα ,από το 2014 που καταργούνται τα πρόσθετα τι θα ισχύει?

 

Είναι δυνατόν? Να μην μπορούμε να ησυχάσουμε ούτε στις γιορτές?

Αμάν πια!

Link to post
Share on other sites
  • 0

Με την παρούσα νομοθεσία εγκύκλιοι κ.λ.π. δεν υπάρχει λογική, ούτε άκρη βγαίνει.

Επαναλαμβάνω μέχρι 31/12 έχουμε 14 ημέρες ακόμη.  Jumpo γίναμε.

Σίγουρα δεν βγαίνει άκρη ΑΛΛΑ αν αυτή η άκρη είναι χρήση φορολογικού μηχανισμού ή ταμειακής μηχανής ο χρόνος πρακτικά λήγει την Παρασκευή 20/12/13 - άντε μετά να τρέξουν όλοι για μηχανισμούς ή ταμειακές που να λειτουργούν 1/1/14 ....

Link to post
Share on other sites
  • 0

Να πω και εγώ την άποψή μου:

 

Σύμφωνα με την παρ.1 του άρθρου 9 του ΚΦΑΣ τα στοιχεία διακίνησης και συνενωμένα στοιχεία διακίνησης με αξίας θα έπρεπε ή να θεωρούνται ή να σημαίνονται. Για την παροχή υπηρεσίας λιανικώς υπήρχε υποχρέωση θεώρησης.

 

Από 01/01 δεν υπάρχει η ανωτέρω υποχρέωση για τα συγκεκριμένα στοιχεία.  Η κατάργηση της συγκεκριμένης παραγράφου εν μέρει συνδέεται με την κατάργηση του άρθρου 5 "ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ".

 

Συνεπώς έχουμε από 01/01 δύο κατηγορίες. Αυτούς που πωλούν λιανικώς και αυτούς που πωλούν χονδρικώς. Οι πρώτοι θα εκδόσουν σύμφωνα με τον 1809 με ΦΤΜ ή ΕΑΔΦΣΣ και οι δεύτεροι θα εκδόσουν χωρίς υποχρέωση σήμανσης ή θεώρησης εξασφαλίζοντας όμως τα 3Α (αυθεντικότητα, ακεραιότητα, αναγνωσιμότητα).

 

Τώρα οι τηρούντες τα πρώην πρόσθετα βιβλία τα οποία καταργούνται από 01/01/2014, δεν έχουν την δυνατότητα να εκδόσουν αθεώρητα σύμφωνα με την 1083 αλλά πρέπει να εκδόσουν σύμφωνα με τον 1809 (ΦΤΜ-ΦΜ). Επίσης αν δεν μου ξεφεύγει κάτι, δεν βλέπω να υπάρχει υποχρέωση αναγραφής του ονοματεπώνυμου και της διεύθυνσης του πελάτη για όσους τηρούσαν έως την κατάργησή τους τα πρώην πρόσθετα βιβλία. Αυτή η υποχρέωση παραμένει για τους ελεύθερους επαγγελματίες. Οι οποίοι πλέον υπάρχουν για τον ΚΦΑΣ αλλά δεν υπάρχουν για τον ΚΦΕ. Και η απόφαση που τους απαλάσσει από την χρήση ΦΤΜ κάνει ρητή αναφορά στους ελεύθερους επαγγελματίες που κατονομάζονται στον ΚΦΕ. Ο οποίος τελείωσε.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Νομίζω για τις εισπράξεις με μετρητά   πάνω από 500€   στις περιπτώσεις που δεν μπορεί να γίνει η χρήση τράπεζας μπορεί να γίνουν και ως εξής: κόβει το παραστατικό  με πίστωση  η εταιρεία προς τον πελάτη, εισπράττει   με μετρητά τα λεφτά η εταιρεία και του κόβει και την απόδειξη είσπραξης. Στην συνέχεια τα λεφτά θα κατατεθούν από την εταιρεία  στον λογαριασμό της πχ ως εισπράξεις ημέρας άνω των 500 € και έτσι θα κλείσουν οι έγγραφές σε Γ κατηγορίας. Τα λεφτά μπαίνουν στον λογαριασμό της εταιρείας η οποία και ελέγχεται για την συναλλαγή που είναι και έσοδο της αλλά δεν ελέγχεται αυτός που πληρώνει ( κάτι που δεν είναι απαραίτητο). Σχετικά με τις αποδείξεις, 2 περιπτώσεις υπάρχουν 1Η) ) ταμειακές ή φορολογικό μηχανισμό  όπου υπάρχουν λιανικές και 2η  ) αθεώρητες αποδ.λιαν. συναλλαγών . Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν θεωρείται  τίποτα πλέον από το 2014 και ελεγχόμαστε καθαρά από το χρήμα που θα κινείται στους λογαριασμούς και θα διασταυρώνονται με τις δηλώσεις των εταιρειών. Και όλα αυτά σε συνδυασμό με την εισαγωγή του περιορισμού των 500€.

Link to post
Share on other sites
  • 0

ΚΑΘΕ ΟΝΤΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΠΩΛΕΙ ΑΓΑΘΑ Η ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΕΦΑΡΝΟΖΕΙ ΤΑ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΣΤΑΣΕΙΣ ΜΕΤΡΑ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΤΗΣ ΑΥΘΕΝΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΗΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗΜΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ(ΒΛΕΠΕ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ ΣΗΜΑΝΣΗΣ)ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΝΗΓΥΡΙ ΤΩΝ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩΝ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΗΝΕΣ ΙΣΩΣ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΚΔΙΔΟΥΝ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΟΙ ΝΑ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΤΙΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΣΕ ΕΙΔΙΚΗ ΦΟΡΜΑ ΤΟΥ ΤΑΧΙΣ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΣΤΙΓΜΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΤΟ ΔΙΜΗΝΟ 1-2/2014  ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΑΙ ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΑΓΧΟΣ

Link to post
Share on other sites
  • 0

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΩ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΘΕΩΡΗΤΑ  ΓΙΑΤΡΟΙ, ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ ΚΛΠ ΚΑΙ ΜΗΝΙΑΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΣΤΟ ΤΑΧΙS ΑΦΟΥ ΠΛΕΟΝ ΘΑ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΛΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ Π.Χ. ΒΛΕΠΟΥΝ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟ ΑΝΩ ΤΩΝ 500,00 ΕΥΡΩ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΚΙΝΗΣΗ ΑΝΑΛΟΓΗ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΘΑ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΤΟ ΜΠΙΛΙΕΤΑΚΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΨΑΧΝΟΜΑΣΤΕ...

Link to post
Share on other sites
  • 0

Ρε παιδιά δεν μπορεί κάποιος με twitter να ρωτήσει σχετικά τον Θεοχάρη μπας και κάνουμε Πρωτοχρονιά γιατί μας βλέπω 2 Ιανουαρίου να μας τρέχουν οι γιατροί στις ΔΟΥ. Μιά απλή  γ...νη ερώτηση. Τι θα κόβουν γιατροί και λειποί που τηρούσαν πρόσθετα. Να σημειώσω ότι πήρα στο υπουργείο στον Κώδικα και οι άνθρωποι δεν ήξεραν τι να μου πουν. Απλά μου είπαν "περιμένουμε οδηγίες όπως και εσείς".

Link to post
Share on other sites
  • 0

Πάντως αυτά που συμβαίνουν τα τελευταία 2 χρόνια απλά δεν υπάρχουν.....

Δεν είναι δυνατόν να σε ρωτάει ο πελάτης τι θα εκδίδω 1/1 και να του λες άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

Αυτονόητο είναι ότι χάνεις την εμπιστοσύνη του (το ίδιο θα κάναμε και εμείς).

Ας δούνε λίγο οι "νικητές " των εκλογών (γιατί ως συνήθως στην Ελλάδα όλοι είναι νικητές στις εκλογές)μετά τους πανηγυρισμούς, να περισώσουν αυτή την λίγη αξιοπρέπεια μου μας έχει μείνει . 

Link to post
Share on other sites
  • 0

Ρε παιδιά δεν μπορεί κάποιος με twitter να ρωτήσει σχετικά τον Θεοχάρη μπας και κάνουμε Πρωτοχρονιά γιατί μας βλέπω 2 Ιανουαρίου να μας τρέχουν οι γιατροί στις ΔΟΥ. Μιά απλή  γ...νη ερώτηση. Τι θα κόβουν γιατροί και λειποί που τηρούσαν πρόσθετα. Να σημειώσω ότι πήρα στο υπουργείο στον Κώδικα και οι άνθρωποι δεν ήξεραν τι να μου πουν. Απλά μου είπαν "περιμένουμε οδηγίες όπως και εσείς".

 

Πέρσυ συνάδελφε με την εισαγωγή του ΚΦΑΣ, αυτοί που δεν είχαν πλέον υποχρέωση πρόσθετων (πχ. παιδικοί σταθμοί κλπ) τι έκοβαν; Δηλ. από το Υπουργείο δεν ήξεραν;

Link to post
Share on other sites
  • 0

Πέρσυ συνάδελφε με την εισαγωγή του ΚΦΑΣ, αυτοί που δεν είχαν πλέον υποχρέωση πρόσθετων (πχ. παιδικοί σταθμοί κλπ) τι έκοβαν; Δηλ. από το Υπουργείο δεν ήξεραν;

Ρώτησα για γιατρούς και δεν ήξεραν;

Υπάρχει συνάδελφος που έχει σίγουρη απάντηση για το τι θα εκδίδουν οι γιατροί από 1/1;

Link to post
Share on other sites
  • 0

Από το συνδυασμό των διατάξεων, έτσι όπως μέχρι τώρα έχουν, προκύπτει υποχρέωση ταμειακής ή μηχανισμού.

Αφού δεν υπάρχουν πλέον "ελεύθεροι επαγγελματίες" ώστε να εξαιρούνται.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Από το συνδυασμό των διατάξεων, έτσι όπως μέχρι τώρα έχουν, προκύπτει υποχρέωση ταμειακής ή μηχανισμού.

Αφού δεν υπάρχουν πλέον "ελεύθεροι επαγγελματίες" ώστε να εξαιρούνται.

Ελεύθεροι επαγγελματίες υπάρχουν για τον ΚΦΑΣ. Για τον Ν.2238 δεν υπάρχουν. Και εξαιρούνταν από την χρήση ΦΤΜ οι ελεύθεροι επαγγελματίες του Ν.2238. Επίσης ο ΚΦΑΣ αναφέρει πως οι ελεύθεροι επαγγελματίες αναγράφουν το ονοματεπώνυμο και την διεύθυνση του πελάτη. Τώρα ποιοι  είναι οι ελεύθεροι επαγγελματίες του ΚΦΑΣ κανείς δεν ξέρει.....

Link to post
Share on other sites
  • 0
 
Θ Ε Μ Α 6 ο : Γιατροί Φ.Τ.Μ. ή θεωρημένες Α.Π.Υ. από 1/1/2014; 
-----------------------------------------------------------------------------
κ. Γενικέ,
οι ελεύθεροι επαγγελματίες απαλλάσσονται από Φ.Τ.Μ. Έτσι λέει ο νόμος των Φ.Τ.Μ. (Ν.1809/88, άρθρο 1, παρ 2 και εξ αυτών η ΠΟΛ.1037/1992). Άρα όταν σε έναν γιατρό (που είναι ελεύθερος επαγγελματίας) καταργείς το πρόσθετο βιβλίο την 31/12/2013 σημαίνει ότι την 1/1/2014 πρέπει να πάει από αθεώρητες Α.Π.Υ. (προς τους ιδιώτες) σε θεωρημένες Α.Π.Υ. αφού, όπως είπαμε απαλλάσσεται από Φ.Τ.Μ.
Έλα όμως που από 1/1/2014 καταργείται η έννοια του ελεύθερου επαγγελματία (Ν.4172/2013 δες άρθρο 7 όπου εξαφανίσθηκε η έννοια).

Άρα:
Από την μια ισχύει ο νόμος των Φ.Τ.Μ. και μιλά για εξαιρέσεις χρήσης ταμειακής μηχανής στους ελεύθερους επαγγελματίες
Και από την άλλη ο νέος Κ.Φ.Ε. καταργεί τους ελεύθερους επαγγελματίες.

Όλο αυτό δημιουργεί τεράστια σύγχυση στους λογιστές για το αν τους πάμε με Φ.Τ.Μ. ή θεωρημένες Α.Π.Υ. από 1/1/2014. Βέβαια αυτό ισχύει εκτός από τους γιατρούς και σε οποιαδήποτε ελεύθερο επαγγελματία που είχε αθεώρητη Α.Π.Υ. σε ιδιώτες επειδή είχε Πρόσθετο Βιβλίο και τώρα (την 31/12/2013) αυτό καταργείται.
-----
Υ.Γ. Σε παρακαλώ απάντησέ μου (έστω και «δεν ξέρω») στα δύο προηγούμενα μηνύματα του συλλόγου μας εδώ στα Χανιά , για την αδικία της φορολόγησης αγροτών με ΟΕ και την διαφορετική φορολόγηση ατομικής με ξενοδοχείο και Νομικό πρόσωπο ξενοδοχείο. (Δες τα π.μ. που έχω στείλει) 
-----
Σας ευχαριστώ. 
Εκ του Συλλόγου Λογιστών Ν Χανίων
Σταυρουλάκης Αρτ. Κωνσταντίνος 
Link to post
Share on other sites
  • 0

ΠΟΛ.1037/12.2.1992
ποιες κατηγορίες επιτηδευματιών δεν υποχρεούνται να κάνουν χρήση φορολογικής ταμειακής μηχανής

 ΠΟΛ. 1037/12.2.92 ποιες κατηγορίες επιτηδευματιών δεν υποχρεούνται να κάνουν χρήση φορολογικής ταμειακής μηχανής

"Έχοντας υπόψη κ.λπ. αποφασίζουμε:
1. Παρέχουμε τη δυνατότητα της μη χρησιμοποίησης φορολογικής ταμειακής μηχανής του ν. 1809/1988, για την έκδοση αποδείξεων λιανικής πώλησης αγαθών ή παροχής υπηρεσιών στις παρακάτω κατηγορίες επιτηδευματιών σε ολόκληρη τη χώρα:
(α) στους επιτηδευματίες που ασκούν ελεύθερο επάγγελμα, κατονομαζόμενο στην παράγραφο 1 του άρθρου 45 του ν.δ. 3323/1955,

 

αρα αν  " εκλειψει "  ο ελ επαγγ. εκλειπει .... και η δυνατοτητα  , μη  χρησ/σης φτμ  ....  αρα υποχρ φτμ   ......αρα δεν υπηρχε και δεν υπαρχει 

σχεση  με χειρογραφες    ΑΠΥ.....      αλλο  αν νομοθετηθει κατι αλλο      ..τωρα  ο δρομος ειναι "  στρωμενος"  για φτμ

.....η αποψη μου βεβαια          καλη συνεχεια

Link to post
Share on other sites
  • 0

 

ΠΟΛ.1037/12.2.1992

ποιες κατηγορίες επιτηδευματιών δεν υποχρεούνται να κάνουν χρήση φορολογικής ταμειακής μηχανής

 ΠΟΛ. 1037/12.2.92 ποιες κατηγορίες επιτηδευματιών δεν υποχρεούνται να κάνουν χρήση φορολογικής ταμειακής μηχανής

"Έχοντας υπόψη κ.λπ. αποφασίζουμε:

1. Παρέχουμε τη δυνατότητα της μη χρησιμοποίησης φορολογικής ταμειακής μηχανής του ν. 1809/1988, για την έκδοση αποδείξεων λιανικής πώλησης αγαθών ή παροχής υπηρεσιών στις παρακάτω κατηγορίες επιτηδευματιών σε ολόκληρη τη χώρα:

(α) στους επιτηδευματίες που ασκούν ελεύθερο επάγγελμα, κατονομαζόμενο στην παράγραφο 1 του άρθρου 45 του ν.δ. 3323/1955,

 

αρα αν  " εκλειψει "  ο ελ επαγγ. εκλειπει .... και η δυνατοτητα  , μη  χρησ/σης φτμ  ....  αρα υποχρ φτμ   ......αρα δεν υπηρχε και δεν υπαρχει 

σχεση  με χειρογραφες    ΑΠΥ.....      αλλο  αν νομοθετηθει κατι αλλο      ..τωρα  ο δρομος ειναι "  στρωμενος"  για φτμ

.....η αποψη μου βεβαια          καλη συνεχεια

 

Να νομοθετηθεί κάτι άλλο πότε; Έχουμε 19/12. Δηλαδή όλοι οι συνάδελφοι έχετε παραγγήλει ΦΤΜ η ΕΑΦΔΣΣ για τους πελάτες σας και έχετε stand by τους τεχνικούς 02/01 να τα ενεργοποιήσουν; Και έχετε ενημερώσει τους πελάτες για τον τρόπο χρήσης τους και έχετε φτιάξει και τις φόρμες των παραστατικών και και και..........

Διακρίνω από κάποιους συναδέλφους μία χαλαρότητα για το θέμα, και αυτό με αγχώνει περισότερο. Ίσως εγώ έχω κάνει  κάτι λάθος  ,ίσως ,δεν ξέρω..

Link to post
Share on other sites
  • 0

 

 
Θ Ε Μ Α 6 ο : Γιατροί Φ.Τ.Μ. ή θεωρημένες Α.Π.Υ. από 1/1/2014; 

-----------------------------------------------------------------------------

κ. Γενικέ,

οι ελεύθεροι επαγγελματίες απαλλάσσονται από Φ.Τ.Μ. Έτσι λέει ο νόμος των Φ.Τ.Μ. (Ν.1809/88, άρθρο 1, παρ 2 και εξ αυτών η ΠΟΛ.1037/1992). Άρα όταν σε έναν γιατρό (που είναι ελεύθερος επαγγελματίας) καταργείς το πρόσθετο βιβλίο την 31/12/2013 σημαίνει ότι την 1/1/2014 πρέπει να πάει από αθεώρητες Α.Π.Υ. (προς τους ιδιώτες) σε θεωρημένες Α.Π.Υ. αφού, όπως είπαμε απαλλάσσεται από Φ.Τ.Μ.

Έλα όμως που από 1/1/2014 καταργείται η έννοια του ελεύθερου επαγγελματία (Ν.4172/2013 δες άρθρο 7 όπου εξαφανίσθηκε η έννοια).

Άρα:

Από την μια ισχύει ο νόμος των Φ.Τ.Μ. και μιλά για εξαιρέσεις χρήσης ταμειακής μηχανής στους ελεύθερους επαγγελματίες

Και από την άλλη ο νέος Κ.Φ.Ε. καταργεί τους ελεύθερους επαγγελματίες.

Όλο αυτό δημιουργεί τεράστια σύγχυση στους λογιστές για το αν τους πάμε με Φ.Τ.Μ. ή θεωρημένες Α.Π.Υ. από 1/1/2014. Βέβαια αυτό ισχύει εκτός από τους γιατρούς και σε οποιαδήποτε ελεύθερο επαγγελματία που είχε αθεώρητη Α.Π.Υ. σε ιδιώτες επειδή είχε Πρόσθετο Βιβλίο και τώρα (την 31/12/2013) αυτό καταργείται.

-----

Υ.Γ. Σε παρακαλώ απάντησέ μου (έστω και «δεν ξέρω») στα δύο προηγούμενα μηνύματα του συλλόγου μας εδώ στα Χανιά , για την αδικία της φορολόγησης αγροτών με ΟΕ και την διαφορετική φορολόγηση ατομικής με ξενοδοχείο και Νομικό πρόσωπο ξενοδοχείο. (Δες τα π.μ. που έχω στείλει) 

-----

Σας ευχαριστώ. 

Εκ του Συλλόγου Λογιστών Ν Χανίων

Σταυρουλάκης Αρτ. Κωνσταντίνος 

 

Ποσο δυσκολο ειναι να κανουν οι καλοπληρωμενοι συμβουλοι στο υπουργειο  αυτο που κανατε εσεις κυριε Σταυρουλακη ?

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...