Προς το περιεχόμενο
  • 0
dodos

ο ασφαλιστικες εισφορες αφαιρουνται απο τα βιβλια μονο αν ειναι εξοφλημενες?

Ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Δεν θα γράφονται πλέον στη δήλωση Ε1 συναδέλφισσα.

Καλησπέρα

Καλησπερα και σε εσας!!!

Δεν το ειχα αντιληφθει. Οποτε πρεπει μεχρι την εκκαθ/κη ( για να συμφωνει με το Ε3 ) να περαστουν στα βιβλια οι ασφ. εισφορες??

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση


Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • 0

Καλημέρα καλή εβδομάδα.

Επειδή δεν εμφανίζεται κάτι στον σύνδεσμο που παραθέσατε (προφανώς πρέπει να είμαι συνδρομητής για να διαβάσω), μπορείτε να μας δώσετε περισσότερες λεπτομέρειες ;

Ευχαριστώ

 

http://www.forin.gr/articles/article/11124/anagnwrizontai-ws-dapanh-oi-kataballomenes-asfalistikes-eisfores-apo-atomikes-epixeirhseis-kai-proswpikes-etaireies

 

Προσωπικά δε με καλύπτει η πιο πάνω ανάλυση και θα ήθελα περαιτέρω διευκρινήσεις ( ... ναι, καλά, περίμενε ... )

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση


Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • 0

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ   Κ.  ΜΠΑΜΠΗ     καλη  εβδομαδα   ,  καλη  χρονια .....

 

ειναι απο το FORIN    ΑΡΘΡΑ   17/1/2014    ...

 

 

δηλ.  το    6 ο   διμ  2012   ,  αν και καταβληθηκε  μεσα  στο2013  .......    ΔΕΝ   αφαιρειται  ως  εξοδο   μεσα στη χρ.  2013        ????????

 

επισης   .....μεσα  στα  διμηνα  του   2013   ειχαμε  εξοφλησεις  απο ρυθμισεις  ........ουτε   αυτες  αφαιρουνται           ???????

 

ερμηνεια απο το   FORIN  ,    αρθρο ,   της    17/1/2014 

 

καποια αλλη αποψη     ?????

 

Καλησπέρα συνάδελφε.

 

Η άποψή μου είναι ότι, εφόσον η δαπάνη πραγματοποιήθηκε μέσα στο 2013, θα εκπέσει στο φορολογικό αυτό έτος, άσχετα αν αφορά παλαιότερο ή παλαιότερα έτη.

Δεν βλέπω περιορισμό στην έκπτωση δαπανών που πραγματοποιούνται και αφορούν άλλο, έκτος του τρέχοντος, έτος ή έτη...

 

ν.2238/94

άρθρο 31

...

εε) Του ποσού της δαπάνης των εισφορών που καταβάλλονται σε ταμεία ασφάλισης, εφόσον η καταβολή τους είναι υποχρεωτική από το νόμο, καθώς και το ποσό των καταβαλλόμενων εισφορών στις περιπτώσεις προαιρετικής ασφάλισης σε ταμεία που έχουν συσταθεί με νόμο

...

 

Κι εγώ περιμένω κι άλλες απόψεις...

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση


Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • 0

http://www.forin.gr/articles/article/11124/anagnwrizontai-ws-dapanh-oi-kataballomenes-asfalistikes-eisfores-apo-atomikes-epixeirhseis-kai-proswpikes-etaireies

 

Προσωπικά δε με καλύπτει η πιο πάνω ανάλυση και θα ήθελα περαιτέρω διευκρινήσεις ( ... ναι, καλά, περίμενε ... )

 

...

Οι ασφαλιστικές εισφορές εκπίπτονται στο χρόνο καταβολής τους, εξάλλου και η Εγκ. ΠΟΛ.1030/5-6-2013, αναφέρει ότι εκπίπτονται οι καταβαλλόμενες.

Οι ασφαλιστικές εισφορές παλαιότερων ετών που καταβάλλονται εντός του 2013 δεν αφαιρούνται ως έξοδο της επιχείρησης αφού αυτή η ρύθμιση ισχύει από 1-1-2013 (περ. εε’ παρ.1 άρθρου 31 του Ν.2238/1994)

...

 

Το έχασα λίγο... :(

Μήπως πρέπει να θυμηθούμε αυτό που λένε οι συνάδελφοι του κόμβου ;

"Προσέχετε τι διαβάζετε και από που το διαβάζετε..." ;  :(

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση


Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • 0

Καλησπερα και σε εσας!!!

Δεν το ειχα αντιληφθει. Οποτε πρεπει μεχρι την εκκαθ/κη ( για να συμφωνει με το Ε3 ) να περαστουν στα βιβλια οι ασφ. εισφορες??

 

Ναι, θα πρέπει να έχουν καταχωρισθεί στα βιβλία για να εκπέσουν.

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση


Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • 0

Καλησπερα και σε εσας!!!

Δεν το ειχα αντιληφθει. Οποτε πρεπει μεχρι την εκκαθ/κη ( για να συμφωνει με το Ε3 ) να περαστουν στα βιβλια οι ασφ. εισφορες??

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση


Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • 0

 

Καλησπερα και σε εσας!!!

Δεν το ειχα αντιληφθει. Οποτε πρεπει μεχρι την εκκαθ/κη ( για να συμφωνει με το Ε3 ) να περαστουν στα βιβλια οι ασφ. εισφορες??

 

ευχαριστω πολυ!!

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση


Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • 0

Βγήκαν τα στελέχη του Υπ ΟΙΚ στη σύνταξη και ενώ είπαμε αμάν γλιτώσαμε από αυτούς (και από τις διάφορες διοικητικές ατομικές λύσεις που διαστρέβλωναν τον νόμο και στην ουσία νομοθετούσαν ) , έρχονται μέσω αρθρογραφίας να επηρεάσουν πάλι καταστάσεις .

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση


Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • 0

τελικα εχουμε χασει την μπαλα

να διαβασουμε βρε παιδι μου  . αλλα ενα κειμενο να διαβαζεται.αυτα ειναι λες και τα εχει γραψει καποιος σε αλλη γλωσα και τα εβαλαν σε αυτοματομεταφραστη

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση


Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • 0

Βγήκαν τα στελέχη του Υπ ΟΙΚ στη σύνταξη και ενώ είπαμε αμάν γλιτώσαμε από αυτούς (και από τις διάφορες διοικητικές ατομικές λύσεις που διαστρέβλωναν τον νόμο και στην ουσία νομοθετούσαν ) , έρχονται μέσω αρθρογραφίας να επηρεάσουν πάλι καταστάσεις .

 

Υπάρχουν και απόγονοι... να μην αποκατασταθούν ???

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση


Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • 0

τελικα εχουμε χασει την μπαλα

να διαβασουμε βρε παιδι μου  . αλλα ενα κειμενο να διαβαζεται.αυτα ειναι λες και τα εχει γραψει καποιος σε αλλη γλωσα και τα εβαλαν σε αυτοματομεταφραστη

 

Το: "λες και" μου άρεσε... χιουμορίστα Κίτσο !!!  :P  :P  :P

 

Πάμε για stand-up comedy... και χαλαροί θα είμαστε... και γνωριμίες θα κάνουμε... Ε, και δεν θα πεινάσουμε κιόλας  ;)

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση


Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • 0

Το: "λες και" μου άρεσε... χιουμορίστα Κίτσο !!!  :P  :P  :P

 

Πάμε για stand-up comedy... και χαλαροί θα είμαστε... και γνωριμίες θα κάνουμε... Ε, και δεν θα πεινάσουμε κιόλας  ;)

με περιμενες στην γωνια :) :) :) :)

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση


Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • 0

Το έχασα λίγο... :(

Μήπως πρέπει να θυμηθούμε λίγο, αυτό που λένε οι συνάδελφοι του κόμβου ;

"Προσέχετε τι διαβάζετε και από που το διαβάζετε..." ;  :(

 

 

Συμφωνώ απόλυτα.

 

Γι αυτό εξέφρασα και τις επιφυλάξεις μου στα γραφόμενα ( θεωρώ πως δεν είναι έτσι ... οψόμεθα, γιατί στην Ελλάδα ζούμε ) ...

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση


Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • 0

Ν.2238/1994 «του ποσού της δαπάνης των εισφορών που καταβάλλονται σε ταμεία ασφάλισης, 

εφόσον η καταβολή τους είναι υποχρεωτική από το νόμο,

καθώς και το ποσό των καταβαλλόμενων εισφορών στις περιπτώσεις προαιρετικής ασφάλισης σε ταμεία που έχουν συσταθεί με νόμο». 

Ν.4172/2013  «δεν εκπίπτουν οι μη καταβληθείσες ασφαλιστικές εισφορές».

 

Στο νόμο γίνετε η χρήση της λέξης καταβολής και όχι της λέξης οφειλής ή βεβαίωσης,

 

Επίσεις θα σας θυμίσω,  πιο ποσό εγγράφαμε στο Ε1 από τις βεβαιώσεις που έστελνε ο ΟΑΕΕ . 

και πιστεύω θα συνεχίσει να μας στέλνει ως επιβεβαιωτικό των καταβολών. 

 

Άρα συμπεραίνουμε ότι θα γίνει έκπτωση σύμφωνα με τις καταβληθείσες (πληρωμές)  εισφορές εντός της χρήσης.

 

Και φυσικά δεν θα περιληφθούν τα πρόστιμα και οι προσαυξήσεις. 

 

Αυτή η διευκρίνηση είναι επιβεβαίωση των ανωτέρω, διότι αν καταχωρούσαμε απλά την βεβαίωση και όχι την πληρωμή

δεν θα υπήρχε λόγος διευκρίνησης. Η βεβαίωση δεν έχει ποτέ προσαυξήσεις.

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση


Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • 0

Ποιες είναι οι λογιστικές εγγραφές σε εταιρεία (ΟΕ) με διπλογραφικά βιβλία όταν την πληρωμή των εισφορών την κάνουν οι εταίροι και τους πληρώνει η εταιρεία τα ποσά αργότερα;

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση


Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • 0

Καλησπέρα.Σχετικά με τις εισφορές στο Ταμείο Νομικών των δικηγόρων έχετε καταλάβει τι ισχύει?Οι δικηγόροι πληρώνουν τις εισφορές του 2013 τον Μάρτιο του 2014.Θα μπουν στο βιβλίο το 2013 ή επειδή εξοφλήθηκαν το 2014 θα μπουν στο 2014?Ευχαριστώ πολύ.

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση


Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • 0

Καλημέρα. Μηχανικός γραφτηκε στο ΤΣΜΕΔΕ και πλήρωσε τις εισφορές για το εξάμηνο τον 6/2013 αλλά έναρξη εργασιών έκανε τον 11/2013. Θα πρέπει να κάνω τον επιμερισμό και να του καταχωρήσω ασφαλιστικές εισφορές για τους 2 μήνες ή επειδή πλήρωσε πρίν κάνει έναρξη δεν θα του βάλω καθόλου ασφαλιστικές εισφορές για το 2013?

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση


Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • 0

Καλημέρα. Μηχανικός γραφτηκε στο ΤΣΜΕΔΕ και πλήρωσε τις εισφορές για το εξάμηνο τον 6/2013 αλλά έναρξη εργασιών έκανε τον 11/2013. Θα πρέπει να κάνω τον επιμερισμό και να του καταχωρήσω ασφαλιστικές εισφορές για τους 2 μήνες ή επειδή πλήρωσε πρίν κάνει έναρξη δεν θα του βάλω καθόλου ασφαλιστικές εισφορές για το 2013?

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση


Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×