Jump to content
  • 0

Μηδενική ΑΠΥ για παροχή υπηρεσιών για 2ο βαθμό συγγένειας

Question

Καλησπέρα ! Ήθελα να ρωτήσω μπορώ να κόβω μηδενική ΑΠΥ για παροχή υπηρεσιών στην αδερφή μου ;  Και αν ναι πρέπει να γράφω κάτι συγκεκριμένο και με 

τι συχνότητα ;  Ευχαριστώ ! 

Recommended Posts

• 0

επανερχομαι επι του θεματος της δωρεαν παροχης υπηρεσιας προς φιλους και συγγενικα προσωπα .

δηλαδη τους κανω την δηλψση δωρεαν .

απο 01/01/2014 που δεν προβλεπεται η εκδοση στοιχειου αυτοπαραδοσης ,τι κανουμε εκδιδουμε ενα τπυ η απυ και

μπορουμε να γραφουμε δωρεαν ,χωρις ποσο?και να γραφουμε οτι αποτελει στοιχειο αυτοπαραδοσης ?

στα στοιχεια βαζουμε κανονικα αυτου στον οποιο παρεχουμε δωρεαν την υπηρεσια ?

• 0

αν απο αυτα τα συγγενικα προσωπα , κολλητους δεν πληρωνεσαι (ποσοι θα ειναι ;)δεν χρειαζεται να εκδοσεις κατι...σαν γραμμα του νομου ειναι παραβαση , αλλα το να στειλεις τη δηλωση του πατερα σου ή της θειας σου και να εκδοσεις αποδειξη δωρεαν αμοιβη;;;οκ,καντο,αλλα μερικες φορες σε καποια θεματα γινομαστε βασιλικοτεροι του βασιλεως , λεω εγω

• 0

αν απο αυτα τα συγγενικα προσωπα , κολλητους δεν πληρωνεσαι (ποσοι θα ειναι ;)δεν χρειαζεται να εκδοσεις κατι...σαν γραμμα του νομου ειναι παραβαση , αλλα το να στειλεις τη δηλωση του πατερα σου ή της θειας σου και να εκδοσεις αποδειξη δωρεαν αμοιβη;;;οκ,καντο,αλλα μερικες φορες σε καποια θεματα γινομαστε βασιλικοτεροι του βασιλεως , λεω εγω

εγω λεω για το τυπικο της υποθεσης απο 01/01/2014 ποιο ειναι το σωστο

• 0

συνάδελφοι λάβετε υπ'οψιν σας και το άρθρο 54,παράγραφος 1 περίπτωση η του Ν.4174/13. Από ερμηνεία σε σεμινάρια, μη έκδοση απόδειξης έστω και δωρεάν, υπόκειται στα νέα πρόστιμα....(ερμηνεία από σεμινάριο..)

• 0

για το τυπικο της υποθεσης συμφωνω οτι η εκδοση της αποδειξης ειναι το σωστο!!!για το τυπικο!!!οπως και το τυπικο του κ.ο.κ ειναι οταν εχεις κοκκινο φαναρι και εισαι πεζος και εχει ερημια δεν διασχιζεις τον δρομο απεναντι αφου εχει κοκκινο,απλα περιμενεις να αναψει πρασινο

• 0

δεν ξέρω για το φανάρι στην ερημιά  αλλά αυτό 

• Οι ελεύθεροι επαγγελματίες που παρέχουν υπηρεσίες δωρεάν, εκδίδουν απόδειξη αυτοπαράδοσης στις περιπτώσεις που οι υπηρεσίες που παρέχονται δωρεάν, χαρακτηρίζονται «ως αυτοπαραδόσεις υπηρεσιών» βάσει των διατάξεων του ν. 2859/2000 «Κώδικας Φ.Π.Α.».

Σε αντίθετη περίπτωση, στην απόδειξη που εκδίδουν στις περιπτώσεις που παρέχουν υπηρεσίες χωρίς αμοιβή, αναγράφουν την ένδειξη «Δωρεάν

ΔΕΝ είναι τυπικό 

ξαναγράφτηκε αλλά μάλλον εκεί στην ερημιά μείναμε να χαζεύουμε το φανάρι 
  • 0

Εγώ κάνω τις δηλώσεις δωρεάν σε πολύ κόσμο να πω την αλήθεια.

Σε όλο το σόι (μεγάλο), σε κάμποσους ηλικιωμένους ή άνεργους που τους κυνηγάνε οι τράπεζες και δεν έχουν στον ήλιο μοίρα, ή γενικά κόσμο από τη γειτονιά που δεν την παλεύουν τα τελευταία χρόνια και έχουν σοβαρά προβλήματα επιβίωσης. Πάντοτε κόβω απόδειξη με αιτιολογία δωρεάν. Και ειλικρινά στο 99% των περιπτώσεων μιλάμε για εντελώς απλές δηλώσεις χωρίς καμιά σκοτούρα. Και επίσης κάνω δωρεάν τις δηλώσεις στους περισσότερους εταίρους μέλη εταιρειών που τις παρακολουθώ. Σε σύνολο όλοι οι προηγούμενοι είναι πάρα πολλοί. Αν θέλει ο έλεγχος να μου βρει πραγματικό κόστος σε αυτές για θέματα ΦΠΑ ας μου το καταλογίσει - σε περίπτωση ελέγχου νομίζω ότι δεν θα είναι θέμα κάτι τέτοιο. Το κύριο κόστος είναι ο προσωπικός μου χρόνος και πως κοστολογείται αυτό; Και όσο περνάει και ο καιρός και τα χρόνια οι ελεγκτές θα είναι σοβαρότεροι και καλύτεροι και θα μένουν στην ουσία. Από την μικρή σε έτη εμπειρία μου, ελεγκτές που ψάχνουν να σε γράψουν για ασήμαντα πράγματα είναι και οι ελεγκτές που έχουν σοβαρά ελλείπείς γνώσεις, οπότε ασχολούνται με μ....ίες...