Προς το περιεχόμενο
  • 0

4174 - Πρόστιμο για εκπρόθεσμη δήλωση ΦΠΑ μετά την 1/1/2014


alekosmp

Ερώτηση

Μία απλή ερώτηση θέλω να κάνω συνάδελφοι για να προβληματιστούμε.

 

Στο άρθρο 66 του νόμου 4174/2013 παράγραφος 2 αναγράφει

 

 

Ειδικά οι διατάξεις των άρθρων του Κεφαλαίου 10 του Κώδικα ισχύουν για τις παραβάσεις που διαπράττονται από την ημερομηνία ισχύος αυτού με εξαίρεση την παράγραφο 2 του άρθρου 55, το οποίο ισχύει για παραβάσεις που διαπράττονται από τη δημοσίευση του παρόντος. Η παράγραφος 10 του άρθρου 5 και η παράγραφος 1 του άρθρου 6 του ν. 2523/1997 καταργούνται από τη δημοσίευση του παρόντος.

 

Τυχαίνει κάποιοι να έχουν μη υποβληθείσες δηλώσεις απο προηγούμενα έτη (κάθε τύπου, το φπα το αναφέρω σαν παράδειγμα). Όταν αυτοι θα υποβάλουν τις δηλώσεις αυτές εκπρόθεσμα μέσα στο στο 2014 θα πληρώσουν τα πρόστιμα του κεφαλαίου 10?

 

Αρθρο 58 και Αρθρο 57 του ίδιου νόμου

 

57

Αν οποιοδήποτε ποσό φόρου δεν καταβληθεί το αργότερο εντός δύο (2) μηνών από την παρέλευση της νόμιμης προθεσμίας καταβολής, επιβάλλεται πρόστιμο ίσο με ποσοστό δέκα τοις εκατό (10%) του φόρου που δεν καταβλήθηκε εμπρόθεσμα. Αν το ποσό του φόρου καταβληθεί μετά την πάροδο ενός έτους από την εκπνοή της νόμιμης προθεσμίας καταβολής το παραπάνω πρόστιμο ανέρχεται σε είκοσι τοις εκατό (20%) του φόρου. Αν το ποσό του φόρου καταβληθεί μετά την πάροδο δύο (2) ετών από την εκπνοή της νόμιμης προθεσμίας καταβολής το παραπάνω πρόστιμο ανέρχεται σε τριάντα τοις εκατό (30%) του φόρου.

 

58

1. Αν το ποσό του φόρου που προκύπτει με βάση φορολογική δήλωση υπολείπεται του ποσού του φόρου που
 προκύπτει με βάση το διορθωτικό προσδιορισμό φόρου που πραγματοποιήθηκε από τη Φορολογική Διοίκηση, ο φορολογούμενος υπόκειται σε πρόστιμο επί της διαφοράς ως εξής:
α) δέκα τοις εκατό (10%) του ποσού της διαφοράς, εάν το εν λόγω ποσό ανέρχεται σε ποσοστό από πέντε (5%) έως είκοσι (20%) τοις εκατό του φόρου που προκύπτει με βάση τη φορολογική δήλωση,
β) τριάντα τοις εκατό (30%) του ποσού της διαφοράς, αν το εν λόγω ποσό υπερβαίνει σε ποσοστό το είκοσι τοις εκατό (20%) του φόρου που προκύπτει βάσει της φορολογικής δήλωσης,
γ) εκατό τοις εκατό (100%) του ποσού της διαφοράς, αν το εν λόγω ποσό υπερβαίνει σε ποσοστό το πενήντα τοις εκατό (50%) του φόρου που προκύπτει με βάση τη φορολογική δήλωση και αποδεικνύεται ότι η ανακρίβεια οφείλεται σε πρόθεση του φορολογουμένου.

2. Σε περίπτωση μη υποβολής δήλωσης από την οποία θα προέκυπτε υποχρέωση καταβολής φόρου επιβάλλεται πρόστιμο ίσο με το ποσό του φόρου που αναλογεί στην μη υποβληθείσα δήλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Να ρωτήσω κα΄τι..

Οι εκπρόθεσμες μεταβολές στο μητρώο τι πρόστιμο έχουν....π.χ εκπρόθεσμη διακοπή επιχείρησης...??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να ρωτήσω κα΄τι..

Οι εκπρόθεσμες μεταβολές στο μητρώο τι πρόστιμο έχουν....π.χ εκπρόθεσμη διακοπή επιχείρησης...??

Απ'οτι καταλαβαίνω 100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απ'οτι καταλαβαίνω 100.

 

Καλο βραδυ και καλη μια υγειη , ευτυχισμενη και καλλιτερη   χρονια σε ΑΠΑΝΤΕΣ.

 

Να ρωτησω κατι?

Καθε μεταβολη στο Μητρωο απο 1/1/2014, γινεται τελικα ,σε 10 μερες ή σε 30? διοτι μια ΔΟΥ των Αθηνων που κατα τυχη ... μου απαντησε(πηρα αλλες 5 αλλα, δεν.....)  και το  ρωτησα, μου ειπε οτι ΔΕΝ ξερουν τιποτα για το 10ημερο και για αυτους ισχυουν οι 30 μερες και οταν της ειπα οτι απο το 2014 ισχυουν οι 10 μερες μου ειπε << δεν το γνωριζω ασε να το ψαξω με το υπουργειο και ξαναπαρε με>> αλλα μετα απο 20 λεπτα που ξαναπηρα και εδω , δεν απαντουσε κανεις... και ετσι δεν μπορεσα να το διασταυρωσω με μια πιο επισημη αποψη ....ξερετε τι εχει να γινη με τα  προστιμα ενεκα της  αγνοιας των υπαληλλων ? σιγα μην μαθουν εν μια νυχτι  ολα τα αρθρα!μηπως τα εμαθα εγω!...  ε ρε γλεντια απο αμφοτερες τις πλευρες !!! :D  να μου το θυμαστε οτι σε 2 χρονια αν πανε ετσι ,απο τα προστιμα και μονο θα εχουμε τετοιο πλεονασμα... που, και απο το μνημονιο θα βγουμε και  την Μερκελ θα γραψουμε , εκει που δεν πιανει μελανι.......και μεις θα γινουμε παλι η χωρα της βασιλευουσας εημεριας ,ξαπλας ,μιζας και κονομας.λιγη υπομονη λοιπον και ολα θα τακτοποιηθουν...αρκει να βοηθησουμε..... ολοι  με το να μην ειμαστε συνεπεις στις υποχρεωσεις μας..!!!! :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλο βραδυ και καλη μια υγειη , ευτυχισμενη και καλλιτερη   χρονια σε ΑΠΑΝΤΕΣ.

 

Να ρωτησω κατι?

Καθε μεταβολη στο Μητρωο απο 1/1/2014, γινεται τελικα ,σε 10 μερες ή σε 30? διοτι μια ΔΟΥ των Αθηνων που κατα τυχη ... μου απαντησε(πηρα αλλες 5 αλλα, δεν.....)  και το  ρωτησα, μου ειπε οτι ΔΕΝ ξερουν τιποτα για το 10ημερο και για αυτους ισχυουν οι 30 μερες και οταν της ειπα οτι απο το 2014 ισχυουν οι 10 μερες μου ειπε << δεν το γνωριζω ασε να το ψαξω με το υπουργειο και ξαναπαρε με>> αλλα μετα απο 20 λεπτα που ξαναπηρα και εδω , δεν απαντουσε κανεις... και ετσι δεν μπορεσα να το διασταυρωσω με μια πιο επισημη αποψη ....ξερετε τι εχει να γινη με τα  προστιμα ενεκα της  αγνοιας των υπαληλλων ? σιγα μην μαθουν εν μια νυχτι  ολα τα αρθρα!μηπως τα εμαθα εγω!...  ε ρε γλεντια απο αμφοτερες τις πλευρες !!! :D  να μου το θυμαστε οτι σε 2 χρονια αν πανε ετσι ,απο τα προστιμα και μονο θα εχουμε τετοιο πλεονασμα... που, και απο το μνημονιο θα βγουμε και  την Μερκελ θα γραψουμε , εκει που δεν πιανει μελανι.......και μεις θα γινουμε παλι η χωρα της βασιλευουσας εημεριας ,ξαπλας ,μιζας και κονομας.λιγη υπομονη λοιπον και ολα θα τακτοποιηθουν...αρκει να βοηθησουμε..... ολοι  με το να μην ειμαστε συνεπεις στις υποχρεωσεις μας..!!!! :angry:

εμενα μου ειπαν στις 30 μερες! λες να εκαναν λαθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εμενα μου ειπαν στις 30 μερες! λες να εκαναν λαθος;

Αυτο ρωταω και εγω σε καποιον που γνωριζει περισσοτερα  ειναι 10 ή 30?  και ρωταω διοτι   ο 2859 που ωριζε 30 μερες συνεχιζει να ισχυει και αυτος   αραγε παμε  με οποιον  μας...  συμφαιρει? ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στο μοναδικο τομεα που βλεπω αναπτυξη ειναι στην παραγωγη νομων! εκει πιστευω ειμαστε πολυ μπροστα! ισως να μπορουμε να κανουμε κ μαθηματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όπως το κατάλαβα εγώ η μεταβολές - διακοπές στο μητρώο είναι 10 μέρες και το πρόστιμο στα 100 €

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδια  τελικα μου το επιβεβαιωσαν  η προθεσμια ειναι ειναι 10 μερες αλλα για το προστιμο αλλος μου ειπε 40ευρω, αλλος 50 ευρω  και αλλος τιποτα..... παντως 100 δεν μου ειπαν!

Το μονο προσοχη να εχετε αντιστοιχησει τους ΚΑΔ του 1997 με αυτους του 2008 αλλιως θα κολληστε στην μεταβολη και εχει λιγο μανουβρα μετα με τις προθεσμιες....θελει ειδικους κωδικους 2 μερες να τους παρεις 2 να λαβη γνωση η ΔΟΥ και.....και....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΕ 02/10/2013 ΚΑΙ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣ ΤΩΝ ΕΝΕΝΗΝΤΑ ΗΜΕΡΩΝ.ΤΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΕΧΕΙ?ΠΑΕΙ ΜΕ ΤΟΝ 4174???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΝΕΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΚΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΑΠΑΘΕΙΑ

 

Είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ αυτό που συμβαίνει εδώ μέσα πραγματικά.

 

Όλοι κάθονται και κουβεντιάζουν λες και δεν τρέχει τίποτα

Λες και τα πρόστιμα δεν αφορούν εμάς αλλά τον …..γείτονα

Με αυτό το πλευρό να ΚΟΙΜΑΣΤΕ σε ένα τρίμηνο θα δούμε

πως θα παρακαλάμε όχι άλλα πρόστιμα ………αλλά τότε θα είναι πλέον αργά

Αργά για εμάς αργά για τους πελάτες αργά για την ζωή μας

πως γίνεται να μην μιλάει κανείς για το θέμα αυτό …????

 

Να ασχολούνται αν η δήλωση του τελευταίου τριμήνου έχει πρόστιμο η όχι

αν οι αγρότες πρέπει μέχρι 10 Ιανουαρίου να κάνουν έναρξη

τι θα κόβουμε τώρα στην θέση του δελτίου αποστολής…!!!!!!

 

Αυτά είναι τα θέματα η ότι θα μας χρεώσουν όλους εμάς και τους πελάτες

με ανύπαρκτα και ανήκουστα εφευρήματα που

τα λένε πρόστιμα τάχα ότι καταπολεμούν την φοροδιαφυγή…………ΜΠΟΥΡΔΕΣ

 

Ξέρετε τι κάνουν απλά ΜΕΤΑΦΕΡΟΥΝ με διάφορα εφευρήματα

που τα λένε πρόστιμα το ΔΗΜΟΣΙΟ χρέος στους ιδιώτες και το κάνουν ΙΔΙΩΤΙΚΟ

 

Σε λίγο δεν θα υπάρχει φορολογούμενος που

να μην χρεωστάει τουλάχιστον 10.000 βαλε επί 5.500.000

και θα δεις πως σε ένα χρόνο θα μας έχουν πάρει και τα σώβρακα.

 

Σε ένα χρόνο θα λένε οι Έλληνες χρωστάμε στο δημόσιο τόσα χρήματα

δώστα στις εισπρακτικές και μια χαρά θα ξεπληρώσουν τα κορόιδα το δημόσιο χρέος

που έφαγαν αυτοί στις μίζες και στα χρηματιστήρια.

 

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΗ ΤΗΣ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗΣ

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΠΛΟΥΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ

 

Αλλά εσύ κάτσε να δεις αν θα κόβεις δελτίο αποστολής

όταν σε μεταφέρουν στις φυλακές σαν μεγάλο εχθρό της πατρίδας τους

επειδή ξέχασες να καταθέσεις ένα φπα και μια απδ

 

Αν δεν μιλήσουμε και τώρα είμαστε πραγματικά συνυπεύθυνοι

σε αυτό που θα συμβεί σε εμάς στα παιδιά μας στους πελάτες στην χώρα ολόκληρη.

 

Δεν μπορείς να βρεις πολλές λέξεις για να εκφράσουν αυτό που συμβαίνει

τόση πολλή απάθεια επιτέλους υπάρχει όλοι νομίζουν ότι θα συμβεί στον διπλανό τους ….????

 

Που είναι οι σύλλογοι που είναι τα επιμελητήρια …..που είναι οι άνθρωποι ?????

 

Τι στα κομμάτια κάνουμε εμείς…………. ?????????   

 

ΤΩΡΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΗΔΗ ΣΕ ΑΠΕΡΓΙΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ

ΚΑΙ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΟΡΦΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΙΣΧΟΣ

ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΕ 02/10/2013 ΚΑΙ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣ ΤΩΝ ΕΝΕΝΗΝΤΑ ΗΜΕΡΩΝ.ΤΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΕΧΕΙ?ΠΑΕΙ ΜΕ ΤΟΝ 4174???

συναδελφοι καμια απαντηση στο συγκεκριμενο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συναδελφοι καμια απαντηση στο συγκεκριμενο???

Πάει με τον 2523. Μετά την υποβολή της δήλωσης οι δόσεις που απομένουν (εφόσον είναι χρεωστική) αν δεν πληρωθούν εμπρόθεσμα έχουν τις προσαυξήσεις του 4174.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

  1. @htheoharis τροποποιητικες πιστωτικές ΦΠΑ για χρήση 2013 εχουν ή δεν εχουν πρόστιμο 100€ τελικα?

     

     

    11:52 ΜΜ - 8 Ιαν 14 · Λεπτομέρειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
372109_1212014415_491376895_q.jpg

Stavroulakis Konstantinos ΣΕ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΜΗΝΑ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΗΣ ΠΟΥΤΑΝΑΣ. ΥΠΟΓΡΑΦΗ: Σταυρουλάκης Κωστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μία αναφορά στο τεράστιο πρόβλημα με τα νέα πρόστιμα από εφημερίδα στα Ιωάννινα ΕΔΩ.

Νομίζω πως ένας τρόπος αντιμετώπισης του προβλήματος, είναι και η δημοσιοποίησή του.

Μήπως και καταλάβουν όλοι τί γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μία αναφορά στο τεράστιο πρόβλημα με τα νέα πρόστιμα από εφημερίδα στα Ιωάννινα ΕΔΩ.

Νομίζω πως ένας τρόπος αντιμετώπισης του προβλήματος, είναι και η δημοσιοποίησή του.

Μήπως και καταλάβουν όλοι τί γίνεται...

Και να μην ξεχνάμε και την φορολογία των επιχειρήσεων .... τα ποσά είναι υπέρογκα !!!!!   :angry:  :angry:  :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ΤΑ ΛΗΞΙΠΡΟΘΕΣΜΑ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΝ ΣΕ ΥΨΟΣ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΦΤΑΣΟΥΝ ΣΤΟΝ ΘΕΟ/ ΘΕΕ ΜΟΥ ΔΩΣΕ ΜΑΣ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΘΕΟΙ  ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ(ΛΟΓΙΣΤΕΣ) ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΛΑΘΟΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ...................................................................(.ΑΝΑΠΤΥΞΗ  2014 ΕΚΑΝΕΣ ΛΑΘΟΣ ΠΕΘΑΝΕΣ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφοι καλο βραδυ και καλη δυναμη  .

θαθελα να σας  ρωτησω κατι και ας με βοηθησει  καποιος που τα εχει  ταξινομησει στο μυαλο του  λιγο...καλλιτερα

Υποβαλλω δηλωση ΦΠΑ που αφορα ετος 2013 μου την εδειξε οριστικη  με χρεωστικο 1000 ευρω μετα απο 2 μερες ο πελατης διαπιστωσε (παρ ολη την επισημανση  ) οτι ειχε ξεχασει να μου δωση  και αλλα τιμολογια αγορων τα οποια αφου τα  περασα  ειδα οτι ,αντι του χρεωστικου των 1,000 ευρω ,τελικα ,του βγαινει ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ   500 ευρω !

 

ερωτησεις επ αυτου

 

1) Για το 2013 εφοσον η προθεσμια δεν εχει ληξει ακομη, μπορω να την διαγραψω, οπως πριν και να  την υποβαλλω απο την αρχη σωστη? και το ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ

 

2) ΑΝ αυτο μου συνεβαινε σε δηλωση ΦΠΑ  του 2014 και παλι δεν ειχε ληξη η  νομιμη προθεσμια υποβολης της ,ή  να  ειχε ληξει  πια διαδικασια θα ακολουθουσα  και με τι προστιμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφοι καλο βραδυ και καλη δυναμη  .

θαθελα να σας  ρωτησω κατι και ας με βοηθησει  καποιος που τα εχει  ταξινομησει στο μυαλο του  λιγο...καλλιτερα

Υποβαλλω δηλωση ΦΠΑ που αφορα ετος 2013 μου την εδειξε οριστικη  με χρεωστικο 1000 ευρω μετα απο 2 μερες ο πελατης διαπιστωσε (παρ ολη την επισημανση  ) οτι ειχε ξεχασει να μου δωση  και αλλα τιμολογια αγορων τα οποια αφου τα  περασα  ειδα οτι ,αντι του χρεωστικου των 1,000 ευρω ,τελικα ,του βγαινει ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ   500 ευρω !

 

ερωτησεις επ αυτου

 

1) Για το 2013 εφοσον η προθεσμια δεν εχει ληξει ακομη, μπορω να την διαγραψω, οπως πριν και να  την υποβαλλω απο την αρχη σωστη? και το ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ

 

2) ΑΝ αυτο μου συνεβαινε σε δηλωση ΦΠΑ  του 2014 και παλι δεν ειχε ληξη η  νομιμη προθεσμια υποβολης της ,ή  να  ειχε ληξει  πια διαδικασια θα ακολουθουσα  και με τι προστιμα?

 

Νικόλα καλησπέρα

 

για το πρώτο ερώτημα κοίτα αυτό: 

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=94176&page=2#entry602518

 

πάντως σχετικά με το δικό μου post, μετά το διάστημα 2 εργάσιμων όταν οριστικοποιηθεί η υποβολή, επιτρέπει την υποβολή τροποποιητικής δήλωσης φπα.

 

Το θέμα είναι ότι εγώ την βρήκα την άκρη, αλλά αν κάποιος κάνει λάθος στις 19/01 και θέλει να κάνει τροποποιητική στις 20/01 (τυπικά είναι εμπρόθεσμος), απλά δεν θα προλάβει...

 
Για το δεύτερο... θα σε γελάσω και δεν το θέλω :)  :wub: 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφοι καλο βραδυ και καλη δυναμη  .

θαθελα να σας  ρωτησω κατι και ας με βοηθησει  καποιος που τα εχει  ταξινομησει στο μυαλο του  λιγο...καλλιτερα

Υποβαλλω δηλωση ΦΠΑ που αφορα ετος 2013 μου την εδειξε οριστικη  με χρεωστικο 1000 ευρω μετα απο 2 μερες ο πελατης διαπιστωσε (παρ ολη την επισημανση  ) οτι ειχε ξεχασει να μου δωση  και αλλα τιμολογια αγορων τα οποια αφου τα  περασα  ειδα οτι ,αντι του χρεωστικου των 1,000 ευρω ,τελικα ,του βγαινει ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ   500 ευρω !

 

ερωτησεις επ αυτου

 

1) Για το 2013 εφοσον η προθεσμια δεν εχει ληξει ακομη, μπορω να την διαγραψω, οπως πριν και να  την υποβαλλω απο την αρχη σωστη? και το ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ

 

2) ΑΝ αυτο μου συνεβαινε σε δηλωση ΦΠΑ  του 2014 και παλι δεν ειχε ληξη η  νομιμη προθεσμια υποβολης της ,ή  να  ειχε ληξει  πια διαδικασια θα ακολουθουσα  και με τι προστιμα?

 

 

1. διαγραφή δεν γίνεται πλέον. 2-3 ημέρες μετά την υποβολή της αρχικής σου επιτρέπει να κάνεις τροποποιητική. Αν στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο είσαι εμπρόθεσμος τότε το σώζεις. Μου έτυχε και το έθεσα σε συγγενές θέμα, το πρόβλημα είναι να βρεις το λάθος στις 16-17 του μηνός ώστε να προλάβεις την τροποποιητική και όχι αργότερα.

 

 

2. Νομίζω ότι εμπίπτει στην τροποποίηση πληροφοριακού χαρακτήρα οπότε 100 για την τροποποιητική πιστωτική φπα + ίσως και άλλο ένα για την τροποποιητική συγκεντρωτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

2) Τροποποιητική χωρίς πρόστιμο αν δεν έχει λήξει η προθεσμία (20). Αν έχει παρέλθει η προθεσμία 100€ για την τροποποιητική.

 

Αρ.54 4174

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφοι καλο βραδυ και καλη δυναμη  .

θαθελα να σας  ρωτησω κατι και ας με βοηθησει  καποιος που τα εχει  ταξινομησει στο μυαλο του  λιγο...καλλιτερα

Υποβαλλω δηλωση ΦΠΑ που αφορα ετος 2013 μου την εδειξε οριστικη  με χρεωστικο 1000 ευρω μετα απο 2 μερες ο πελατης διαπιστωσε (παρ ολη την επισημανση  ) οτι ειχε ξεχασει να μου δωση  και αλλα τιμολογια αγορων τα οποια αφου τα  περασα  ειδα οτι ,αντι του χρεωστικου των 1,000 ευρω ,τελικα ,του βγαινει ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ   500 ευρω !

 

ερωτησεις επ αυτου

 

1) Για το 2013 εφοσον η προθεσμια δεν εχει ληξει ακομη, μπορω να την διαγραψω, οπως πριν και να  την υποβαλλω απο την αρχη σωστη? και το ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ

 

2) ΑΝ αυτο μου συνεβαινε σε δηλωση ΦΠΑ  του 2014 και παλι δεν ειχε ληξη η  νομιμη προθεσμια υποβολης της ,ή  να  ειχε ληξει  πια διαδικασια θα ακολουθουσα  και με τι προστιμα?

Το ιδιο επαθα και εγω δεν διαγραφη την πρωτη δηλωση και μαλιστα στην τροποιητικη θα σου μεταφερει αυτοματα το αρχικο χρεωστκο οποτε και θα σου βγει παλι χρεωστικη 500€

Καντε μια προσπσθεια για να καταλαβετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ιδιο επαθα και εγω δεν διαγραφη την πρωτη δηλωση και μαλιστα στην τροποιητικη θα σου μεταφερει αυτοματα το αρχικο χρεωστκο οποτε και θα σου βγει παλι χρεωστικη 500€

Καντε μια προσπσθεια για να καταλαβετε

Πώς θα βγει πάλι χρεωστική 500, αφού σου μεταφέρει το χρεωστικό της αρχικής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...