Προς το περιεχόμενο

Κατάργηση Απόδειξης Επαγγελματικής Δαπάνης από 1/1/2014. Ισχύει ?


adel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει τελική άποψη, απόφαση, διευκρίνηση σχετικά με την επιβολή τέλους χαρτοσήμου επί αμοιβής που καταβάλλεται με την έκδοση τίτλου λήψης υπηρεσιών;

 

Κι αν τελικώς παρακρατείται, αποδίδεται με την υποβολή

"Προσωρινής Δήλωσης Παρακρατούμενων και Προκαταβλητέων Φόρων από Μισθωτή Εργασία και Συντάξεις καθώς και από Αμοιβές Επιχειρηματικής Δραστηριότητας"

και επισήμανση της επιλογής "από επιχειρηματική δραστηριότητα" και συμπλήρωση των ποσών "Χ/ΜΟΥ & ΟΓΑ" στο πεδίο "Κρατήσεις"; (Τον φόρο (20%  τον συμπληρώνει αυτόματα.)

 

Έχει κάποιος συνάδελφος χειριστεί τέτοια αμοιβή μετά την 01/01/2014;

 

Θα εκτιμούσα μια απάντηση γιατί πρέπει να πληρώσω ελεγκτές της περιφέρειας για έλεγχο ΑΜΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Υπάρχει τελική άποψη, απόφαση, διευκρίνηση σχετικά με την επιβολή τέλους χαρτοσήμου επί αμοιβής που καταβάλλεται με την έκδοση τίτλου λήψης υπηρεσιών;

 

Κι αν τελικώς παρακρατείται, αποδίδεται με την υποβολή

"Προσωρινής Δήλωσης Παρακρατούμενων και Προκαταβλητέων Φόρων από Μισθωτή Εργασία και Συντάξεις καθώς και από Αμοιβές Επιχειρηματικής Δραστηριότητας"

και επισήμανση της επιλογής "από επιχειρηματική δραστηριότητα" και συμπλήρωση των ποσών "Χ/ΜΟΥ & ΟΓΑ" στο πεδίο "Κρατήσεις"; (Τον φόρο (20%  τον συμπληρώνει αυτόματα.)

 

Έχει κάποιος συνάδελφος χειριστεί τέτοια αμοιβή μετά την 01/01/2014;

 

Θα εκτιμούσα μια απάντηση γιατί πρέπει να πληρώσω ελεγκτές της περιφέρειας για έλεγχο ΑΜΚ.

 

 

Τελικώς για την καταβολή αμοιβής σε ελεγκτές της περιφέρειας για ΑΜΚ εκδίδουμε τίτλο λήψης υπηρεσιών επί του οποίου επιβάλλεται χ/μο και φόρος.

 

Για τη δήλωση στο τάξις επισημαίνουμε "από επιχειρηματική δραστηριότητα" και το ποσό του χ/μου στις Κρατήσεις;

 

καμιά ιδέα επί του τεχνικού μέρους του χειρισμού;

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν βαλεις το χαρτοσημο στις κρατησεις δεν το αθροιζει σε αυτό που θες να πληρωσεις. Νομίζω πλεον το χαρτοσημο στην δ.ο.υ.

 

 

δίκιο έχεις δεν το είχα προσέξει

Στη δου πώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε που φτάσαμε να μη μπορούμε να κάνουμε απλά πράγματα!

Δεν ξέρω πως να φτίαξω μια απόδειξη δαπάνης τι φόρο παρακρατώ (γιατί 20% και όχι 26% ξερωγώ) και πως και πότε τον αποδίδω καθώς και το χαρτόσημο.

Δεν ξέρω πως να φτίαξω αμοιβή ΔΣ τι φόρο παρακρατώ και πως και πότε τον αποδίδω καθώς και το χαρτόσημο.

Δεν ξέρω πως υποβάλλω βεβαιωση για εισοδήματα με αποδ.δαπάνης για το 2013 και η καταληκτική ημερομηνία πλησιάζει με το υπουργέιο να μας απειλεί με πρόστιμα

 

Σκεφτείτε σε ποιον αλλο επαγγελματία συμβαίνουν αυτά και την ξεφτίλα να απαντάει στους πελάτες του δεν ξέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε που φτάσαμε να μη μπορούμε να κάνουμε απλά πράγματα!

Δεν ξέρω πως να φτίαξω μια απόδειξη δαπάνης τι φόρο παρακρατώ (γιατί 20% και όχι 26% ξερωγώ) και πως και πότε τον αποδίδω καθώς και το χαρτόσημο.

Δεν ξέρω πως να φτίαξω αμοιβή ΔΣ τι φόρο παρακρατώ και πως και πότε τον αποδίδω καθώς και το χαρτόσημο.

Δεν ξέρω πως υποβάλλω βεβαιωση για εισοδήματα με αποδ.δαπάνης για το 2013 και η καταληκτική ημερομηνία πλησιάζει με το υπουργέιο να μας απειλεί με πρόστιμα

 

Σκεφτείτε σε ποιον αλλο επαγγελματία συμβαίνουν αυτά και την ξεφτίλα να απαντάει στους πελάτες του δεν ξέρω

Που μας φτάσανε πιό σωστά... :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

Σύλλογος που απασχολεί περιστασιακά άτομο (μη υπόχρεο) για γραμματειακή υποστήριξη (μια φορά την εβδομάδα) , τι στοιχείο πρέπει να εκδώσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 months later...

Καλησπερα. γνωριζει κανεις τι γινεται τελικα με το χαρτοσημο 3,6%? εχω τιτλο κτησης για συμετοχη παρακολουθησης προγραμματος το οποιο εχει 20% και 3,6%. αποδιδεται τελικα στην δου???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. γνωριζει κανεις τι γινεται τελικα με το χαρτοσημο 3,6%? εχω τιτλο κτησης για συμετοχη παρακολουθησης προγραμματος το οποιο εχει 20% και 3,6%. αποδιδεται τελικα στην δου???

To χαρτόσημο ναι. Στον κώδικα θα σας βγάλουν ταυτότητα οφειλής. Με το παλιό έντυπο συμπληρωμένο. Τρίμηνο 4ος-6ος έως 20/08.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενα γραμματιο εισπραξης απο ΣΥΛΛΟΓΟ  απο χορηγηση επαγγλεματικων καταλογων ,  παλια για την καταχωρηση εκοβα αποδειξη δαπανης ,τωρα τι κανω? το περναω ως έχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ώς τίτλος κτήσης δεν μπορεί να θεωρηθεί και η απόδειξη δαπανών? δηλαδή αν εκδόσουμε απόδειξη δαπανών και αποδώσουμε φόρο και χαρτόσημο θα μας κάνουν ντά στον έλεγχο???????ήμαρτον με τους σοφιστές!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ώς τίτλος κτήσης δεν μπορεί να θεωρηθεί και η απόδειξη δαπανών? δηλαδή αν εκδόσουμε απόδειξη δαπανών και αποδώσουμε φόρο και χαρτόσημο θα μας κάνουν ντά στον έλεγχο???????ήμαρτον με τους σοφιστές!!!!!!!!

 

μακαρι να ήξερα .....

 

εγω εχω αγορα επαγγελματικων καταλόγων απο σύλλογο απλα το παρασταστικό που έλαβα είναι γραμματιο είσπραξης

 

 

απο οτι διαβασα στην 1023 οι λοιπες δαπανες  καταχωρουνται  με οποιοδηποτε παρασταστικο που αποδεικνυει την δαπανη οποτε το γραμμαιο εισπραξης ειναι ενταξει νομιζω αν εχεις αλλος αλλη γνωμη ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To χαρτόσημο ναι. Στον κώδικα θα σας βγάλουν ταυτότητα οφειλής. Με το παλιό έντυπο συμπληρωμένο. Τρίμηνο 4ος-6ος έως 20/08.

Άρα αφού ο τίτλος κτήσης ειναι του Ιουνίου αποδίδω το 20% ηλεκτρονικά μεχρι 29/8(επιχειρηματική δραστηριότητα παρακράτηση) και το χαρτοσημο 3,6% πάω στον κώδικα και πληρώνω με το παλιό έντυπο; Επειδή θα πάω όμως μετα τις 20/8 θα εχω και την προσαύξηση στο χαρτοσημο με 0,73% σωστά;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα αφού ο τίτλος κτήσης ειναι του Ιουνίου αποδίδω το 20% ηλεκτρονικά μεχρι 29/8(επιχειρηματική δραστηριότητα παρακράτηση) και το χαρτοσημο 3,6% πάω στον κώδικα και πληρώνω με το παλιό έντυπο; Επειδή θα πάω όμως μετα τις 20/8 θα εχω και την προσαύξηση στο χαρτοσημο με 0,73% σωστά;;

Νομίζω ότι αν πάτε μετά τις 20/08, θα έχετε και τα πρόστιμα του άρθρου 54.

Καλό είναι να βεβαιωθείτε πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

συνάδελφοι ακούστε περίπτωση ....έρχεται μιά δικηγόρος στο γραφείο μου της οποίας ο προηγούμενος λογιστής τον δεκέμβριο του 2013 τί παραστατικό της έκοψε για την αμοιβή του,λέτε???? ναι σωστά καταλάβατε...απόδειξη δαπάνης.Αλλά το τραγελαφικό δεν είναι αυτό...είναι το ότι έκοψε στην απόδειξη δαπάνης και χαρτόσημο και ογά και ΦΠΑ στην καθαρή αξία!!!!!!!και είναι α' τάξεως!!!!!!!!!!!!!είναι δυνατόν? το έχετε ξαναδεί???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνάδελφοι ακούστε περίπτωση ....έρχεται μιά δικηγόρος στο γραφείο μου της οποίας ο προηγούμενος λογιστής τον δεκέμβριο του 2013 τί παραστατικό της έκοψε για την αμοιβή του,λέτε???? ναι σωστά καταλάβατε...απόδειξη δαπάνης.Αλλά το τραγελαφικό δεν είναι αυτό...είναι το ότι έκοψε στην απόδειξη δαπάνης και χαρτόσημο και ογά και ΦΠΑ στην καθαρή αξία!!!!!!!και είναι α' τάξεως!!!!!!!!!!!!!είναι δυνατόν? το έχετε ξαναδεί???

?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...