Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αγορά ΦΙΧ αυτοκινήτου με το άρθρο 45


MariaLog

Ερώτηση

Συνάδελφοι καλημέρα!

 

Ατομική εμπορική επιχείρηση ειδών υγιεινής, αγόρασε από μάντρα αυτοκινητων, ΦΙΧ συνολικής αξίας 5.000 €, με βάση το άρθρο 45 περί περιθωρίου κέρδους.

Στο τιμολόγιο που εξέδωσε δεν αναγράφει διακριτά, το ΦΠΑ που υπολόγισε αυτός στο περιθώριο, αλλά αναγράφει τη συνολική αξία.

Από τη ΔΟΥ μου είπαν ότι έχει εκδοθεί λάθος και πρέπει να γίνεται διάκριση και σχετικά με το ΦΠΑ εκπίπτεται κανονικά από τον αγοραστ'η.

Το ερώτημά μου είναι :

1. Το ΦΠΑ αγοράς από την ατομική επιχείρηση εκπίπτεται κανονικά;

2. Το τιμολόγιο όντως πρέπει να αναγράφει την αξία του ΦΠΑ διακεκριμένα;

 

Βοηθήστε γιατί από το διάβασμά μου, εγώ κατέληξα "δυστυχώς"  ότι το ΦΠΑ ο αγοραστής δεν μπορεί να το εκπέσει ή το κατάλαβα λάθος ?

 

(Άρθρο 45, παράγραφος "6. Ο υποκείμενος στο φόρο, κατά την έννοια των διατάξεων του άρθρου 3, δεν δικαιούται να εκπίπτει από το φόρο τον οποίο οφείλει, το φάρο με τον οποίο έχουν επιβαρυνθεί τα αγαθά της παραγράφου 1, εφόσον πρόκειται για αγαθά που παραδόθηκαν σε αυτόν από υποκείμενο στο φόρο μεταπωλητή, ο οποίος εφήρμοσε το ειδικό καθεστώς ταυ άρθρου αυτού.")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΑΝ  ΤΟ  ΦΙΧ  ΠΩΛΗΘΗΚΕ  ΩΣ  ΠΑΛΙΟΣΙΔΕΡΑ ή  ΩΣ  ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΙΜΟ  ΔΕΝ  ΕΧΕΙ  ΦΠΑ

ΑΝ  ΟΧΙ   ΓΡΑΦΟΥΜΕ    ΑΞΙΑ   .................

                                             ΦΠΑ...............

                               ΣΥΝΟΛΙΚΗ  ΑΞΙΑ......................

Ο  ΦΠΑ  ΕΚΠΥΠΤΕΙ   ΚΑΝΟΝΙΚΑ        ΑΠΟ  ΤΑ   ΕΣΟΔΑ  .ΖΗΤΑΣ  ΠΙΣΩ  ΤΟ ΦΠΑ   ΜΟΝΟ   ΑΝ    ΕΞΩΦΛΗΘΗΚΕ   ΟΛΟΚΛΗΡΟ  ΤΟ  ΠΟΣΟ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εύη, δεν αφορά παλιοσίδερα. Αφορά αγορά ΦΙΧ που κινείται κανονικά για τις ανάγκες της εταιρείας.

Το ΦΠΑ υπολογίζεται στο περιθώριο κέρδους για τον πωλητή, οπότε θεωρώ ότι η διατύπωση στο τιμολόγιο θα είναι διαφορετική.

Αυτο που με καίει κυρίως, είναι αν το φπα το εκπιπτει ο αγοραστής ως ΦΠΑ παγίων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ο  φπα πώλησης  δεν  είναι  κέρδος   για  τον  πωλητή

όταν  είναι  τιμολόγιο   λογίζεται  ΧΟΝΔΡΙΚΗ  ΠΩΛΗΣΗ   και  ο  φπα  γράφεται   υποχρεωτικά   χωριστά   στο  τιμολόγιο εγώ  θα  το   εξέπιπτα  κανονικά    κατά   την   υποβολή

φπα   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άρα με βάση τα λεγόμενά σου, το τιμολόγιο,  μας το έχουν εκδόσει, λανθασμένα.

Δε μπορώ να καταλάβω όμως τότε, που έχει εφαρμογή η παράγραφος 6 του άρθρου που ανέφερα παραπάνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μήπως το πούλησε  σε σας χωρίς κέρδος (οπότε  τι ΦΠΑ να βάλει?)

ΑΞΙΑ ΑΓΟΡΑΣ 5000

       ΣΥΝΟΛΟ  5000

         ΦΠΑ         

  ΠΛΗΡΩΤΕΟ  5000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όχι, είχε κέρδος.

Ο πωλητής το αγόρασε 1500 €. Το πούλησε σε εμάς 5000 €. Το ΦΠΑ το δικό του υπολογίζεται ως εξής:

(5.000 - 1.500 = 3.500 /1,23 = >   2.845,53   Καθαρή Αξία

                                                         654,47  ΦΠΑ

 

Τα 654,47, αυτός θα τα δηλώσει ως ΦΠΑ Εκροών. Εγώ θα τα εμφανίσω ως ΦΠΑ παγίων ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τηρώ  τα   βιβλία     μίας   ψησταριάς και  το  τιμολόγιο που    παίρνω  από  τον  προμηθευτή  ΑΡΤΟΠΟΙΟΕΙΟ   το  φπα  δεν το  γράφει  χωριστά  αλλά  το  έχει με  το    ΣΥΝΟΛΟ εγώ  το  κάνω     αποφορολόγιση  με  1,13    ΜΗΠΩΣ  έτσι  έγινε  και  για  σένα      επικοινώνησε   με  τον  ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗ  για  να  λύσεις  την  απορία   που  έχεις   στην  τελική  ανάλυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλημέρα!

 

Ατομική εμπορική επιχείρηση ειδών υγιεινής, αγόρασε από μάντρα αυτοκινητων, ΦΙΧ συνολικής αξίας 5.000 €, με βάση το άρθρο 45 περί περιθωρίου κέρδους.

Στο τιμολόγιο που εξέδωσε δεν αναγράφει διακριτά, το ΦΠΑ που υπολόγισε αυτός στο περιθώριο, αλλά αναγράφει τη συνολική αξία.

Από τη ΔΟΥ μου είπαν ότι έχει εκδοθεί λάθος και πρέπει να γίνεται διάκριση και σχετικά με το ΦΠΑ εκπίπτεται κανονικά από τον αγοραστ'η.

Το ερώτημά μου είναι :

1. Το ΦΠΑ αγοράς από την ατομική επιχείρηση εκπίπτεται κανονικά;

2. Το τιμολόγιο όντως πρέπει να αναγράφει την αξία του ΦΠΑ διακεκριμένα;

 

Βοηθήστε γιατί από το διάβασμά μου, εγώ κατέληξα "δυστυχώς"  ότι το ΦΠΑ ο αγοραστής δεν μπορεί να το εκπέσει ή το κατάλαβα λάθος ?

 

(Άρθρο 45, παράγραφος "6. Ο υποκείμενος στο φόρο, κατά την έννοια των διατάξεων του άρθρου 3, δεν δικαιούται να εκπίπτει από το φόρο τον οποίο οφείλει, το φάρο με τον οποίο έχουν επιβαρυνθεί τα αγαθά της παραγράφου 1, εφόσον πρόκειται για αγαθά που παραδόθηκαν σε αυτόν από υποκείμενο στο φόρο μεταπωλητή, ο οποίος εφήρμοσε το ειδικό καθεστώς ταυ άρθρου αυτού.")

 

Εφόσον αφορά αγορά από μεταπωλητή του άρθρου 45 (παλαιότερα 36α) ο αγοραστής δε δικαιούται να εκπέσει φόρο.

 

Το παραστατικό σωστά δεν έχει ξεχωριστά το Φ.Π.Α. σύμφωνα με την ΠΟΛ.1104/10-4-1995 παρ. 8

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/910/hl/1104

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα .

Επανερχομαι στο θεμα ως νεος στο επαγγελμα.

Αγροτης του κανονικου καθεστωτος αγοραζει απο επιτηδευματια εδω απο ελλαδα ενα οχημα ,

του κοβει το τιμολογιο με παραγραφο 36α με περιθωριο κερδους 

2000€ πωληση

-1500€ τιμη αγορας οχηματος

κερδος 500 /1,24=403,22 κτλ

συνολο κατω 2000€

το φπα  96,78€ εγω θα το εκπεσω κανονικα απο τον πελατη μου (αγοραστη) η οχι??

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 12/9/2018 στις 8:39 ΜΜ, Georgenikolo είπε

καλησπερα .

Επανερχομαι στο θεμα ως νεος στο επαγγελμα.

Αγροτης του κανονικου καθεστωτος αγοραζει απο επιτηδευματια εδω απο ελλαδα ενα οχημα ,

του κοβει το τιμολογιο με παραγραφο 36α με περιθωριο κερδους 

2000€ πωληση

-1500€ τιμη αγορας οχηματος

κερδος 500 /1,24=403,22 κτλ

συνολο κατω 2000€

το φπα  96,78€ εγω θα το εκπεσω κανονικα απο τον πελατη μου (αγοραστη) η οχι??

ευχαριστω

Καλημέρα!Τελικά στην περιοδική δήλωση Φπα σε ποιούς κωδικούς εμαφανίστηκε η αγορά του παγίου?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 26/11/2013 στις 2:32 ΜΜ, C.F.C. είπε

 

Εφόσον αφορά αγορά από μεταπωλητή του άρθρου 45 (παλαιότερα 36α) ο αγοραστής δε δικαιούται να εκπέσει φόρο.

 

Το παραστατικό σωστά δεν έχει ξεχωριστά το Φ.Π.Α. σύμφωνα με την ΠΟΛ.1104/10-4-1995 παρ. 8

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/910/hl/1104

καλημέρα!Στην περιοδική δήλωση ΦΠΑ εμφανίζεται σε κάποιον κωδικό η αγορά του Παγίου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 26/11/2013 στις 9:58 ΠΜ, MariaLog είπε

Συνάδελφοι καλημέρα!

 

Ατομική εμπορική επιχείρηση ειδών υγιεινής, αγόρασε από μάντρα αυτοκινητων, ΦΙΧ συνολικής αξίας 5.000 €, με βάση το άρθρο 45 περί περιθωρίου κέρδους.

Στο τιμολόγιο που εξέδωσε δεν αναγράφει διακριτά, το ΦΠΑ που υπολόγισε αυτός στο περιθώριο, αλλά αναγράφει τη συνολική αξία.

Από τη ΔΟΥ μου είπαν ότι έχει εκδοθεί λάθος και πρέπει να γίνεται διάκριση και σχετικά με το ΦΠΑ εκπίπτεται κανονικά από τον αγοραστ'η.

Το ερώτημά μου είναι :

1. Το ΦΠΑ αγοράς από την ατομική επιχείρηση εκπίπτεται κανονικά;

2. Το τιμολόγιο όντως πρέπει να αναγράφει την αξία του ΦΠΑ διακεκριμένα;

 

Βοηθήστε γιατί από το διάβασμά μου, εγώ κατέληξα "δυστυχώς"  ότι το ΦΠΑ ο αγοραστής δεν μπορεί να το εκπέσει ή το κατάλαβα λάθος ?

 

(Άρθρο 45, παράγραφος "6. Ο υποκείμενος στο φόρο, κατά την έννοια των διατάξεων του άρθρου 3, δεν δικαιούται να εκπίπτει από το φόρο τον οποίο οφείλει, το φάρο με τον οποίο έχουν επιβαρυνθεί τα αγαθά της παραγράφου 1, εφόσον πρόκειται για αγαθά που παραδόθηκαν σε αυτόν από υποκείμενο στο φόρο μεταπωλητή, ο οποίος εφήρμοσε το ειδικό καθεστώς ταυ άρθρου αυτού.")

καλημέρα!Στην περιοδική δήλωση ΦΠΑ εμφανίζεται σε κάποιον κωδικό η αγορά του Παγίου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, Tompriki είπε

καλημέρα!Στην περιοδική δήλωση ΦΠΑ εμφανίζεται σε κάποιον κωδικό η αγορά του Παγίου?

ΟΧΙ , ΔΙΟΤΙ  ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...