Προς το περιεχόμενο
  • 0

ο ασφαλιστικες εισφορες αφαιρουνται απο τα βιβλια μονο αν ειναι εξοφλημενες?


dodos

Ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

οι αφαλιστικες εισφορς στον οαεε αφαιρουνται μονο αν ειναι εξοφλημενες ?

 

δεν ειμαι 100% σιγουρος αλλα νομιζω οτι καπου λεει σε ενα αρθρο που ειχα διαβασει εδω στο taxheaven οτι η δαπανη πρεπει να ειναι εξοφλημενη.και οτι αν πληρωθει με εκπροθεσμα με προσαυξηση, η προσαυξηση αυτη καταχωρειται σε ξεχωριστη στηλη και παει αναμορφωση.

αν γνωριζει καποιος αλλος με σιγουρια ας βοηθησει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ναι θόδωρε..

 

εδώ τα πάντα όλα..

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16036

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΜΕΛΩΝ Ο.Ε. ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΔΑΠΑΝΕΣ?ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΔΑΠΑΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

EIΣΑΙ ΘΕΟΣ ΚΑΛΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ

πετάγομαι μέχρι τον όλυμπο να βρω τους άλλους... :P

 

καλή συνέχεια ντόντος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΜΕΛΩΝ Ο.Ε. ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΔΑΠΑΝΕΣ?ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΔΑΠΑΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ?

απο ολες τις προσωπικες εταιρειες αφαιρουνται οι ασφαλιστικες εισφορες των μελων o.ε ,ε.ε κτλ

κατα προτεραιωτητα απο την ατομικη αν το μελος της ο.ε εχει και ατομικη επιχειρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

απο ολες τις προσωπικες εταιρειες αφαιρουνται οι ασφαλιστικες εισφορες των μελων o.ε ,ε.ε κτλ

κατα προτεραιωτητα απο την ατομικη αν το μελος της ο.ε εχει και ατομικη επιχειρη

 

η προτεραιοτητα  προκυπτει σαφως    ?.....η   μηπως ,  ειναι  ελευθερη  ....η επιλογη   ?    η  αναμενουμε  πολ    ?..........

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ποιος απ' όλους; :huh:

O  jim1970 AN ENNOEIΣ ΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ .

ΑΝ ΡΩΤΑΣ ΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΘΕΟΣ...... Ο ΜΑΝΙΤΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η προτεραιοτητα  προκυπτει σαφως    ?.....η   μηπως ,  ειναι  ελευθερη  ....η επιλογη   ?    η  αναμενουμε  πολ    ?..........

 

ευχαριστω

ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ .ΠΟΛ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

O  jim1970 AN ENNOEIΣ ΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ .

ΑΝ ΡΩΤΑΣ ΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΘΕΟΣ...... Ο ΜΑΝΙΤΟΥ

 

 

 

μεγάλος μανιτού
 

Το μεγάλο μανιτού, σύμφωνα με την Ινδιάνικη μυθολογία, ήταν το υπερφυσικό πνεύμα που καθόριζε την ισορροπία μεταξύ της ζωής και της φύσης.

 

 

Άρε Τζιμάκο

μεγαλεία   :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πετάγομαι μέχρι τον όλυμπο να βρω τους άλλους... :P

 

καλή συνέχεια ντόντος..

 

Άσε τον Όλυμπο

 

Αμερική πρέπει να πας  :D  :D  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αφού μιλάτε για θεούς ,μην ξεχάσετε και τον Ποσειδώνα ,γιατί δεν θα με συγχωρέσει ο θεός

του Καβοντόρου αν δεν τον βάλουμε μέσα.

Γεια σας ρε τσακάλια της βορείου άσπρης ,υποθέτω ,Ελλάδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν η Ο.Ε. έχει εισοδήματα από εκμίσθωση ακινήτων οι ασφαλιστικές εισφορές των εταίρων αφαιρνούνται απο τα εισοδήματα από ακίνητα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή είναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα με αυτό το θέμα, μπορείτε να μου απαντήσετε σε κάποιες απορίες?
1)Μέλος Ο.Ε. με ατομική επιχείρηση, τις ασφαλιστικές εισφορές μπορεί να τις περάσει είτε στα έξοδα τις εταιρίας, είτε στην ατομική. Όπου θέλει.

2)Εάν υπάρχει παλαιότερη οφειλή μπαίνει κανονικά σαν έξοδο, αλλά χωρίς τις προσαυξήσεις.

3)Οι εγγραφές γίνονται μία φορά στο τέλος τους έτους ή ημερολογιακά με την πληρωμή ?

4)Σαν δικαιολογιτικό στο αρχείο κρατάμε φωτοτυπία της απόδειξης(γιατί οι πελάτες θέλουν τις αποδείξεις) ή κάποιο επίσημο χαρτί από τον ασφαλιστικό φορέα ότι πχ κατά την διάρκεια του έτους έχει καταβληθεί χ ποσό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή είναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα με αυτό το θέμα, μπορείτε να μου απαντήσετε σε κάποιες απορίες?

1)Μέλος Ο.Ε. με ατομική επιχείρηση, τις ασφαλιστικές εισφορές μπορεί να τις περάσει είτε στα έξοδα τις εταιρίας, είτε στην ατομική. Όπου θέλει.-Νομίζω δεν έχει διευκρινιστεί ακόμα, ίσως κάτι να μου διαφεύγει...

2)Εάν υπάρχει παλαιότερη οφειλή μπαίνει κανονικά σαν έξοδο, αλλά χωρίς τις προσαυξήσεις.Ναί, με τις προσαυξήσεις αλλά κάνεις αναμόρφωση στο τέλος του έτους για αυτές...

3)Οι εγγραφές γίνονται μία φορά στο τέλος τους έτους ή ημερολογιακά με την πληρωμή ? Αν είχες ΟΕ Γ' Κατηγορίας πότε θα έκανες την εγγραφή?

4)Σαν δικαιολογιτικό στο αρχείο κρατάμε φωτοτυπία της απόδειξης(γιατί οι πελάτες θέλουν τις αποδείξεις) ή κάποιο επίσημο χαρτί από τον ασφαλιστικό φορέα ότι πχ κατά την διάρκεια του έτους έχει καταβληθεί χ ποσό?-Κρατας ότι σου στείλει ο ΟΑΕΕ (δίμηνα κλπ) αλλά καί τις αποδείξεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο άρθρο ο Κορομηλάς προτείνει το λ/σμο 64,98 για διπλογραφικά βιβλία.

 

Αφού είναι εισφορές εταίρων δεν θα είναι πιο σωστό να περαστούν σε 61 ?

Δεν είναι μια έμμεση αμοιβή του εταίρου?

 

Τι γνώμη έχετε ? είναι λάθος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αναγνωρίζονται ως δαπάνη οι καταβαλλόμενες ασφαλιστικές εισφορές από ατομικές επιχειρήσεις και προσωπικές εταιρείες

 

 

Οι ασφαλιστικές εισφορές παλαιότερων ετών που καταβάλλονται εντός του 2013 δεν αφαιρούνται ως έξοδο της επιχείρησης αφού αυτή η ρύθμιση ισχύει από 1-1-2013 (περ. εε’ παρ.1 άρθρου 31 του Ν.2238/1994)

 

 

:angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα καλή εβδομάδα.

Επειδή δεν εμφανίζεται κάτι στον σύνδεσμο που παραθέσατε (προφανώς πρέπει να είμαι συνδρομητής για να διαβάσω), μπορείτε να μας δώσετε περισσότερες λεπτομέρειες ;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αναγνωρίζονται ως δαπάνη οι καταβαλλόμενες ασφαλιστικές εισφορές από ατομικές επιχειρήσεις και προσωπικές εταιρείες

 

 

Οι ασφαλιστικές εισφορές παλαιότερων ετών που καταβάλλονται εντός του 2013 δεν αφαιρούνται ως έξοδο της επιχείρησης αφού αυτή η ρύθμιση ισχύει από 1-1-2013 (περ. εε’ παρ.1 άρθρου 31 του Ν.2238/1994)

 

 

:angry:

 

δηλ.  το    6 ο   διμ  2012   ,  αν και καταβληθηκε  μεσα  στο2013  .......    ΔΕΝ   αφαιρειται  ως  εξοδο   μεσα στη χρ.  2013        ????????

 

επισης   .....μεσα  στα  διμηνα  του   2013   ειχαμε  εξοφλησεις  απο ρυθμισεις  ........ουτε   αυτες  αφαιρουνται           ???????

 

ερμηνεια απο το   FORIN  ,    αρθρο ,   της    17/1/2014 

 

καποια αλλη αποψη     ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγω δεν εχω καταλαβει κατι και θα ηθελα μια διευκρινηση.

Οι ασφαλιστικες εισφορες που εχουν πληρωθει κανονικα , περνουνται στα βιβλια και κατ' επεκταση στο Ε3 κλπ,κλπ.

Στο Ε1 ξαναπερνουνται στις ασφ. εισφορες?? 

Στην περιπτωση αυτη δεν εχουμε διπλο οφελος??

 

Υπαρχει κατι που δεν καταλαβαινω ή που εχει αλλαξει και εχω λαθος  σκεπτικο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγω δεν εχω καταλαβει κατι και θα ηθελα μια διευκρινηση.

Οι ασφαλιστικες εισφορες που εχουν πληρωθει κανονικα , περνουνται στα βιβλια και κατ' επεκταση στο Ε3 κλπ,κλπ.

Στο Ε1 ξαναπερνουνται στις ασφ. εισφορες?? 

Στην περιπτωση αυτη δεν εχουμε διπλο οφελος??

 

Υπαρχει κατι που δεν καταλαβαινω ή που εχει αλλαξει και εχω λαθος  σκεπτικο??

 

Δεν θα γράφονται πλέον στη δήλωση Ε1 συναδέλφισσα.

Καλησπέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...