Jump to content
  • 0
kark2808

ΝΕΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ 2014

Question

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο   ΤΡΟΠΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΤΗΣ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ ΣΕ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΕΤΑΙΡΙΚΩΝ ΜΕΡΙΔΙΩΝ ΣΤΗ ΧΡΗΣΗ 2014 ΠΟΥ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΠΛΕΟΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 15%.ΕΧΕΙ ΔΟΘΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο   ΤΡΟΠΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΤΗΣ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ ΣΕ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΕΤΑΙΡΙΚΩΝ ΜΕΡΙΔΙΩΝ ΣΤΗ ΧΡΗΣΗ 2014 ΠΟΥ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΠΛΕΟΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 15%.ΕΧΕΙ ΔΟΘΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ.

Καλημέρα,

 

Θα περιμένουμε περαιτέρω διευκρυνήσεις για τον τρόπο υπολογισμού γιατί ο 4172 δεν αναφέρει κάτι.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα,

 

Θα περιμένουμε περαιτέρω διευκρυνήσεις για τον τρόπο υπολογισμού γιατί ο 4172 δεν αναφέρει κάτι.

 

αρθρο  41     #2      4172......."   ως  υπεραξια   νοειται  η  διαφορα....................."     υπαρχει  ως  διαταξη  ,.....  η ερμηνευτικη  λειπει... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

αρθρο  41     #2      4172......."   ως  υπεραξια   νοειται  η  διαφορα....................."     υπαρχει  ως  διαταξη  ,.....  η ερμηνευτικη  λειπει... :)

Άρα συμφωνείται ότι για τον τρόπο υπολογισμού δεν αναφέρει κάτι.Γιατί στο άρθρο 41 καταλαβαίνω ότι έχει την θεωρία.Εμάς μας ενδιαφέρει η πράξη.

 

Καλησπέρα σας.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αρθρο 42 παρ. 4 ν.4172/2013

 

4. Σε περίπτωση που οι μεταβιβαζόμενοι τίτλοι είναι εισηγμένοι σε χρηματιστηριακή αγορά, η τιμή κτήσης και η τιμή πώλησης καθορίζονται από τα δικαιολογητικά έγγραφα συναλλαγών, τα οποία εκδίδει η χρηματιστηριακή εταιρεία ή το πιστωτικό ίδρυμα ή όπως δηλώνονται στην εταιρεία «Ελληνικά Χρηματιστήρια Ανώνυμη Εταιρεία» (Ε.Χ. Α. Ε.) κατά την ημέρα διακανονισμού της συναλλαγής. Σε περίπτωση μεταβίβασης μη εισηγμένων τίτλων, η τιμή πώλησης προσδιορίζεται με βάση την αξία των ιδίων κεφαλαίων της εταιρείας που εκδίδει τους μεταβιβαζόμενους τίτλους κατά το χρόνο της μεταβίβασης ή το τίμημα που αναγράφεται στη σύμβαση μεταβίβασης, εφόσον αυτό είναι υψηλότερο. Η τιμή κτήσης προσδιορίζεται με βάση την αξία των ιδίων κεφαλαίων της εταιρείας που εκδίδει τους μεταβιβαζόμενους τίτλους κατά το χρόνο της μεταβίβασης ή το τίμημα που αναγράφεται στη σύμβαση μεταβίβασης, εφόσον αυτό είναι χαμηλότερο. Αν η τιμή κτήσης δεν μπορεί να προσδιοριστεί θεωρείται ότι είναι μηδενική.

 

1.Στην περίπτωση εισηγμένων νομίζω είναι καθαρό.

 

2. Στην περίπτωση μη εισηγμένων, και με διπλογραφικά βιβλία, νομίζω ότι πάλι προκύπτει

   

Εστω τα ίδια κεφάλαια μιας ΕΠΕ 100.000 € και τα εταιρικά μερίδια 10.000 άρα αξία μεριδίου με βάσει τα ίδια κεφάλαια 100.000 / 10.000=10€

Τιμή πώλησης = 10€ . Εάν στο συμβόλαιο αναφέρεται 20€ (δηλ. μεγαλύτερο) , τότε η τιμή πώλησης είναι 20€

Τιμή κτήσης     = 10€ . Εάν στο συμβόλαιο αναφέρεται 5 € (δηλαδή μικρότερο) , τότε η τιμή κτήσης είναι  5€.

Επομένως εάν στην  παραπάνω εταιρία αναφέρεται στο συμβόλαιο πώλησης τιμή 20€, τότε η υπεραξία θα είνα 20-10=10€. Εάν αναφέρεται στο συμβόλαιο πώλησης τιμή 5 €, τότε η υπεραξία θα είνα 10-5=5€

 

3. Για εταιρίες με απλογραφικά βιβλία καταλαβαίνω ότι θα ισχύσει το "Αν η τιμή κτήσης δεν μπορεί να προσδιοριστεί θεωρείται ότι είναι μηδενική".

   

Αυτά καταλαβαίνω από τον νόμο, αλλά σε κάθε περίπτωση αναμένουμε την εγκύκλιο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα.

Το 2007 μπαίνει σε ΕΠΕ, εταίρος αγοράζοντας το 30% από άλλον αποχωρήσαντα εταίρο

Η αγορά έγινε στην αξία του εταιρικού μεριδίου 30€ έκαστο (Συνολικά Κεφάλαιο 18.000€ & Εταιρικά Μερίδια 600) και πληρώθηκε η σχετική υπεραξία που προέκυπτε από τα βιβλία.

Το 2013 ο ίδιος εταίρος αποφασίζει να αποχωρήσει και δίνει τα μερίδια του στην τιμή που τα αγόρασε, σε άλλους ήδη συμμετέχοντες εταίρους.

Η απόφαση πάρθηκε 28/12/2013 και ήθελαν να γίνει και αυθημερόν, πράγμα ανέφικτο, αφού η αρμόδια Δ.Ο.Υ. ήθελε τουλάχιστον 10 ημέρες για έλεγχο καταστατικών, υπεραξίας κλπ.

Όπως καταλαβαίνετε παρότι χάλασα κάποιες ώρες για υπολογισμό υπεραξίας κλπ δεν έγινε κάτι.

Με 2014 τώρα τι ισχύει? 

Θα πρέπει να υπολογιστεί και πάλι υπεραξία?

Σε Δ.Ο.Υ. που ρώτησα μου είπαν τέρμα η υπεραξία. Το συμβόλαιο πώλησης θα μπαίνει στην αξία που αναγράφει, στην φορολογική Δήλωση του αγοραστή και του πωλητή και θα βαρύνει τα τεκμήρια ή θα πληρώνεται ο σχετικός φόρος για το κέρδος που προέκυψε.

Στην δικά μου περίπτωση ο πωλητής δεν βγάζει τίποτα, απλά θέλει τα χρήματα του πίσω και γεια σας.

Κάποια βοήθεια ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Μπάμπης Χ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Υπάρχει κάτι νεότερο ή πιο σαφές όσον αφορά το θέμα της υπεραξίας σε μεταβίβαση ατομικής; Θα φορολογείται με 15% αλλά ο τρόπος υπολογισμού ποιος θα είναι;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Επίσης τι ισχύει για τα κτιριακά που δεν έχουν κλείσει πενταετία στην περίπτωση μεταβίβασης της επιχείρησης;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα,

 

Εταίρος ΕΠΕ με ποσοστό 95% θέλει να αποχωρήσει άμεσα προκειμένου να συνταξιοδοτηθεί. Μου ζητάει να του πω το ποσό με το οποίο θα φορολογηθεί το 2015 κατά την υποβολή των δηλώσεων του 2014 ώστε να αποφασίσει αν θα μεταβιβάσει στην σύζυγο του το ποσοστό του ή θα διακόψει η επιχείρηση ώστε στην θέση της να δημιουργηθεί μία νέα με νέα πρόσωπα (ελέγχει και το υπόλοιπο 5% οπότε είναι σε θέση να το κάνει)

 

Α)Το 2005 ιδρύθηκε η επε με κεφάλαιο 30000,00 ευρώ και το 2007 έγινε αύξηση 70.200,00 ευρώ.Τα μερίδια είναι 3340 και στον συγκεκριμένο εταίρο ανήκουν τα 3173.Οπότε ως κόστος αγοράς θα έχει 95190,00 ευρώ.

 

Β).Θεωρώ και δεν ξέρω αν κάνω λάθος ότι θα υπολογίσω τα ίδια κεφάλαια ώστε να βγάλω την τιμή πώλησης με την σημερινή τους απεικόνιση.

Κεφάλαιο 100200,00

Τακτικό αποθεματικό 23773,99

Επιχορηγήσεις παγίων 7601,69

Ζημία χρήσης 30962,84 (έχουν γίνει το 99% των εγγραφών και θεωρώ ότι θα την λάβω υπόψιν μου παρότι ο ισολογισμός θα εγκριθεί στις 31/3)

Κέρδη χρήσεως 2012 225.000,00 θεωρώ ότι δεν θα τα λάβω υπόψιν μου διότι έχουν διανεμηθεί στις 08/01/2014.

 

Οπότε θα έχουμε 100612,84:3340*3173=95582,20 ως τιμή πώλησης

 

Το ποσό που θα πάει για φορολογία θα είναι 95582,20-95190=392,20*15%=58,83

 

Εννοείται ότι η τιμή πώλησης στην σύζυγο δεν θα είναι μεγαλύτερη από τα 95582,20 ευρώ.

 

Θα ήθελα σας παρακαλώ την γνώμη σας για πιθανά λάθη που μπορεί να έχω κάνει στην σκέψη μου και που μπορεί να έχουν αλλοιώσει το αποτέλεσμα.

 

Eυχαριστώ.

 

SOSOSOSOSOS :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα.

Στην Αμπελοκήπων σήμερα που το συζήτησα με την προϊσταμένη εισοδήματος, μου είπε ότι πλέον δεν προσκομίζουμε κανένα έντυπο ΟΥΤΕ περνάμε από το εισόδημα για να υπολογίσει φόρο. 

Ο 4172/2013 αναφέρει ότι από την τιμή πώλησης αφαιρούμε το κόστος αγοράς (ίδια κεφάλαια ή εταιρκο ανάλυση παρακάτω). Εαν η διαφορά είναι θετική τότε έχουμε φόρο 15% στην φορολογική δήλωση, εάν όχι τότε δεν κάνουμε καμία πράξη.

Στις Αε, ΕΠΕ, ΙΚΕ τα ίδια κεφάλαια είναι το κατατεθειμένο + τα αποθεματικά + κέρδη -ζημίες.

Στις ΟΕ-ΕΕ το εταιρικό κεφάλαιο (συνήθως) + τα αποθεματικά + κέρδη -ζημίες.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Κανένα νέο…. καμία ΠΟΛ??

Είμαι πολύ χαρούμενος που ζω στην εποχή της απλοποίησης του φορολογικού συστήματος!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα.

Στην Αμπελοκήπων σήμερα που το συζήτησα με την προϊσταμένη εισοδήματος, μου είπε ότι πλέον δεν προσκομίζουμε κανένα έντυπο ΟΥΤΕ περνάμε από το εισόδημα για να υπολογίσει φόρο. 

Ο 4172/2013 αναφέρει ότι από την τιμή πώλησης αφαιρούμε το κόστος αγοράς (ίδια κεφάλαια ή εταιρκο ανάλυση παρακάτω). Εαν η διαφορά είναι θετική τότε έχουμε φόρο 15% στην φορολογική δήλωση, εάν όχι τότε δεν κάνουμε καμία πράξη.

Στις Αε, ΕΠΕ, ΙΚΕ τα ίδια κεφάλαια είναι το κατατεθειμένο + τα αποθεματικά + κέρδη -ζημίες.

Στις ΟΕ-ΕΕ το εταιρικό κεφάλαιο (συνήθως) + τα αποθεματικά + κέρδη -ζημίες.

 

Καλησπέρα.

Στην Αμπελοκήπων σήμερα που το συζήτησα με την προϊσταμένη εισοδήματος, μου είπε ότι πλέον δεν προσκομίζουμε κανένα έντυπο ΟΥΤΕ περνάμε από το εισόδημα για να υπολογίσει φόρο. 

Ο 4172/2013 αναφέρει ότι από την τιμή πώλησης αφαιρούμε το κόστος αγοράς (ίδια κεφάλαια ή εταιρκο ανάλυση παρακάτω). Εαν η διαφορά είναι θετική τότε έχουμε φόρο 15% στην φορολογική δήλωση, εάν όχι τότε δεν κάνουμε καμία πράξη.

Στις Αε, ΕΠΕ, ΙΚΕ τα ίδια κεφάλαια είναι το κατατεθειμένο + τα αποθεματικά + κέρδη -ζημίες.

Στις ΟΕ-ΕΕ το εταιρικό κεφάλαιο (συνήθως) + τα αποθεματικά + κέρδη -ζημίες.

  

και στα απλογραφικά βιβλία ? Υπάρχουν θέματα που πρέπει να διευκρινιστούν . Βεβαίως δεν προσκομίζουμε στη ΔΟΥ έντυπα και δηλώσεις δεδομένου ότι δεν προβλέπεται , από το Ν 4172/2013 ,  παρακράτηση φόρου για τις περιπτώσεις αυτές . 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δλη εστω οε με κεφαλαιο 10.000 και κερδη τα τελευται 5 χρονια 200.000/το χρόνο πως θα υπολογισθει η υπεραξια σε μεταβιβαση εταιρικων μεριδιων;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

σε οε με απλογραφικά με 3 εταιρους.. αποχωρεί ο ένας στις 10/2/2014 μεταβιβάζοντας εξίσου στους υπόλοιπους δύο..

 

τι ενέργειες κάνουμε πλέον?

 

πηγαίνουμε απλώς τη τροποποίηση του καταστατικού μαζί με τα Μ3 ,Μ8 στη δου και έπειτα στο γεμη? 

 

και όταν, αν, ίσως βγει κάποια διευκρινιστική θα υπολογίσουμε την τυχόν υπεραξία στο ε1 του οικ.2015?

 

ότι θέμα και να προκύψει χρειάζεται διευκρινιστική γ@μώ την π@υτάνα μου μέσα..

 

άραγε περιμένουμε καμιά τρακοσαριά πολ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

σε οε με απλογραφικά με 3 εταιρους.. αποχωρεί ο ένας στις 10/2/2014 μεταβιβάζοντας εξίσου στους υπόλοιπους δύο..

 

τι ενέργειες κάνουμε πλέον?

 

πηγαίνουμε απλώς τη τροποποίηση του καταστατικού μαζί με τα Μ3 ,Μ8 στη δου και έπειτα στο γεμη? 

 

και όταν, αν, ίσως βγει κάποια διευκρινιστική θα υπολογίσουμε την τυχόν υπεραξία στο ε1 του οικ.2015?

 

ότι θέμα και να προκύψει χρειάζεται διευκρινιστική γ@μώ την π@υτάνα μου μέσα..

 

άραγε περιμένουμε καμιά τρακοσαριά πολ?

 

Φιλαράκι εγώ θα περιμένω να βγει σε ταινία λέμεεεεε :P

 

1526780_10202379899156258_253373900_n.jp

 

Καλησπέρααααααα :) :) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

αυτό είναι κλεμένο φίλε..και ξέρεις από ποιον. .. :lol:

 

Φυσικά και ξέρω!!!

Από τον ένα, τον μοναδικό, τον τεράστιο, τον φίλο...

 

  • photo-thumb-27887.jpg?_r=1384760174
  • Silver members
  • b_silv.gif

Τζιμάρα τον 1970!!! :wub::):wub:

Καλησπέρααααααα Τζιμάρααααααα :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα,θέλω να βγάλω υπεραξία απο ατομικη απλογραφικά βιβλια πηγα εφορια με το παλιο τρόπο και μου λένε σύμφωνα με το 4174.Και λέω εγώ τώρα υπάρχει κάποιο έντυπο-Ψάξε μηπως βρείς κάτι μου λένε.Μου ζητήσανε ισολογισμό έναρξης λήξης μήπως έχασα κάτι?Ποιά είναι η καινούργια διαδικασία για κάποια ατομική επιχείρηση?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα, σε ΔΟΥ (Κέρκυρας) που ρωτησα για να βγάλω υπεραξία σε ατομικη με απλογραφικά μου είπαν οτι συμφωνα με τον 4172 δεν υπάρχει θέμα υπεραξίας.

(ότι ξέρουμε ήδη δηλαδή βάσει του αρ. 42 ν.4172 από 1.1.2014. Πάντως, διευκρινιστική εγκύκλιος ΔΕΝ εχει βγει).....το γνωστό μπάχαλο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα.

Στην Αμπελοκήπων σήμερα που το συζήτησα με την προϊσταμένη εισοδήματος, μου είπε ότι πλέον δεν προσκομίζουμε κανένα έντυπο ΟΥΤΕ περνάμε από το εισόδημα για να υπολογίσει φόρο. 

Ο 4172/2013 αναφέρει ότι από την τιμή πώλησης αφαιρούμε το κόστος αγοράς (ίδια κεφάλαια ή εταιρκο ανάλυση παρακάτω). Εαν η διαφορά είναι θετική τότε έχουμε φόρο 15% στην φορολογική δήλωση, εάν όχι τότε δεν κάνουμε καμία πράξη.

Στις Αε, ΕΠΕ, ΙΚΕ τα ίδια κεφάλαια είναι το κατατεθειμένο + τα αποθεματικά + κέρδη -ζημίες.

Στις ΟΕ-ΕΕ το εταιρικό κεφάλαιο (συνήθως) + τα αποθεματικά + κέρδη -ζημίες.

 

 

Συμφωνώ με την zisisk

από 01/01/2014 δεν παραλαμβάνουν οι Δ.Ο.Υ. και ιδιωτικά συμφωνητικά μεταβίβασης εταιρικών μεριδίων και δήλωση καταβολής φόρου στη συγκέντρωση κεφαλαίου.

 

Θα πρέπει δηλαδή οι μεταξύ συμβαλλόμενοι ( αγοραστής και πωλητής ) να συνυπογράψουν ένα ιδιωτικό συμφωνητικό για την μεταβίβαση των μεριδίων και ο πωλητής ΜΌΝΟ την διαφορά κτήσης με πώλησης (επί της οποίας θα υπολογιστεί το 15% φόρου) να το βάλει στην δήλωση του Ε1.

 

Πάντως στις Δ.Ο.Υ. ακούγεται πως ίσως επανέλθει το παλιό σύστημα όπου υπέβαλες δήλωση για την καταβολή του φόρου μέσω δήλωσης

 

επίσης ο πωλητής πρέπει να το επικυρώση στη Δ.Ο.Υ που ανήκει το ιδιωτικό συμφωνητικό.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Η  μετατροπή ατομικής επιχείρησης σε Ο.Ε με αντικείμενο εργασιών Ιατρός Ακτινολόγος

 στον ίδιο χώρο που λειτουργούσε ,στην οποία ένας εταίρος θα έχει ποσοστό

συμμετοχής 50% οφείλεται υπεραξία και πως υπολογίζεται ;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Κανένα νέο??? Οι εφορίες δεν ξέρουν τίποτα λένε ακόμα.....!!!

Έχει κάνει κανείς καμία πώληση μεριδιών να μας πει πως έχει κινηθεί???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×