Προς το περιεχόμενο

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ Ε.Ε ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΚΟΠΗ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνάδελφοι καλημέρα.

Έχω μια Ε.Ε με αντικείμενο την κατασκευή υφασμάτων (πλεκτήριο). Δυστυχώς η επιχείρηση έχει πάγια μεγάλης αξίας ( 2 ακίνητα αντικειμενικής αξίας άνω του 1.000.000,00 ευρώ) και εδώ και 2 χρόνια ουσιαστικά δεν δουλεύει μιας και ο κλάδος της έχει καταστραφεί. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπορώ να της κάνω διακοπή γιατί πρέπει να μεταβιβάσω τα ακίνητα (δεν μεταβιβάζονται άλλωστε γιατί είναι και υποθηκευμένα) της οποίας ο φόρος είναι απλησίαστος και χρήματα δεν υπάρχουν. Μέχρι στιγμής η εταιρεία ανταποκρινόταν στις υποχρεώσεις της πχ τέλος επιτηδεύματος, Φ.Α.Π, εισφορές ο.α.ε.ε κλπ αλλά από το νέο έτος κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει.

Η ερώτηση μου είναι ποια είναι η πιο συμφέρουσα λύση για να μπορέσω να "κάνω κάτι μαζί της" μήπως και γλυτώσει κανένα φόρο γιατί μόνο το Φ.Α.Π είναι 5.000,00 ευρώ το χρόνο.

Σκέφτηκα να την θέσω σε κατάσταση λύσης και εκκαθάρισης ( από την οποία θα περιμένω όμως πότε οι τράπεζες θα πάρουν τα ακίνητα της για να μπορέσω να την κάνω διακοπή) αλλά και πάλι σε όλη αυτή την διάρκεια λογίζεται κανονικά Φ.Α.Π, τέλος επιτηδεύματος κλπ.

Κάθε συμβουλή θα ήταν χρήσιμη 
 
  • Σου άρεσε αυτό
  •  
  • Unlike
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως το θέμα είναι νομικής φύσης και λύση θα μπορέσει να δώσει ή δικηγόρος ή η ίδια η τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φορεις ειναι στο σταδιο συνταξιοδοτησης...?

Υπαρχουν εκτος απο κτιρια μηχανηματα και αλλα παγια...?

Υπαρχουν α.β υλες ετοιμα ημιετοιμα...?

Νομιζω με οσα συνοπτικα περιεγραψες δεν ειναι το προβλημα η διακοπη.Το προβλημα ειναι πως θα σωθουν τα κτιρια.Να εσαι σιγουρος οτι υπαρχουν λυσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Συνάδελφοι καλημέρα.

Έχω μια Ε.Ε με αντικείμενο την κατασκευή υφασμάτων (πλεκτήριο). Δυστυχώς η επιχείρηση έχει πάγια μεγάλης αξίας ( 2 ακίνητα αντικειμενικής αξίας άνω του 1.000.000,00 ευρώ) και εδώ και 2 χρόνια ουσιαστικά δεν δουλεύει μιας και ο κλάδος της έχει καταστραφεί. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπορώ να της κάνω διακοπή γιατί πρέπει να μεταβιβάσω τα ακίνητα (δεν μεταβιβάζονται άλλωστε γιατί είναι και υποθηκευμένα) της οποίας ο φόρος είναι απλησίαστος και χρήματα δεν υπάρχουν. Μέχρι στιγμής η εταιρεία ανταποκρινόταν στις υποχρεώσεις της πχ τέλος επιτηδεύματος, Φ.Α.Π, εισφορές ο.α.ε.ε κλπ αλλά από το νέο έτος κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει.

Η ερώτηση μου είναι ποια είναι η πιο συμφέρουσα λύση για να μπορέσω να "κάνω κάτι μαζί της" μήπως και γλυτώσει κανένα φόρο γιατί μόνο το Φ.Α.Π είναι 5.000,00 ευρώ το χρόνο.

Σκέφτηκα να την θέσω σε κατάσταση λύσης και εκκαθάρισης ( από την οποία θα περιμένω όμως πότε οι τράπεζες θα πάρουν τα ακίνητα της για να μπορέσω να την κάνω διακοπή) αλλά και πάλι σε όλη αυτή την διάρκεια λογίζεται κανονικά Φ.Α.Π, τέλος επιτηδεύματος κλπ.

Κάθε συμβουλή θα ήταν χρήσιμη 

 

  • Σου άρεσε αυτό
  •  
  • Unlike
 

 

ΌΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΚΤΙΡΙΑ ΣΚΕΦΤΗΚΕΣ ΤΟ SALES AND LEASE BACK ? AN BEBAIA  H ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΛΕΨΕΙ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φορεις ειναι στο σταδιο συνταξιοδοτησης...? οχι

Υπαρχουν εκτος απο κτιρια μηχανηματα και αλλα παγια...? οχι έχουν όλα πουληθεί

Υπαρχουν α.β υλες ετοιμα ημιετοιμα...? οχι δεν υπάρχει τίποτα

Νομιζω με οσα συνοπτικα περιεγραψες δεν ειναι το προβλημα η διακοπη.Το προβλημα ειναι πως θα σωθουν τα κτιρια.Να εσαι σιγουρος οτι υπαρχουν λυσεις

 

Το προβλημα μου είναι οι φόροι που ακολουθούν και η μονη λύση είναι η διακοπή. Βέβαια σκοντάφτω στα κτίρια για αυτό ψάχνω κάποιο "παραθυράκι" μήπως και τους γλυτώσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΌΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΚΤΙΡΙΑ ΣΚΕΦΤΗΚΕΣ ΤΟ SALES AND LEASE BACK ? AN BEBAIA  H ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΛΕΨΕΙ .

Σε ευχαριστώ για την απάντηση αλλα πραγματικά είμαι ανίδεος απο αυτό που ανέφερες..Μπορείς να δώσεις καποια περίληψη ή τυχον παραπομπές για να διαβάσω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναδελφε καλημερα 

 

Η πιο σωστη λυση ειναι να την θεσεις σε εκκαθαριση , οποτε παυουν οι εισφορες σε ΟΑΕΕ , Τελος επιτηδευματος και λοιπα τετοιου ειδους εξοδα . Οσον αφορα τα ακινητα , εφόσον ειναι υποθηκευμενα , δεν νομιζω οτι η τραπεζα θα ενδωσει στη λυση sales and lease back ,

To sales & Lease back , σημαινει πωληση των ακινητων στη Τραπεζα , και μισθωση του ακινητου στην ΑΕ ή στα φυσικα προσωπα , με μηνιαιο μισθωμα Leasing , αλλα εχουν τη δυνατοτητα  να πληρωνουν ? Επισης πρεπει να πληρωθει φορος μεταβιβασης κλπ , κλπ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ME TO sales & Lease back παιρνουν καποια χρηματα δεν ξερω εαν τους  φτανουν ,

αλλα μετα θα εχει να πληρωνει και το ενοικιο ? θα μπορουν να το πληρωνουν ή θα χρεωθουν και αυτο 

Δες  εαν μπορουν να κανουν σε καποιον "δικο τους" ενοικιαση  μακροχρονια

αλλα οπως ειπαν και τα παιδια πιο επανω το θεμα ειναι κυριως νομικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ  ΤΟ  ΙΔΙΟ  ΠΡΟΒΛΗΜΑ  ΕΧΩ  ΚΑΙ  ΕΓΩ  ΣΕ  ΜΙΑ  Ε/Ε   ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΓΙΑ  ΤΗΝ  ΘΕΣΩ  ΣΕ  ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ  ΛΥΣΗΣ  ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ  ΜΕ   Β  ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ  ΒΙΒΛΙΑ (ΑΠΛΟΓΡΑΦΙΚΟ)  ΠΟΙΑ  ΒΗΜΑΤΑ   ΠΡΤΕΠΕΙ  ΝΑ  ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ   ;

ΠΙΣΤΕΥΩ  Ο  MALLIAS 81 KAI O controller  να  με  απαντήσουν

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

ΑΠΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΘΑ  ΜΠΟΡΟΥΣΑ  ΝΑ  ΕΧΩ  ΚΑΜΙΑ  ΑΠΑΝΤΗΣΗ   ΓΙΑ  ΤΗΝ  ΠΑΡΑΠΑΝΩ  ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ   ΕΘΕΣΑ  ΣΤΟ  ΦΟΡΟΥΜ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ    ΚΑΛΗ  ΚΥΡΙΑΚΗ   ΝΑ  ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ  ΟΛΟΙ  ΚΑΙ  ΟΛΕΣ  ΜΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Συνάδελφοι καλημέρα.

Έχω μια Ε.Ε με αντικείμενο την κατασκευή υφασμάτων (πλεκτήριο). Δυστυχώς η επιχείρηση έχει πάγια μεγάλης αξίας ( 2 ακίνητα αντικειμενικής αξίας άνω του 1.000.000,00 ευρώ) και εδώ και 2 χρόνια ουσιαστικά δεν δουλεύει μιας και ο κλάδος της έχει καταστραφεί. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπορώ να της κάνω διακοπή γιατί πρέπει να μεταβιβάσω τα ακίνητα (δεν μεταβιβάζονται άλλωστε γιατί είναι και υποθηκευμένα) της οποίας ο φόρος είναι απλησίαστος και χρήματα δεν υπάρχουν. Μέχρι στιγμής η εταιρεία ανταποκρινόταν στις υποχρεώσεις της πχ τέλος επιτηδεύματος, Φ.Α.Π, εισφορές ο.α.ε.ε κλπ αλλά από το νέο έτος κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει.

Η ερώτηση μου είναι ποια είναι η πιο συμφέρουσα λύση για να μπορέσω να "κάνω κάτι μαζί της" μήπως και γλυτώσει κανένα φόρο γιατί μόνο το Φ.Α.Π είναι 5.000,00 ευρώ το χρόνο.

Σκέφτηκα να την θέσω σε κατάσταση λύσης και εκκαθάρισης ( από την οποία θα περιμένω όμως πότε οι τράπεζες θα πάρουν τα ακίνητα της για να μπορέσω να την κάνω διακοπή) αλλά και πάλι σε όλη αυτή την διάρκεια λογίζεται κανονικά Φ.Α.Π, τέλος επιτηδεύματος κλπ.

Κάθε συμβουλή θα ήταν χρήσιμη 

 

  • Σου άρεσε αυτό
  •  
  • Unlike
 

 

 

Καλησπέρα,

Στο θέμα αυτό μία καλή λύση είναι η λύση και θέση σε εκκαθάριση με αυτούσια διανομή των ακινήτων στους εταίρους. Ο φόρος μεταβίβασης είναι το 25% του κανονικού φόρου μεταβίβασης και τα ακίνητα περιέρχονται στους εταίρους κατά το ποσοστό συμμετοχής τους στην εταιρεία. Βέβαια αν δεν έχουν και αυτά τα λεφτά τότε τι να πω, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι διαφορετικό απ' αυτό που ήδη έχεις σκεφθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ  ΤΟ  ΙΔΙΟ  ΠΡΟΒΛΗΜΑ  ΕΧΩ  ΚΑΙ  ΕΓΩ  ΣΕ  ΜΙΑ  Ε/Ε   ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΓΙΑ  ΤΗΝ  ΘΕΣΩ  ΣΕ  ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ  ΛΥΣΗΣ  ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ  ΜΕ   Β  ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ  ΒΙΒΛΙΑ (ΑΠΛΟΓΡΑΦΙΚΟ)  ΠΟΙΑ  ΒΗΜΑΤΑ   ΠΡΤΕΠΕΙ  ΝΑ  ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ   ;

ΠΙΣΤΕΥΩ  Ο  MALLIAS 81 KAI O controller  να  με  απαντήσουν

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

ΑΠΟ

Εύη καλημέρα

 

Πραγματικά έχω ρωτήσει θεούς και δαίμονες( λογιστές και δικηγόρους )για το πως να αντιμετωπίσω αυτή την κατάσταση. Η διαδικασία για την περίπτωση είναι σχετικά απλή.

 

Σύνταξη τροποποιητικού εταιρείας με ισολογισμό μέσα ( ενεργητικό-παθητικό σε απλή μορφή), κατάθεση σε Γ.Ε.ΜΗ και Μητρώο Δ.Ο.Υ

 

Το πρόβλημα όμως δεν είναι πως θα την θέσεις σε λύση-εκκαθάριση αλλά πως μετέπειτα θα της κάνεις διακοπή για να σταματήσουν να λογίζονται φόροι, τέλη κλπ καθ όλη την διάρκεια που είναι σε αυτή την την κατάσταση.

 

Υπάρχουν πολλά θέματα στο φόρουμ με τις υποχρεώσεις μετά την θέση της εταιρείας σε λύση-εκκαθάριση (περιοδικές και εκκαθαριστικές φπα, φόροι εισοδήματος νομικών προσώπων κλπ) και μπορείς να ανατρέξεις εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναδελφε καλημερα 

 

Η πιο σωστη λυση ειναι να την θεσεις σε εκκαθαριση , οποτε παυουν οι εισφορες σε ΟΑΕΕ , Τελος επιτηδευματος και λοιπα τετοιου ειδους εξοδα . Οσον αφορα τα ακινητα , εφόσον ειναι υποθηκευμενα , δεν νομιζω οτι η τραπεζα θα ενδωσει στη λυση sales and lease back ,

To sales & Lease back , σημαινει πωληση των ακινητων στη Τραπεζα , και μισθωση του ακινητου στην ΑΕ ή στα φυσικα προσωπα , με μηνιαιο μισθωμα Leasing , αλλα εχουν τη δυνατοτητα  να πληρωνουν ? Επισης πρεπει να πληρωθει φορος μεταβιβασης κλπ , κλπ . 

Controller σε ευχαριστώ για την απάντηση αλλά έχω μια διαφωνία.

 

Η θέση της εταιρείας σε λύση -εκκαθάριση δεν σημαίνει οτι "πάυει" η νομική υπόσταση της εταιρείας αλλά αλλάζει ο σκοπός της που είναι πλέον η πώληση όλων των παγιών κλπ για την εκπλήρωση των υποχρεώσεων της. Σε ερώτηση που έκανα στον έφορο μου είπε οτι κανονικά καταθέτω Φ.Α.Π, πληρώνω τέλη επιτηδεύματος κ γενικά τα ΠΛΗΡΩΝΩ ΟΛΑ ανεξαιρέτως μέχρι να της κάνω οριστική διακοπή. Για το μόνο που είναι σίγουρο είναι οτι παύει η υποχρέωση καταβολής εισφορών Ο.Α.Ε.Ε (κάτι είναι και αυτό).

 

Εάν έχεις κάποια απόφαση για την παύση λογισμού τέτοιων εξόδων καλό θα ήταν να την αναρτήσεις εδώ γιατί θα σώσεις πολύ κόσμο.

 

Δυνατότητα να πληρώσουν έξοδα μεταβίβασης για sales & Lease back δεν υπάρχει.

 

Σε ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Καλημέρα σε όλους.ΟΕ με διπλογραφικά έχει παύσει τη δραστηριότητα της εδώ και 5 χρόνια περίπου και θέλουν οι εταίροι να κάνουν αναδρομική διακοπή.Υπάρχει όμως ένα ακίνητο υποθηκευμένο σε τράπεζες και κολλάει εκεί το θέμα.Ο ένας εταίρος είναι συνταξιούχος και ο άλλος έχει δικαίωμα συνταξιοδότησης .Τι μπορεί να γίνει για να φύγει το ακίνητο και να προχωρήσει η διακοπή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.ΟΕ με διπλογραφικά έχει παύσει τη δραστηριότητα της εδώ και 5 χρόνια περίπου και θέλουν οι εταίροι να κάνουν αναδρομική διακοπή.Υπάρχει όμως ένα ακίνητο υποθηκευμένο σε τράπεζες και κολλάει εκεί το θέμα.Ο ένας εταίρος είναι συνταξιούχος και ο άλλος έχει δικαίωμα συνταξιοδότησης .Τι μπορεί να γίνει για να φύγει το ακίνητο και να προχωρήσει η διακοπή?

 Να μεταβιβαστει το ακίνητο . Αναδρομική διακοπή , όπως έχετε ήδη καταλάβει δε μπορεί να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεταβίβαση είναι το θέμα. Μπορεί να το " μεταβιβάσει " στην ΔΟΥ ή στην τράπεζα για να κάνει διακοπή?

 

Υπάρχουν οφειλές φορολογικές κλπ βεβαιωμένες κλπ κλπ ?

Στη ΔΟΥ δε γινεται να μεταβιβαστεί το ακίνητο , δεν υπάρχει σήμερα τέτοια δυνατότητα , αλλά και να υπήρχε θα αφορούσε περιπτώσεις ακινήτων που είναι "καθαρά" από βάρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν οφειλές απ ότι είδα στο taxis και μεγάλες.

 Επομένως δεν είναι εφικτή η μεταβίβαση του ακινήτου , επειδή μεταξύ των άλλων πιθανών κολλημάτων , δε μπορεί να ληφθεί φορολογική ενημερότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως μπορεί να ληφθεί ενημερότητα με οφειλη

 

Με παρακράτηση του τιμήματος , έως του ποσού της βεβαιωμένης οφειλής , και αποδοση του παρακρατημέου ποσού από τον συμβολαιογραφο στη ΔΟΥ.

Αλλα αυτό είναι το τελευταίο που θα δεις . Θέλει πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ , θέλει τη εβαιώση του μηχανικού για τις τυχον παρανομίες πολεοδομικές , θελει.....   και το κυριώτερο θέλει να βρειτε αγοραστή που να είναι διατεθιμένος να πληρώσει τίμημα (που να καλυπτει τις βεβαιωμένες οφειλές )   για να παρει ακίνητο που βαρυνεται με τραπεζικά χρέη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με παρακράτηση του τιμήματος , έως του ποσού της βεβαιωμένης οφειλής , και αποδοση του παρακρατημέου ποσού από τον συμβολαιογραφο στη ΔΟΥ.

Αλλα αυτό είναι το τελευταίο που θα δεις . Θέλει πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ , θέλει τη εβαιώση του μηχανικού για τις τυχον παρανομίες πολεοδομικές , θελει.....   και το κυριώτερο θέλει να βρειτε αγοραστή που να είναι διατεθιμένος να πληρώσει τίμημα (που να καλυπτει τις βεβαιωμένες οφειλές )   για να παρει ακίνητο που βαρυνεται με τραπεζικά χρέη.

Ψιλολόγια δηλαδή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ.Ας τον προετοιμάσω ότι δε πρόκειται να βγει στη σύνταξη...

Aν θέσεις την επιχείρηση σε εκκαθάριση ο 2 έταιρος μπορεί να βγει στην σύνταξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...