Προς το περιεχόμενο
  • 0

αύξηση μισθού για αύξηση αποζημίωσης


panagiotis

Ερώτηση

Ατομική επιχείρηση είναι στα πρόθυρα απόλυσης εργαζομένου δίνοντας του αποζημίωση.

Το πρόβλημα είναι ότι , κλασσικά, ο μισθός στα χαρτιά είναι διαφορετικός από ότι στη πράξη.

Το σωστό κατά τη γνώμη μου είναι να αποζημιωθεί επί του πραγματικού μισθού ( γνώμες ; )

Επειδή όμως, θα υπάρχει διαφορά αποζημίωσης πραγματικής από αυτή που θα αποτυπωθεί στα βιβλία,

σκέφτηκα ότι θα μπορούσαμε να αυξήσουμε προ της απόλυσης το μισθό ώστε να φτάσει

στα πραγματικά επίπεδα και κατόπιν να γίνει η απόλυση με την αποζημίωση.

Ποιά είναι ηγνώμη σας επ' αυτού; Θεωρείται ότι αν αλλάξω το μισθό για 1 μήνα μόνο και μετά γίνει απόλυση είναι προφανές; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ατομική επιχείρηση είναι στα πρόθυρα απόλυσης εργαζομένου δίνοντας του αποζημίωση.

Το πρόβλημα είναι ότι , κλασσικά, ο μισθός στα χαρτιά είναι διαφορετικός από ότι στη πράξη.

Το σωστό κατά τη γνώμη μου είναι να αποζημιωθεί επί του πραγματικού μισθού ( γνώμες ; )

Επειδή όμως, θα υπάρχει διαφορά αποζημίωσης πραγματικής από αυτή που θα αποτυπωθεί στα βιβλία,

σκέφτηκα ότι θα μπορούσαμε να αυξήσουμε προ της απόλυσης το μισθό ώστε να φτάσει

στα πραγματικά επίπεδα και κατόπιν να γίνει η απόλυση με την αποζημίωση.

Ποιά είναι ηγνώμη σας επ' αυτού; Θεωρείται ότι αν αλλάξω το μισθό για 1 μήνα μόνο και μετά γίνει απόλυση είναι προφανές; 

Θα μπορούσες να το κάνεις και αυτο ..όπως και να τροποποιήσεις τους όρους της σύμβασης ως προς την αποζημίωση και να προσθέσεις όρο, πως αν απολυθεί θα του καταβληθεί και ένα έξτρα ποσό (αυτο που αναζητας), πέραν της κανονικης αποζημιωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ατομική επιχείρηση είναι στα πρόθυρα απόλυσης εργαζομένου δίνοντας του αποζημίωση.

Το πρόβλημα είναι ότι , κλασσικά, ο μισθός στα χαρτιά είναι διαφορετικός από ότι στη πράξη.

Το σωστό κατά τη γνώμη μου είναι να αποζημιωθεί επί του πραγματικού μισθού ( γνώμες ; )

Επειδή όμως, θα υπάρχει διαφορά αποζημίωσης πραγματικής από αυτή που θα αποτυπωθεί στα βιβλία,

σκέφτηκα ότι θα μπορούσαμε να αυξήσουμε προ της απόλυσης το μισθό ώστε να φτάσει

στα πραγματικά επίπεδα και κατόπιν να γίνει η απόλυση με την αποζημίωση.

Ποιά είναι ηγνώμη σας επ' αυτού; Θεωρείται ότι αν αλλάξω το μισθό για 1 μήνα μόνο και μετά γίνει απόλυση είναι προφανές; 

Και γιατί να μην είναι και η αποζημίωση διαφορετική στα χαρτιά απ' ότι στην πράξη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και γιατί να μην είναι και η αποζημίωση διαφορετική στα χαρτιά απ' ότι στην πράξη ?

Nαι δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες αλλά εξετάζουμε το θέμα να καταχωρηθεί ολόκληρη η αποζημίωση

ώστε να εκπέσει από τα έξοδα ολόκληρη και όχι όπως το μισθό. Ενας λόγος είναι ότι έτσι ο υπάλληλος

θα μπορεί να ζητήσει  να λάβει την αποζημίωση επί του πραγματικά καταβλητέου μισθού.  Αλλιώς 

υπάρχει ο κίνδυνος να του πει ο εργοδότης ότι αυτή την αποζημίωση θα καταχωρήσω στα βιβλία μου (τη μειωμένη)

οπότε αυτή θα σου δώσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Nαι δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες αλλά εξετάζουμε το θέμα να καταχωρηθεί ολόκληρη η αποζημίωση

ώστε να εκπέσει από τα έξοδα ολόκληρη και όχι όπως το μισθό. Ενας λόγος είναι ότι έτσι ο υπάλληλος

θα μπορεί να ζητήσει  να λάβει την αποζημίωση επί του πραγματικά καταβλητέου μισθού.  Αλλιώς 

υπάρχει ο κίνδυνος να του πει ο εργοδότης ότι αυτή την αποζημίωση θα καταχωρήσω στα βιβλία μου (τη μειωμένη)

οπότε αυτή θα σου δώσω. 

Και γιατί να μην του το έλεγε και για τον μισθό ?

Και εν πάση περιπτώσει γιατί δεν μιλάτε με τον εργοδότη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
.........

Το σωστό κατά τη γνώμη μου είναι να αποζημιωθεί επί του πραγματικού μισθού ( γνώμες ; )

.........

 

Έχει καταντήσει αηδία να  θυμούνται οι επιχειρήσεις το σωστό όταν αυτό είναι οικονομικά συμφέρον.

 

Λέω οι επιχειρήσεις κι όχι οι λογιστές αν και πολύ συχνά είναι εκείνοι που τα προτείνουν αυτά τα σωστά

 

Δεν αναφέρομαι προσωπικά σε σας,  δεν σας ξέρω ούτε προσωπικά ούτε επαγγελματικά.

 

Εν πάσει περιπτώσει δείτε αυτό

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=34574&p=166559

 

θα σας βοηθήσει νομίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ενδιαφέρον. Άρα αν δοθεί σαν bonus τότε φορολογείται αυτοτελώς ενώ αν γίνει τροποποιηση του μισθού προς τα πάνω και μετά απόλυση είμαστε οκ, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ενδιαφέρον. Άρα αν δοθεί σαν bonus τότε φορολογείται αυτοτελώς ενώ αν γίνει τροποποιηση του μισθού προς τα πάνω και μετά απόλυση είμαστε οκ, σωστά;

Δεν διαβασες το θεμα εως το τελος.

Το συμπερασμα σου ειναι λαθος.

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/5858/hl/1096854

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

"Μετά τα παραπάνω, τα ποσά που θα λάβει ο εργαζόμενος από τον εργοδότη του, δηλ. αφενός το ποσό της νόμιμης αποζημίωσης που προβλέπεται από την εργατική νομοθεσία και αφετέρου το ποσό που καταβάλλεται από τον εργοδότη οικειοθελώς και υπερβαίνει εκείνο που θα έπρεπε να του καταβληθεί, θα φορολογηθούν συνολικά και ο φόρος θα υπολογιστεί με συντελεστή 20% στο συνολικό καθαρό ποσό της αποζημίωσης μετά την αφαίρεση ποσού είκοσι χιλιάδων ( 20.000,00 ) ευρώ "

 

Εγώ μιλάω για ποσό της τάξεως των 5000-6000 ευρώ περίπου οπότε αν τα μισά είναι η νόμιμη αποζημίωση και τα άλλα μισά το έξτρα, πάλι κάτω των 20000 ευρώ είναι οπότε αφορολόγητο (;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...