Προς το περιεχόμενο

....συναδελφος χρησιμοποιησε αφμ και μητρωο μου για να καταθεσει δηλωσεις....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ οτι το σύστημα μπάζει......

 

Εχω υπόνοιες, οτι σε καινούριο πελάτη Ε1, εναν ηλικιωμένο 80 φεύγα, ο προηγούμενος, 

γνωρίζοντας απλά το ΑΦΜ, ονοματεπώνυμο, του κάνει συνέχεια επανεγγραφές για να ειμαστε αναγκασμένοι

να πηγαινουμε στο μητρώο για κλειδάριθμο.....  Εαν συμβεί και φέτος, θα τον ξεσκίσω !!!!!

Βάλτα δόντια μέσα ρε μοβόρε.............. :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 78
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτά τα προβλήματα θα λυθούν με την ψηφιακή υπογραφή.

 

Συμφωνώ αλλά....

 

Η οποία ακόμα εκκρεμεί με κύρια υπαιτιότητα του ΟΕΕ και όχι του υπουργείου.

Το ίδιο ισχύει και για το θέμα της πιστοποίησης...

 

Οπότε ας διώξουμε τους κομματικούς μηχανισμούς από το ΟΕΕ και μετά αν δεν προχωρήσουν πάλι τα παραπάνω θα ξέρουμε ότι φταίμε οι ίδιοι... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ αλλά....

 

Η οποία ακόμα εκκρεμεί με κύρια υπαιτιότητα του ΟΕΕ και όχι του υπουργείου.

Το ίδιο ισχύει και για το θέμα της πιστοποίησης...

 

Οπότε ας διώξουμε τους κομματικούς μηχανισμούς από το ΟΕΕ και μετά αν δεν προχωρήσουν πάλι τα παραπάνω θα ξέρουμε ότι φταίμε οι ίδιοι... :)

 

Χωρίς να γνωρίζω τι πραγματικά συμβαίνει στο παρασκήνιο και χωρίς να είμαι ειδήμων της πληροφορικής πιστεύω πως το Επιμελητήριο δεν έχει τόσο μεγάλη ευθύνη. Ο λόγος που πιστεύω κάτι τέτοιο είναι ότι θα μου προξενούσε μεγάλη εντύπωση το γεγονός να αποκτήσει η ΓΓΠΣ μηχανισμό ψηφιακών υπογραφών μόνο για τους λογιστές την στιγμή που το Υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης προωθεί την ψηφιακή υπογραφή όχι μόνο για όλο το δημόσιο αλλά και για τους πολίτες.

Ασφαλώς στο ίδιο μήκος κύματος δεν μπορώ να αποκλείσω την ύπαρξη διαφόρων σκοτεινών συμφερόντων που δυσχεραίνουν την εύρυθμη λειτουργία του Επιμελητηρίου επειδή με την ψηφιακή υπογραφή θα πρέπει αναγκαστικά να κόβουν απόδειξη για τις εργασίες που εκτελούν. Χωρίς αποδεικτικά στοιχεία όμως δεν μπορούμε να πούμε τίποτε περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να γνωρίζω τι πραγματικά συμβαίνει στο παρασκήνιο και χωρίς να είμαι ειδήμων της πληροφορικής πιστεύω πως το Επιμελητήριο δεν έχει τόσο μεγάλη ευθύνη. Ο λόγος που πιστεύω κάτι τέτοιο είναι ότι θα μου προξενούσε μεγάλη εντύπωση το γεγονός να αποκτήσει η ΓΓΠΣ μηχανισμό ψηφιακών υπογραφών μόνο για τους λογιστές την στιγμή που το Υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης προωθεί την ψηφιακή υπογραφή όχι μόνο για όλο το δημόσιο αλλά και για τους πολίτες.

Ασφαλώς στο ίδιο μήκος κύματος δεν μπορώ να αποκλείσω την ύπαρξη διαφόρων σκοτεινών συμφερόντων που δυσχεραίνουν την εύρυθμη λειτουργία του Επιμελητηρίου επειδή με την ψηφιακή υπογραφή θα πρέπει αναγκαστικά να κόβουν απόδειξη για τις εργασίες που εκτελούν. Χωρίς αποδεικτικά στοιχεία όμως δεν μπορούμε να πούμε τίποτε περισσότερο.

 

 

Θα το θέσω αλλιώς λοιπόν.

Το Υπουργείο πιθανότατα θα καθυστερήσει λόγω του τεχνικού θέματος που υπάρχει στην υλοποίησή του. Δεν είπε κανείς ότι είναι ένα απλό εγχείρημα.

Πριν αρχίσει όμως το τεχνικό κομμάτι, πρέπει να έχει τελειώσει το νομοτεχνικό κομμάτι, που εμπλέκει σαφώς το επιμελητήριο ως επίσημο σύμβουλο του κράτους σε τέτοια θέματα - και ειδικά για αυτό το θέμα είναι ο αποκλειστικά υπεύθυνος φορέας για να θέσει τις προτάσεις και το υπουργείο να τις αποδεχθεί ή να τις τροποποιήσει και εν συνεχεία να νομοθετήσει. Αυτό το κομμάτι που είναι "θεωρητικό" και είναι αρμοδιότητα του Οικ. Επιμελητηρίου - και του Υπουργείου - αυτό δεν προχωράει....

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι το Επιμελητήριο δεν το έχει τελειώσει, για ένα απλό λόγο, αν το είχε τελειώσει θα το δημοσιοποιούσε και θα πετούσε το μπαλάκι στο Υπουργείο (sic). Φυσικά μπορεί και να κάνω λάθος, δεν βρίσκομαι στα κέντρα τέτοιων αποφάσεων ούτε έχω προνομιούχα πληροφόρηση παρά μόνο ότι μαθαίνω από την ένωσή μου και από την απλή κοινή λογική μου.

Η απουσία της ψηφιακής υπογραφής βολεύει τους μη λογιστές που κάνουν δουλειά λογιστή, είναι απλό και ξεκάθαρο πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...