Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αλλαγη ειδικότητας και επιστροφη εισφορων


tsaloux

Ερώτηση

Καλησπέρα συνάδελφοι , έχω μια σύνθετη ερώτηση και θέλω την βοήθεια σας. Διαπίστωσα πως εργαζόμενος που τον είχα ως βαφέα με ένσημα βαρέα έχει αλλάξει αντικείμενο εραγασίας και λογικά δεν θα έπρεπε να έχει βαρέα αλλά απλά. Σκέφτομαι να του αλλάξω ειδικότητα σε απλό εργάτη και πακέτο ασφάλισης , στην επιθεώρηση δεν θα δηλώσω κάτι αφού δεν θα αλλάξουν οι αποδοχές του απλά μια τροποποιητική σύμβαση μεταξύ εργοδότη και υπάλληλου ότι έλαβε γνώση. Επίσης θέλω να ζητήσω απο το ΙΚΑ επιστροφή εισφορών με αίτηση την οποία θα κάνω για το διάστημα που θα τους υποδείξω όπως και θα πω στον εργαζόμενο να διεκδηκίσει και ο ίδιος τα δικα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Η ερώτηση ποια είναι;

 

Ότι το σκέφτηκες καλά;

 

1. Αν κάνεις τροποποίηση της σύμβασης και αλλάζει και η ειδικότητα και εν προκειμένω και το πακέτο κάλυψης, θα το αλλάξεις στα μεικτά ναι.

 

 

2. Για το αν μένει βαρέα ή όχι δες την απόφαση για τις ειδικότητες α που εντάσσονται (ή της επιχειρήσεις), λαμβάνοντας υπόψη σου μήπως και ο εργαζόμενος έχει μείνει μια δεκαετία στα βαρέα (η 3η περίπτωση διατήρησης των βαρέων).

 

3. Για το θέμα των εισφορών, συννενοήσου με τον αρμόδιο ελεγκτή του ΙΚΑ που έχει την επιχείρηση στην αρμοδιότητά του για το πως θα κινηθείς. Ότι γίνεται πάντως γίνεται (αλλά θα φάει χώσιμο ο ελεγκτής και δεν θα ενθουσιαστεί στην ιδέα...  :D ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα του τα έχω εγω όλα έτοιμα του ελεγκτή ανα μήνα τι νόμιζες ότι θα τα ψάξουν μόνοι τους΄; Δεν είναι πολλοί οι μήνες κανας χρόνος να είναι απλά τα μικτά θα μείνουν τα ίδια γιατί έχουν μισθό μεγαλύτερο απο τον νόμιμο οπότε ούτε γάτα ούτε ζημιά λεώ εγώ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα του τα έχω εγω όλα έτοιμα του ελεγκτή ανα μήνα τι νόμιζες ότι θα τα ψάξουν μόνοι τους΄; Δεν είναι πολλοί οι μήνες κανας χρόνος να είναι απλά τα μικτά θα μείνουν τα ίδια γιατί έχουν μισθό μεγαλύτερο απο τον νόμιμο οπότε ούτε γάτα ούτε ζημιά λεώ εγώ !!!

 

 

Το "θα του τα έχω έτοιμα" δεν λέει τίποτα. Αν εννοείς δελτίο μεταβολής ΑΠΔ προφανώς γιατί χρειάζεται.

Ο ελεγκτής πρέπει να μπει και πάλι σε κάθε μία κίνηση της ΑΠΔ και να κάνει τις διορθώσεις χειροκίνητα... Το χώσιμο είναι δεδομένο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν μου λέτε αν κάνω αλλαγή ειδικότητας πχ απο τεχνολόγο ηλεκτρολόγο σε υπάλληλο γραφείου θα πρέπει να το δηλώσω στο ΥΕΚΑ ? Εγώ λέω όχι απο την στιγμή  που δεν αλλάζει ο μισθός η το ωράριο του αλλά θα ήθελα και την άποψή σας :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν μου λέτε αν κάνω αλλαγή ειδικότητας πχ απο τεχνολόγο ηλεκτρολόγο σε υπάλληλο γραφείου θα πρέπει να το δηλώσω στο ΥΕΚΑ ? Εγώ λέω όχι απο την στιγμή  που δεν αλλάζει ο μισθός η το ωράριο του αλλά θα ήθελα και την άποψή σας :wacko:

 

Aριθ. πρωτ.: 509/11.6.2013

Διευκρινίσεις αναφορικά με την διαδικασία υποχρεωτικής υποβολής εντύπων αρμοδιότητας ΣΕΠΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...