Προς το περιεχόμενο
  • 0

Συμπληρωση ειδικου βιβλιου υπερωριων -τροποιησης ωραριου


ady

Ερώτηση

Ξέρει κάνεις αν στο ειδικό  βιβλιο υπερωριών , σε περίπτωση που δεν έχουν γίνει υπερωρίες ,πρέπει  να συμπληρωθεί  κάθε μηνα ότι δεν έχουν πραγματοποιηθεί υπερωρίες,  όπως  έχω δει σε ένα υπόδειγμα το όποιο και εχω επισυνάψει η απλώς  συμπληρώνετε όποτε πραγματοποιηθούν ,επειδή δεν εχω βρει κάτι που να το διευκρινίσει αυτό, και η  ΣΕΠΕ ψάχνει  αφορμή να μοιράζει  πρόστιμα

 

 Επίσης την ιδια ερώτηση εχω και για το καινούργιο Ειδικο Βιβλίο Τροποποίησης Ωραρίου Εργασίας το οποίο συνενώνεται με το υφιστάμενο Ειδικό Βιβλίο Υπερωριών και απο ποτε υπαρχει η υποχρεωση τηρησης του ??

 

Υπάρχει  κάποιο υπόδειγμα  για το καινούργιο ?

 

Θα μας τρελανουν ολους...

ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ΒΙΒΛΙΟ ΥΠΕΡΩΡΙΩΝ.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ευχαριστώ πολύ chrisanna

 

Tα εχω δει και εγώ όλα αυτά, αλλα δεν διευκρινίζει πουθενά (εκτος αν δεν το εχω προσέξει εγω  ) ότι σε περίπτωση που δεν υπάρχουν υπερωρίες η τροποποίηση ωραρίου , αν πρέπει κάθε μήνα  να συμπληρώσουμε το βιβλιο όπως στο υπόδειγμα που εχω επισυνάψει 

Tο ξερω ότι ακούγετε παράλογη η ερώτηση ,το λογικό θα ήταν  να συμπληρωθεί μόνο σε περίπτωση που έχουμε μεταβολές ,αλλά τους  εχει φοβηθεί το μάτι μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έτσι το καταλαβαίνω και εγώ ,αλλά με μπέρδεψε το υπόδειγμα που έχω βρει

 

Μήπως έχει τύχει σε συνάδελφο στον έλεγχο να υποβληθεί πρόστιμο  για την μη συμπλήρωση του βιβλίου  ,εφόσον δεν υπήρχαν μεταβολές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν υπάρχει υποχρέωση επιβεβαίωσης μηδενικών υπερωριών.
Σχετικό το άρθρο 80 του Ν.4144 όπου ορίζει τι ακριβώς καταχωρείται σε αυτό το βιβλίο.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε πελάτη μου με κυλιόμενα ωράρια υπέβαλλα πρόγραμμα στο τέλος κάθε μήνα με τα ωράρια για τον επόμενο μήνα .

Το υπέβαλλα ηλεκτρονικά με τροποποιητικό πίνακα ωραρίου.

Τώρα τι πρέπει να κάνω ?

Θα καταργήσω την ηλεκτρονική υποβολή και θα γράφω τα ωράρια στο βιβλίο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε πελάτη μου με κυλιόμενα ωράρια υπέβαλλα πρόγραμμα στο τέλος κάθε μήνα με τα ωράρια για τον επόμενο μήνα .

Το υπέβαλλα ηλεκτρονικά με τροποποιητικό πίνακα ωραρίου.

Τώρα τι πρέπει να κάνω ?

Θα καταργήσω την ηλεκτρονική υποβολή και θα γράφω τα ωράρια στο βιβλίο ?

και στο βιβλιο και πινακας ηλεκτρονικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν νομίζω...

Το ωράριο είναι αυτό που δηλώνουμε στο ΣΕΠΕ..

Αν για οποιονδήποτε λόγο και χωρίς να αλλάζει το δηλωμένο ωράριο προκύψει έκτακτη αλλαγή ..

π.χ. αντί 8:00-16:00 σήμερα ήρθε στις 10:00 και θα κάτσει μέχρι τις 18:00 .. τότε συμπληρώνουμε το βιβλίο αλλά δεν καταθέτουμε πίνακα..

 

Γνώμη μου είναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγω συναδελφοι  εχω ξεκινησει  πλεον να επεξεργαζομαι στο μυαλο μου την πιθανοτητα  να ασχοληθω με κατι αλλο, μετα απο απο 20 χρονια εργασιας ως λογιστης.Δεν ξερω αν θα βρω τελικα κατι ,αλλα το ψαχνω.Περαν της απιστευτης ταλαιπωριας που θα ακολουθει την ζωη μου απο δω και περα ,αυτο που μου ταρακουνησε το κεφαλι ειναι η πιθανοτητα αυριο να φυγει απο την ζωη δικος μου ανθρωπος και εγω  να "πρεπει" στειλω συγκεντρωτικες , ΦΠΑ , αντι να τον "ξεπροβοδισω" η να τσακιστω με την μηχανη -εχει ματαγινει-και να πρεπει να πληρωσω κατι χιλιαδες ευρω σε προστιμα.Αν τα παραπανω δεν σας ταρακουνανε εχετε χασει την ανθρωπια σας και  λειτουργειτε με λογισμικο!!!!!!Εν κατακλειδι δεν εχω καμμια μα καμμια ορεξη για δουλεια !!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν νομίζω...

Το ωράριο είναι αυτό που δηλώνουμε στο ΣΕΠΕ..

Αν για οποιονδήποτε λόγο και χωρίς να αλλάζει το δηλωμένο ωράριο προκύψει έκτακτη αλλαγή ..

π.χ. αντί 8:00-16:00 σήμερα ήρθε στις 10:00 και θα κάτσει μέχρι τις 18:00 .. τότε συμπληρώνουμε το βιβλίο αλλά δεν καταθέτουμε πίνακα..

 

Γνώμη μου είναι..

 

Έτσι όπως έχουν γράψει στο γόνα τον νέο νόμο, νομίζω ότι και στο βιβλίο θα γράφουμε τις αλλαγές αλλά και στην Εργάνη θα στέλνουμε την τροποποίηση. Μακάρι να κάνω λάθος. Αν ισχύει πάω για ψάρεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν νομίζω...

Το ωράριο είναι αυτό που δηλώνουμε στο ΣΕΠΕ..

Αν για οποιονδήποτε λόγο και χωρίς να αλλάζει το δηλωμένο ωράριο προκύψει έκτακτη αλλαγή ..

π.χ. αντί 8:00-16:00 σήμερα ήρθε στις 10:00 και θα κάτσει μέχρι τις 18:00 .. τότε συμπληρώνουμε το βιβλίο αλλά δεν καταθέτουμε πίνακα..

 

Γνώμη μου είναι..

Συμφωνώ... και γω νομίζω ότι στο βιβλίο θα γράφουμε τις έκτακτες αλλαγές ωραρίου όπως προαναφέρει ο συνάδελφος, είτε με υπαιτιότητα του εργοδότη είτε του εργαζόμενου πχ καθυστέρηση προσέλευσης.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνώ... και γω νομίζω ότι στο βιβλίο θα γράφουμε τις έκτακτες αλλαγές ωραρίου όπως προαναφέρει ο συνάδελφος, είτε με υπαιτιότητα του εργοδότη είτε του εργαζόμενου πχ καθυστέρηση προσέλευσης.  

 

Δηλαδή αν ένας εργαζόμενος πεταχτεί κάπου, π.χ. σε κάποια τράπεζα για δική του δουλειά και έρθει ο έλεγχος θα πρέπει να τον είχαμε γράψει στο βιβλίο;

Τι διάολο θα έχουμε βιβλίο εισόδου-εξόδου οχημάτων που είχαν οι αλφαμίτες στον στρατό; Έλεος ρεεεεεεεεε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγω συναδελφοι  εχω ξεκινησει  πλεον να επεξεργαζομαι στο μυαλο μου την πιθανοτητα  να ασχοληθω με κατι αλλο, μετα απο απο 20 χρονια εργασιας ως λογιστης.Δεν ξερω αν θα βρω τελικα κατι ,αλλα το ψαχνω.Περαν της απιστευτης ταλαιπωριας που θα ακολουθει την ζωη μου απο δω και περα ,αυτο που μου ταρακουνησε το κεφαλι ειναι η πιθανοτητα αυριο να φυγει απο την ζωη δικος μου ανθρωπος και εγω  να "πρεπει" στειλω συγκεντρωτικες , ΦΠΑ , αντι να τον "ξεπροβοδισω" η να τσακιστω με την μηχανη -εχει ματαγινει-και να πρεπει να πληρωσω κατι χιλιαδες ευρω σε προστιμα.Αν τα παραπανω δεν σας ταρακουνανε εχετε χασει την ανθρωπια σας και  λειτουργειτε με λογισμικο!!!!!!Εν κατακλειδι δεν εχω καμμια μα καμμια ορεξη για δουλεια !!!!!!!!

 

Διαβάζω και ξαναδιαβάζω αυτό το μήνυμα. Με αγγίζει τόσο που ειλικρινά δεν ξέρω τι να πρωτοπώ.

Ψελίζω απλά... "Συμπάσχω συν-αδερφέ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έτσι όπως έχουν γράψει στο γόνα τον νέο νόμο, νομίζω ότι και στο βιβλίο θα γράφουμε τις αλλαγές αλλά και στην Εργάνη θα στέλνουμε την τροποποίηση. Μακάρι να κάνω λάθος. Αν ισχύει πάω για ψάρεμα...

ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 4225

Αναβάθμιση και βελτίωση των μηχανισμών είσπραξης των ασφαλιστικών φορέων, πρόστιμα για την ανασφάλιστη και αδήλωτη εργασία και λοιπές διατάξεις αρμοδιότητας Υπουργείου Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας.

(ΦΕΚ Α' 2/07-01-2014)

 

Αρθρο 12

...............

ΣΤ. Ο εργοδότης υποχρεούται να γνωστοποιεί στο ΣΕΠΕ ηλεκτρονικά, στο πληροφοριακό σύστημα του Υπουργείου Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας, «ΕΡΓΑΝΗ» , εντός του πρώτου δεκαπενθημέρου κάθε μήνα, το σύνολο των νομίμων, σύμφωνα με τα παραπάνω, υπερωριών, που πραγματοποιήθηκαν, ανά εργαζόμενο, κατά τον προηγούμενο μήνα. Σε περίπτωση μη τήρησης της υποχρέωσης αυτής επιβάλλονται από τα αρμόδια ελεγκτικά όργανα, σε βάρος του εργοδότη, κυρώσεις, σύμφωνα με το άρθρο 24 του ν. 3996/2011, όπως ισχύει.

Με απόφαση του Υπουργού Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας δύναται να ρυθμίζεται κάθε όρος και αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή της παρούσης.

Από την έναρξη ισχύος της παρούσης κάθε άλλη αντίθετη διάταξη παύει να ισχύει.»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγω συναδελφοι  εχω ξεκινησει  πλεον να επεξεργαζομαι στο μυαλο μου την πιθανοτητα  να ασχοληθω με κατι αλλο, μετα απο απο 20 χρονια εργασιας ως λογιστης.Δεν ξερω αν θα βρω τελικα κατι ,αλλα το ψαχνω.Περαν της απιστευτης ταλαιπωριας που θα ακολουθει την ζωη μου απο δω και περα ,αυτο που μου ταρακουνησε το κεφαλι ειναι η πιθανοτητα αυριο να φυγει απο την ζωη δικος μου ανθρωπος και εγω  να "πρεπει" στειλω συγκεντρωτικες , ΦΠΑ , αντι να τον "ξεπροβοδισω" η να τσακιστω με την μηχανη -εχει ματαγινει-και να πρεπει να πληρωσω κατι χιλιαδες ευρω σε προστιμα.Αν τα παραπανω δεν σας ταρακουνανε εχετε χασει την ανθρωπια σας και  λειτουργειτε με λογισμικο!!!!!!Εν κατακλειδι δεν εχω καμμια μα καμμια ορεξη για δουλεια !!!!!!!!

Τώρα τι να πω?

29/5/13 έχασα την μητέρα μου (ας είναι καλά το άγχος ετών απο το "υπέροχο" επάγγελμά μας και στο "καπάκι" άνοιξε το taxis για υποβολή δηλώσεων και μαλιστα με προθεσμία 30/6/13 (δηλαδη ένα μήνα). Απο το κοιμητήριο στο γραφείο..... Δεν υπάρχουν λόγια για να περιγράψω το πέρασα (και περνάω ακομα). Αν υπήρχαν οι υπέροχες κυρώσεις του '14 πέρυσι, θα έπρεπε να δουλεύω 30 χρονια να ξεχρεώσω.

Εύχομαι να μη ζήσει άλλος το δικο μου δράμα

Συγνώμη για το off topic αλλα μου βγήκε...

Καλό μας κουράγιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 4225

Αναβάθμιση και βελτίωση των μηχανισμών είσπραξης των ασφαλιστικών φορέων, πρόστιμα για την ανασφάλιστη και αδήλωτη εργασία και λοιπές διατάξεις αρμοδιότητας Υπουργείου Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας.

(ΦΕΚ Α' 2/07-01-2014)

 

Αρθρο 12

...............

ΣΤ. Ο εργοδότης υποχρεούται να γνωστοποιεί στο ΣΕΠΕ ηλεκτρονικά, στο πληροφοριακό σύστημα του Υπουργείου Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας, «ΕΡΓΑΝΗ» , εντός του πρώτου δεκαπενθημέρου κάθε μήνα, το σύνολο των νομίμων, σύμφωνα με τα παραπάνω, υπερωριών, που πραγματοποιήθηκαν, ανά εργαζόμενο, κατά τον προηγούμενο μήνα. Σε περίπτωση μη τήρησης της υποχρέωσης αυτής επιβάλλονται από τα αρμόδια ελεγκτικά όργανα, σε βάρος του εργοδότη, κυρώσεις, σύμφωνα με το άρθρο 24 του ν. 3996/2011, όπως ισχύει.

Με απόφαση του Υπουργού Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας δύναται να ρυθμίζεται κάθε όρος και αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή της παρούσης.

Από την έναρξη ισχύος της παρούσης κάθε άλλη αντίθετη διάταξη παύει να ισχύει.»

 

Το έχω δει. Δυστυχώς πουθενά δεν αναγράφεται ότι παύει να ισχύει η υποχρέωση του εργοδότη για ηλεκτρονική υποβολή των αλλαγών. Ελπίζω στην διευκρινιστική να το συμπεριλάβουν γιατί είναι πολύ σοβαρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το έχω δει. Δυστυχώς πουθενά δεν αναγράφεται ότι παύει να ισχύει η υποχρέωση του εργοδότη για ηλεκτρονική υποβολή των αλλαγών. Ελπίζω στην διευκρινιστική να το συμπεριλάβουν γιατί είναι πολύ σοβαρό.

Πιστευω οτι θα δηλωνονται μονο οι υπερωριες, οπως αναφερεται και στο νομο και οχι οι τυχον αλλες ημερησιες αλλαγες που τυχον υπαρχουν.

Οι οποιες θα γραφονται μονο στο βιβλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η συμπλήρωση του βιβλίου τροποποίησης ωραρίου και υπερωριών δεν φαίνεται να υποκαθιστά την υποχρέωση ηλεκτρονικής  αποστολής των πινάκων τροποποίησης ωραρίου  εργασίας.Μάλλον φαίνεται να καλύπτει για ελεγκτικούς σκοπούς το χρονικό διάστημα   των δύο εργασίμων ημερών  για ηλεκτρονική υποβολή του τροποποιημένου πίνακα ωρών εργασίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

με την εταιρεια που συνεργαζομαι για το προγραμμα μισθοδοσιας union

ακομα δεν εχει κανει τιποτα καμμια ιδεα απο τις δικες σας εταιρειες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 4225

Αναβάθμιση και βελτίωση των μηχανισμών είσπραξης των ασφαλιστικών φορέων, πρόστιμα για την ανασφάλιστη και αδήλωτη εργασία και λοιπές διατάξεις αρμοδιότητας Υπουργείου Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας.

(ΦΕΚ Α' 2/07-01-2014)

 

Αρθρο 12

...............

ΣΤ. Ο εργοδότης υποχρεούται να γνωστοποιεί στο ΣΕΠΕ ηλεκτρονικά, στο πληροφοριακό σύστημα του Υπουργείου Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας, «ΕΡΓΑΝΗ» , εντός του πρώτου δεκαπενθημέρου κάθε μήνα, το σύνολο των νομίμων, σύμφωνα με τα παραπάνω, υπερωριών, που πραγματοποιήθηκαν, ανά εργαζόμενο, κατά τον προηγούμενο μήνα. Σε περίπτωση μη τήρησης της υποχρέωσης αυτής επιβάλλονται από τα αρμόδια ελεγκτικά όργανα, σε βάρος του εργοδότη, κυρώσεις, σύμφωνα με το άρθρο 24 του ν. 3996/2011, όπως ισχύει.

Με απόφαση του Υπουργού Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας δύναται να ρυθμίζεται κάθε όρος και αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή της παρούσης.

Από την έναρξη ισχύος της παρούσης κάθε άλλη αντίθετη διάταξη παύει να ισχύει.»

Έχει ξεκινήσει κανείς την τήρηση του βιβλίου ή περιμένουμε την υπουργική απόφαση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...