Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΝΕΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ 2014


kark2808

Ερώτηση

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο   ΤΡΟΠΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΤΗΣ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ ΣΕ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΕΤΑΙΡΙΚΩΝ ΜΕΡΙΔΙΩΝ ΣΤΗ ΧΡΗΣΗ 2014 ΠΟΥ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΠΛΕΟΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 15%.ΕΧΕΙ ΔΟΘΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Τίποτα ακόμα...λένε ότι ο υπολογισμός γίνεται βάσει την τιμή κτίσης - τιμή πώλησης.....δεν υπάρχει τίποτα άλλο.

Ακόμα όμως περιμένουμε μια ερμηνευτική!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εκανα τροποποιηση καταστατικου με την αποχωρηση ενος εταιρου και την εισαγωγη αλλου. Πηγα στην Δ.Ο.Υ και ουτε καν μου ανεφεραν το θεμα υπεραξιας και οτι ακομα δεν εχουν εντολες. οποτε καντε το και μετα αν βγει καμια ερμηνευτικη ............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα συναδελφοι..

Στην Α δου που πηγα εγω προχθες ο εποπτης ελεγχου μου ειπε οτι θα υπολογισθει η υπεραξια κανονικα με τον παλιο καλο τροπο , ραντες αμοιβες κλπ, απλα συμφωνα με τον 4172 θα υποβληθει το 2015 οποτε και περιμενουμε διευκρινηστικη ΠΟΛ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα συναδελφοι..

Στην Α δου που πηγα εγω προχθες ο εποπτης ελεγχου μου ειπε οτι θα υπολογισθει η υπεραξια κανονικα με τον παλιο καλο τροπο , ραντες αμοιβες κλπ, απλα συμφωνα με τον 4172 θα υποβληθει το 2015 οποτε και περιμενουμε διευκρινηστικη ΠΟΛ....

Να του πείτε να μας δώσει και εμάς από αυτό που πίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα συναδελφοι..

Στην Α δου που πηγα εγω προχθες ο εποπτης ελεγχου μου ειπε οτι θα υπολογισθει η υπεραξια κανονικα με τον παλιο καλο τροπο , ραντες αμοιβες κλπ, απλα συμφωνα με τον 4172 θα υποβληθει το 2015 οποτε και περιμενουμε διευκρινηστικη ΠΟΛ....

  Αυτά είναι βλακείες και ανοησίες . Με βάση τον ισχύοντα νόμο  δεν υποβάλλουμε κανενός είδους δήλωση και δεν υπάρχει υποχρεωση προκαταβολής ή παρακράτησης φόρου στην περιπτωση μεταβίβασης επιχείρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

.."Ο υπολογισμός της υπεραξίας ορίζεται στο άρθρο 42 του ν.4172,
αφορά όμως τους τηρούντες διπλογραφικά βιβλία.
Δεν προβλέπεται καμία μέθοδος υπολογισμού για τα απλογραφικά βιβλία.
Οι φορολογούμενοι θα πρέπει να ανατρέξουν σε μεθόδους αποτίμησης  και σε εργαλεία της λογιστικής επιστήμης που προσδιορίζουν την αξία των προς μεταβίβαση, εταιρικών μεριδίων, μέρους ή ολόκληρης επιχείρησης. Διερωτόμαστε όμως, αν το υπουργείο Οικονομικών αποδεχτεί τελικά τον υπολογισμό και τη δήλωση του φορολογούμενου ή εκ των υστέρων θεσπίσει συγκεκριμένα κριτήρια για τον υπολογισμό του εν λόγω  εισοδήματος.

Αυτό τουλάχιστον μας διδάσκει το παρελθόν, όταν με την ΠΟΛ 1053/1-4-2003 το Υπουργείο Οικονομικών καθιέρωσε τον αντικειμενικό τρόπο προσδιορισμού της υπεραξίας για τις μεταβιβάσεις, επέβαλε αναδρομική ισχύ και υπολόγιζε βάσει αυτού την υπεραξία και για τα προηγούμενα δεκαπέντε (15) έτη από την έκδοσή της εγκυκλίου (έτη που δεν είχαν παραγραφεί). Σε περίπτωση διαφωνίας, ο φορολογούμενος έπρεπε να προσφύγει στα δικαστήρια. .."
 

 

http://www.capital.gr/tax/News_tax.asp?id=1973291

Υπαρχει καποια πληροφορια η εχει τυχει καποια περιπτωση μεταβιβασης μεριδιων οε-εε
η οποια εταιρεια εχει στην κατοχη της ακινητο?
τι γινεται με  εκεινο το παλιο "π
έντε τοις εκατό (5%) επί του ποσοστού του μεριδίου που μεταβιβάζεται "?


ειναι και δωρεα απο πατερα σε παιδι
αραγε υπαρχει υπεραξια αφου ολο για απο επαχθη αιτια μεταβιβαση εταιρικων μεριδιων διαβαζω
ισχυει ακομα αραγε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

.."Ο υπολογισμός της υπεραξίας ορίζεται στο άρθρο 42 του ν.4172,

αφορά όμως τους τηρούντες διπλογραφικά βιβλία.

Δεν προβλέπεται καμία μέθοδος υπολογισμού για τα απλογραφικά βιβλία.

Οι φορολογούμενοι θα πρέπει να ανατρέξουν σε μεθόδους αποτίμησης  και σε εργαλεία της λογιστικής επιστήμης που προσδιορίζουν την αξία των προς μεταβίβαση, εταιρικών μεριδίων, μέρους ή ολόκληρης επιχείρησης. Διερωτόμαστε όμως, αν το υπουργείο Οικονομικών αποδεχτεί τελικά τον υπολογισμό και τη δήλωση του φορολογούμενου ή εκ των υστέρων θεσπίσει συγκεκριμένα κριτήρια για τον υπολογισμό του εν λόγω  εισοδήματος.

Αυτό τουλάχιστον μας διδάσκει το παρελθόν, όταν με την ΠΟΛ 1053/1-4-2003 το Υπουργείο Οικονομικών καθιέρωσε τον αντικειμενικό τρόπο προσδιορισμού της υπεραξίας για τις μεταβιβάσεις, επέβαλε αναδρομική ισχύ και υπολόγιζε βάσει αυτού την υπεραξία και για τα προηγούμενα δεκαπέντε (15) έτη από την έκδοσή της εγκυκλίου (έτη που δεν είχαν παραγραφεί). Σε περίπτωση διαφωνίας, ο φορολογούμενος έπρεπε να προσφύγει στα δικαστήρια. .."

 

 

http://www.capital.gr/tax/News_tax.asp?id=1973291

Υπαρχει καποια πληροφορια η εχει τυχει καποια περιπτωση μεταβιβασης μεριδιων οε-εε

η οποια εταιρεια εχει στην κατοχη της ακινητο?

τι γινεται με  εκεινο το παλιο "πέντε τοις εκατό (5%) επί του ποσοστού του μεριδίου που μεταβιβάζεται "?

ειναι και δωρεα απο πατερα σε παιδι

αραγε υπαρχει υπεραξια αφου ολο για απο επαχθη αιτια μεταβιβαση εταιρικων μεριδιων διαβαζω

ισχυει ακομα αραγε?

 

 

Καλημέρα και από εμένα.

Μου αρέσει που οι διευκρινιστικές του Θεοχάρη "ξεδιαλύνουν"  όλες τις απορίες μας, με "σαφή", "λιτό" και "κατηγορηματικό" τρόπο..... 

Εγώ δεν έχω την εμπειρία άλλων φίλων στο forum (π.χ. Gus, Sarakinos κ. Καρποδίνης και πολλοί άλλοι "παικταράδες" στα θέματα υπεραξίας).

Αλλά , όταν δεν μπορούν και οι ανωτέρω να ξεκαθαρίσουν τι ακριβώς ισχύει, τότε φανταστείτε τι μπορώ να καταλάβω εγώ από τις εγκυκλίους.

 

Υπάρχει τελικά κάτι χειροπιαστό ως προς τον τρόπο υπολογισμού π.χ. για μερίδια  ΟΕ - ΕΕ σε περίπτωση διπλογραφικών και απλογραφικών βιβλίων????

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στα ακίνητα πως συμβαδίζουν τα παρακάτω:

 

α) τα πριν του 1995 να απαλασσονται απο φορο υπεραξιας
 

β) να έχουμε το "60% για πανω απο 26 χρονια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ

 

ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΜΕΡΙΔΙΩΝ ΟΕ ΑΠΟ ΠΑΤΕΡΑ ΣΕ ΓΙΟ

 

Η ΤΕΛΙΚΗ ΑΞΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΚΤΥΠΤΕΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 235.000 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΡΙΔΙΟ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ 30%

 

ΔΗΛΑΔΗ Η ΤΕΛΙΚΗ ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 70500 ΕΥΡΩ

 

ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΦΟΡΟ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ?

 

5% ΕΠΙ ΤΩΝ 70.000? 15% ΣΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΗΛΩΘΕΙ ΣΤΟ Ε1 ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ? Ή ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΔΩΡΕΑ ΑΠΟ ΠΑΤΕΡΑ ΣΕ ΓΙΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΡΘΡ.  42    Ν.  4172/13      επι    15%       στο   Ε1     ο πατερας    -    70500   επι  15 %  ισον   10575  -

 

 αλλα,  δειτε   ,βεβαιως, ποσο κοστιζει   η δωρεα   και ποσο  η γονικη παροχη  του εταιρ μεριδ.   ,  ...και οτι   συμφερει

 

-  πειτε μας  αν θελετε ,  πως  υπολογισατε την      υπεραξια      στο ποσο  των    235000  ε -           ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

Θέλω να κάνω μεταβίβαση εμτοχών ΑΕ\

Εχει αλλάξει η διαδιακασία ?

Απο την ΔΟΥ μου λένε οτι γίνεται ηλεκτρονικά πλέον

αλλά δεν βρίσκω τίποτα...

 

Τι γίνεται???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε σημερινό τηλέφωνο στο υπουργείο,τμήμα κεφαλαίου,γι μια κληρονομιά μεριδίων Ε.Π.Ε. μου είπαν οτι για Δωρεές,γονικές παροχές και κληρονομιές ισχύει η πολ 1055/2003.

Δηλαδή η παλιά υπεραξία για τον υπολογισμό του εταιρικού μεριδίου,για τον φόρο κληρονομιάς.

Η ετήσια εμπορική ή επαγγελματική αμοιβή το ποσό είναι 11.040,00 και το επιτόκιο 4,85% και με την ράντα 4,3

Εχει κάποιος συνάδερφος κάτι παρόμοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

 

Για την μεταβίβαση μεριδίων από φυσικό πρόσωπο σε επε του εξωτερικού υπήρχε ξεκάθαρη θέση στο άρθρο 13:

"Η διάταξη της περίπτωσης α΄ της παραγράφου αυτής εφαρμόζεται και για μεταβιβάσεις μεριδίων αλλοδαπών εταιρειών περιορισμένης ευθύνης από ημεδαπά φυσικά ή νομικά πρόσωπα. Για τον υπολογισμό της ωφέλειας, που προκύπτει από τη μεταβίβαση μεριδίων αλλοδαπής εταιρείας περιορισμένης ευθύνης, αφαιρείται το κόστος απόκτησής τους από τη συμφωνηθείσα αξία πώλησης των μεριδίων."

 

Τώρα στον 4172 όπου γενικά έχουμε πρόβλημα δεν αναφέρει ξεκάθαρα κάτι για αυτή την περίπτωση.

Βέβαια αν δούμε τα άρθρα 3,4 ίσως να πάμε σε αναλογική αντιμετώπιση όπως με τον 2238 αλλά με συντελεστή 15%.

 

Χωρίς να μπορεί κανείς να προβλέψει τα μελλούμενα και την διευκρύνηση που θα βγάλουν θα ήθελα αν μπορεί να μου πει κάποιος συνάδελφος την γνώμη του και τι αίσθηση έχει ως προς αυτό το θέμα.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ Ο ΦΟΡΟΣ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ ΤΑΞΙ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΣΚΑΦΟΣ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα! θέλω να μεταβιβάσω χωρίς τίμημα , ποσοστό 30% ΕΕ , εταιρείας με κεφάλαιο 8.000,00 ευρώ . Θα προκύψει υπεραξία στον πωλητή???

ευχαριστώ πολυυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα! θέλω να μεταβιβάσω χωρίς τίμημα , ποσοστό 30% ΕΕ , εταιρείας με κεφάλαιο 8.000,00 ευρώ . Θα προκύψει υπεραξία στον πωλητή???

ευχαριστώ πολυυ

καλημέρα!! μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει??? ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.ΟΕ με απλογραφικά βιβλία, ξενοδοχείο.Ο εταίρος με το 95% μεταβιβάζει τα μερίδιά του και κρατάει το 5%.Υπολογίζεται υπεραξία?Αν ναι, υπάρχει ειδικό έντυπο?Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για μεταβιβάσεις τίτλων επιχειρήσεων που τηρούν απλογραφικά βιβλία οι οποίοι αποκτήθηκαν πριν την 29η Σεπτεμβρίου 1999, για τον προσδιορισμό της τιμής κτήσης ισχύουν τα ακόλουθα:

α) αν οι μεταβιβαζόμενοι τίτλοι έχουν αποκτηθεί κατά την ίδρυση της μεταβιβαζόμενης επιχείρησης, ως τιμή κτήσης λαμβάνεται το κεφάλαιο της επιχείρησης, όπως αυτό αναφέρεται στο καταστατικό της. Εάν μέχρι το χρόνο μεταβίβασης έχουν λάβει χώρα αυξομειώσεις του κεφαλαίου, ως τιμή κτήσης λαμβάνεται ο μέσος όρος του κεφαλαίου της επιχείρησης των πέντε (5) προηγούμενων φορολογικών ετών ή χρήσεων πριν από τη μεταβίβαση, λαμβανομένης υπόψη και τυχόν αυξομείωσης του κεφαλαίου του έτους ή χρήσης εντός της οποίας λαμβάνει χώρα η μεταβίβαση και, σε περίπτωση κατά την οποία έχουν παρέλθει λιγότερα από πέντε (5) έτη ή χρήσεις, ως τιμή κτήσης λαμβάνεται ο μέσος όρος του κεφαλαίου αυτών των ετών ή χρήσεων.

β) αν οι μεταβιβαζόμενοι τίτλοι έχουν αποκτηθεί μετά την ίδρυση της μεταβιβαζόμενης επιχείρησης, ως τιμή κτήσης λαμβάνεται αυτή που οριστικοποιήθηκε με οποιονδήποτε τρόπο κατά την εφαρμογή των διατάξεων φορολογίας εισοδήματος ή κληρονομιών, δωρεών, γονικών παροχών ή, σε περίπτωση μη οριστικοποίησης, η δηλωθείσα αξία.

http://www.emea.gr

 

οποτε παρουσιαζεις  το συμβολαιο μεταβιβασης  οπου αναφερεται η τιμη πωλησης...   αφαιρεις την τιμη κτισης   παρουσιαζοντας  τις αλλαγες κεφαλαιου (αν υπαρχουν)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για μεταβιβάσεις τίτλων επιχειρήσεων που τηρούν απλογραφικά βιβλία οι οποίοι αποκτήθηκαν πριν την 29η Σεπτεμβρίου 1999, για τον προσδιορισμό της τιμής κτήσης ισχύουν τα ακόλουθα:

α) αν οι μεταβιβαζόμενοι τίτλοι έχουν αποκτηθεί κατά την ίδρυση της μεταβιβαζόμενης επιχείρησης, ως τιμή κτήσης λαμβάνεται το κεφάλαιο της επιχείρησης, όπως αυτό αναφέρεται στο καταστατικό της. Εάν μέχρι το χρόνο μεταβίβασης έχουν λάβει χώρα αυξομειώσεις του κεφαλαίου, ως τιμή κτήσης λαμβάνεται ο μέσος όρος του κεφαλαίου της επιχείρησης των πέντε (5) προηγούμενων φορολογικών ετών ή χρήσεων πριν από τη μεταβίβαση, λαμβανομένης υπόψη και τυχόν αυξομείωσης του κεφαλαίου του έτους ή χρήσης εντός της οποίας λαμβάνει χώρα η μεταβίβαση και, σε περίπτωση κατά την οποία έχουν παρέλθει λιγότερα από πέντε (5) έτη ή χρήσεις, ως τιμή κτήσης λαμβάνεται ο μέσος όρος του κεφαλαίου αυτών των ετών ή χρήσεων.

β) αν οι μεταβιβαζόμενοι τίτλοι έχουν αποκτηθεί μετά την ίδρυση της μεταβιβαζόμενης επιχείρησης, ως τιμή κτήσης λαμβάνεται αυτή που οριστικοποιήθηκε με οποιονδήποτε τρόπο κατά την εφαρμογή των διατάξεων φορολογίας εισοδήματος ή κληρονομιών, δωρεών, γονικών παροχών ή, σε περίπτωση μη οριστικοποίησης, η δηλωθείσα αξία.

http://www.emea.gr

 

οποτε παρουσιαζεις  το συμβολαιο μεταβιβασης  οπου αναφερεται η τιμη πωλησης...   αφαιρεις την τιμη κτισης   παρουσιαζοντας  τις αλλαγες κεφαλαιου (αν υπαρχουν)  

δηλαδή στην περίπτωση που κλείσει ένα φροντηστήριο και στην θέση του, ανοίξει ένα άλλο υπο άλλη διευθυνση, ομοειδής όμως επιχείρηση,   εφόσον δεν υπάρχει μεταβίβαση δεν υπάρχει και υπεραξία ???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε περίπτωση που ετερόρρυθμος εταίρος αποχωρεί από εε και η τιμή πώλησης του μεριδίου του είναι ίδια με το αρχικό μερίδιο του, υπάρχει πρόβλημα; δηλαδή υπάρχει πρόβλημα όταν τιμή πώλησης=τιμή κτήσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, μια βοήθεια θα ήθελα για την υπεραξία σε περίπτωση μεταβίβασης μεριδίου Ο.Ε. με απλογραφικά βιβλία.

Αποχωρεί λόγω συνταξιοδότησης εταίρος που έχει το 50% και μεταβιβάζει το ποσοστό του στην σύζυγό του.

Το κεφάλαιο που αντιστοιχούσε στον εταίρο με την ίδρυση της ΟΕ (πριν το 2000) ήταν 4400,00 ευρώ. 

Τώρα θα γίνει η μεταβίβαση του μεριδίου αντι του ποσού των 4500,00 ευρώ. Με βάση την πολ 1032/2015 η υπεραξία θα υπολογιστεί στην τιμή πώλησης μείον τιμή κτήσης? Δηλαδή στα 100 ευρώ? Η' θα πρέπει με κάποιον τρόπο να ληφθούν υπόψη τα πάγια που έχει αποκτήσει η εταιρεία απο την ιδρυσή της?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για τον υπολογισμό της τιμής πώλησης σε οε με απλογραφικα βιβλία , τι πρέπει να λάβω υπόψην μου ;


Εχω οε με πολυ μικρό κεφάλαιο ( 10.000) , αλλά ετήσια κέρδη 100.000 - 200.000 .Ποτε δεν έγινε αύξηση του κεφαλαίου .


Διαβάζω αυτό :


 


 


ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΣΤΑ ΑΠΛΟΓΡΑΦΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ


 


      Ως ίδια κεφάλαια των επιχειρήσεων που τηρούν απλογραφικά βιβλία, θα λαμβάνονται τα   κεφάλαια όπως προκύπτουν από το καταστατικό ίδρυσης της εταιρίας και τις τροποποιήσεις αυτού. Επίσης, θα λαμβάνονται υπόψη τυχόν αγορές παγίων, επιδοτήσεις οι οποίες δεν έχουν συμπεριληφθεί στην αξία κτήσης των παγίων και στην κάλυψη λοιπών δαπανών, καθώς και λοιπά στοιχεία που αποδεικνύουν την αύξηση του κεφαλαίου και για τα οποία η εταιρία δεν έχει προβεί σε τροποποίηση καταστατικού. Τα παραπάνω αποτελούν σε κάθε περίπτωση αντικείμενο ελέγχου της εκάστοτε αρμόδιας ελεγκτικής αρχής.


 


Και αυτό που αναρωτιέμαι είναι , αυτά τα κέρδη δεν αποτελούν " αύξηση του κεφαλαίου " ;


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Για τον υπολογισμό της τιμής πώλησης σε οε με απλογραφικα βιβλία , τι πρέπει να λάβω υπόψην μου ;

Εχω οε με πολυ μικρό κεφάλαιο ( 10.000) , αλλά ετήσια κέρδη 100.000 - 200.000 .Ποτε δεν έγινε αύξηση του κεφαλαίου .

Διαβάζω αυτό :

 

 

ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΣΤΑ ΑΠΛΟΓΡΑΦΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ

 

      Ως ίδια κεφάλαια των επιχειρήσεων που τηρούν απλογραφικά βιβλία, θα λαμβάνονται τα   κεφάλαια όπως προκύπτουν από το καταστατικό ίδρυσης της εταιρίας και τις τροποποιήσεις αυτού. Επίσης, θα λαμβάνονται υπόψη τυχόν αγορές παγίων, επιδοτήσεις οι οποίες δεν έχουν συμπεριληφθεί στην αξία κτήσης των παγίων και στην κάλυψη λοιπών δαπανών, καθώς και λοιπά στοιχεία που αποδεικνύουν την αύξηση του κεφαλαίου και για τα οποία η εταιρία δεν έχει προβεί σε τροποποίηση καταστατικού. Τα παραπάνω αποτελούν σε κάθε περίπτωση αντικείμενο ελέγχου της εκάστοτε αρμόδιας ελεγκτικής αρχής.

 

Και αυτό που αναρωτιέμαι είναι , αυτά τα κέρδη δεν αποτελούν " αύξηση του κεφαλαίου " ;

 

 

Τα κέρδη στα απλογραφικά έχουν μοιραστεί, δεν είναι κεφάλαιο.

 

Γνώμη μου, για να είστε πιο ασφαλής, λάβετε υπόψη τα κεφάλαια του καταστατικού πλέον αναπόσβεστης αξίας παγίων και απογραφής 2014. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν θεωρήσουμε ,οτι σε απλογραφικά βιβλία πχ οε με εταιρικό κεφάλαιο 1000 και έχει κατασκευάσει-αγοράσει  οικοδομή αξίας 50000

κια κάνει τώρα μεταβίβαση εταιρικών μεριδίων.Σου λέει ο έλεγχος οτι κύριε δεν έκανες αύξηση κεφαλαίου τότε 50000 ,άρα σου λέω πλήρωσε 

τον φόρο συγκέντρωσης κεφαλάιων 1,2% .Απο κεί και πέρα κεφάλαιο 51000 αγόρασα,έχω κόστος, και 51000 πουλάω ,πούνε η υπεραξία?

Μην τρελαινόμαστε................έχω άδικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...