Προς το περιεχόμενο
  • 0

Κατάργηση πρόσθετων βιβλίων των υπόχρεων του άρθρου 4 παράγραφος 23


MNT

Ερώτηση

Σύμφωνα με τον ΚΦΑΣ απο 1/1/14 καταργούνται τα πρόσθετα βιβλία στους υπόχρεους του άρθρου 4 παράγραφος 23 οι οποίοι μέχρι τώρα είχαν αθεώρητες αποδείξεις λόγω των πρόσθετων βιβλίων .Απο τώρα και στο εξής θα διατηρηθούν οι αθεώρητες αποδείξεις ή πρέπει να τις θεωρήσουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Να νομοθετηθεί κάτι άλλο πότε; Έχουμε 19/12. Δηλαδή όλοι οι συνάδελφοι έχετε παραγγήλει ΦΤΜ η ΕΑΦΔΣΣ για τους πελάτες σας και έχετε stand by τους τεχνικούς 02/01 να τα ενεργοποιήσουν; Και έχετε ενημερώσει τους πελάτες για τον τρόπο χρήσης τους και έχετε φτιάξει και τις φόρμες των παραστατικών και και και..........

Διακρίνω από κάποιους συναδέλφους μία χαλαρότητα για το θέμα, και αυτό με αγχώνει περισότερο. Ίσως εγώ έχω κάνει  κάτι λάθος  ,ίσως ,δεν ξέρω..

μπα δεν είναι χαλαρότητα απλά έχουμε συνηθίσει πλέον και ξέρουμε οτι τα χριστούγεννα θα είμαστε με το ένα χέρι στο πιάτο και το άλλο στο laptop για την απόφαση που θα εξαιρεί από ΦΤΜ. Τα ενδεχόμενα τα έχουμε εξηγήσει στους πελάτες ώστε να μην κάνουν πολλά έξοδα για αγορές τροφίμων, δώρων κλπ. Αλλά κάτω από το δέντρο να βάλουν ίσως, κανένα μηχανισμό ή καμιά ταμειακή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να νομοθετηθεί κάτι άλλο πότε; Έχουμε 19/12. Δηλαδή όλοι οι συνάδελφοι έχετε παραγγήλει ΦΤΜ η ΕΑΦΔΣΣ για τους πελάτες σας και έχετε stand by τους τεχνικούς 02/01 να τα ενεργοποιήσουν; Και έχετε ενημερώσει τους πελάτες για τον τρόπο χρήσης τους και έχετε φτιάξει και τις φόρμες των παραστατικών και και και..........

Διακρίνω από κάποιους συναδέλφους μία χαλαρότητα για το θέμα, και αυτό με αγχώνει περισότερο. Ίσως εγώ έχω κάνει  κάτι λάθος  ,ίσως ,δεν ξέρω..

 μην αγχωνεστε , συναδελφε ,   τι εχει γινει μεχρι τωρα , στην ωρα του   .??       ειχαν   βαλει   τα συνεργεια  φτμ  απο  1/1/13    ??  και τα αλλα επαγγ/τα   ??........ το υπ οικ .  ειχε δωσει παραταση... ......δηλ .αν τελικα αποφασισουν...φτμ ,   θα μας δωσουν  καποια προθεσμια..

 

καλη δυναμη   σε ολους μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μπα δεν είναι χαλαρότητα απλά έχουμε συνηθίσει πλέον και ξέρουμε οτι τα χριστούγεννα θα είμαστε με το ένα χέρι στο πιάτο και το άλλο στο laptop για την απόφαση που θα εξαιρεί από ΦΤΜ. Τα ενδεχόμενα τα έχουμε εξηγήσει στους πελάτες ώστε να μην κάνουν πολλά έξοδα για αγορές τροφίμων, δώρων κλπ. Αλλά κάτω από το δέντρο να βάλουν ίσως, κανένα μηχανισμό ή καμιά ταμειακή.

Νομίζω συνάδελφε ότι αυτό είναι το δράμα μας . Ότι δηλαδή αρχίζουμε να συνηθίζουμε σε αυτή την ξεφτίλα. Τέλος πάντων αυτή είνα μία μεγάλη συζήτηση που πρέπει κάποια στιγμή να γίνει και θεωρώ ότι η επόμενη συνάντηση του Forum πρέπει να έχει αγωνιστικό και όχι ψυχαγωγικό χαραχτήρα και πρέπει να οργανωθεί σύντομα.(σαν έκτακτο Δ.Σ). Τώρα για το θέμα μας πρέπει να ξεκαθαρήσει τώρα γιατί ακόμα και αν εξαιρεθούν οι Ελ Επαγγ που τηρούσαν πρόσθετα (πχ γιατροί) από ΦΤΜ πιθανά θα πρέπει να θεωρήσουν ΑΠΥ . Και αυτό πρέπει να γίνει πριν τις 31/12 ώστε 02/01 να μπορούν να δουλέψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομίζω συνάδελφε ότι αυτό είναι το δράμα μας . Ότι δηλαδή αρχίζουμε να συνηθίζουμε σε αυτή την ξεφτίλα. Τέλος πάντων αυτή είνα μία μεγάλη συζήτηση που πρέπει κάποια στιγμή να γίνει και θεωρώ ότι η επόμενη συνάντηση του Forum πρέπει να έχει αγωνιστικό και όχι ψυχαγωγικό χαραχτήρα και πρέπει να οργανωθεί σύντομα.(σαν έκτακτο Δ.Σ). Τώρα για το θέμα μας πρέπει να ξεκαθαρήσει τώρα γιατί ακόμα και αν εξαιρεθούν οι Ελ Επαγγ που τηρούσαν πρόσθετα (πχ γιατροί) από ΦΤΜ πιθανά θα πρέπει να θεωρήσουν ΑΠΥ . Και αυτό πρέπει να γίνει πριν τις 31/12 ώστε 02/01 να μπορούν να δουλέψουν.

 

Με την κατάργηση της παρ. 1 του άρθρου 9 του ΚΦΑΣ, από 1-1-2014 καταργείται η θεώρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λογικα θα εκδιδουν αθεωρητες ΑΠΥ ,δεν μπορω να φανταστω κατι αλλο...

Τα πράγματα όμως πλέων θέλουν πολύ φαντασία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λογικα θα εκδιδουν αθεωρητες ΑΠΥ ,δεν μπορω να φανταστω κατι αλλο...

 

 εγω ,απο φαντασια  παω καλα  ,  συναδελφισσα........ :)            #49.........πιο πανω   

 

καλη  συνεχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή άκρη δεν μπορώ να βγάλω, και επειδή πιστεύω πως δυσκολεύονται πολύ να βγάλουν στην απ' έξω ΕΑΦΔΣΣ και ΦΤΜ (μεγάλη μπίζνα), θα τολμήσω δύο προβλέψεις:

 

1) Βγάζουν απόφαση παρόμοια με τη 1037 και εξαιρούν ελ. επαγγελματίες (τους κατονομάζουν) και επαγγέλματα που δουλεύουν εκτός εγκατάστασης

ή

2) Αλλάζουν με νόμο το 01/01/14 του ΚΦΑΣ σε 01/01/15

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

19/12 και ακόμα ρωτάμε ο ένας τον άλλον τι παραστατικά θα εκδίδουμε το νέο έτος!

Α ρε Ελλαδάρα αθάνατη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

 
Θ Ε Μ Α 6 ο : Γιατροί Φ.Τ.Μ. ή θεωρημένες Α.Π.Υ. από 1/1/2014; 

-----------------------------------------------------------------------------

κ. Γενικέ,

οι ελεύθεροι επαγγελματίες απαλλάσσονται από Φ.Τ.Μ. Έτσι λέει ο νόμος των Φ.Τ.Μ. (Ν.1809/88, άρθρο 1, παρ 2 και εξ αυτών η ΠΟΛ.1037/1992). Άρα όταν σε έναν γιατρό (που είναι ελεύθερος επαγγελματίας) καταργείς το πρόσθετο βιβλίο την 31/12/2013 σημαίνει ότι την 1/1/2014 πρέπει να πάει από αθεώρητες Α.Π.Υ. (προς τους ιδιώτες) σε θεωρημένες Α.Π.Υ. αφού, όπως είπαμε απαλλάσσεται από Φ.Τ.Μ.

Έλα όμως που από 1/1/2014 καταργείται η έννοια του ελεύθερου επαγγελματία (Ν.4172/2013 δες άρθρο 7 όπου εξαφανίσθηκε η έννοια).

Άρα:

Από την μια ισχύει ο νόμος των Φ.Τ.Μ. και μιλά για εξαιρέσεις χρήσης ταμειακής μηχανής στους ελεύθερους επαγγελματίες

Και από την άλλη ο νέος Κ.Φ.Ε. καταργεί τους ελεύθερους επαγγελματίες.

Όλο αυτό δημιουργεί τεράστια σύγχυση στους λογιστές για το αν τους πάμε με Φ.Τ.Μ. ή θεωρημένες Α.Π.Υ. από 1/1/2014. Βέβαια αυτό ισχύει εκτός από τους γιατρούς και σε οποιαδήποτε ελεύθερο επαγγελματία που είχε αθεώρητη Α.Π.Υ. σε ιδιώτες επειδή είχε Πρόσθετο Βιβλίο και τώρα (την 31/12/2013) αυτό καταργείται.

-----

Υ.Γ. Σε παρακαλώ απάντησέ μου (έστω και «δεν ξέρω») στα δύο προηγούμενα μηνύματα του συλλόγου μας εδώ στα Χανιά , για την αδικία της φορολόγησης αγροτών με ΟΕ και την διαφορετική φορολόγηση ατομικής με ξενοδοχείο και Νομικό πρόσωπο ξενοδοχείο. (Δες τα π.μ. που έχω στείλει) 

-----

Σας ευχαριστώ. 

Εκ του Συλλόγου Λογιστών Ν Χανίων

Σταυρουλάκης Αρτ. Κωνσταντίνος 

Αγαπητέ Κωνσταντίνε μήπως υπήρξε κάποια συνέχεια σε αυτό ή η Δ15 πήρε τον Τζακ Νόρις και αυτός δεν απαντά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ταμειακές;; Άμα είναι έτσι να βάλουμε και φρούτα και ρουχισμό και καφέ-εστίαση και ότι άλλος ομοειδής Κ.Α.Δ. υπάρχει ...

 

Τ.Π.Υ. το προφανέστατο, όπως ισχύει (ΑΘ) για επαγγελματίες και (Θ) για ιδιώτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ταμειακές;; Άμα είναι έτσι να βάλουμε και φρούτα και ρουχισμό και καφέ-εστίαση και ότι άλλος ομοειδής Κ.Α.Δ. υπάρχει ...

 

Τ.Π.Υ. το προφανέστατο, όπως ισχύει (ΑΘ) για επαγγελματίες και (Θ) για ιδιώτες.

Αχ ρε συνάδελφε αυτό το προφανέστατο δεν είναι και πολύ προφανέστατο. Για την ακρίβεια δεν είναι καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητέ Κωνσταντίνε μήπως υπήρξε κάποια συνέχεια σε αυτό ή η Δ15 πήρε τον Τζακ Νόρις και αυτός δεν απαντά.

 

Υπάρχει ερώτημα και αλλού.  Μόλις έχω νέα από όπουδήποτε θα το μεταφέρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κατά την γνώμη μου δεν θα υποχρεωθούν οι λογιστές να βάλουν ΦΤΜ . Υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις όπου νόμοι παραπέμπουν σε καταργούμενες διατάξεις αλλά ισχύουν .

 Αρχές του 2013 με τον νέο ΚΦΑΣ υπήρχε το θέμα με του λογοθεραπευτές .Εκεί σκόπιμα για να πουληθούν μερικές ΦΤΜ δεν ξεκαθάριζαν το θέμα . 

 Τα ίδια θα γίνουν κ τώρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κατά την γνώμη μου δεν θα υποχρεωθούν οι λογιστές να βάλουν ΦΤΜ . Υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις όπου νόμοι παραπέμπουν σε καταργούμενες διατάξεις αλλά ισχύουν .

 Αρχές του 2013 με τον νέο ΚΦΑΣ υπήρχε το θέμα με του λογοθεραπευτές .Εκεί σκόπιμα για να πουληθούν μερικές ΦΤΜ δεν ξεκαθάριζαν το θέμα . 

 Τα ίδια θα γίνουν κ τώρα .

 

Αυτήν την γνώμη έχω και εγώ.

Θυμάστε και τον χαμό με τις Φ.Τ.Μ. στις ενοικιάσεις αυτοκινήτων; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δυστυχώς όχι.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αμα βρεθεί κανά φράγκο για δουλειές .πιστεύω οτι θα βρεθεί και το ανάλογο παραστατικό..! το τι θα κόβουμε μας μάρανε ή το τι έμεινε για να κόβεται...))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αμα βρεθεί κανά φράγκο για δουλειές .πιστεύω οτι θα βρεθεί και το ανάλογο παραστατικό..! το τι θα κόβουμε μας μάρανε ή το τι έμεινε για να κόβεται...))

δηλαδη επειδη βλεπω οτι ανεφερεστε μονο σε ελευθερους επαγγελματιες .

για τα φροντιστηρια π.χ. το θεωρουμε σιγουρο οτι θα προμηθευτουν φτμ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δυστυχώς όχι.... 

Μπορείτε αν του tweetάρετε και το τί θα γίνει με τους αγρότες, με τα ΔΑ? πού να τα σκεφτούν όλα οι άνθρωποι, μόνο να ανακατέβουν τα σκ...ά ξέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε επικοινωνια που ειχα με το υπουργειο οικονομικων τμημα κωδικα περιμενουν και αυτοι πολ!δεν γνωριζουν ακομη

Φυσικά περιμένουν, νωρίς είναι ακόμα.

Έχουμε μπροστά μας πάνω από 200 ώρες εώς την 01/01. Ανα βάλεις ότι η 1/1 είναι και αργία τότε κοντέβουμε τις 230 ώρες. Πάρα πολύς χρόνος για να ενημερωθούμε και να ενεργήσουμε ανάλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...