Προς το περιεχόμενο
  • 0

υπολογισμος υπεραξιας αυτοκινητου μου τον εστειλαν απο την δου


dodos

Ερώτηση

μεχρι τωρα ηξερα οτι την υπεραξια αγροτικου  αυτοκινητου την εβγαζαν στην δου τωρα μου ηρθε ενας και μου λεει οτι τον εστειλαν απο την δου να του την υπολογισει λεει ο λογιστης του..

τι να πω

μπορει καποιος να με διαφωτησει ποιο τυπο χρησιμοποιω για να υπολογισω την υπεραξια ?

τι χρειαζομε απο τον πελατη ?

 

1.αδεια κυκλοφοριας

2.στοιχεια πωλητη -αγοραστη,

3.το τιμημα που συμφωνησαν

4......?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

μεχρι τωρα ηξερα οτι την υπεραξια αγροτικου  αυτοκινητου την εβγαζαν στην δου τωρα μου ηρθε ενας και μου λεει οτι τον εστειλαν απο την δου να του την υπολογισει λεει ο λογιστης του..

τι να πω

μπορει καποιος να με διαφωτησει ποιο τυπο χρησιμοποιω για να υπολογισω την υπεραξια ?

τι χρειαζομε απο τον πελατη ?

 

1.αδεια κυκλοφοριας

2.στοιχεια πωλητη -αγοραστη,

3.το τιμημα που συμφωνησαν

4......?

 

http://www.karpodinis.gr/yper/yper1.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε ευχαριστω πολυ ,απλα για να μου φυγει η απορια στην δου τους το παμε εμεις πια ετοιμο

και λογικα θελουν και το τιμολογιο αγορας και της υπευθυνες δηλωσεις που θα ανταλαξουν με το τιμημα που θα συμφωνησουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

φωτοτυπια τιμολογια αγορας κ τιμολογιο πωλησης  καθως κ εντυπα υπεραξιας.

αρα σωστα τον εστειλαν απο την δου γιατι μεχρι τωρα τα υπολογιζαν αυτοι,αν δεν υπαρχει τιμολογια για την πωληση αλλα υπευθυνες δηλωσεις οκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παλι αυτοι υπολογιζουν την υπεραξια, χεησιμοποιησε την εφαρμογη που σου εδωσαν, παραπανω, μπορει να εχουν βαλει μια μικρη τιμη πωλησης που να μην ανταποκρινεται! γι αυτο του ειπαν να παει στο λογιστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το αμαξι ειναι εργολαβικο-οικοδομικο ο πωλητης ειναι οικοδομος και θελει να πουλησει στον πατερα του ,που ειναι ιδιωτης.

εφοσον το αμαξι ειναι επαγγελματικο η μεταβιαβαση προυποθετη υποχρεωτικα εκδοση τιμ.δα. ετσι δεν ειναι ?

η τιμη πωλησης θα βγει με βαση την αναποσβεστη αξια (αν και νομιζω οτι ειναι πανω απο 7 χρονια και αρα εχει αποσβεστη πληρως )

παντως στην περιπτωση που ο πωλητης εχει βιβλια και στοιχεια δεν υπαρχει περιπτωση να γινει μεταβιβαση  χωρις εκδοση παραστατικου ετσι δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το αμαξι ειναι εργολαβικο-οικοδομικο ο πωλητης ειναι οικοδομος και θελει να πουλησει στον πατερα του ,που ειναι ιδιωτης.

εφοσον το αμαξι ειναι επαγγελματικο η μεταβιαβαση προυποθετη υποχρεωτικα εκδοση τιμ.δα. ετσι δεν ειναι ?

η τιμη πωλησης θα βγει με βαση την αναποσβεστη αξια (αν και νομιζω οτι ειναι πανω απο 7 χρονια και αρα εχει αποσβεστη πληρως )

παντως στην περιπτωση που ο πωλητης εχει βιβλια και στοιχεια δεν υπαρχει περιπτωση να γινει μεταβιβαση  χωρις εκδοση παραστατικου ετσι δεν ειναι?

 

και θα αγορασει επαγγελματικο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν έχει αποχαρακτηριστεί?

ο επαγγελματιας (ο γιος ) εχει δυο αμαξια το ενα ειναι επαγγελματικο -αγροτικο και αρα μπορει να το πουλησει παντα με τιμ.δα στον πατερα ως αγροτικο ετσι δεν ειναι ?

το αλλο ειναι καθαρα επαγγελματικο το οποιο θα πρεπει να το πουλησει παντα με τιμ.δα στον εαυτο του ?

θα πρεπει να εχει αποχαρακτηριστει πρωτα ?η καλυτερα να παραδοσει πινακιδες η τι να κανει γι αυτο το αμαξι (διακοπη δεν εχει κανει ακομα αλλα εχει σκοπο να κανει αμεσα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ο επαγγελματιας (ο γιος ) εχει δυο αμαξια το ενα ειναι επαγγελματικο -αγροτικο και αρα μπορει να το πουλησει παντα με τιμ.δα στον πατερα ως αγροτικο ετσι δεν ειναι ?

το αλλο ειναι καθαρα επαγγελματικο το οποιο θα πρεπει να το πουλησει παντα με τιμ.δα στον εαυτο του ?

θα πρεπει να εχει αποχαρακτηριστει πρωτα ?η καλυτερα να παραδοσει πινακιδες η τι να κανει γι αυτο το αμαξι (διακοπη δεν εχει κανει ακομα αλλα εχει σκοπο να κανει αμεσα )

λοιπον ο απαχαρακτηρισμος ειναι πολυπλοκη διαδικασια οπως λεει και ο υπαλληλος του συγκοινωνιων ,

λοιπον εφοσον ο πωλητης ειναι επιτηδευματιας ας εκδοσει 2 τιμ.δα στον ιδιωτη για τα δυο αυτοκινητα ,με ελαχιστο τιμημα , ο ιδιωτης εχει κανει συμπληρωματικη και εχει βαλει αγροτικα εισοδηματα για να τα παρει πανω του ως αγροτικα...

και ας πανε στην εφορια να τους υπολογισει την υπεραξια ....ετσι και αλλιως εχουν αποσβεστει πληρως...

σωστα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσοχή στην ορολογία , το φυσικό πρόσωπο θα πουλήσει στον ευατό του ?

το φυσικο προσωπο (επιτηδευματιας ) θα το πουλησει στον πατερα του που εκανε συμπληρωματικη δηλωση με αγροτικα για να το δικαιολογησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το φυσικο προσωπο (επιτηδευματιας ) θα το πουλησει στον πατερα του που εκανε συμπληρωματικη δηλωση με αγροτικα για να το δικαιολογησει.

Τιμολόγιο πώλησης - Δ.Α.,

έντυπο υπεραξίας και

αλλαγή χρήσης στο τμήμα συγκοινωνιών να περαστεί στο όνομα του πατέρα σαν αγροτικό εφόσον έχει αγροτικά εισοδήματα στο Ε1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τιμολόγιο πώλησης - Δ.Α.,

έντυπο υπεραξίας και

αλλαγή χρήσης στο τμήμα συγκοινωνιών να περαστεί στο όνομα του πατέρα σαν αγροτικό εφόσον έχει αγροτικά εισοδήματα στο Ε1.

α για σου ..απλα πραματα

καλημερα ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παιδια εχω ενα κυριο ο  οποιος ειναι κατοχος  επιβατικου ιχ χαρακτηρισμενο ως επαγγελματικο, θελει να το χρησιμοποιησει ο ιδιος για προσωπικη του χρηση. το μηχανολογικο μου ζηταει υπεραξια, για να αποχαρακτηριστει, οποτε κοβω ενα ειδικο στοιχειο αυτοπαραδοσης, το ποσο που κοβω στο ειδικο στοιχειο αυτοπαραδοσης βαζω το ποσο που βγαζει η εφαρμογη; κ στο εντυπο της υπεραξιας βαζω αγοραστη κ πωλητη τον ιδιο;

 

ευχαριστω!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε πώληση φ.ι.χ αυτοκινήτου από επιχείρηση Γ' κατηγορίας έχει προκύψει υπεραξία.

Μπορείτε να μου πείτε σε ποιόν λογαριασμό γενικής λογιστικής καταχωρείται το ποσό της υπεραξίας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε πώληση φ.ι.χ αυτοκινήτου από επιχείρηση Γ' κατηγορίας έχει προκύψει υπεραξία.

Μπορείτε να μου πείτε σε ποιόν λογαριασμό γενικής λογιστικής καταχωρείται το ποσό της υπεραξίας?

 

Μήπως εννοείτε κέρδος και όχι υπεραξία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μήπως εννοείτε κέρδος και όχι υπεραξία?

 

Το κέρδος που έχει προκύψει από την πώληση θα μπει στον 81.03.

 

Η οφειλή που έχει προκύψει στο taxis από την υπεραξία δεν ξέρω σε ποιόν λογαριασμό πηγαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

Το κέρδος που έχει προκύψει από την πώληση θα μπει στον 81.03.

 

Η οφειλή που έχει προκύψει στο taxis από την υπεραξία δεν ξέρω σε ποιόν λογαριασμό πηγαίνει.

 

 

Προκύπτει υπεραξία ΦΙΧ σε πωλητή με διπλογραφικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το κέρδος που έχει προκύψει από την πώληση θα μπει στον 81.03.

 

Η οφειλή που έχει προκύψει στο taxis από την υπεραξία δεν ξέρω σε ποιόν λογαριασμό πηγαίνει.  ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΥΠΟΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΟΦΕΙΛΟΜΕΩΝ ΦΟΡΩΝ-ΤΕΛΩΝ . ΔΙΑΛΕΞΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ 54.99  ΩΣΤΟΣΟ ΕΔΩ ΙΣΧΥΟΥΝ ΟΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΠΕΡΙ ΤΩΝ ΔΙΠΛΟΓΡΑΦΙΚΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ. ΣΤΑ ΔΙΠΛΟΓΡΑΦΙΚΑ ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΦΟΡΙΑΚΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΤΗΣ ΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πώληση αγροτικού Ι.Χ. από μη κατά κύριο επάγγελμα αγρότη (αφανής αγρότης, καλλιεργεί απλώς δικά του χωράφια, δεν τηρούσε ποτέ βιβλία), πρέπει να υποβληθεί φόρος υπεραξίας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...