Προς το περιεχόμενο

ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ (Π.Ο.Φ.Ε.-Ε)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Το αν το στηρίζουν τα μέλη του (Το 85% Στέφανε δεν προκύπτει.)

 

Γιάννη, εξήγα τι εννοείς pls....

 

Στηρίζω ένα φορέα, σημαίνει και ότι συμμετέχω στις συμμετοχικές του διαδικασίες... όπως είναι οι εκλογές για τη διοίκησή του.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΣΥΝΟΛΙΚΑ
ΕΝΣΩΜΑΤΩΣΗ :93/94
ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ :38783
ΨΗΦΙΣΑΝ :17083 (44,05%) άρα αποχή 55,95. Δεν λέω ότι είναι λίγο αλλά από το 85 απέχει 30%
ΕΓΚΥΡΑ :16680
ΑΚΥΡΑ :385
ΛΕΥΚΑ :18

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τα βρίσκω απογοητευτικά τα αποτελέσματα...

Φίλος συνάδελφος είχε πάει τριήμερο διακοπές... Και από ότι βλέπω οι περισσότεροι είχαν και αυτοί κάτι καλύτερο να κάνουν....

 

Αλλά μετά θα φωνάζουμε για την εκπροσώπηση του κλάδου...

 

:angry:

Aποτελέσματα όχι απλώς απογοητευτικά,αλλά στην κυριολεξία είμαστε για φτύσιμο!

βχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΟΛΙΚΑ

ΕΝΣΩΜΑΤΩΣΗ :93/94

ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ :38783

ΨΗΦΙΣΑΝ :17083 (44,05%) άρα αποχή 55,95. Δεν λέω ότι είναι λίγο αλλά από το 85 απέχει 30%

ΕΓΚΥΡΑ :16680

ΑΚΥΡΑ :385

ΛΕΥΚΑ :18

 

Παραπάνω αναφέρθηκε ότι τα μέλη είναι 105,000 - εγγεγραμμένα θεώρησαν όσα είχαν τακτοποιημένες τις συνδρομές τους....

 

Αν κάνω λάθος, να το διορθώσω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραπάνω αναφέρθηκε ότι τα μέλη είναι 105,000 - εγγεγραμμένα θεώρησαν όσα είχαν τακτοποιημένες τις συνδρομές τους....

 

Αν κάνω λάθος, να το διορθώσω.....

 

Εγώ πήρα υπ 'οψιν μου τα  στοιχεία από το site του ΟΕΕ. Λεπτομέρειες δεν γνωρίζω

Όποιος ανέφερε για 105 χιλιάδες μέλη ας δώσει στοιχεία.

 

Ωστόσο υποψιάζομαι ...... άλλη μια συγχυση.

Αν λύσουμε τους γρίφους ίσως έχουμε αναλύσει την κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία Στέφανε.

 

Θα σου κάνω τότε ένα ερώτημα.

 

Λέω ότι φταίνε αυτοί που δεν συμμετέχουν (το 85%)

Λες ότι φταίνε οι κρατούντες οι οποίοι με τους χειρισμούς τους απωθούν το 85% να συμμετάσχει σε ..δυσοσμώδεις φορείς..

 

Ωραία.

 

Πάμε λοιπόν να το λύσουμε.

Τι είναι πιο εύκολο λοιπόν (εδώ είναι το ερώτημα μου) :

α) Να συμμετάσχει το 85% και να πετάξει στα σκουπίδια τους κρατούντες ή

β) Να διορθωθούν οι κρατούντες να γίνουν πιο δίκαιοι και ηθικοί ώστε να έρθουν μετά και να συμμετέχει αυτό το 85%;

 

Απάντησέ μου που να με πάρει ο διάολος και να με σηκώσει.  

Κωστή γειά σου,το α) με τα μπούνια,τα άλλα για να γίνουν θέλουν πολύ χρόνο και επίσης δεν έχει κανένας διάθεση να τα κάνει.

Το πάν είναι η συμμετοχή ,σε όλες τις πτυχές της ζωής,πόσο μάλλον αν αναφερόμαστε σε επαγγελματικές διαδικασίες.

Πάμε διαφορετικά ,πάει το παιδί στο σχολείο ,δεν συμμετέχεις στο σύλλογο γονέων,γίνεται κάτι στο σχολείο,αποφασίζει ο σύλλογος

γονέων το α ,βγαίνεις μετά αν δεν σου αρέσει και γκρινιάζεις,αν όμως ήσουν μέσα ίσως επηρέαζες την απόφαση η τουλάχιστον θα είχες

πληροφόρηση απο πρώτο χέρι,έτσι είναι η ζωή,πρέπει να την πάρουμε στα χέρια μας και όχι να την αφήνουμε στα χέρια άλλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νονά...... τώρα που έρχονται γιορτές ...... μη με ξεχάσεις :D

 

Λίγο αυστηρή σε βρίσκω. Προσωπικά είμαι πιό αυστηρός με αυτούς που θα μπορούσαν ν΄αλλάξουν την κατάσταση αλλά δεν βλέπουν το λόγο.

 

:D :D :D

Και που είσαι ακόμα... Σε λίγο θα ξεχάσω και το δικό μου όνομα... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΧΗ ΠΟΙΟς ΦΤΑΙΕΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ

ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΑΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ

ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΑΔΙΑΦΟΡΗΣΑΝ ΤΟ 83%

ΟΠΩς ΕΓΡΑΨΕ ΕΝΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΠΑΡΑ ΠΑΝΩ

 

αρα λοιπον αυτοι που δεν ηταν ταμειακως ενταξει και

δεν ψηφισαν οι περιπου οι 80000 δεν εχουν και προσβαση

στο επαγγελμα ? εγω αυτο καταλαβαινω

 

αρα ρε παιδια αυτοι οι 38000 που ψηφισαν εχουμε ολη

την δουλεια ολους τους πελατες εμεις η κατι αλλο γινεται

και δεν το καταλαβαινω????

H λύση είναι να ενωθεί η ΠΟΦΕΕ με την ΑΚΙΟΕ

και οι δύο παρατάξεις αποτελούνται από λογιστές

έτσι μόνο θα χτυπηθούν τα κόμματα

καιρός να αρχίσουν οι διεργασίες

βχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H λύση είναι να ενωθεί η ΠΟΦΕΕ με την ΑΚΙΟΕ

και οι δύο παρατάξεις αποτελούνται από λογιστές

έτσι μόνο θα χτυπηθούν τα κόμματα

καιρός να αρχίσουν οι διεργασίες

βχ

 

ενώ οι άλλες παρατάξεις δεν έχουν λογιστές έχουν μανάβηδες...

καί όλο αυτό για να χτυπηθούν "τα κόμματα"...έτσι γενικά καί αορίστως όλοι στο ιδιο τσουβάλι...ωραία λογική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα υπ 'οψιν μου τα  στοιχεία από το site του ΟΕΕ. Λεπτομέρειες δεν γνωρίζω

Όποιος ανέφερε για 105 χιλιάδες μέλη ας δώσει στοιχεία.

 

Ωστόσο υποψιάζομαι ...... άλλη μια συγχυση.

Αν λύσουμε τους γρίφους ίσως έχουμε αναλύσει την κατάσταση.

 

Το έχουνε παραθέσει στην προηγούμενη σελίδα...

 

Δεν έχω λόγο να τους αμφισβητήσω....

 

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/16607

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενώ οι άλλες παρατάξεις δεν έχουν λογιστές έχουν μανάβηδες...

καί όλο αυτό για να χτυπηθούν "τα κόμματα"...έτσι γενικά καί αορίστως όλοι στο ιδιο τσουβάλι...ωραία λογική

Πές τα ρε συνάδελφε, που για όλα μας φταίνε τα κόμματα, αλλά κουβέντα για τις πολιτικές που ακολουθούν, όλοι οι ¨ανεξάρτητοι", Αυτές επειδή έχουν τον μανδύα του ανεξάρτητου είναι καλές, ενώ τις ίδιες ακολουθούν & επίσημα κόμματα & παρατάξεις.Θα καταλάβουμε ποτέ ότι το θέμα είναι ποιά πολιτική ακολουθείται & εφαρμόζεται & όχι ποιός τη θεωρεϊ ακομμάτιστη ή όχι. Η αγωνία να φανούν κάποιοι ανεξάρτητοι είναι απλά η αγωνία να μην αμφισβητηθεί τίποτε απο την επικρατούσα κατάσταση. Μόλις βάλεις το ζήτημα της ανατροπής των πολιτικών που κυριαρχούν γίνεσαι αυτόματα "κομματικοποιημένος", ενώ για πχ. αν υπερασπίζεσαι την Ε.Ε που απελευθερώνει όλα τα επαγγέλματα & μετά εσύ μιλάς για κατοχύρωση του ρόλου του οικονομολόγου είσαι ανεξάρτητος. Ας έχουμε τουλάχιστον το θάρρος να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους...............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολιτικό κόμμα στην μεταπολιτευτική Ελλάδα σημαίνει: Ισχυρό σύνολο διαπλεκόμενων συμφερόντων, εμπλουτισμένο με το απαραίτητο ιδεολογικό κερασάκι, που στοχεύει με κάθε μέσο συνεχώς και αενάως ,στην άλωση του κρατικού μηχανισμού για την άντληση κάθε φορά ιδίων συμφερόντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολιτικό κόμμα στην μεταπολιτευτική Ελλάδα σημαίνει: Ισχυρό σύνολο διαπλεκόμενων συμφερόντων, εμπλουτισμένο με το απαραίτητο ιδεολογικό κερασάκι, που στοχεύει με κάθε μέσο συνεχώς και αενάως ,στην άλωση του κρατικού μηχανισμού για την άντληση κάθε φορά ιδίων συμφερόντων.

 

Πολύ ρηχή ανάλυση συνάδελφε. και όσον αφορά στο τί είναι τα κόμματα αλλά και σε σχέση με το χρονικό όριο στο οποίο περιορίζεις την κριτική σου, αφήνοντας να εννοηθεί (ελπίζω ασυνείδητα) ότι πριν η Ελλάδα ήταν υπόδειγμα δημοκρατίας και πολιτικής οργάνωσης

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ρηχή ανάλυση συνάδελφε. και όσον αφορά στο τί είναι τα κόμματα αλλά και σε σχέση με το χρονικό όριο στο οποίο περιορίζεις την κριτική σου, αφήνοντας να εννοηθεί (ελπίζω ασυνείδητα) ότι πριν η Ελλάδα ήταν υπόδειγμα δημοκρατίας και πολιτικής οργάνωσης

 

Συνάδελφε,στα πλαίσια της ...κομματοκρατίας όλοι έχουμε τις απόψεις μας άλλοι ...ρηχές άλλοι με αγενές βάθος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε,στα πλαίσια της ...κομματοκρατίας όλοι έχουμε τις απόψεις μας άλλοι ...ρηχές άλλοι με αγενές βάθος. 

 

Αυτή η δημοκρατία κατά τη γνώμη μου δεν μπορεί να λειτουργήσει χωρίς κόμματα.

Σ΄αυτή τη δημοκρατία τα κόμματα είναι φορείς ιδεών κι αντιλήψεων κι εξυπηρετούν συμφέροντα.

Μένει σε μας να επιλέγουμε το κόμμα που εκφράζει τα δικά μας συμφέροντα και τις δικές μας ιδέες.

Σε μια άλλη κοινωνία, σε μια άλλη δημοκρατία θα μπορούσαμε να συζητήσουμε για άλλους φορείς ιδεών. Πάμε μαζί να την φτιάξουμε.

 

Το ερώτημα που αποκαλύπτει την ρηχότητα της ανάλυσης, είναι :

Αφού ........

 

Πολιτικό κόμμα στην μεταπολιτευτική Ελλάδα σημαίνει: Ισχυρό σύνολο διαπλεκόμενων συμφερόντων, εμπλουτισμένο με το απαραίτητο ιδεολογικό κερασάκι, που στοχεύει με κάθε μέσο συνεχώς και αενάως ,στην άλωση του κρατικού μηχανισμού για την άντληση κάθε φορά ιδίων συμφερόντων.

 

Μήπως να το δούμε ιστορικά και να απαντήσουμε στις ερωτήσεις:

τί σημαίνει Πολιτικό κόμμα στην προ της μεταπολίτευσης Ελλάδα;

Τι σημαίνει πολιτικό κόμμα γενικά στην  Ελλάδα μετά το 1821;

Ποιά κόμματα άλλωσαν διαχρονικά τον κρατικό μηχανισμό και ποιά και τίνος συμφέροντα εξυπηρέτησαν;

Ποιά και τίνος συμφέροντα εξυπηρέτησαν άλλοι φορείς εξουσίας που δεν ήταν κόμματα;

Και τέλος ποιά και τίνος συμφέροντα εξυπηρετούν σήμερα οι αυτοπροσδιοριζόμενοι ως "ανεξάρτητοι"  φορείς και τι ιδέες εκφράζουν;

 

Δεν θέτω τα ερωτήματα για να κάνουμε τέτοια συζήτηση στο παρόν θέμα για τις εκλογές στο ΟΕΕ αλλά μόνο για προβληματισμό.

 

Καλες γιορτές εύχομαι.

... από το αγενές βάθος της "κομματικής" μου αντίληψης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μένει σε μας να επιλέγουμε το κόμμα που εκφράζει τα δικά μας συμφέροντα και τις δικές μας ιδέες.

 

 

Γιάννη 

Μολις ξεπεράσεις το σοκ του βιβλίου υπερωριών , κάνε ενα κόπο και βάλτο στην ενότητα περί γέλιου  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη 

Μολις ξεπεράσεις το σοκ του βιβλίου υπερωριών , κάνε ενα κόπο και βάλτο στην ενότητα περί γέλιου  :)

 

 

Ανδρέα, μόλις ξεπεράσεις την ενόχληση από τη διαπίστωση πως 30 χρόνια σας δούλευε το ΠΑΣΟΚ θα μπορούμε να συζητήσουμε πάνω σε ιστορικά δεδομένα την πολιτικοοικονομική κατάσταση στην Ελλάδα μετά το 1821.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανδρέα, μόλις ξεπεράσεις την ενόχληση από τη διαπίστωση πως 30 χρόνια σας δούλευε το ΠΑΣΟΚ θα μπορούμε να συζητήσουμε πάνω σε ιστορικά δεδομένα την πολιτικοοικονομική κατάσταση στην Ελλάδα μετά το 1821.

:)

Οχι και 30 βρε Γιάννη 

Μέχρι το 1993 και τέρμα εγώ

Δεν μας λές όμως ποιος δουλευει ακόμη εσένα  ;)

Τέλος πάντων επειδή θα την κοπανήσω για καμμια εβδομάδα , σου εύχομαι καλά Χριστούγεννα και ότι επιθυμείς για σένα και την οικογένειά σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...