Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
stv1964

Προσιοροσμος αξιας αυτοπαραδοσης για ακινητο που πρεπει να αυτοπαραδοθει ως 01/01/2014

Question

Εστω απολογιστικο κοστος 80000 (το 2009 που ειχε ολοκληρωθει η κατασκευη του ακινητου) ,και  αντικειμενικη αξια 90000  (λογω οτι η περιοχη ενταχθηκε στο συστημα αντικ πριοσδιρισμου το 2010 και ανεβηκαν οι αξιες)

Η αυτοπαραδοση που θα πρεπει να γινει με 01/01/2014 με τι αξια θα γινει? με του απολογιστικου η τουλαχιστον της αντικειμενικης? ακολουθειται η ιδια διαδικασια οπως σε ειδικη δηλωση φπα λογω πωλησης? δηλ η διαφορα στην αξια ως την αντικειμενικη θα παει ως διαφορα, βασει ελεγχου η οχι ?αν οχι, θα γινει δεκτο το απολογιστικο κοστος ως αξια αυτοπαραδοσης,εστω και αν ειναι μικροτερο της αντικειμενικης?

Share this post


Link to post
Share on other sites

21 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Η διαταξη για την αυτοπαραδοση των ακινητων δεν πρεπει να παρει και αλλη παραταση?

Η εφαρμογη της θα στειλει στην φυλακη πολλους επιχειρηματιες οι οποιοι δεν θα μπορεσουν να πληρωσουν το φπα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Η διαταξη για την αυτοπαραδοση των ακινητων δεν πρεπει να παρει και αλλη παραταση?

Η εφαρμογη της θα στειλει στην φυλακη πολλους επιχειρηματιες οι οποιοι δεν θα μπορεσουν να πληρωσουν το φπα.

Ο φπα της αυτοπαραδοσης μεταφερεται στη περιοδικη δηλωση φπα του τριμηνου που εγινε η αυτοπαραδοση ,και αποδιδεται μεσω αυτης ,αν προκυπτει τετοιο αποτελεσμα,δεν πληρωνεται οπως η ειδικη δηλωση..

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ο ΦΠΑ της αυτοπαράδοσης συνδέεται και υπολογίζεται με βάση το βιβλίο κοστολογίου και το απολογιστικό κόστος και οχι τις αντικειμενικές αξίες. Ευτυχως !!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ο ΦΠΑ της αυτοπαράδοσης συνδέεται και υπολογίζεται με βάση το βιβλίο κοστολογίου και το απολογιστικό κόστος και οχι τις αντικειμενικές αξίες. Ευτυχως !!!!!

πηγαινω δηλωση αυτοπαραδοσης στη δου και μου ζητανε διαδικασια σα να εκανα πωληση ακινητου,δηλαδη να περασω την δηλωση απο το κεφαλαιο ,και να συμπληρωσω στην ειδικη δηλωση ,την αντικειμενικη αξια και το απολογιστικο κοστος, σα να θελουν να βγαλουν διαφορα απο συγκριση αντικειμενικης (που ειναι μεγαλυτερη)και απολογιστικου ,βασει ελεγχου

 εγω επιμενω οτι το μονο που πρεπει να συμπληρωθει στην ειδ δηλ αυτοπαραδοσης,ειναι μονο το απολογιστικο κοστος ,το οποιο θα ειναι η αξια αυτοαπαραδοσης

 

 

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

Αθήνα 25 Mαϊου 2006

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ & ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

Αρ.Πρωτ.: 1049703/3689/770/Α0014

ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ

ΠΟΛ. 1083

14η Δ/ΝΣΗ ΦΠΑ

 

ΤΜΗΜΑ Α΄

 

 

ΘΕΜΑ:

Διευκρινίσεις και οδηγίες για την εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου 1 του Ν. 3427/27.12.2005 για το Φ.Π.Α. στις νεόδμητες οικοδομές.

Για τις πράξεις παράδοσης ακινήτων που αναφέρονται στο άρθρο 7 παράγραφος 2 περίπτωση γ΄, δηλαδή τις αυτοπαραδόσεις ακινήτων, όπως αυτές αναλύθηκαν παραπάνω, ως φορολογητέα αξία λαμβάνεται σύμφωνα με το άρθρο 19 παράγραφος 2 περίπτωση α΄ η τρέχουσα τιμή αγοράς των αγαθών ή παρόμοιων αγαθών ή, αν δεν υπάρχει τιμή αγοράς, το κόστος των αγαθών, κατά το χρόνο παράδοσής τους. Επειδή στις περιπτώσεις αυτές ο εργολάβος κατασκευαστής δεν αγοράζει αλλά κατασκευάζει το ακίνητο, ως φορολογητέα αξία της αυτοπαράδοσης στην πράξη λαμβάνεται υπόψη το κόστος κατασκευής.

 

Για την ωρα η δηλωση ειναι σε εκρεμοτητα ,ωσπου να καταληξουν

εχει κανεις αναλογη εμπειρια ,πως παραληφθηκε αναλογη δηλωση αυτοπαραδοσης?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σε γ κατηγορίας για την αυτοπαραδοση τι εγγραφη θα κάνουμε?

Χρέωση  64 1230

Πιστωση  78 1000

Πιστωση  54   230

 

Και έπειτα αναμόρφωση τον 64 γιατί τα αυτοπαραδοθέντα θα εμγανίζονται ως απογραφή στον 21?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ο φπα της αυτοπαραδοσης μεταφερεται στη περιοδικη δηλωση φπα του τριμηνου που εγινε η αυτοπαραδοση ,και αποδιδεται μεσω αυτης ,αν προκυπτει τετοιο αποτελεσμα,δεν πληρωνεται οπως η ειδικη δηλωση..

 

γενικα οι εταιρειες ανεγερσης οικοδομων εχουν εξαντλησει το πιστωτικο υπολοιπο που ειχαν, οποτε ο φπα αυτοπαραδοσης θα πληρωθει

"ολοκληρος" επι του κοστους κατασκευης.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα! Αν κάποιος συνάδελφος θα μπορούσε να με βοηθήσει σχετικά με την αυτοπαράδοση. Κατασκευαστική Ο.Ε. έχει απούλητα ακίνητα που υπάγονται σε ΦΠΑ. Για να κλείσει η εταιρεία γνωρίζω ότι ο μόνος τρόπος είναι να κάνει αυτοπαράδοση τα ακίνητα αυτά στα μέλη της. Ο ΦΠΑ της αυτοπαράδοσης θα υπολογιστεί πάνω στο απολογιστικό κόστος ή έχει να κάνει με την αντικειμενική αξία των ακινήτων? Θα πρέπει να κατατεθεί το έντυπο "Δήλωση μεταβίβασης ακινήτου", αλλά η πληρωμή του φόρου γίνεται με την υποβολή της περιοδικής ΦΠΑ? Και ακόμα, αν υπάρχει εκκρεμότητα στο ΙΚΑ με την πληρωμή ενσήμων, πρέπει πρώτα να τακτοποιηθούν αυτά για να γίνει η αυτοπαράδοση? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα! Αν κάποιος συνάδελφος θα μπορούσε να με βοηθήσει σχετικά με την αυτοπαράδοση. Κατασκευαστική Ο.Ε. έχει απούλητα ακίνητα που υπάγονται σε ΦΠΑ. Για να κλείσει η εταιρεία γνωρίζω ότι ο μόνος τρόπος είναι να κάνει αυτοπαράδοση τα ακίνητα αυτά στα μέλη της. Ο ΦΠΑ της αυτοπαράδοσης θα υπολογιστεί πάνω στο απολογιστικό κόστος ή έχει να κάνει με την αντικειμενική αξία των ακινήτων? Θα πρέπει να κατατεθεί το έντυπο "Δήλωση μεταβίβασης ακινήτου", αλλά η πληρωμή του φόρου γίνεται με την υποβολή της περιοδικής ΦΠΑ? Και ακόμα, αν υπάρχει εκκρεμότητα στο ΙΚΑ με την πληρωμή ενσήμων, πρέπει πρώτα να τακτοποιηθούν αυτά για να γίνει η αυτοπαράδοση? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

ναι ο φπα θα υπολογιστει επι της αξιας του απολογιστικου κοστους,θα υποβληθει η δηλωση μεταβιβασης,με αιτια αυτοπαραδοση,και θα συμπληρωσεις στην ουσια  την 4η σελιδα με αξια μεταβιβασης ,την αξια του απολογιστικου,και τον αναλογουν φπα. δεν καταβαλεις τιποτα με την δηλωση,απλα παραλαμβανεται,και τα δεδομενα της αυτοπαραδοσης τα καταχωρεις στο αναλογο τριμηνο φπα και οτι σου βγαλει το τριμηνο αποδιδεις

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ναι ο φπα θα υπολογιστει επι της αξιας του απολογιστικου κοστους,θα υποβληθει η δηλωση μεταβιβασης,με αιτια αυτοπαραδοση,και θα συμπληρωσεις στην ουσια  την 4η σελιδα με αξια μεταβιβασης ,την αξια του απολογιστικου,και τον αναλογουν φπα. δεν καταβαλεις τιποτα με την δηλωση,απλα παραλαμβανεται,και τα δεδομενα της αυτοπαραδοσης τα καταχωρεις στο αναλογο τριμηνο φπα και οτι σου βγαλει το τριμηνο αποδιδεις

Ευχαριστώ για την απάντηση! Έχετε κάποια γνώμη για τα ένσημα του ΙΚΑ? Γνωρίζετε αν έχω δικαίωμα να εκπέσω τον φόρο των εισροών? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ευχαριστώ για την απάντηση! Έχετε κάποια γνώμη για τα ένσημα του ΙΚΑ? Γνωρίζετε αν έχω δικαίωμα να εκπέσω τον φόρο των εισροών? 

 

"κλείσε" το ΙΚΑ  πληρώνοντας και τα τελευταία ένσημα.   και κάνεις αποπεράτωση έργου στο ΙΚΑ.

 

μετά κάνεις απολογιστικό και αυτοπαράδοση.

 

η ειδική δήλωση υποβάλλεται για να "αποχαρακτηριστεί" το ακίνητο ως νεόδμητο και η επόμενη μεταβίβαση να είναι με ΦΜΑ και όχι ΦΠΑ.

 

πάντως αυτοπαράδοση μπορείς να κάνεις πλέον όταν χρησιμοποιηθεί το ακίνητο με οιονδήποτε τρόπο πχ. μίσθωση. 

 

αλλά από την στιγμή που θέλετε να κλείσει η εταιρεία ,τα παραπάνω που σου είπε ο συνάδελφος είναι μονόδρομος!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest

ΑΕ  Οικοδομική  με  οικίες  αδιάθετες   ( έκδοση άδειας μετά το 2006 ) θα έπρεπε να είχε  διακανονίσει  τον φπα των οικιών  με  αυτοπαραδοση  μέσα στην 5ετια ( με την παραταση  1/1/2014 ) ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
1 ώρα πριν, NWAE είπε

ΑΕ  Οικοδομική  με  οικίες  αδιάθετες   ( έκδοση άδειας μετά το 2006 ) θα έπρεπε να είχε  διακανονίσει  τον φπα των οικιών  με  αυτοπαραδοση  μέσα στην 5ετια ( με την παραταση  1/1/2014 ) ?

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/40202

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest

Το λυσαμε αυτο .

Παμε σε  αλλο ερωτημα .

αν το τιμημα  της πωλησης απο ΑΕ  οικιας  σε  ιδιωτη και μερος  του τιμηματος  καταβληθει  , με πληρωμη του φπα που αναλογει , απο τον ιδιωτη .

θα υπαρχει  προβλημα που  δεν θα καταβληθει διατραπεζικα το τιμημα ? ( φυσικα η πληρωμη του φπα θα γινει διατραπεζικα απο τον ιδιωτη ) . πληρωμη με ταυτοτητα πληρωμης απο τον λογαριασμο του .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
16 ώρες πριν, NWAE είπε

Το λυσαμε αυτο .

Παμε σε  αλλο ερωτημα .

αν το τιμημα  της πωλησης απο ΑΕ  οικιας  σε  ιδιωτη και μερος  του τιμηματος  καταβληθει  , με πληρωμη του φπα που αναλογει , απο τον ιδιωτη .

θα υπαρχει  προβλημα που  δεν θα καταβληθει διατραπεζικα το τιμημα ? ( φυσικα η πληρωμη του φπα θα γινει διατραπεζικα απο τον ιδιωτη ) . πληρωμη με ταυτοτητα πληρωμης απο τον λογαριασμο του .

ανασύνταξε την πρόταση.

πάντως για την απόδοση του φπα ,υπόχρεη είναι η αε.

του δίνεται την ταυτότητα να την πληρώσει αυτός?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest

ΑΕ οικοδομική με χρέη προς το δημόσιο και   τράπεζες    πουλάρι  ένα  σπίτι   σε ιδιώτη .

Για να γίνει η μεταβίβαση πρέπει να πληρωθεί ο φπα  πριν την σύνταξη του συμβολαίου .

Για τον  ΦΠΑ  χρειάζεται χρήματα τα όποια θα καταβάλει ο ιδιώτης για λογαριασμό της ΑΕ  απευθείας  στο δημόσιο από τραπεζικό του λογαριασμό    έναντι του τιμήματος  της αγοραπωλησίας .

Το υπόλοιπο τίμημα της αγοραπωλησίας  θα εξοφλήθη με  τραπεζική επιταγή την όποια θα παρακράτηση η συμβολαιογράφος για  λογαριασμό του δημόσιου ( έχει  φορολογική ενημερότητα η ΑΕ  με παρακράτηση ) .

Το ερώτημα μου είναι θα υπάρξει πρόβλημα σε ενδεχόμενο έλεγχο για το τμήμα του τιμήματος που καταβληθεί με για την πληρωμή του ΦΠΑ ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Μπερδεύεσαι χωρίς λόγο. Εαν πχ η τιμή πώλησης είναι 124.000, τα 24.000 είναι το ΦΠΑ που πρεπει να τα παρει το κρατος κ τα 100 χιλ να τα κρατήσει ο έμπορος. Το πως θα πληρωθουν απο τον πελάτη σου είναι αδιάφορο. Αντι το ΦΠΑ να το δωσει ο αγοραστης στον έμπορο τα πληρώνει απευθείας στο κράτος. Το ίδιο είναι

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest

εχουμε  συναλλαγη  ενω των 500 και 1500 ευρ

εξοφληση με τραπεζικη συναλλαγη 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
24 λεπτά πριν, NWAE είπε

εχουμε  συναλλαγη  ενω των 500 και 1500 ευρ

εξοφληση με τραπεζικη συναλλαγη 

η συμβολαιογράφος είναι σύμφωνη ή θα έχει θέμα λόγω παρακράτησης?

αν σύμφωνη ,το τίμημα καταβλήθηκε 100 χιλ. με τραπεζική επιταγή (η οποία παρακρατείται) και 24 χιλ. για την πληρωμή του αναλογούντος φπα  ,μέσω του τραπεζικού λογαριασμού  ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
12 λεπτά πριν, NWAE είπε

αυτο σκεφτομαι και εγω να κανει

δεν χρειάζονται και πολλά πολλά για το φπα.  λόγω του .....και επειδή είχε προβλήματα η ΑΕ. 

περίπου όπως στο έγραψα.

και αν δεν μπορεί στο συμβόλαιο ,σε ένα συμφωνητικό  πρόχειρο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest

αρα  ολα ειναι νομιμα στην ανωτερω περιπτωση  με τον φπα 

 

(2) Εξόφληση δαπάνης, μέσω « τραπεζικού λογαριασμό» τρίτου.
« Από τη γραμματική διατύπωση των διατάξεων προκύπτει, ότι ο νόμος απαιτεί η εξόφληση να γίνεται με τραπεζικό μέσο πληρωμής, προκειμένου να αποδεικνύεται η ύπαρξη και η πραγματοποίηση της συναλλαγής, χωρίς να κάνει διάκριση ως προς το πρόσωπο του καταβάλλοντος, ούτε να θέτει ως προϋπόθεση όπως το πρόσωπο στο οποίο ανήκει ο λογαριασμός μέσω του οποίου εξοφλούνται οι σχετικές δαπάνες να είναι και αυτό που είχε τη σχετική απαίτηση από τον καταβάλλοντα (άμεσα αντισυμβαλλόμενος).
Κατόπιν των ανωτέρω, σε περίπτωση εξόφλησης σε τραπεζικό λογαριασμό του προμηθευτή – πιστωτή από τρίτο πρόσωπο (ημεδαπό ή αλλοδαπό), το οποίο, κατ’ εντολή της επιχείρησης, εξοφλεί τη σχετική υποχρέωση προς απόσβεση ισόποσης υποχρέωσης αυτού προς αυτή, η σχετική δαπάνη εκπίπτει από τα ακαθάριστα έσοδα της επιχείρησης, αρκεί να αποδεικνύεται με βάση τα κατάλληλα στοιχεία (τραπεζικά παραστατικά ή άλλα έγγραφα) η εξόφληση του προμηθευτή καθώς και ο λόγος εξόφλησης των δαπανών από τον τρίτο.
Ομοίως, σε περίπτωση που, με βάση τα ανωτέρω, η εξόφληση γίνεται, κατ’ εντολή της επιχείρησης, από τρίτο, πελάτη της, προς απόσβεση δικής του υποχρέωσης από αγορά αγαθών ή λήψη υπηρεσιών από την επιχείρηση, η σχετική δαπάνη αναγνωρίζεται προς έκπτωση από τα ακαθάριστα έσοδα του τρίτου με τις ίδιες ως άνω προϋποθέσεις και εφόσον πληρούνται και οι λοιπές προϋποθέσεις που τίθενται για την εκπεσιμότητα των δαπανών με τις διατάξεις του ν.4172/2013, παρόλο που ο τραπεζικός λογαριασμός στον οποίο κατατέθηκαν τα μετρητά ή μεταφέρθηκαν τα σχετικά εμβάσματα δεν ανήκει σε πρόσωπο έναντι του οποίου υφίστατο και η σχετική υποχρέωση. (ΠΟΛ.1055/26.4.2016 )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...