Προς το περιεχόμενο
  • 0

Εκπρόθεσμη πληρωμή εισφορών 5ου διμήνου με υπαιτιότητα του τεβε , και απώλεια μειωμένων εισφορών λόγω κατάταξης σε χαμηλότερη ασφαλιστική κλάση


DENNY

Ερώτηση

Καλημέρα σε όλους

Οπως ολοι θα γνωρίζετε οι ταχυπληρωμές για τις εισφορές του 5ου διμήνου ήρθαν κυριολεκτικά 1-2 μέρες πριν τη λήξη και σε κάποιους δεν ήρθαν ποτέ .

Τι γίνεται λοιπόν με όλους αυτούς που είχαν κάνει χρήση του δικαιώματος κατάταξης σε χαμηλότερη ασφαλιστική κλάση για να έχουν μειωμένες εισφορές;;;

Ετσι απλά χάνουν αυτή την " διευκόλυνση" επειδή το τεβε δεν έστειλε ποτε τα ειδοποιητήρια;;;

Σε ερώτηση σε τοπικό υποκ/μα μου είπαν ότι οφείλει ο κάθε ασφαλισμένος να πάει στο τεβε και να τυπώσει το ειδοποιητήριο . Και ρωτάω εγώ δλδ αυτοί που έχουν π.χ μαγαζιά θα τα κλείσουν για να πάνε στο τεβε ;;;

Δε θα πρέπε να γίνει μια ας το πω εξαίρεση αφού στο κάτω κάτω φταίει το τεβε και όχι οι ασφαλισμένοι;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Είχαν ανακοινώσει μέχρι Δευτέρα 2/12. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι λογιστες πρεπει να ξερουν ποτε ερχεται το τεβε και να το περνουν μονοι τους εφσον αργησει... ασε που ειχαν ανακοινωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι λογιστες πρεπει να ξερουν ποτε ερχεται το τεβε και να το περνουν μονοι τους εφσον αργησει... ασε που ειχαν ανακοινωση

 

Φαντάζομαι οτι μιλάς για τους εαυτούς τους....

Δηλ. οτι αν καθυστερήσει το ΤΕΒΕ το δικό μου να πάω να το πάρω και οχι φυσικά του πελάτη μου.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ολη η κουβέντα γίνεται για το τεβε του πελάτη μου ...όμως που σε λίγο θα μου πει ότι φταίω εγω που δεν του θύμησα για χιλιοστή φορά ότι θα τον "πέταγαν" εξω απο την μείωση αν δεν το πληρωνε στην ωρα του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ολη η κουβέντα γίνεται για το τεβε του πελάτη μου ...όμως που σε λίγο θα μου πει ότι φταίω εγω που δεν του θύμησα για χιλιοστή φορά ότι θα τον "πέταγαν" εξω απο την μείωση αν δεν το πληρωνε στην ωρα του!

Εδώ γελάμε! Επειδή κάτι παρόμοιο έτυχε και σε μένα αλλά με ευτυχή κατάληξη: Mε παίρνει Παρασκευή 29 Νοεμβρίου βράδυ και μου λέει ότι δεν έχει πληρώσει και αν θα χάσει την χαμηλότερη ασφαλιστική κλάση. Κανονικά δεν υπάρχει υποχρέωση να γνωρίζεις τα "πάντα" ... Του λέω θα δω και θα σου πω, μπαίνω στην ιστοσελίδα του Ο.Α.Ε.Ε. και το ΄σωσε τελικά αφού τον ενημέρωσα ότι πήρε παράταση έως και 2 Δεκεμβρίου ...

 

Από ΄κει και πέρα μόνο ο Ο.Α.Ε.Ε. μπορεί να δώσει λύση σε περιπτώσεις τέτοιες, αν και νομίζω ότι δεν δίνει περιθώριο και σε πετάει σε ανώτερη κλάση, αρκεί να καθυστερήσεις έστω και μία μοναδική φορά εισφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι λογιστες πρεπει να ξερουν ποτε ερχεται το τεβε και να το περνουν μονοι τους εφσον αργησει... ασε που ειχαν ανακοινωση

ο συναδελφος δεν εννοει την καταχωρηση του στα βιβλια ....εννοει την πληρωμη του στην τραπεζα.

Και εμενα ειχε συμβει το ιδιο ακριβως πριν απο 3 διμηνα ,μεχρι τελευταια ημερα δεν μου ειχε ερθει η ταχυπληρωμη (υπαιτιοτητα του ταχυδρομειου)  και το θυμηθηκα τελευταια ημερα ,πηρα τηλεφωνο στον οαεε και μου εστειλαν αμμεσα την ταχυπληρωμη στο φαχ. Απο τοτε εδωσα παγια εντολη στην τραπεζα να πληρωνεται αυτ΄΄οματα και δεν ειχα ξανα προβλημα. Τωρα που το σκευτομαι ουτε αυτο το δ΄΄ιμηνο μου εχει ερθει ταχυπληρωμη αλλα η πληρωμη απο την  τραπεζα μου εχει γινει κανονικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...