Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΜΟΙΒΗ για έκδοση τελών κυκλοφορίας, αίτηση επιδόματος πετρελαίου,κτλ


DimitrisAs

Ερώτηση

καλησπερίζω τους συναδέρφους...

αν κ σας παρακολουθώ καθημερινώς είναι η πρώτη φορά που γράφω στην κοινότητα...

οπότε με την ευκαιρία να συγχαρώ κ τον κόμβο για την δουλειά που γίνεται καθώς κ πολλούς συναδέρφους που δίνουν λύση στα προβλήματα που αντιμετωπίζουν άλλοι...

 

ΤΩΡΑ στο θέμα μας...

επειδή έχει καταντήσει πλέον "κουράστικο" με τις αρμοδιότητες που έχουμε πλέον αναλάβει (καθώς λίγοι είναι οι ικανοί χρήστες του ιντερνετ) σαν λογιστές όσον αφορά την έκδοση εκκαθαριστικών, ταυτοτήτων πληρωμών, τελών κυκλοφορίας (που καταφθάνουν) κ αιτήσεων επιδομάτων πετρελαίου ΚΑΙ επειδή οι περισσότεροι "πελάτες" που αναλάβαμε την φορολογική τους δήλωση έχουν την εντύπωση ότι θα είμαστε κ λογιστές τους για ένα χρόνο χωρίς περαιτέρω αμοιβή θα ήθελα έτσι απλά να αναφέρουμε κάποιες τιμές για τις παραπάνω υπηρεσίες έτσι ώστε αν είναι δυνατόν να κινηθούμε σε μία παρεμφερής γραμμή αμοιβής όπως κρίνει ο καθένας μας με τα δικά του κριτήρια κ την κατάσταση που επικρατεί έξω...

 

πχ...

εκτύπωση τελών κυκλοφορίας    5 ευρώ για κάθε ΙΧ,ΚΤΛ

αίτηση επιδόματος θέρμανσης    10 ευρώ

εκτύπωση εκκαθαριστικού          5 ευρώ

 

φυσικό είναι κάποιοι από εμάς...όπως κ εγώ φυσικά να τα έχουμε κάνει τις περισσότερες φορές δωρεάν για να μην χάσουμε τον πελάτη...

κατανοητό...αλλά πλέον το πράγμα έχει καταντήσει αηδία...

κ άμα συνεχίζουμε να τους καλομαθαίνουμε στο τέλος θα τους κακοφαίνεται που θα τους χρεώνουμε κ κατιτίς παραπάνω...οπότε όσο προλαβαίνουμε γιατί αργότερα σίγουρα θα αναλάβουμε κ τις υπόλοιπες υποχρεώσεις των ΔΟΥ 

 

ακούω γνώμες κ τιμές φυσικά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

καλησπερίζω τους συναδέρφους...

αν κ σας παρακολουθώ καθημερινώς είναι η πρώτη φορά που γράφω στην κοινότητα...

οπότε με την ευκαιρία να συγχαρώ κ τον κόμβο για την δουλειά που γίνεται καθώς κ πολλούς συναδέρφους που δίνουν λύση στα προβλήματα που αντιμετωπίζουν άλλοι...

 

ΤΩΡΑ στο θέμα μας...

επειδή έχει καταντήσει πλέον "κουράστικο" με τις αρμοδιότητες που έχουμε πλέον αναλάβει (καθώς λίγοι είναι οι ικανοί χρήστες του ιντερνετ) σαν λογιστές όσον αφορά την έκδοση εκκαθαριστικών, ταυτοτήτων πληρωμών, τελών κυκλοφορίας (που καταφθάνουν) κ αιτήσεων επιδομάτων πετρελαίου ΚΑΙ επειδή οι περισσότεροι "πελάτες" που αναλάβαμε την φορολογική τους δήλωση έχουν την εντύπωση ότι θα είμαστε κ λογιστές τους για ένα χρόνο χωρίς περαιτέρω αμοιβή θα ήθελα έτσι απλά να αναφέρουμε κάποιες τιμές για τις παραπάνω υπηρεσίες έτσι ώστε αν είναι δυνατόν να κινηθούμε σε μία παρεμφερής γραμμή αμοιβής όπως κρίνει ο καθένας μας με τα δικά του κριτήρια κ την κατάσταση που επικρατεί έξω...

 

πχ...

εκτύπωση τελών κυκλοφορίας    5 ευρώ για κάθε ΙΧ,ΚΤΛ

αίτηση επιδόματος θέρμανσης    10 ευρώ

εκτύπωση εκκαθαριστικού          5 ευρώ

 

φυσικό είναι κάποιοι από εμάς...όπως κ εγώ φυσικά να τα έχουμε κάνει τις περισσότερες φορές δωρεάν για να μην χάσουμε τον πελάτη...

κατανοητό...αλλά πλέον το πράγμα έχει καταντήσει αηδία...

κ άμα συνεχίζουμε να τους καλομαθαίνουμε στο τέλος θα τους κακοφαίνεται που θα τους χρεώνουμε κ κατιτίς παραπάνω...οπότε όσο προλαβαίνουμε γιατί αργότερα σίγουρα θα αναλάβουμε κ τις υπόλοιπες υποχρεώσεις των ΔΟΥ 

 

ακούω γνώμες κ τιμές φυσικά ;)

δικιο εχεις γι αυτο περιμενουμε να ανοιξει η εφαρμογη των τελων κυκλοφοριας την αλλη δευτερα μπας και τους τα πουμε μαζι (τελη και πετρελαιο) γιατι αν τους ζητησεις 5 ευρω θα μας  πουν και γυφτους .

αν βεβαια πηγαιναν για οποιαδηποτε δουλεια και λιγοτερο σημαντικη σε ενα δικηγορο και τους επερνε ενα 50ρικο για 2 λεπτα θα τα εδιναν θα ελεγαν ευχαριστω και τι καλο παιδι ειναι ο δικηγορος (οπου δικηγορος βαλε συμβολαιογραφος μηχανικος κ.τ.λ.)

οι διαφορα μας νομιζω με τους παραπανω κλαδους αφορα την ηγεσια και το επιμελητηριο μας που δεν ειναι τοσο ισχυρα οσο σε αυτες τις επαγγελματικες κατηγοριες ...

οι παραπανω κατηγοριες ελευθερων επαγγελματιων οταν εχουν υφεση καταφερνουν και περνανε αποφασεις που τους  αναζωογονουν (βλεπε ενεργειακη πιστοποιητικα κ.τ.λ)εμας ο κλαδος μας φορτωνετε απο το υπουργειο συνεχως νεες υποχρεωσεις (και πολυ σοβαρες μαλιστα ) και απο τις οποιες δεν μπορει η δεν ξερει να πληρωθει...

ειμαστε αξιοι της μοιρας μας ,θα μας αντιμετωπιζουν παντα σαν τα λογιστακια για ολες τις δουλειες ..και κεραταδες και δαρμενοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να συμφωνήσω κ εγώ με την σειρά μου μαζί σου dodos...

άντε να μαζευτούμε τουλάχιστον εμείς εδώ στον κόμβο μπας κ βγάλουμε καμία τιμολογιακή πολιτική τουλάχιστον για αυτές τις απλές υπηρεσίες γιατί κακά τα ψέματα από τους συλλόγους εγώ προσωπικά δεν περιμένω κ πολλά...

ακόμα κ στις αμοιβές για τις επιχειρήσεις, θυμάμαι ακόμα κάποιες ενδεικτικές τιμές σε πίνακα που είχε αναρτήσει ο πατέρας μου (που δεν τις τηρούσε φυσικά) από ένα σύλλογο (δεν θυμάμαι ποιον), με τιμές εξωπραγματικές δυστυχώς για τις οικονομικές δυνατότητες των περισσότερων επιχειρηματιών κ πολιτών...

 

οπότε μέχρι να προταθεί μία ενιαία τιμολογιακή πολιτική από τα όργανα εκπροσώπησης μας....ας κάνουμε τις προτάσεις μας τώρα που είναι νωρίς τουλάχιστον μεταξύ μας μπας κ σώσουμε την παρτίδα προσωρινά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα συμφωνώ και εγώ ότι κάτι πρέπει να γίνει οι εκτυπώσεις που κάνουμε καθημερινά είναι πολλές και κοστίζουν όχι τόσο χαρτί όσο μελάνι μα πάνω απ΄ολα σε χρόνο εργασίας ο οποίος έχει γίνει πολύ λίγος για να γίνουν όλες αυτές οι εργασίες που μας έχουν φορτώσει.

Εγω προσωπικά εχω αναρτησει στο γραφείο μια κατάσταση όπου αναφέρω τις τιμές για όλες τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες  με τιμες περίπου ιδιες με αυτες που εχει ο Dimitris δεν ξερω αν ειναι πολλα η λιγα αλλά είναι μια αρχή, έχω βάλει και μια ξεχωριστη τιμη 50 ευρω όπου αναφέρω οτι είναι ετησία και περιλαμβάνει όλες τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες μαζί οσες φορές και αν χρειαστεί μέσα στι χρονο. 

Αυτο θα ειναι κατι που θα το προτείνω και στις δηλώσεις αν θέλουν να πληρώνουν πακέτο. Τον ιδιο πινακα είχα αναρτήσει και στις δηλώσεις μέσα σε ένα πλεξιγλάς πάνω στο τραπεζάκι της αναμονής και ολοι ηταν ευχαριστημένοι γιατί ξέρανε απο την αρχή τι θα πληρώσουν και οτι το Ε9 ήταν έξτρα δήλωση με έξτρα τιμή.

Εχω σκεφτεί ακόμα μήπως θα έπρεπε να έβαζα ταμειακή μηχανή και να χρέωνα τις φωτοτυπίες και όλες τις εκτυπώσεις και γενικά όλες αυτές τις εργασίες που αναλαμβάνουμε που δεν έχουν καμία σχέση με το λογιστικό κομμάτι  (θα κόβω αμέσως και το χαρτάκι μου και δεν θα μπλέκω με θεωρημένες αποδ ή το ΕΑΦΔΣ κλπ) ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΜΙΑ ΣΚΕΨΗ ΚΑΝΩ

 

καλο απογευμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Gogo...

έτσι είναι...κυρίως λόγου χρόνου εργασίας είναι το θέμα..που συσσωρευτικά είναι κάμποσος...

η ιδέα με το "πακέτο" υπηρεσιών με τα 50 ευρώ είναι έξυπνη κ μου άρεσε η ιδέα...

κ καλά έκανες κ με τις τιμές γιατί ο καταναλωτής θα ξέρει εκ του προτέρου το τι θα κοστίσει κ θα γλυτώνεις από τους τζαμπατζίδες...

αυτό με την ταμειακή σκέφτομαι να το εφαρμόσω κ εγώ γιατί δεν γίνεται να κόβουμε για μικροποσά τρεις κ λίγο θεωρημένες αποδείξεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα  σε όλους σας,

 

Η τιμολογιακή πολιτική απαιτεί και ανάλογο παραστατικό ΚΦΑΣ αλλά και φόρο.

 

Αρα ποιό το κέρδος σας.?  23% φπα και 26% φε 

 

2,50 ευρω κερδος

5,00 ευρω κερδος

2,50 ευρω κερδος...

 

χαρτί, μελάνι, χρόνος και κουβέντα,

γιατί και κάτι άλλο θα ερωτήσει  ο πελάτης μας....

 

ΖΗΜΙΑ είναι το αποτέλεσμα....  δώσε τους κωδικούς να τα τυπώνει μόνος του....

 

η

 

ΑΛΛΕΣ  ΤΙΜΕΣ.......!!!

 

( προσωπική εκτίμηση ... με το συμπάθειο αν θέλετε..)

Αποψή μου  ένα ετήσιο ποσό προκαταβολικά για όλα αυτά...  τα περί ορισμού τιμής δεν θα αποδώσουν.!!

 

Φιλικά

 

Γιαν + 5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα  σε όλους σας,

 

Η τιμολογιακή πολιτική απαιτεί και ανάλογο παραστατικό ΚΦΑΣ αλλά και φόρο.

 

Αρα ποιό το κέρδος σας.?  23% φπα και 26% φε 

 

2,50 ευρω κερδος

5,00 ευρω κερδος

2,50 ευρω κερδος...

 

χαρτί, μελάνι, χρόνος και κουβέντα,

γιατί και κάτι άλλο θα ερωτήσει  ο πελάτης μας....

 

ΖΗΜΙΑ είναι το αποτέλεσμα....  δώσε τους κωδικούς να τα τυπώνει μόνος του....

 

η

 

ΑΛΛΕΣ  ΤΙΜΕΣ.......!!!

 

( προσωπική εκτίμηση ... με το συμπάθειο αν θέλετε..)

Αποψή μου  ένα ετήσιο ποσό προκαταβολικά για όλα αυτά...  τα περί ορισμού τιμής δεν θα αποδώσουν.!!

 

Φιλικά

 

Γιαν + 5

κουβέντα κάνουμε για πιστεύω ότι απασχολεί πολλούς συναδέρφους...

κ φυσικά για αυτό την ανοίξαμε...για ακούγονται προτάσεις...όπως κ η δική σου...

 

το ποσοστό κέρδος το ξέρουμε όλοι...

όπως κ προσωπικά εγώ θα έχω έτοιμες οδηγίες να δίνω...

δεν έχω σκοπό να γίνω πλούσιος ή να κονομήσω από τα 5ευρα κ 10ευρα...όπως κ όλοι πιστεύω...

το θέμα είναι κάποιοι "πελάτες" μας που δεν μπορούν να βγάλουν άκρη...έστω κ σχετικά οικονομικά (πες το 5ευρο 10ευρο) να γίνεται η δουλειά τους (2-3 λεπτά υπόθεση και δυστυχώς δεν είμαστε γιατροί για να πάρουμε 50) όπως κ εμάς...κ να μάθαίνουν σιγά σιγά το πάω λογιστή...για "εξυπηρέτηση" η οποία θα μου κοστίσει έστω κ το κατιτίς...

 

εκεί αποσκοπώ...όπως πιστεύω κ οι περισσότεροι...

στο να βρούμε μια φόρμουλα για να είναι σχετικά ικανοποιημένος κ ο πελάτης κ εμείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γιατι δεν τους χρεωνουμε ανα μηνα οπως κ τους επιτηδευματιες;

 

άσε...που να καταθέτεις τώρα τα συμφωνητικά...  :rolleyes:

εγω θα παρω 150ε :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ααααα....vip καταστάσεις... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αααα...τι ποιητές κτλ...

"πιόνια" του κράτους καταντήσαμε (όπως μου λέει ένα φιλαράκι)...

αλλά αυτό θέλει πολύ κουβέντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κουβέντα κάνουμε για πιστεύω ότι απασχολεί πολλούς συναδέρφους...

κ φυσικά για αυτό την ανοίξαμε...για ακούγονται προτάσεις...όπως κ η δική σου...

 

το ποσοστό κέρδος το ξέρουμε όλοι...

όπως κ προσωπικά εγώ θα έχω έτοιμες οδηγίες να δίνω...

δεν έχω σκοπό να γίνω πλούσιος ή να κονομήσω από τα 5ευρα κ 10ευρα...όπως κ όλοι πιστεύω...

το θέμα είναι κάποιοι "πελάτες" μας που δεν μπορούν να βγάλουν άκρη...έστω κ σχετικά οικονομικά (πες το 5ευρο 10ευρο) να γίνεται η δουλειά τους (2-3 λεπτά υπόθεση και δυστυχώς δεν είμαστε γιατροί για να πάρουμε 50) όπως κ εμάς...κ να μάθαίνουν σιγά σιγά το πάω λογιστή...για "εξυπηρέτηση" η οποία θα μου κοστίσει έστω κ το κατιτίς...

 

εκεί αποσκοπώ...όπως πιστεύω κ οι περισσότεροι...

στο να βρούμε μια φόρμουλα για να είναι σχετικά ικανοποιημένος κ ο πελάτης κ εμείς

Συνάδελφε  ,

Αρα δεν διαφωνείς  με ενα ετήσιο ποσό  ανάλογο των υποχρεώσεων εκάστου πελάτη.!!

Αρα μια απυ   50-70... ευρω την 1/1/20,, με καταγραφή των υποχρεώσεων σου προς αυτον. Απαραίτητη προυπόθεση για την επόμενη  εκτύπωση η προσκόμιση της απυ ( ακομα και με πιστωση..)

 

 

Σκέψη  για εφαρμογή....

Εργασίες  που έχουμε..

2/3  για φ/ε

Α21

πετρέλαιο θέρμανσης

ρύθμιση  δου

ρύθμιση ογα

φαπ ετακ κλπ  ....

εκτυπώσεις εντύπων  φ/ε ( τραπεζες η ξερω τι αλλο )

εκτυπώσεις συντάξεων..

εκτυπώσεις οπεκεπε---αγροτικές ενισχύσεις

εκτυπώσεις επιδομάτων τέκνων

ατομικούς λογαριασμούς ενσήμων ικα

εκτυπώσεις ε9-- ανα άτομο σε οικογένειες

και ... και .. και.. τι άλλο θα φορτώσει σε μας το εκάστοτε υπ.

Αρα εχουμε ογκο ...

 

και η τιμή που γράφω μπορεί σε πολλές περιπτώσεις να μην είναι αρκετή.

Τελικά πελάτης μας είναι και πρέπει να μάθει να πληρώνει.

δεν θα έλεγα οχι και σε ανάρτηση πίνακα τιμών απο  τοπικούς συλλόγους κλπ  αρκεί να γίνετε εφορμογή από όλους μας...

( αυτή η πρόταση οχι για τις επιειρήσεις  ......εκεί έχουμε διαφορετικής μορφής υποχρέωση...)

 

Καλό βράδυ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα φίλε TAG-MAL

από όγκο άλλο τίποτα όπως τα λες...

έτσι...ετοιμάζεις κ ένα πακέτο υπηρεσιών κ όποιος πάρει πήρε...

αλλά δυστυχώς μέχρι να φτάσουμε στο σημείο να ακολουθούμε όσο το δυνατόν σαν κλάδος ενιαίες τιμές, έχουμε ακόμα μέλλον...

γιατί κ πάλι  δυστυχώς υπάρχουν συνάδερφοι που τα ισοπεδώνουν όλα...

προσωπικά έχω σε ακτίνα 150 μέτρων από το γραφείο μου συνάδερφο, σε γραφείο τρύπα-ιατρείο που την περίοδο των δηλώσεων χρέωνε "από 20 εώς 30 ευρώ" (με Ε2κτλ) την δήλωση διαφημίζοντας το με αφίσα ίσα με το μπόι μου...

εκεί φτάσαμε δυστυχώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αρα ποιό το κέρδος σας.?  23% φπα και 26% φε 

 

2,50 ευρω κερδος

5,00 ευρω κερδος

2,50 ευρω κερδος...

 

Τουλάχιστον να υπάρχει αμοιβη.ΟΧΙ ΔΩΡΕΑΝ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα φίλε TAG-MAL

από όγκο άλλο τίποτα όπως τα λες...

έτσι...ετοιμάζεις κ ένα πακέτο υπηρεσιών κ όποιος πάρει πήρε...

αλλά δυστυχώς μέχρι να φτάσουμε στο σημείο να ακολουθούμε όσο το δυνατόν σαν κλάδος ενιαίες τιμές, έχουμε ακόμα μέλλον...

γιατί κ πάλι  δυστυχώς υπάρχουν συνάδερφοι που τα ισοπεδώνουν όλα...

προσωπικά έχω σε ακτίνα 150 μέτρων από το γραφείο μου συνάδερφο, σε γραφείο τρύπα-ιατρείο που την περίοδο των δηλώσεων χρέωνε "από 20 εώς 30 ευρώ" (με Ε2κτλ) την δήλωση διαφημίζοντας το με αφίσα ίσα με το μπόι μου...

εκεί φτάσαμε δυστυχώς...

Τι να πω ....!!!

Διαφήμισε το πακέτο σου και θα δείς...! ( οχι όπως ο συνάδελφος βέβαια , πάντα κατά την γνώμη μου και σεβαστός ο τρόπος καθενός)

κάνε ποιοτική δουλειά  και θα έχεις άλλο αποτέλεσμα.!! 

 

Φιλικα

Γιαν + 5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό ήταν ένα θέμα που ήθελα να το ανοίξω και εγώ, αλλά λόγο φόρτου εργασίας δεν πρόλαβα.  Ψάχνοντας βρήκα τις προτεινόμενες ελάχιστες αμοιβές που είχε δημοσιεύσει ο λογιστικός σύλλογος Αθηνών(αν και κάποιες τις θεωρώ υπερβολικές) . Με βάση αυτές τις τιμές κινούμαι τις τελευταίες μέρες και θεωρώ ότι από την στιγμή που υπάρχει δημοσίευση από έναν σύλλογο θα πρέπει να δημοσιεύουν και όλοι οι άλλοι, με μία μικρή απόκλιση ανάλογα την περιοχή. Και αυτές οι τιμές να τηρούνται από ΟΛΟΥΣ. Αλλά αν περιμένουμε από τους συλλόγους δύσκολα τα πράγματα δυστυχώς.

Θεωρώ επίσης καταπληκτική την ιδέα του GOGO και είναι κάτι που θα το εφαρμόσω άμεσα. Να ξέρουν τι πληρώνουν. Σε όποιον δεν αρέσει μπορεί να φύγει. Καλήτερο θα είναι από το να δουλεύουμε τσάμπα και με να μπαίνουμε και μέσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...