Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΧΡΗΜΑΤΙΚΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ


JVA

Ερώτηση

ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΧΡΗΜΑΤΙΚΟ ΠΟΣΟ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΣΑΝ ΚΑΣΑ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΛΕΓΧΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΝ ΟΙ ΕΦΟΡΙΑΚΟΙ. ΤΙ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΙ ΑΝ ΙΧΥΕΙ ΑΥΤΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ποιοί στο είπανε ? 

Και τί είναι αυτοί που στό είπανε ?

 

Το ποσό που πρέπει να υπάρχει στο Ταμείο πρέπει να είναι ίσο με το υπόλοιπο των βιβλίων , συν-πλήν τα εκκρεμή (ακαταχώριστα) ταμειακά Παραστατικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ίσο με το υπόλοιπο των βιβλίων???

πχ. αν εχεις Γ κατηγοριασ βιβλια και σημερα το υπολοιπο του 38 ειναι 20000€ τοσα πρεπει να εχεις ταμειο +/- τα μη καταχωρημενα παραστατικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πχ. αν εχεις Γ κατηγοριασ βιβλια και σημερα το υπολοιπο του 38.00.00.0000 ΤΑΜΕΙΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ειναι 20000€ τοσα πρεπει να εχεις ταμειο +/- τα μη καταχωρημενα παραστατικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στα Β κατηγορίας δεν τηρείτε ΤΑΜΕΙΟ μόνο στα Γ πρέπει να έχεις το ποσό που λένε τα βιβλία σου συν/πλην τα απέραστα παραστατικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τηρείς Ταμείο στα Β' Κατηγορίας ?

 

Μήπως εννοεί αν θα πρέπει να υπάρχει κάποιο ποσό στο συρτάρι της ταμειακής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΧΡΗΜΑΤΙΚΟ ΠΟΣΟ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΣΑΝ ΚΑΣΑ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΛΕΓΧΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΝ ΟΙ ΕΦΟΡΙΑΚΟΙ. ΤΙ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΙ ΑΝ ΙΧΥΕΙ ΑΥΤΟ?

Συνάδελφε, πρέπει να ξεκαθαρίσεις δύο πράγματα για να βοηθηθείς εδώ μέσα : α) Ποια κατηγορία βιβλίων τηρείς και β) οταν λέμε ποσόν χρημάτων στο ταμείο, αφορά λογιστικά την συμφωνία των μετρητών στην κάσα με το ισοζύγιο ημέρας, σε περίπτωση διπλογραφικών ή το ποσό μέσα στην ΦΤΜ, σε απλογραφικά, αν μπορείς να βεβαιώσεις πόσα υπήρχαν στο συρτάρι το πρωϊ...

Αν υπάρχει διαφορά (απόκλιση) καταλογίζεται φόρος και ΦΠΑ επί της διαφοράς συν τις προσαυξήσεις. Τσούζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μήπως εννοεί αν θα πρέπει να υπάρχει κάποιο ποσό στο συρτάρι της ταμειακής

Που να ξέρω τί εννοεί ? 

Κι' αν το εννοεί δεν το κατανοώ

Εκείνο όμως που έχω να παρατηρήσω, είναι οτι όποιοι συνάδελφοι κάνουν τέτοιου είδους ερωτήσεις είναι τουλάχιστον ανέτοιμοι για να ασκήσουν το επάγγελμα , και καλά θα κάνουν να μάθουν πρώτα τα στοιχειώδη και τα βασικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΧΡΗΜΑΤΙΚΟ ΠΟΣΟ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΣΑΝ ΚΑΣΑ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΛΕΓΧΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΝ ΟΙ ΕΦΟΡΙΑΚΟΙ. ΤΙ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΙ ΑΝ ΙΧΥΕΙ ΑΥΤΟ?

Τι μου θύμησες τώρα....

Τα φοιτητικά μου χρόνια που δούλευα σε καφετέρια ! :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και αν το λογιστικό υπόλοιπο του Ταμείου μου συμφωνεί με το πραγματικό αλλά βρίσκεται σε λογαριασμό ταμιευτηρίου στην τράπεζα για ασφάλεια, τί γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχουν οι εταιρείες λογαριασμό ταμιευτηρίου?? Μήπως εννοείς λογαριασμό όψεως? Τότε θα πρέπει να κάνεις εγγραφή και να πιστώσεις τον λογαριασμό του ταμείου με χρέωση του λογαριασμού Καταθέσεις σε λογ.όψεως. Όταν λέμε ταμείο εννούμε μετρητά στο συρτάρι.... στο χρηματοκιβώτιο ή όπου αλλού κρίνεις ότι είναι ασφαλές εντός της εταιρείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ποιοί στο είπανε ? 

Και τί είναι αυτοί που στό είπανε ?

 

Το ποσό που πρέπει να υπάρχει στο Ταμείο πρέπει να είναι ίσο με το υπόλοιπο των βιβλίων , συν-πλήν τα εκκρεμή (ακαταχώριστα) ταμειακά Παραστατικά.

 

Δεν πήρα απάντηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχουν οι εταιρείες λογαριασμό ταμιευτηρίου?? Μήπως εννοείς λογαριασμό όψεως? Τότε θα πρέπει να κάνεις εγγραφή και να πιστώσεις τον λογαριασμό του ταμείου με χρέωση του λογαριασμού Καταθέσεις σε λογ.όψεως. Όταν λέμε ταμείο εννούμε μετρητά στο συρτάρι.... στο χρηματοκιβώτιο ή όπου αλλού κρίνεις ότι είναι ασφαλές εντός της εταιρείας.

 

Δεν διαφωνώ. Συμβαίνει όμως σε οικογενειακές επιχειρήσεις μαζί με τους λογαριασμούς όψεως όπου υπάρχουν τα μεγάλα ποσά και χειρίζεται μόνο ο νόμιμος εκπρόσωπος, να υπάρχει και ένα βιβλιάριο ταμιευτηρίου με συνδικαιούχους κάποιους έμπειστους υπαλλήλους σε περίπτωση που απουσιάζει ο νόμιμος εκπρόσωπος να μπορούν να κάνουν κάποιες πληρωμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν διαφωνώ. Συμβαίνει όμως σε οικογενειακές επιχειρήσεις μαζί με τους λογαριασμούς όψεως όπου υπάρχουν τα μεγάλα ποσά και χειρίζεται μόνο ο νόμιμος εκπρόσωπος, να υπάρχει και ένα βιβλιάριο ταμιευτηρίου ....

 

Αν υπάρχει διαφορά (απόκλιση) καταλογίζεται φόρος και ΦΠΑ επί της διαφοράς συν τις προσαυξήσεις. Τσούζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγγνώμη αλλά δεν χρειάζεται λογαριασμός ταμιευτηρίου για το λόγο αυτό. Εφόσον υπάρχουν έμπιστοι υπάλληλοι που μπορούν να κινήσουν λογαριασμό ταμιευτηρίου γιατί να μην τους κάνει εξουσιοδότηση για να χειρίζονται ποσά από το λογαριασμό όψεως? Γιατί να μην κάνετε web-banking και να κάνετε τις πληρωμές σας και κωδικούς να έχουν όσοι είναι εξουσιοδοτημένοι? 

Προσέξτε λίγο γιατί σε πιθανό έλεγχο θα έχετε πρόβλημα σοβαρό αν το λογιστικό υπόλοιπο του ταμείου σας λέει  Χ και τα  μετρητά που θα βρούν στην καταμέτρηση είναι Χ-1. Το ίδιο ισχύει και με τις επιταγές σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν διαφωνώ. Συμβαίνει όμως σε οικογενειακές επιχειρήσεις μαζί με τους λογαριασμούς όψεως όπου υπάρχουν τα μεγάλα ποσά και χειρίζεται μόνο ο νόμιμος εκπρόσωπος, να υπάρχει και ένα βιβλιάριο ταμιευτηρίου με συνδικαιούχους κάποιους έμπειστους υπαλλήλους σε περίπτωση που απουσιάζει ο νόμιμος εκπρόσωπος να μπορούν να κάνουν κάποιες πληρωμές.

Συνάδελφε πρόσεξε, γιατί σε εταιρείες δεν αναγνωρίζεται ο λογ/σμός Ταμ/ρίου, που βέβαια όλοι γνωρίζουμε ότι είναι ο "τροφοδότης" λογ/σμός. Επειδή όμως είναι ονομαστικός (των μελών) δεν μπορεί σε καμιά περίπτωση να περαστεί σαν λογ/σμός της εταιρείας. Στην καλύτερη περίπτωση, θα θεωρηθεί ταμειακός και στην χειρότερη δανειακός, με το ανάλογο χαρτόσημο. Καλό είναι να μην τον αναφέρεις καθόλου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν διαφωνώ. Συμβαίνει όμως σε οικογενειακές επιχειρήσεις μαζί με τους λογαριασμούς όψεως όπου υπάρχουν τα μεγάλα ποσά και χειρίζεται μόνο ο νόμιμος εκπρόσωπος, να υπάρχει και ένα βιβλιάριο ταμιευτηρίου με συνδικαιούχους κάποιους έμπειστους υπαλλήλους σε περίπτωση που απουσιάζει ο νόμιμος εκπρόσωπος να μπορούν να κάνουν κάποιες πληρωμές.

Απορία

Τους Τόκους του Λογαριασμού Ταμιευτηρίου τί τους κάνετε ?

Καί τώρα με τα "νέα φρούτα" θα δηλώνουν ποσοστό τους και οι "εμπιστοι" υπάλληλοι και θα πληρώνουν και εισφορά αλληλεγγύης ?

Και πιθανόν να πληρώσουν και άλλα σπασμένα αν για κάτι απαιτουνται εισοδηματικά κριτήρια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγώ πάλι δεν κατάλαβα σε απλογραφικά βιβλία τι πρόβλημα υπάρχει με τα χρήματα που υπάρχουν στην ταμειακή μηχανή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγώ πάλι δεν κατάλαβα σε απλογραφικά βιβλία τι πρόβλημα υπάρχει με τα χρήματα που υπάρχουν στην ταμειακή μηχανή

 

Εγώ πάλι μόλις βλέπω ταμειακή ,

θυμάμαι εκείνο το Θεικό θέμα  και κλαίω ...........

 

συνταξιοδοτηθεις απο το ταε που βεβαια εφυγε απο την εταιρεια γαι να υποβαλλει αιτηση συνταξιοδοτησης ,στην θεση του στην εταιρεια εισχωρησε η συζυγος του ,που τον διαδεχθηκε ,η οποια βεβαια δεν εργαζεται πραγματικα αλλα καθεται σπιτι της και εργαζεται στην ταμειακη μηχανη και αλλα ο συνταξιοδοτηθεις.δεν θα εχει προβλημα ο εν λογω αν ερθει το ικα για ελεγχο

η ακομη πραγμα σπανιο και το ταε αν υποθεσουμε?εδω δεν προσφερεται πραγματικη εργασια στην εταιρεια απο την γυναικα του.εκτος και αν ο ιδιος ισχυρισθει κατα το ελληνικο δεν το ηξερα κτλ.ασκει επιρροη οτι η γυναικα του πληρωνει εισφορες για το ταε?

δεν θα επρεπε το ικα η το ταε να μην τον βρει εκει?

ποια η γνωμη σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγώ πάλι δεν κατάλαβα σε απλογραφικά βιβλία τι πρόβλημα υπάρχει με τα χρήματα που υπάρχουν στην ταμειακή μηχανή

Αν και εξέφρασα και εγώ παραπάνω την απορία μου με την φράση "Και αν το εννοεί δεν το κατανοώ".....  

Ελα ντέ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ πάλι μόλις βλέπω ταμειακή ,

θυμάμαι εκείνο το Θεικό θέμα  και κλαίω ...........

ποια η γνωμη σας?

 

Αστα αυτά και πές μας αμέσως την γνώμη σου  :D  :D  :D  :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...